Προς το περιεχόμενο

Ψύξη για ryzen 5 3600


petranc2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου αρέσει που κάποιοι λένε ότι η Intel  φτιάχνει θερμάστρες ενώ η AMD είναι δροσερή, ότι στην Intel θα χρειαστείς έξτρα χρήματα για cooler ενώ η AMD σου έχει και αυτό στην συσκευασία.

Δεν τρολαρω,  κ εγώ ryzen έχω,  αλλά με αυτά που διαβάζω για τον best seller 3600 υπέρ ευκαιρία και καλά της AMD είναι τραγικά. Ο άλλος έχει με την στοκ ψυκτρα 90 c` μόνο και μόνο που σερφαρει! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κανένας μας δεν έχει πει για τους zen2 ότι είναι δροσεροί (από όσους έχουμε πάρει), από την στιγμή που stock κλοκάρουν κοντά στα όρια της σιλικόνης τουλάχιστον σε ST. Ίσα ίσα έχουν hotspot(s) και ότι ψύκτρα και να βάλεις ακόμα και overkill δε μπορείς να ρίξεις τις θερμοκρασίες από ένα σημείο και μετά, γιατί το bottleneck δεν είναι η περισσότερη ψυκτική ικανότητα αλλά η μικρή επιφάνεια του chiplet σε συνδυασμό με το μεγάλο density που δε προσφέρεται για μεγάλη απαγωγή. Αν δεις συγκριτικά είτε βάλεις u14s (single tower) ή d15 (dual tower) σε 3700x παρόμοια temps θα έχεις για αυτόν ακριβώς τον λόγο. Εκεί που αλλάζει λίγο το σκηνικό είναι στα AIOs που μπορούν  να κρατήσουν για λίγο παραπάνω τα boost ρολόγια σε σχέση με την αερόψυξη. Αυτά με τα temps ίσχυαν μόνο στους zen/zen+ και μόνο στη περίπτωση που δε το παράκανες με το oc, γιατί μια χαρά 8ερμάστρες γίνονταν και αυτοί μετά τα 1.35v.

Ο τομέας που έχουν διαφορά οι zen2 από τους intel είναι η κατανάλωση και το efficiency γενικότερα σε all core workloads (stock vs stock μιλάμε). Οι περισσότεροι το προσπερνάνε και δε τους νοιάζει καν για τα desktop. Στα laptop όμως είναι άλλος θεός και για αυτό εκεί βλέπεις πιο δυνατά τα zen2  τόσο σε επιδόσεις όσο και σε αυτονομία σε σχέση με τα intel 14nm αλλά ακόμα και τα 10nm.

Υ.Γ. H wraith stealth είναι σκουπίδι για τον 3600 για ελληνικό καλοκαίρι με 35ρες ambient. Όσοι είστε ακόμα με αυτή και κάνετε απλά δουλειά γραφείου/browsing βάλτε max processor state στο power plan 99% (κλείστε δηλαδή το boost) και θα εξαφανιστούν εντελώς τα temp spikes. Δεν υπάρχει άλλη λύση δυστυχώς.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/6/2020 στις 7:52 ΠΜ, ilos είπε

Κανένας μας δεν έχει πει για τους zen2 ότι είναι δροσεροί (από όσους έχουμε πάρει)

Καταρχάς δεν πρεσβευεις όσους έχουν πάρει τον 3600 , άρα να γράφεις σε πρώτο πρόσωπο , τα "δεν έχουμε πει"  είναι άκυρο. 

2ον δεν έγραψα πουθενά την λέξη δροσεροι! 

3ον δεν ξέρω κανέναν CPU της Intel που σε απλή χρήση, όπως είναι το browsing να χτυπάει 85 και 90 βαθμούς Κελσίου . Για εμένα κάτι τέτοιο είναι τραγικό και δεν με ενδιαφέρει που μπορεί να οφείλεται. Από την στιγμή που σου παρέχει ψυκτρα στην συσκευασία θα πρέπει τουλάχιστον σε απλή χρήση να είναι επαρκής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δε χτυπάει ο 3600 85 κ 90 βαθμούς στο browsing ηρέμησε . 

 

Βέβαια εγώ έχω τον 3600x που έχει (κάπως ) καλύτερη stock ψυκτρα αλλά 90αρι έχω δει μόνο σε prime 95 (κ αυτό πριν αλλάξω τη διάταξη του ενος fan case ). Σε chrome / twich / netflix άντε να πιασει κάνα 60αρι top . Δε λέω ότι είναι λίγο βέβαια . Ωστόσο παραδέχομαι ότι το case μου έχει πολύ καλό air flow 

Τώρα αν βάλεις 3600 σε κουτί με ένα fan 12αρι πίσω μόνο ...εντάξει πας γυρεύοντας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τωρα με game boost on 4.2ghz stable , pbo on, xmp on,gpu overclock, εχω idle 40c και στο warzone που παιζω (Μετα απο αρκετες ωρες gaming) ειδα μεχρι και 69c...(Θερμοκρασια δωματου 28 με29)...

