Προς το περιεχόμενο

Κλήση για παράνομο παρκάρισμα και αίτηση ακύρωσης αυτής


kostask91

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας,

Χθες βρήκα ραβασάκι στο αυτοκίνητο, το οποίο σημειωτέον δεν είναι δικό μου.

Παράβαση Αρ.4 Ρ-40. Η αλήθεια είναι πως είναι ύπουλο στενό και ύστερα από επικοινωνία με τον φαρμακοποιό σε εκείνο το σημείο, πολύς κόσμος την πατάει , γιατί δε φαίνεται η σήμανση απαγόρευσης στάθμευσης. Προσωπικά προτιμώ να παρκάρω μακριά από τον προορισμό μου και νόμιμα, παρά να παρανομήσω, οπότε όπως καταλαβαίνετε κοίταξα πριν παρκάρω εκεί.

Σήμερα πήγα να κάνω αίτηση ακύρωσης της κλήσης, και μεταξύ άλλων μου είπαν πως πρέπει να παραδώσω πινακίδες, άδεια και δίπλωμα!!

Πέρα από το γεγονός ότι είναι ακραίο, ύστερα από ψάξιμο στο ίντερνετ, είδα ότι η τιμωρία για παράβαση Ρ-40 είναι 80 ευρώ και 10 μέρες πινακίδες. Η κλήση μου αναφέρει 40 ευρώ, πινακίδες, άδεια και δίπλωμα (χωρίς να λέει για πόσες μέρες).

Γιατί αυτή η διαφορά; Προφανώς και σε περίπτωση απόρριψης της αίτησης μου θα το αναφέρω.

Επιπλέον, βρήκα την κλήση μισή ώρα μετά. Ακριβώς απέναντι υπάρχει μία μικρή αλάνα με την ίδια σήμανση + μόνο για φορτοεκφόρτωση, όπου κανένα από τα 8 παρκαρισμένα αυτοκίνητα δεν είχε δεχθεί κλήση. Όταν το ανέφερα αυτό σήμερα στη δημοτική αστυνομία η απάντηση ήταν πως οι κλήσεις είναι στην ευχέρεια του κάθε αστυνομικού. (Ασχολίαστο)

Όπως καταλαβαίνετε άλλο να τρως κλήση επειδή πάρκαρες παράνομα εν γνώσει σου και άλλο όταν προσέχεις. Επίσης αυτή τη στιγμή δεν είναι τόσο τα 40 ευρώ που με ενοχλούν, αλλά το ότι θα στερήσω το αμάξι στον ιδιοκτήτη του για δική μου ας το πούμε "απροσεξία". Ποια είναι η άποψή σας; Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω;

 

 

Επεξ/σία από kostask91
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι.. υπάρχει πιθανότητα αν ξαναπάς να πετύχεις άλλον αξιωματικό υπηρεσίας στις καλές του.. τώρα σχετικά με το πρόστιμο κλπ δεν το έψαξα αλλά γενικά ότι θέλουν κάνουν. Το ότι παρανομουμε όλοι αλλά δε μας γράφουν πάντα όλους είναι κακό επιχείρημα και δεν σε ευνόησε που το ανεφερες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kastriot είπε

Ναι.. υπάρχει πιθανότητα αν ξαναπάς να πετύχεις άλλον αξιωματικό υπηρεσίας στις καλές του.. τώρα σχετικά με το πρόστιμο κλπ δεν το έψαξα αλλά γενικά ότι θέλουν κάνουν. Το ότι παρανομουμε όλοι αλλά δε μας γράφουν πάντα όλους είναι κακό επιχείρημα και δεν σε ευνόησε που το ανεφερες

Καλά δεν το έθεσα έτσι :P Είπα πως παρατήρησα αυτό, μήπως μου έκανε κάποιος καταγγελία και γιαυτό γράψανε μόνο εμένα. Και η απάντηση ήταν αρνητική. Ελπίζω να βγει άκρη αύριο με άλλον αξ. υπηρεσίας όπως λες και συ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρώ μηδενική την πιθανότητα να ακυρωθεί η κλήση από τη στιγμή που υπάρχει σήμανση.

