Προς το περιεχόμενο

ποιός έχει Epson EcoTank?


zoranb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όποιος δεν τυπώνει συχνα να πάει σε laser, ακομα και ακριβότερος να βγαίνει αρχικά αν τον κρατήσεις χρόνια για μια διάρκεια που ο αντίστοιχος inkjet έχει βουλώσει τότε κερδος εχεις.

Η αποφραξη κεφαλης δεν έχει 100% αποτέλεσμα, την πραγματοποιείς με απιονισμενο νερό το οποίο μπορεί να μην αφαιρεσει τα πάντα, μετά θέλεις κάτι αλκοολούχο η ισοπροπυλική αλκοόλη σε ανάμιξη με νερό αλλά μπορεί να καταστρέψει ένα άλλο εξάρτημα, το πιο δραστικό ειναι το azax αλλά με υψηλό ρίσκο όλα αυτά. Κολλητός μου με exotank μου είπε μετά από 1 έτος δεν εκτυπωνε καλά το μαύρο, με καθαρισμούς κεφαλης από το menu διορθώθηκε, κάνει συχνές εκτυπωσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 112
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/12/2020 στις 10:12 ΜΜ, lector είπε

Ειναι ρισκο γιατι πολυ απλα δεν υπαρχει 100% ασφαλης μεθοδολογια με σωστα αποτελεσματα. Στο σερβις δε σου κανουν ξεβουλωμα με τσιμπιδακια και συριγγες, αυτα ειναι πατεντες τριτων. Θα σου κανουν εκπλυση τριτου βαθμου ή στη χειροτερη θα σου αλλαξουν κεφαλες και μελανωτηρα, απλα αν ειναι εντος εγγυησης δε θα πληρωσεις. 


Εντωμεταξυ απο περιεργεια ρωταω, ξεκινησες το θεμα τον ιουνιο, φτασαμε χριστουγεννα και 6 μηνες αναρωτιεσαι και δεν εχεις αποφασισει τι μηχανημα να παρεις...;

 

Είχα την εντύπωση πως οι λύσεις με τις σύριγγες κ τα υγρά καθαρισμού ήταν 100% αποτελεσματικές.

Εσύ #lector έχεις χρησιμοποιήσει αυτές τις μεθόδους χωρίς επιτυχία κ τις λες μη αποτελεσματικές;

Όσο για τον εκτυπωτή, ακόμα δεν τον έχω τόσο ανάγκη, γι'αυτό το τρενάρω τόσο.

 

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Κολλητός μου με exotank μου είπε μετά από 1 έτος δεν εκτυπωνε καλά το μαύρο, με καθαρισμούς κεφαλης από το menu διορθώθηκε, κάνει συχνές εκτυπωσεις. 

Ισχύει. Ακόμα και με συχνές εκτυπώσεις, η epson ανεπίσημα προτείνει να γίνεται καθαρισμός κεφαλής από το μενού του εκτυπωτή κάθε 2 εβδομάδες, με την διαδικασία που περιέγραψα σε προηγούμενο post.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/12/2020 στις 11:35 ΜΜ, zoranb είπε

 

Είχα την εντύπωση πως οι λύσεις με τις σύριγγες κ τα υγρά καθαρισμού ήταν 100% αποτελεσματικές.

Εσύ #lector έχεις χρησιμοποιήσει αυτές τις μεθόδους χωρίς επιτυχία κ τις λες μη αποτελεσματικές;

Όσο για τον εκτυπωτή, ακόμα δεν τον έχω τόσο ανάγκη, γι'αυτό το τρενάρω τόσο.

 

Οχι δεν εχω μπει στη διαδικασια γιατι προσωπικα το θεωρω χασιμο χρονου και οτι δεν αξιζει τον κοπο, αλλωστε δουλευω κυριως με laser μηχανηματα, το λεω λογω θεωρητικης γνωσης για τον τροπο λειτουργιας των inkjet. Φυσικα δε θα αποκλεισω ουτε θα συστησω σε κανεναν να μην το κανει αν θελει, αυτη ειναι καθαρα προσωπικη μου αποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/12/2020 στις 11:16 ΜΜ, Βασίλης_29 είπε

Η αποφραξη κεφαλης δεν έχει 100% αποτέλεσμα, την πραγματοποιείς με απιονισμενο νερό το οποίο μπορεί να μην αφαιρεσει τα πάντα, μετά θέλεις κάτι αλκοολούχο η ισοπροπυλική αλκοόλη σε ανάμιξη με νερό αλλά μπορεί να καταστρέψει ένα άλλο εξάρτημα, το πιο δραστικό ειναι το azax αλλά με υψηλό ρίσκο όλα αυτά. Κολλητός μου με exotank μου είπε μετά από 1 έτος δεν εκτυπωνε καλά το μαύρο, με καθαρισμούς κεφαλης από το menu διορθώθηκε, κάνει συχνές εκτυπωσεις. 

