Προς το περιεχόμενο

ποιός έχει Epson EcoTank?


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή χρονιά σε όλους. Νέος κάτοχος του 3260. Τον γέμισα με μελάνια και παίζω κανονικά. Μια ερώτηση: Στα μπουκαλάκια έμεινε λίγο μελάνι. Μπορώ να το συμπληρώσω ή μετά θα πρέπει να κάνω την πλήρωση μελανιού ξανά (που κάνει 11 λεπτά και τρώει και αρκετό μελάνι). Αν κατάλαβα καλά αυτό γίνεται μόνο την πρώτη φορά και μετά κάνουμε απλά reset ink levels; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 1/1/2023 στις 2:12 ΜΜ, group131 είπε

Καλή χρονιά σε όλους. Νέος κάτοχος του 3260. Τον γέμισα με μελάνια και παίζω κανονικά. Μια ερώτηση: Στα μπουκαλάκια έμεινε λίγο μελάνι. Μπορώ να το συμπληρώσω ή μετά θα πρέπει να κάνω την πλήρωση μελανιού ξανά (που κάνει 11 λεπτά και τρώει και αρκετό μελάνι). Αν κατάλαβα καλά αυτό γίνεται μόνο την πρώτη φορά και μετά κάνουμε απλά reset ink levels; 

Στα μπουκαλακια εμεινε λιγο μελανι διοτι οταν εκανε την αρχικοποιηση οι αντλιες τραβηξαν λιγο μελανι απο τα δοχεια προς τις κεφαλες, δεν καταναλωθηκε απλα "ετοιμαστηκε" για χρηση οποτε σου εχουν δωσει λιγο παραπανω για να το καλυψεις. Συμπληρωσε τα λοιπον με ο,τι εμεινε στα μπουκαλακια. 

Απο εκει και περα, οταν πεφτει η σταθμη συμπληρωνεις αφοβα, αυτη η διαδικασια της αρχικοποιησης γινεται μονο την πρωτη φορα που παιρνει μπρος το μηχανημα. Να χεις το νου σου μονο να μην αδειασουν εντελως ποτε τα δοχεια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 28/12/2020 στις 11:17 ΠΜ, mechpanos είπε

Παραθέτω εδώ, επειδή ερωτήθηκα, email που μου έχει στείλει η Epson, όταν μου είχαν βουλώσει οι κεφαλές, και δεν τύπωνε (μαύρο πολύ αμυδρά, και από τα έγχρωμα κάποια χρώματα τα ψιλοέχανε):
 

Φίλε μου έσωσες κώλους, όχι αστεία, 1000 ευχαριστώ. Ξαφνικά σήμερα χρειάστηκα εκτύπωση 50-60 σελίδες για δουλειά και στην 3η σελίδα ο L310 πενταετίας άρχισε να μη βγάζει τίποτα. 3-4 καθαρισμούς κεφαλής και restart πάλι δεν έβγαζε τίποτα, σχεδόν κάτασπρη σελίδα με μερικές βούλες μαύρο μόνο.

Μετά βρήκα το ποστ σου, έβαλα τα tanks πλάγια με ανοιχτά τα καπάκια, έκανα 2 απανωτούς καθαρισμούς και ως εκ θάυματος άρχισε να τυπώνει τζάμι...

Πιθανόν θα χρειαστεί να τον πάω καμιά βόλτα στο service της Epson εν καιρώ... γνωρίζει κανείς το κόστος για πλήρες "ξεμπούκωμα"?

Επεξ/σία από Tol1as
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω βρει έναν μεταχειρισμένο L850 ecotank σε καλή τιμή.

Ο πωλητής με ενημέρωσε ότι έχει να τον χρησιμοποιήσει γύρω στους 10 μήνες..

Υπάρχει τρόπος να βεβαιωθώ ότι οι κεφαλές θα είναι εντάξει;

Του είπα να τυπώσει μερικές φωτογραφίες να δούμε αν τυπώνει εντάξει.. Πιστεύετε ότι αρκεί αυτό;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Indiko_Xoiridio είπε

Έχω βρει έναν μεταχειρισμένο L850 ecotank σε καλή τιμή.

Ο πωλητής με ενημέρωσε ότι έχει να τον χρησιμοποιήσει γύρω στους 10 μήνες..

Υπάρχει τρόπος να βεβαιωθώ ότι οι κεφαλές θα είναι εντάξει;

Του είπα να τυπώσει μερικές φωτογραφίες να δούμε αν τυπώνει εντάξει.. Πιστεύετε ότι αρκεί αυτό;

Ναι αρκεί.

Αν τυπώνει κανονικά πάει να πει πως δουλεύουν οι κεφαλές κανονικά

Αν μπορεί να πάρει και ένα report πόσες σελίδες έχουν εκτυπωθεί, ακόμη καλύτερα, για να ξέρεις που βρίσκεσαι σε σχέση με τον κύκλο ζωής του μοντέλου.