Eνταξει θελει μια καλη aftermarket ψυχτρα για να δουλεψει αυτος ο επεξεργαστης σωστα....φυσικα παιζει ρολο και το air flow του κουτιου.

Απο κουτι σε κουτι σιγουρα οι θερμοκρασιες θα ειναι διαφορετικες..

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, panoskatos είπε

 

3ον δεν ξέρω κανέναν CPU της Intel που σε απλή χρήση, όπως είναι το browsing να χτυπάει 85 και 90 βαθμούς Κελσίου . 

Γιατί ξέρεις κάποιο της AMD ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παμε ξανα, για οσους εχουν θεματα με θερμοκρασιες και εχουν 3600.

Εχω 2700X που ειναι πιο ζεστος επεξεργαστης (105W TDP) και ειμαι ok με μια Arctic Freezer 34 epsorts duo.

Ειναι προφανες οτι ο 3600 ειναι πιο κρυος επεξεργαστης (65W TDP).

Αρα καπου εγινε το λαθος στην εγκατασταση, π.χ. κακο airflow, προβληματικη μητρικη, κακη εγκατασταση ψυκτρας κλπ.

Υ.Γ.: Η Arctic MX-4 δεν φταιει για τυχον κακες θερμοκρασιες. Αντε να επηρεασει 2-3 βαθμους το πολυ σε σχεση με μια πιο ακριβη/καλη θερμοαγωγιμη παστα.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, duffyduck είπε

Παμε ξανα, για οσους εχουν θεματα με θερμοκρασιες και εχουν 3600.

Εχω 2700X που ειναι πιο ζεστος επεξεργαστης (105W TDP) και ειμαι ok με μια Arctic Freezer 34 epsorts duo.

Ειναι προφανες οτι ο 3600 ειναι πιο κρυος επεξεργαστης (65W TDP).

Αρα καπου εγινε το λαθος στην εγκατασταση, π.χ. κακο airflow, προβληματικη μητρικη, κακη εγκατασταση ψυκτρας κλπ.

Υ.Γ.: Η Arctic MX-4 δεν φταιει για τυχον κακες θερμοκρασιες. Αντε να επηρεασει 2-3 βαθμους το πολυ σε σχεση με μια πιο ακριβη/καλη θερμοαγωγιμη παστα.

Αδερφε δεν έχει σχέση το TDP του κάθε επεξεργαστή με τις θερμοκρασίες.

16 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Γιατί ξέρεις κάποιο της AMD ? 

Τον 3600

5 ώρες πριν, nickk0kkav είπε

Καλά δε χτυπάει ο 3600 85 κ 90 βαθμούς στο browsing ηρέμησε . 

Εγώ ήρεμος είμαι , δεν το λεω εγω , οι χρήστες που έχουν τον 3600 εδώ μέσα το λένε και στο σκρουτζ . Κ εμένα μου κάνει εντύπωση .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/6/2020 στις 4:35 ΠΜ, panoskatos είπε

Μου αρέσει που κάποιοι λένε ότι η Intel  φτιάχνει θερμάστρες ενώ η AMD είναι δροσερή, ότι στην Intel θα χρειαστείς έξτρα χρήματα για cooler ενώ η AMD σου έχει και αυτό στην συσκευασία.

Δεν τρολαρω,  κ εγώ ryzen έχω,  αλλά με αυτά που διαβάζω για τον best seller 3600 υπέρ ευκαιρία και καλά της AMD είναι τραγικά. Ο άλλος έχει με την στοκ ψυκτρα 90 c` μόνο και μόνο που σερφαρει! 

Προφανως και καποιο προβλημα υπαρχει ,δεν γινονται αυτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, duffyduck είπε

Παμε ξανα, για οσους εχουν θεματα με θερμοκρασιες και εχουν 3600.

Εχω 2700X που ειναι πιο ζεστος επεξεργαστης (105W TDP) και ειμαι ok με μια Arctic Freezer 34 epsorts duo.

Ειναι προφανες οτι ο 3600 ειναι πιο κρυος επεξεργαστης (65W TDP).

Αρα καπου εγινε το λαθος στην εγκατασταση, π.χ. κακο airflow, προβληματικη μητρικη, κακη εγκατασταση ψυκτρας κλπ.