Τα υπόλοιπα περί άλλων παρκαρισμένων, δε τα λαμβάνω καν υπ όψη, όπως δε θα τα λάβει και ο ΑξΥπ που θα πας να μιλήσεις. Το μόνο που μπορείς να επικαλεστείς, άντε να πας και με μερικές φώτο, είναι ότι δεν είναι αρκετά εμφανής η σήμανση και αυτό για να σου δώσει τις πινακίδες. Θεωρώ δεδομένο ότι θα πας με την κλήση πληρωμένη εκεί αλλιώς μην μπεις στον κόπο. Γνώμη μου.

Αυτό που -υποθέτω- είναι το ακόμα μεγαλύτερο σου πρόβλημα είναι ότι μάλλον θα πρέπει να πάει ο ιδιοκτήτης αν το αμάξι δεν είναι στο όνομά σου (ίσως γι'αυτό να σου ζήτησαν και τα υπόλοιπα έγγραφα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, eMike είπε

Θεωρώ μηδενική την πιθανότητα να ακυρωθεί η κλήση από τη στιγμή που υπάρχει σήμανση.

Τα υπόλοιπα περί άλλων παρκαρισμένων, δε τα λαμβάνω καν υπ όψη, όπως δε θα τα λάβει και ο ΑξΥπ που θα πας να μιλήσεις. Το μόνο που μπορείς να επικαλεστείς, άντε να πας και με μερικές φώτο, είναι ότι δεν είναι αρκετά εμφανής η σήμανση και αυτό για να σου δώσει τις πινακίδες. Θεωρώ δεδομένο ότι θα πας με την κλήση πληρωμένη εκεί αλλιώς μην μπεις στον κόπο. Γνώμη μου.

Αυτό που -υποθέτω- είναι το ακόμα μεγαλύτερο σου πρόβλημα είναι ότι μάλλον θα πρέπει να πάει ο ιδιοκτήτης αν το αμάξι δεν είναι στο όνομά σου (ίσως γι'αυτό να σου ζήτησαν και τα υπόλοιπα έγγραφα).

Δηλαδή δε μπορώ απλά να πάρω τις πινακίδες και την άδεια κυκλοφορίας και να τα πάω εγώ;

Επίσης, σε περίπτωση που δεν ακυρωθεί, μου προτείνεις πρώτα να πάω να την πληρώσω και μετά να πάω πινακίδες-άδεια-δίπλωμα μήπως και τις πάρω πίσω; Καλά κατάλαβα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kostask91 είπε

Δηλαδή δε μπορώ απλά να πάρω τις πινακίδες και την άδεια κυκλοφορίας και να τα πάω εγώ;

Επίσης, σε περίπτωση που δεν ακυρωθεί, μου προτείνεις πρώτα να πάω να την πληρώσω και μετά να πάω πινακίδες-άδεια-δίπλωμα μήπως και τις πάρω πίσω; Καλά κατάλαβα;

Πως θα πάρεις πινακίδες και άδεια από όχημα που δεν σου ανήκει;

Ίσως με εξουσιοδότηση κάτι να γίνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, kostask91 είπε
3 ώρες πριν, kostask91 είπε

Δηλαδή δε μπορώ απλά να πάρω τις πινακίδες και την άδεια κυκλοφορίας και να τα πάω εγώ;

Επίσης, σε περίπτωση που δεν ακυρωθεί, μου προτείνεις πρώτα να πάω να την πληρώσω και μετά να πάω πινακίδες-άδεια-δίπλωμα μήπως και τις πάρω πίσω; Καλά κατάλαβα;

 

Όπως καταλαβαίνετε άλλο να τρως κλήση επειδή πάρκαρες παράνομα εν γνώσει σου και άλλο όταν προσέχεις. Επίσης αυτή τη στιγμή δεν είναι τόσο τα 40 ευρώ που με ενοχλούν, αλλά το ότι θα στερήσω το αμάξι στον ιδιοκτήτη του για δική μου ας το πούμε "απροσεξία". Ποια είναι η άποψή σας; Υπάρχει κάτι άλλο που μπορώ να κάνω;

Εφοσον σε νοιαζει να μην στερησεις το αυτοκινητο στον ιδιοκτητη, πας με την κληση πληρωμενη και παρακαλας για τις πινακιδες.

Δεν ζητας να ακυρωθει η κληση αλλα να μην σου παρουν τις πινακιδες.

Αναγνωριζεις οτι εκανες λαθος και ζητας επιεικια στο προστιμο.