Ποιό εξάρτημα μπορεί να καταστρέψει το ξεβούλωμα με καθαριστικά;

Τί χρησιμοποιούσε για ξεβούλωμα ο κολλητός σου κ δεν τύπωνε καλά το μαύρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, zoranb είπε

Ποιό εξάρτημα μπορεί να καταστρέψει το ξεβούλωμα με καθαριστικά;

Τί χρησιμοποιούσε για ξεβούλωμα ο κολλητός σου κ δεν τύπωνε καλά το μαύρο;

Δεν θυμάμαι ακριβώς το εξάρτημα, κάποιο σφουγγαράκι που έχει μάλλον. 

Ο κολλητός μου εφάρμοσε τρεις φορές την λειτουργία καθαρισμού που έχει ο εκτυπωτής από το menu.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tα σφουγγαράκια που υπάρχουν στο waste ink compartment εννοείς;

Θα βοηθούσε η πληροφορία αυτή εάν μπορούσες να τον ρωτήσεις ποιό εξάρτημα ήταν και μετά από χρήση τί είδους καθαριστικού... μήοως έβαλε κάποιο αρκετά δραστικό; 😉

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραθέτω εδώ, επειδή ερωτήθηκα, email που μου έχει στείλει η Epson, όταν μου είχαν βουλώσει οι κεφαλές, και δεν τύπωνε (μαύρο πολύ αμυδρά, και από τα έγχρωμα κάποια χρώματα τα ψιλοέχανε):
 

Αναφορά σε κείμενο

Η συνιστώμενη διαδικασία καθαρισμού της κεφαλής και συντήρησης του εκτυπωτή είναι η εξής:
Από την Έναρξη των Windows - επιλογή Συσκευές και Εκτυπωτές.
Αν δεν υπάρχει η παραπάνω επιλογή μέσω του: Πίνακας Ελέγχου - επιλογή Συσκευές και Εκτυπωτές - δεξί κλικ επάνω στον εκτυπωτή και επιλογή Προτιμήσεις Εκτύπωσης. Στο αναδυόμενο παράθυρο επιλογή Συντήρηση.
Ανά δύο εβδομάδες εκτύπωση ελέγχου ακροφυσίων και εφόσον κριθεί απαραίτητο εκτέλεση διπλού καθαρισμού κεφαλής, μόλις ολοκληρωθεί ο πρώτος καθαρισμός εκτελείτε τον δεύτερο χωρίς κάποια ενδιάμεση ενέργεια και μετά την ολοκλήρωση του δεύτερου καθαρισμού εκτύπωση ελέγχου ακροφυσίων, ώστε να ελεγχθεί η αποτελεσματικότητα των προηγηθέντων καθαρισμών.
Η Epson συνιστά την τέλεση έως τριών διπλών καθαρισμών ανά φορά. Εάν δεν έχει διορθωθεί το μοτίβο του ελέγχου ακροφυσίων με το πέρας της παραπάνω διαδικασίας παρακαλώ να καλέσετε το κέντρο εξυπηρέτησης και τεχνικής υποστήριξης πελατών της Epson στο: 211 1986212 από Δευτέρα έως Παρασκευή από τις 09:00 έως τις 18:00.

Οπότε αν πάρεις eco-tank, ανά 2 εβδομάδες κάνεις εκτύπωση ελέγχου ακροφυσίων, κάνεις 2 καθαρισμούς αν χρειάζεται, αν σου βουλώσει η κεφαλή εντός των 3 ετών που έχεις εγγύηση, κάνεις έως 3 διπλούς καθαρισμούς και αν δεν τυπώσει καλά, τον στέλνεις στην Epson και σου τον επισκευάζουν χωρίς καμία χρέωση... 

Τα άζαξ και τις ισοπροπυλικές αλκόολες δεν τα χρειάζεται κανένας και γιατί να το κάνει όταν σου το φτιάχνει η ίδια η Epson και σου έχει πει και τι να κάνεις, ώστε να μην φτάσεις σε αυτήν την κατάσταση...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Τα άζαξ και τις ισοπροπυλικές αλκόολες δεν τα χρειάζεται κανένας και γιατί να το κάνει όταν σου το φτιάχνει η ίδια η Epson και σου έχει πει και τι να κάνεις, ώστε να μην φτάσεις σε αυτήν την κατάσταση...

Το καλοκαίρι, λείπει για διακοπές ο χρήστης για 3-4 βδομάδες, ή τέλος πάντων, δεν τον χρησιμοποιεί τον εκτυπωτή τόσο συχνά, ή ξεχνάει να κάνει τις απαραίτητες ενέργειες... σε αυτή την περίπτωση δεν θα χρειαστεί ο καθαρισμός με διάλυμα; Δεν ζούμε σε έναν τέλειο κόσμο, όπου όλες οι συνθήκες τηρούνται κατά γράμμα.

