Προς το περιεχόμενο

ποιός έχει Epson EcoTank?


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Στις 13/11/2020 στις 3:04 ΜΜ, ribo7 είπε

Τι διαφορά έχει ο L3151 από τον L3150 για να αξίζουν τα +10€? 

Ο L3151 έχει έγχρωμη  πρόσοψη (πάνελ πλήκτρων)

Ο L3150 δεν έχει (νομίζω είναι σε απόχρωση γκρι)

Εγω πήρα τον L3151 γιατί ήθελα λίγο χρωμα 

Αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 13/11/2020 στις 10:47 ΜΜ, ribo7 είπε

Από site Epson, δε βλέπω καμία διαφορά στα specs.

Είναι εύκολος ο καθαρισμός κεφαλής? Λέτε να πέσει η τιμή του L3150 στη BF?

Έχω χρησιμοποιήσει 2 φορές καθαρισμό και 1 τον βαθύ καθαρισμό (επειδή είχα κανα 2 μήνες να το χρησιμοποιήσω), όλα από τις ρυθμίσεις που προσφέρει το πρόγραμμα του εκτυπωτή και δούλεψαν μια χαρά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, katsiletra είπε

Έχει πάρει κανένας τον εκτυπωτή με την προσφορά cashback promotion; Και αν ναι πόσες μέρες κάναν να επιστρέψουν τα χρήματα;

Μέσα σε ένα μήνα.

πρέπει να κανείς εγγραφή και φυσικά να δώσεις και Ibank 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, chris_kan71 είπε

Μέσα σε ένα μήνα.

πρέπει να κανείς εγγραφή και φυσικά να δώσεις και Ibank 

Έχω κάνει, απλά είδα ότι πέρασαν καμία 20ρια μέρες και το αίτημα ακόμα δεν έχει εξεταστεί 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 2/12/2020 στις 6:28 ΜΜ, fanastas είπε

Έχω χρησιμοποιήσει 2 φορές καθαρισμό και 1 τον βαθύ καθαρισμό (επειδή είχα κανα 2 μήνες να το χρησιμοποιήσω), όλα από τις ρυθμίσεις που προσφέρει το πρόγραμμα του εκτυπωτή και δούλεψαν μια χαρά. 

Αν τον αφήσεις 1-2 μήνες χωρίς να τυπώσεις τίποτα και μετά κάνεις βαθύ καθαρισμό είσαι εντάξυ? Λειτουργεί κανονικά και με την ίδια ποιότητα εκτύπωσης?

Μπορεί να λείπω από το σπίτι που λέω να τον βάλω για κάποια διαστήματα για αυτό ρωτάω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, bioentre είπε

Αν τον αφήσεις 1-2 μήνες χωρίς να τυπώσεις τίποτα και μετά κάνεις βαθύ καθαρισμό είσαι εντάξυ? Λειτουργεί κανονικά και με την ίδια ποιότητα εκτύπωσης?

Μπορεί να λείπω από το σπίτι που λέω να τον βάλω για κάποια διαστήματα για αυτό ρωτάω

Και εμένα με ενδιαφέρει να το μάθω αυτό!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ έχω το eco tank L365. Το έχω κοντά 5 χρόνια και είμαι ακόμα με τα πρώτα μελάνια με ημιεπαγγελματική χρήση (λίγο σπιτική λίγο δουλειά). Εξυπνότερη και φθηνότερη πιστεύω επιλογή από έγχρωμο laser. Οπότε από αυτή την άποψη είμαι ευχαριστημένος. Κάποια στιγμή πριν από 3 χρόνια τον είχα ξεχασμένο στο γραφείο για 6 μήνες χωρίς εκτύπωση. Όταν πήγα να τον χρησιμοποιήσω ξανά ήταν εμφανές ότι χρειαζόταν καθαρισμό. Έκανα όλες τις λειτουργίες καθαρισμού, εις βάθος καθαρισμού, ευθυγράμμισης, κτλ που προσφέρει το epson software και μετά δεν είχα κανένα πρόβλημα.  Από τότε εκτυπώνω κανονικά μια φορά τη βδομάδα συχνότητα ή παραπάνω. Πότε πότε θέλει συντήρηση, αλλά δεν έχω ανοίξει ποτέ σωληνάκι ή κεφαλή ή έβαλα χέρι κάπου. Μόνο από το software. Δεν ξέρω αν είναι με όλα τα epson αυτό ή αν είμαι εγώ απλά τυχερός, αλλά είμαι πολύ ευχαριστημένος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η εμπειρία μου με έναν παλιό HP που έχω λέει ότι πιθανόν στα πρώτα χρόνια του εκτυπωτή αν ξεχαστεί για καιρό δεν θα βουλώσει, μπορεί να φαίνεται ίδια η ποιότητα εκτύπωσης, όμως με το πέρασμα του καιρού σε επόμενες φραγες της κεφαλής το πρόβλημα δεν θα μπορεί να υποχωρήσει. 