Αυτο με το bold πως το αποδεικνυεις? Ζητα να μαθεις το προστιμο για τον κωδικο της κλησης ποιο ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά η αίτηση μου έγινε αποδεκτή και η κλήση ακυρώθηκε. Από κατανόηση; Επειδή όντως το σημείο είναι κακό και δε φαίνεται ή σήμανση; Ποιος ξέρει.

Ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις σας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

μετά να μην αναρωτιέστε γιατί στους δρόμους επικρατεί μπάχαλο

χτες ο άλλος σταμάτησε για να πάρει καφέ ή τσιγάρα και έκλεισε όλη την κυκλοφορία περίμεναν τα λεωφορεία και τα τρόλεϊ να του φτιάξουν τον καφέ από την καφετέρια και να του δώσει ο περιπτεράς τα τσιγάρα του.

παρόμοια περιστατικά έχω συναντήσει άπειρα...

χωρίς παρεξήγηση προς το φίλο που άνοιξε το θέμα

για μένα

κάποιες παραβάσεις του ΚΟΚ πρέπει να έχουν υψηλά πρόστιμα + αφαίρεση πινακίδων + αφαίρεση άδειας οδήγησης + αφαίρεση άδειας κυκλοφορίας

να δεις μετά το ξανά κάνει...

Επεξ/σία από ikorolis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπληρώνεις την αίτηση με κάποια δικαιολογία για το λόγο που είχες σταθμευσει στο σημείο, πάς με την κλήση πληρωμένη και ζητάς να μην παραδόσεις τις πινακίδες και το δίπλωμα. Οταν ειναι για τέτοιες ψιλοπαραβάσεις 90% αν πας με πληρωμένη την κλήση πάντα, δεν σου κρατανε πινακίδες. Θα σου πουν να παρεις τηλεφωνο την απόμενη μέρα για να μάθεις το αποτελεσμα της ένστασης σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ikorolis είπε

μετά να μην αναρωτιέστε γιατί στους δρόμους επικρατεί μπάχαλο

χτες ο άλλος σταμάτησε για να πάρει καφέ ή τσιγάρα και έκλεισε όλη την κυκλοφορία περίμεναν τα λεωφορεία και τα τρόλεϊ να του φτιάξουν τον καφέ από την καφετέρια και να του δώσει ο περιπτεράς τα τσιγάρα του.

παρόμοια περιστατικά έχω συναντήσει άπειρα...

χωρίς παρεξήγηση προς το φίλο που άνοιξε το θέμα

για μένα

κάποιες παραβάσεις του ΚΟΚ πρέπει να έχουν υψηλά πρόστιμα + αφαίρεση πινακίδων + αφαίρεση άδειας οδήγησης + αφαίρεση άδειας κυκλοφορίας

να δεις μετά το ξανά κάνει...

Αυτό που λες το κατανοώ απόλυτα. Και γω εκνευρίζομαι με αυτά που βλέπω. Αλλά για ποιο λόγο να ακυρωθεί κλήση για τις αυτές τις περιπτώσεις;

Στη δική μου περίπτωση ούτε ενοχλούσα στη διέλευση άλλου αυτοκινήτου-φορτηγού, ούτε ράμπα έκλεισα, ούτε διάβαση, ούτε τίποτα. Απλώς επειδή ο δρόμος πιο πίσω είναι στενός, έχει απαγορευτικό το οποίο τυπικά ισχύει μέχρι το τέλος του δρόμο, όπου και με γράψανε γιατί δε φαίνεται η σήμανση. Θεωρώ πως η αίτηση ακύρωσης κλήσης υπάρχει για κάτι τέτοιες περιπτώσεις. Το αν δε συνηθίζεται η ορθή χρήση αυτής είναι άλλο θέμα.

Οπότε το σχόλιο σου είναι λίγο άστοχο, αλλά καταλαβαίνω τι θες να πεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ikorolis είπε

μετά να μην αναρωτιέστε γιατί στους δρόμους επικρατεί μπάχαλο

χτες ο άλλος σταμάτησε για να πάρει καφέ ή τσιγάρα και έκλεισε όλη την κυκλοφορία περίμεναν τα λεωφορεία και τα τρόλεϊ να του φτιάξουν τον καφέ από την καφετέρια και να του δώσει ο περιπτεράς τα τσιγάρα του.