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, zoranb είπε

Το καλοκαίρι, λείπει για διακοπές ο χρήστης για 3-4 βδομάδες, ή τέλος πάντων, δεν τον χρησιμοποιεί τον εκτυπωτή τόσο συχνά, ή ξεχνάει να κάνει τις απαραίτητες ενέργειες... σε αυτή την περίπτωση δεν θα χρειαστεί ο καθαρισμός με διάλυμα; Δεν ζούμε σε έναν τέλειο κόσμο, όπου όλες οι συνθήκες τηρούνται κατά γράμμα.

ΟΧΙ δεν θα χρειαστεί! Για 1-2 μήνες δεν παθαίνει τίποτα ο εκτυπωτής αν δεν κάνεις την ανωτέρω διαδικασία! Αν τυπώνεις πολύ, μπορεί και να μην χρειαστεί και καθόλου αλλά καλό είναι έναν έλεγχο ακροφυσίων μια στο τόσο, να τον κάνεις. Αν λείπεις, αφήνεις τον εκτυπωτή ανοικτό και online αν είναι wi-fi ή δικτυακό μοντέλο, στέλνεις από remote print 1-2 σελίδες κάθε τόσο και όταν με το καλό επιστρέψεις, κάνεις εκτύπωση ελέγχου ακροφυσίων κλπ...

Επεξ/σία από mechpanos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, mechpanos είπε

ΟΧΙ δεν θα χρειαστεί!

Μην με παρεξηγείς, δεν θέλω να σου πάω κόντρα απλώς να καταλάβω θέλω. Υπάρχουν πολλές απόψεις για το βούλωμα και ο καθένας λέει τα δικά του.
Μπορείς απλά να μου εξηγήσεις γιατί είσαι τόσο σίγουρος;

Επεξ/σία από zoranb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, zoranb είπε

Μπορείς απλά να μου εξηγήσεις γιατί είσαι τόσο σίγουρος;

Γιατί έχω τον L365 4 χρόνια, στον 2ο χρόνο λειτουργίας έφραξε και τον έστειλα για επισκευή στην EPSON αφού δεν μπόρεσα να τον επαναφέρω παρά την ανωτέρω διαδικασία που μου είπε τότε το service πριν τον στείλω, έκτοτε την κάνω όποτε το θυμάμαι και δεν αντιμετώπισα πρόβλημα. Ενδιάμεσα το 3ο έτος μου είχε μπλοκάρει ο εκτυπωτής γιατί είχε γεμίσει το σφουγγαράκι, τον έστειλα πάλι το αντικατέστησαν δωρεάν, και συνεχίζω να τυπώνω ακάθεκτος κάνοντας την ανωτέρω διαδικασία όποτε το θυμάμαι... Και φυσικά έχω φύγει στο ενδιάμεσο πολλές μέρες χωρίς να τυπώσω, χωρίς να συμβεί το παραμικρό.
Αλλά η γενική χρήση είναι αρκετές σελίδες τον μήνα...Τώρα αν τυπώνει κανείς 1 φορά στους 2 μήνες από 1-2 σελίδες την φορά, ΔΕΝ χρειάζεται eco-tank αυτό λέμε...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα! Έχω έναν Epson ecotank l1110 και έχω ένα πρόβλημα. Δεν μου εκτυπώνει έγχρωμα. Όταν τον πήρα τον χρησιμοποιουσα για εκτύπωση σε ασπρόμαυρο δεν είχα βάλει καν μελάνια έγχρωμα. Πριν λίγες μέρες έβαλα και τα έγχρωμα γιατί ήθελα να εκτυπώσω κάτι αλλά μπα.. Πρέπει να κάνω καμιά ρύθμιση? Εννοείται έχω αλλάξει την ρύθμιση από ασπρόμαυρο σε έγχρωμο και όταν εκτυπώνω έτσι τα μισά χάνονται 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, Kseniaa75 είπε

Καλησπέρα! Έχω έναν Epson ecotank l1110 και έχω ένα πρόβλημα. Δεν μου εκτυπώνει έγχρωμα. Όταν τον πήρα τον χρησιμοποιουσα για εκτύπωση σε ασπρόμαυρο δεν είχα βάλει καν μελάνια έγχρωμα. Πριν λίγες μέρες έβαλα και τα έγχρωμα γιατί ήθελα να εκτυπώσω κάτι αλλά μπα.. Πρέπει να κάνω καμιά ρύθμιση? Εννοείται έχω αλλάξει την ρύθμιση από ασπρόμαυρο σε έγχρωμο και όταν εκτυπώνω έτσι τα μισά χάνονται 

γενικό καθάρισμα κεφαλών από software εκτυπωτή αλλιώς τηλέφωνο στην Ελληνική EPSON όσο είσαι στν εγγύηση.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στους cannon το μελάνι χρησιμοποιείτε και για ψύξη της κεφαλής. Αν δεν βάλεις μελάνι θα καεί. Το εχω πάθει με ένα μελάνι που τελείωσε και δεν το πήρα χαμπάρι.

Αν δεν φτιάξει και είναι στην εγγύηση , μην πεις στην epson οτι δεν έβαλες μελάνι. Ποτέ δεν ξέρεις τι θα σου πουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...