Προς το περιεχόμενο

ποιός έχει Epson EcoTank?


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εγω πλεον τον l3151.μια χαρα ικανοποιημενος ειμαι

απλα για τις εντυπωσεις μου διαβασε λιγο εδω φιλε μου


γιατι ειχα περιπετειες.

σε γενικες γραμμες ουτε με τον hp θα ειχα αν δουλευε σωστα απλα το προβλημα ειναι αλλου.
δες φιλε μου να ξερεις .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα. Έχω παλαιότερα μοντέλα : L550, L300 και L565. Nαι καλά διαβάσατε 3 τεμάχια. Όλα έχουν ξεπεράσει την τριετία και δουλευουν ρολόι σε μικρό γραφείο.

Ποιότητα εκτύπωσης πολύ καλή (δεν είναι Λέιζερ, οκ) αλλά για τη δουλειά που τους θέλω είναι μια χαρά. Είναι αργοί.

Τους επέλεξα με γνώμονα την οικονομία και είναι πραγματικά ΜΑΚΡΑΝ ΚΟΡΥΦΑΙΟΙ σε οικονομία. Χάος τους χωρίζει από την υπόλοιπη αγορά  (ανεξαρτήτως αν μιλάμε για inkjet, laser ή άλλες τεχνολογίες, ανεξαρτήτως αν μιλάμε για ορίτζιναλ ή ανακατασκευασμένα μελάνια). Εκτυπώσεις με κόστος που πλησιάζει το τζάμπα.

 

Επεξ/σία από dakorres
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σου έχει τύχει να βουλώσουν ποτέ. Και εάν ναι, τι κάνεις για να ξεβουλώσουν ή τι κάνεις για να μην βουλώνουν (εκτός από το να τυπώνεις κάθε βδομάδα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, zoranb είπε

Σου έχει τύχει να βουλώσουν ποτέ. Και εάν ναι, τι κάνεις για να ξεβουλώσουν ή τι κάνεις για να μην βουλώνουν (εκτός από το να τυπώνεις κάθε βδομάδα)

Έχει τύχει σε φίλο. Μου έχει τύχει σε άλλο inkjet. Για την ώρα τυπώνω καθε μέρα εκτός Σ-Κ.

Αυτό που έχει τυχει σε μενα στον L550 (αρχες 2018 νομίζω) ειναι να ξεχασω να συμπληρωσω μαύρο μελάνι, είναι κάτι που τονίζει ιδιαίτερα ο κατασκευαστης να προσεχουμε, διότι μπορεί να παθει σοβαρή βλάβη (όπως λεει). Τότε άρχισε να τυπώνει λευκές σελίδες και είπα "παει τον χαλασα". Αφού τον γέμισα, μετά έκανα επανειλημμένες  εκτυπώσεις εικόνων με πολύ μαύρο και επανειλημμένους καθαρισμούς κεφαλής (ενέργειες που στο δικό μου μυαλό προκαλούν μεγάλη κατανάλωση μελανιού και άρα τραβάει συνεχώς νεο μελάνι από το δοχείο), με υπομονη και επιμονή λοιπόν ο εκτυπωτής επανήλθε πλήρως στο 100% χωρίς πρόβλημα έκτοτε.

ΥΓ : Δεν υπάρχει (στα δικα μου μοντέλα) software που να σου υπενθυμιζει ότι το μελανι αδειάζει. Πρεπει να κανεις συχνα οπτικο ελεγχο της σταθμης και εγω το ξεχασα και αδειασε τελειως.

Επεξ/σία από dakorres
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά όσον αφορά τις φωτογραφίες, η εκτύπωση είναι κατώτερη των απλών inkjet και ανώτερη των οικονομικών laser? Ή κάτω και απ' τους φθηνούς laser? Ευχαριστώ!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, hpdra είπε

Τελικά όσον αφορά τις φωτογραφίες, η εκτύπωση είναι κατώτερη των απλών inkjet και ανώτερη των οικονομικών laser? Ή κάτω και απ' τους φθηνούς laser? Ευχαριστώ!

Σε φωτογραφικό χαρτί είναι καλές. Σε απλό κατώτερη από τους (έγχρωμους) laser. Με άλλους inkjet δεν έχω άμεση σύγκριση με σύγχρονο inkjet για να εκφέρω γνώμη.