παρόμοια περιστατικά έχω συναντήσει άπειρα...

χωρίς παρεξήγηση προς το φίλο που άνοιξε το θέμα

για μένα

κάποιες παραβάσεις του ΚΟΚ πρέπει να έχουν υψηλά πρόστιμα + αφαίρεση πινακίδων + αφαίρεση άδειας οδήγησης + αφαίρεση άδειας κυκλοφορίας

να δεις μετά το ξανά κάνει...

Εγώ θεωρώ ότι το πρόστιμο για παράνομο παρκάρισμα είναι πολύ μικρό (ήμουν τις προάλλες μπροστά σε περιστατικό και οι μπάτσοι του κόψανε κλήση 20 μόνο €) και θα έπρεπε να είναι κανα κατοστάρικο για να τσούξει λίγο.

Το να σου παίρνουν όμως τις πινακίδες ή την άδεια δεν έχει καμία λογική ούτε συμμόρφωσης ούτε προστασίας της κοινωνίας.

Έχει πχ μια οικογένεια τετραμελής, ή ένα αντρόγυνο, ένα αμάξι. Αν το ένα μέλος παρανομήσει για ποιον πο@στη λόγο να στερηθούν οι άλλοι το αμάξι και να μην μπορούν να πάνε στις δουλειές τους ή και να τους γίνει η ζωή κόλαση από το πουθενά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Εγώ θεωρώ ότι το πρόστιμο για παράνομο παρκάρισμα είναι πολύ μικρό (ήμουν τις προάλλες μπροστά σε περιστατικό και οι μπάτσοι του κόψανε κλήση 20 μόνο €) και θα έπρεπε να είναι κανα κατοστάρικο για να τσούξει λίγο.

Το να σου παίρνουν όμως τις πινακίδες ή την άδεια δεν έχει καμία λογική ούτε συμμόρφωσης ούτε προστασίας της κοινωνίας.

Έχει πχ μια οικογένεια τετραμελής, ή ένα αντρόγυνο, ένα αμάξι. Αν το ένα μέλος παρανομήσει για ποιον πο@στη λόγο να στερηθούν οι άλλοι το αμάξι και να μην μπορούν να πάνε στις δουλειές τους ή και να τους γίνει η ζωή κόλαση από το πουθενά?

Για να βάλει μυαλό αυτό το ένα μέλος ίσως;

Τα λεφτά μπορεί να περισσεύουν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, cthulhucarbide είπε

Εγώ θεωρώ ότι το πρόστιμο για παράνομο παρκάρισμα είναι πολύ μικρό (ήμουν τις προάλλες μπροστά σε περιστατικό και οι μπάτσοι του κόψανε κλήση 20 μόνο €) και θα έπρεπε να είναι κανα κατοστάρικο για να τσούξει λίγο.

Το να σου παίρνουν όμως τις πινακίδες ή την άδεια δεν έχει καμία λογική ούτε συμμόρφωσης ούτε προστασίας της κοινωνίας.

Έχει πχ μια οικογένεια τετραμελής, ή ένα αντρόγυνο, ένα αμάξι. Αν το ένα μέλος παρανομήσει για ποιον πο@στη λόγο να στερηθούν οι άλλοι το αμάξι και να μην μπορούν να πάνε στις δουλειές τους ή και να τους γίνει η ζωή κόλαση από το πουθενά?

Δηλαδη έρχεσαι παρκαρεις μπροστα στο γκαραζ μου, φωναζω το 100 σου κοβουν 20 ευρω πρόστιμο και την επομενη μερα παρκαρει στο ιδιο σημείο η γυναικα σου.

Οχι 10 μερες αλλα 110 επρεπε να παίρνουν τις πινακίδες.

Βλέπεις υπαρχουν πολλές ερμηνείες, ανάλογα σε ποια πλευρά είσαι και πόσο σε βολεύει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατανοώ τον TS που δεν κατάλαβε,εκεί οφείλει ο Δήμος να το διευκρινίσει,θα μου πεις Ελλάδα είμαστε,οπότε άστο.

Για τα γίδια που παρκάρουν πάνω σε ράμπες,πάνω σε πεζοδρόμια,σε θέσεις ΑΜΕΑ τι να πεις.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...