Μπορεί αν είναι εκτός εγγύησης πια, αλλά οι εγγυήσεις είναι ένας "μπούσουλας" για την αντοχή της κεφαλής. Σε κάποιους Epson θα δεις την εταιρία να δίνει 30.000 σελίδες ή δύο χρόνια (ότι έρθει πρώτο) ή έως και  100.000 σελίδες και δύο χρόνια (ότι έρθει πρώτο). 

Συνήθως οι των 100.000 σελίδων είναι ή μονόχρωμοι ή έγχρωμοι αλλά υψηλής τιμής  (1000 ευρώ πχ), ενώ όσο κατεβαίνεις σε τιμή εκτυπωτή, η εγγύηση είναι μικρότερη όσον αφορά τις σελίδες (στα χρόνια μένει ίδια)

Οπότε αν τον εκτυπωτή που θέλεις τον έδιναν με εγγύηση 30.000 σελίδων και πάρεις report πως εκτύπωσε 10.000 σελίδες, είσαι μια χαρά και όσον αφορά την αντοχή της κεφαλής. Αν όμως είναι στις 42.000 σελίδες πχ καταλαβαίνεις πως και η τιμή του θα πρέπει να είναι ανάλογη.

Εχοντας πει τα παραπάνω, θα επαναλάβω πως είναι ένας μπούσουλας οι εγγυήσεις και τίποτα παραπάνω. Ενας που του έδιναν εγγύηση για 30.000 μπορει να φτάσει και τις 50.000+ χωρίς πρόβλημα. Αλλά γενικά όσο λιγότερες σελίδες, τόσο καλύτερα. Σαν τα χιλιόμετρα στα αυτοκίνητα. 

 

Υ.Γ Εδώ πέτυχα τις βασικές και εκτεταμένες εγγυήσεις της Epson για το έτος που πέρασε. ο L850 σε σελίδες έχει μόνο για 3000. Μικρό νούμερο αν και κατανοητό, μιας και είναι φωτογραφικός και όχι γενικής χρήσης. Αν ψαχνεις φωτογραφικό εκτυπωτή, οκ. Αλλιώς κοίτα για κάποιον με κεφαλές γενικής χρήσης.
https://www.public.gr/page/epson-warranty-extension

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Μολις μου εστειλε το report και μια εκτύπωση σε απλο A4 χαρτι.

Απο οσο μπορω να διακρινω μια χαρα εκτυπωνει.. το θεμα που με προβληματιζει λιγο ειναι ο αριθμος των σελιδων που εχει τυπωσει..συμφωνα με αυτα που εγραψες παραπανω για την εγγυηση..

 

09C2E026-AB7B-4872-8242-501AD28605AD.jpeg.8f3974d3ea05baf636a146152eb0f026.jpegD95550C1-ED6B-457B-A2EB-9E2B9B24943F.jpeg.4cd54b888705db68aa26b32c85a0eda0.jpeg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σου ανέφερα απλά για πόσες σελίδες δίνει εγγύηση η Epson για το μοντέλο. Εσυ θα κρίνεις τι θα κάνεις με αυτή την πληροφορία.

Στο report εγώ βλέπω 3 πράγματα

1. Εχει ξεπεράσει κατα πολύ τον αριθμό σελίδων που δίνει εγγύηση η Epson (με ότι και αν σημαίνει αυτό)

2. Το κίτρινο είναι ελαφρώς βουλωμένο και κάνει κενά πάνω δεξιά στο report (εκτός και αν με ξεγελάει η φώτο)

3. Εχει 5644 borderless εκτυπώσεις. Σε αυτές η κεφαλή πηγαίνει πέρα απο την επιφάνεια του φύλου, ωστε να το καλύψει όλο και πέφτει μελάνι κάτω στα σφουγγάρια. Αργά η γρήγορα θα σου ζητήσουν αλλαγή τα σφουγγάρια. Πρέπει να φύγει αντιπροσωπεία για να γίνει αυτό. Στον δικό μου epson 1500w (φωτογραφικός 6 μελανιών επίσης) μου ζήτησαν 100 ευρώ για αυτή την αλλαγή, αλλά λόγω γνώσης της εργασίας το έκανα μονος μου. Δεν είναι πάντως κάτι ευκολο, επειδή και σφουγγάρια δεν μπορείς να βρεις εύκολα στην Ελληνική αγορά, να πάρεις σαν ανταλλακτικό, αλλά θέλεις και ειδικό app για να μηδενίσεις τον μετρητή των σφουγγαριών. 
 

Τωρα απο εκει και πέρα εσύ ξέρεις σε τι τιμή στο δίνει και κατα πόσο αξίζει. Καινουριος έχει κάπου στα 400 ευρώ νομίζω.  Αλλιώς το σκέφτεσαι αν στον δώσει 80-100 ευρώ και αλλιώς αν στον δώσει 300 ευρώ.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...