Για να συνοψίσουμε τον ink tank δεν τον παίρνεις όταν η ποιότητα είναι η πρώτη σου προτεραιότητα. Τον παίρνεις επειδή με αποδέκτη ποιότητα, τυπώνεις τζάμπα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Σε φωτογραφικό χαρτί είναι καλές. Σε απλό κατώτερη από τους (έγχρωμους) laser. Με άλλους inkjet δεν έχω άμεση σύγκριση με σύγχρονο inkjet για να εκφέρω γνώμη.

Για να συνοψίσουμε τον ink tank δεν τον παίρνεις όταν η ποιότητα είναι η πρώτη σου προτεραιότητα. Τον παίρνεις επειδή με αποδέκτη ποιότητα, τυπώνεις τζάμπα.

Ευχαριστώ! 

Εδώ έγκειται και το δίλημμα αγοράς μου (και άλλων ανθρώπων ίσως) για φθηνές φωτογραφίες μετριας-αποδεκτής ποιότητας με έναν εκτυπωτή 200€. 

Αν είναι καλύτερος σε "απόδοση/τιμή σελιδας" ο ecotank ή κάποιος color laser που αποδίδει (?) και με φθηνότερο χαρτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, hpdra είπε

Ευχαριστώ! 

Εδώ έγκειται και το δίλημμα αγοράς μου (και άλλων ανθρώπων ίσως) για φθηνές φωτογραφίες μετριας-αποδεκτής ποιότητας με έναν εκτυπωτή 200€. 

Αν είναι καλύτερος σε "απόδοση/τιμή σελιδας" ο ecotank ή κάποιος color laser που αποδίδει (?) και με φθηνότερο χαρτι.

Όταν βάζεις το "τιμή σελίδας" σαν παράμετρο, ο Ecotank τα σαρώνει όλα, διότι το κόστος εκτύπωσης τείνει στο ελάχιστο...
Τι να πω.. Ας κάνουμε μια σύγκριση σε ονομαστικά κοστολόγια:

HP 150nw (κόστος εκτυπωτή ~150€)
Κόστος toner: 45eur/χρώμα τα γνήσια, για 1.000 σελίδες το μαύρο, 700 τα cyan/magenta/yellow.

30€/χρώμα τα ιμιτασιόν, για παρόμοιο θεωρητικό αριθμό σελίδων.

Άρα έχουμε ~0.24€ ανά σελίδα στην καλύτερη των περιπτώσεων για τα γνήσια, 0,16€/σελίδα για τα ιμιτασιόν. Και λέω στην καλύτερη των περιπτώσεων, γιατί την κατανάλωση την υπολογίζουν για πολύ light χρήση κειμένου και γραφικών για να βγάλουν τις σελίδες, αν τυπώσεις φωτογραφίες, αλλάζει το θέμα!

Πάμε τώρα στην περίπτωση ink tank:

Ενα παρόμοιας τιμής μηχάνημα πχ L3110 (~170€), έχει μελάνια που κάνουν 5€ το κάθε χρώμα, και βγάζουν 4.000-5.000 εκτυπώσεις (η Epson δινει για 4.500 το μαύρο, και 7.500 τα έγχρωμα)...

Αν βάλεις για 4.000 το μαύρο και 5.000 σελίδες τα έγχρωμα, έχεις 0,00425€/σελίδα! Και με γνήσια, δεν μπλέκεις καν με ιμιτασιόν και αμφιβόλου ποιότητας μελάνια, που σου καταστρέφουν σταδιακά τα μέρη του εκτυπωτή. Το μόνο που έχεις να κάνεις, είναι να μην τα αφήνεις να ξεραίνονται, να τυπώνεις! Αλλά κι αν ξεραθούν, κάνεις καθαρισμό κεφαλής, κι αν δεν πιάσει, το στέλνεις στην EPSON και στο καθαρίζει! Παίρνεις και την έξτρα έκπτωση, και τον έξτρα χρόνο εγγύησης, και είσαι κομπλέ!

Ειλικρινά έγχρωμο laser θα προτιμούσα μόνο σε 3 περιπτώσεις:

1. edit: ΑΝ ασχολούμουν με γραφικές τέχνες/εργασία που απαιτούνται ζωντανά χρώματα και καλό φινίρισμα (με το ανάλογο κόστος σε μηχάνημα)

2. Για επαγγελματικές παρουσιάσεις - έγγραφα που θα ήθελα άψογη εμφάνιση (μια στο τόσο).