Τώρα 6 μήνες χωρίς εκτύπωση και να μην έχεις θέμα η είσαι πολύ τυχερός η αναμένεται να υπάρξει κάποιο μελλοντικό φραξιμο που θα είναι μη διορθωσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υπόψιν υπάρχει μια διαδικασία συντήρησης που η Epson δεν αναφέρει πουθενά, παρά μόνο αν σου βουλώσει η κεφαλή και δεν βγάζεις άκρη...Διπλός καθαρισμός, με τα μελάνια σε οριζόντια θέση και ανοικτά τα πώματα. Μάλιστα ανά 2 εβδομάδες προτείνεται εκτύπωση ελέγχου ακροφυσίων και εκτέλεση της ανωτέρω διαδικασίας αν κάτι δεν μας φαίνεται καλό. Αν μετά από τρεις διαδοχικούς διπλούς καθαρισμούς και εκτυπώσεις δοκιμαστικής σελίδας, δεν υπάρξει αποτέλεσμα, πρέπει να πάει στο service. 

Αυτές οι πληροφορίες δεν αναγράφονται πουθενά, εμένα μου τις έδωσε το service της Epson κατόπιν βουλώματος, όπου τελικά ο εκτυπωτής κατέληξε στο service για να καθαριστεί, εντός εγγυήσεως...Μάλιστα, είχα κάνει ΚΑΙ δυναμική έκπλυση μελανιών, το οποίο μου είπε η Epson ότι κακώς το έκανα και δεν πρέπει να κάνουμε, γιατί ένα σφουγγάρι που έχει μέσα για να απορροφά τα περιττά μελάνια, γεμίζει άσκοπα, αν θυμάμαι καλά...Το οποίο σφουγγάρι μου γέμισε στην 3ετία από την αγορά, και απεστάλη πάλι ο εκτυπωτής στο Service καθώς σταμάτησε να τυπώνει, όπου αλλάχθηκε και έγινε reset, πάλι χωρίς χρέωση!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Στις 4/12/2020 στις 2:02 ΜΜ, mechpanos είπε

Μάλιστα, είχα κάνει ΚΑΙ δυναμική έκπλυση μελανιών, το οποίο μου είπε η Epson ότι κακώς το έκανα και δεν πρέπει να κάνουμε, γιατί ένα σφουγγάρι που έχει μέσα για να απορροφά τα περιττά μελάνια, γεμίζει άσκοπα, αν θυμάμαι καλά...Το οποίο σφουγγάρι μου γέμισε στην 3ετία από την αγορά, και απεστάλη πάλι ο εκτυπωτής στο Service καθώς σταμάτησε να τυπώνει, όπου αλλάχθηκε και έγινε reset, πάλι χωρίς χρέωση!

Βγάζει κάποιο μήνυμα όταν το σφουγγάρι γεμίζει ή βλέπεις τα συμπτώματα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, zoranb είπε

Βγάζει κάποιο μήνυμα όταν το σφουγγάρι γεμίζει ή βλέπεις τα συμπτώματα;

Σταματάει να τυπώνει και βγάζει μήνυμα, ναι. Δεν βλέπεις κανένα σύμπτωμα στην εκτύπωση. Και βασικά δεν είναι καν απαραίτητο να έχει γεμίσει το σφουγγάρι, ένα counter έχουν βάλει στις 10.000σελίδες ξέρω 'γω, θεωρούν ότι έχει γεμίσει και πρέπει να πάει για service.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...