3. Εκτύπωση που δεν πρέπει να ξεθωριάζει (το μελάνι δεν είναι αδιάβροχο πχ αν πέσει μια σταγόνα νερό ή υγρασία, το toner είναι).

Για καθημερινούς σκοπούς απλά δεν τίθεται θέμα.

Επεξ/σία από mechpanos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, mechpanos είπε

Ειλικρινά έγχρωμο laser θα προτιμούσα μόνο σε 3 περιπτώσεις:

1. edit: ΑΝ ασχολούμουν με γραφικές τέχνες/εργασία που απαιτούνται ζωντανά χρώματα και καλό φινίρισμα (με το ανάλογο κόστος σε μηχάνημα)

2. Για επαγγελματικές παρουσιάσεις - έγγραφα που θα ήθελα άψογη εμφάνιση (μια στο τόσο).

3. Εκτύπωση που δεν πρέπει να ξεθωριάζει (το μελάνι δεν είναι αδιάβροχο πχ αν πέσει μια σταγόνα νερό ή υγρασία, το toner είναι)..

Προσωπικά θα έβαζα κ άλλη μια περίπτωση που θα επέλεγα laser... εάν τύπωνα πολύ λίγες φορές (τότε θα ξεραίνονταν τα μελάνια) 😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και εγώ πήρα πριν 2 βδομάδες τον L382 (προσφορά φυλλαδίου στα mediamarkt 129ευρώ) και είχε πακέτο 3 έγχρωμα μελάνια και 3 μάυρα! (13000 μάυρες και 6500 εγχρωμες σελίδες σύμφωνα με την EPSON), οπότε νομίζω ότι καλά έκανα και σούταρα τον παλιό inkjet... Δε νομίζω να τα τελειώσω ποτέ τόσα μελάνια.

Φωτογραφίες σε χαρτί του πλαισίου είναι decent, μια χαρά για να βάλεις σε κάνα κάδρο κτλπ. Φαντάζομαι ότι από φωτογραφείο θα είχα σίγουρα καλύτερη ποιότητα, αλλά δε το έχω ψάξει και πολύ. Ακολούθησα την συμβουλή κάποιου από Skroutz και βάζω στις φωτογραφίες την επιλογή για ματ παρότι το χαρτί ήταν γυαλιστερό και οι φωτό ήταν σίγουρα καλύτερες στο μάτι.
Δεν εχει wifi  και οθόνη το συγκεκριμένο μηχάνημα, αν τα είχε θα ήταν τέλειο. Σαν εκτυπωτής όμως νομίζω αξίζει πολύ το ecotank σε σχέση με φτηνό inkjet.

Επεξ/σία από tzampatzis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Τι διαφορά έχει ο L3151 από τον L3150 για να αξίζουν τα +10€?

Επίσης, όσοι πήρατε κάποιο Epson EcoTank με την επέκταση εγγύησης στα 3 έτη, αφορά και την κεφαλή να υποθέσω? (βαριέμαι να διαβάσω τους όρους 😛).

Και αν δεν εκτυπώνεις συχνά, χρειάζεται και στους EcoTank να δίνεις καμια εκτύπωση τη βδομάδα? Θα γλιτώσεις έτσι μη ξεραθεί η κεφαλή?  Ή και πιο αραιά?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, ribo7 είπε

Τι διαφορά έχει ο L3151 από τον L3150 για να αξίζουν τα +10€?

Επίσης, όσοι πήρατε κάποιο Epson EcoTank με την επέκταση εγγύησης στα 3 έτη, αφορά και την κεφαλή να υποθέσω? (βαριέμαι να διαβάσω τους όρους 😛).

Και αν δεν εκτυπώνεις συχνά, χρειάζεται και στους EcoTank να δίνεις καμια εκτύπωση τη βδομάδα? Θα γλιτώσεις έτσι μη ξεραθεί η κεφαλή?  Ή και πιο αραιά?

Δεν ξέρω τι διαφορά έχουν...

Αφορά και την κεφαλή, με πολύ καλό σέρβις

Ναι και πρέπει να κάνεις και κανένα διπλό καθαρισμό 1 2 φορές τον μήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...