Υ.Γ.: Η Arctic MX-4 δεν φταιει για τυχον κακες θερμοκρασιες. Αντε να επηρεασει 2-3 βαθμους το πολυ σε σχεση με μια πιο ακριβη/καλη θερμοαγωγιμη παστα.

Αλλο θερμοκρασια κ αλλο θερμοτητα. Το ενα προκυπτει απο το αλλο αλλα δεν είναι το ιδιο. Η θερμοτητα που παραγουν 2 τσιπ μπορει να ειναι ιδια αλλα η θερμοκρασια τους διαφορετικη :) ο μεσιε μιλαει για θερμοκρασίες και οντως αυτες ειναι υψηλοτερες στα 7nm γιατι η θερμοτητα που παραγεται στα μικροκυκλωματα δεν μπορει να απαχθει απο την επιφανεια του τσιπ ευκολα λογο του μικρου τ μεγεθους. Με αποτελεσμα τις υψηλες θερμοκρασιες.

7 ώρες πριν, panoskatos είπε

Καταρχάς δεν πρεσβευεις όσους έχουν πάρει τον 3600 , άρα να γράφεις σε πρώτο πρόσωπο , τα "δεν έχουμε πει"  είναι άκυρο. 

2ον δεν έγραψα πουθενά την λέξη δροσεροι! 

3ον δεν ξέρω κανέναν CPU της Intel που σε απλή χρήση, όπως είναι το browsing να χτυπάει 85 και 90 βαθμούς Κελσίου . Για εμένα κάτι τέτοιο είναι τραγικό και δεν με ενδιαφέρει που μπορεί να οφείλεται. Από την στιγμή που σου παρέχει ψυκτρα στην συσκευασία θα πρέπει τουλάχιστον σε απλή χρήση να είναι επαρκής. 

Browsing και 90 βαθμους ειναι περιεργο. Η εγινε λαθος τοποθετηση. Η επεσες σε κομματι με θεμα. Η δεν εχεις παστα. Κανενας κατασκευαστής δεν θα εδινε τσιπ να τρεχει απο εργοστασιο στους 90 βαθμους. Και οταν τα παιδια λενε εχουμε πει , εννοουν οτι εδω μεσσ υπαρχουν ατομα π ειναι σχετικα με το pc. Εχουν αλλαξει κομματια πολλα και εχουν ψαχτει. Στα ryzen απο αρχη ητσν γνωστο οτι εχουν υψηλότερες θερμοκρασιες σε σχεση με τους zen , zen+ . Τα τσιπακια ειναι απο εργαστασιο τσιτωμενα. Το oc δεν υπαρχει. Και βαζοντας μια ψυκτρα μεσα τυπικη που δεν θα σ καψει το τσιπ. Δεν παει να σκεφτει την αγορα της ελλαδας η amd και καθε amd.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, duffyduck είπε

Υ. Γ.: Η Arctic MX-4 δεν φταιει για τυχον κακες θερμοκρασιες. Αντε να επηρεασει 2-3 βαθμους το πολυ σε σχεση με μια πιο ακριβη/καλη θερμοαγωγιμη παστα.

Παραπάνω μπορεί. 5-6 βαθμούς... Είναι αρκετοί. Όταν καείς στο χυλό φυσάς και το γιαουρτι 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, panoskatos είπε

Καταρχάς δεν πρεσβευεις όσους έχουν πάρει τον 3600 , άρα να γράφεις σε πρώτο πρόσωπο , τα "δεν έχουμε πει"  είναι άκυρο. 

2ον δεν έγραψα πουθενά την λέξη δροσεροι! 

3ον δεν ξέρω κανέναν CPU της Intel που σε απλή χρήση, όπως είναι το browsing να χτυπάει 85 και 90 βαθμούς Κελσίου . Για εμένα κάτι τέτοιο είναι τραγικό και δεν με ενδιαφέρει που μπορεί να οφείλεται. Από την στιγμή που σου παρέχει ψυκτρα στην συσκευασία θα πρέπει τουλάχιστον σε απλή χρήση να είναι επαρκής. 

Ok έχω πάρει 1600, 3700x και πέρασε από τα χέρια μου και σε κάποια φάση ένας 1200 και ένας 1600af, αλλά ας πάρουμε όλο το lineup της amd τα τελευταία χρόνια για να έχουμε άποψη.😁

Το ζουμί της υπόθεσης νόμιζα δεν είναι τι έχω πάρει εγώ ή τι πρεσβεύω😁, αλλά να βρεις λύση στο πρόβλημά σου την οποία και έγραψα παραπάνω. Και μένα μου φαίνονται πολλοί οι 90 όπως και σε άλλους αλλά αν δεις δε σε αμφισβήτησα και απλά σου είπα τι να κάνεις (αγορά aftermarket ή κλείσιμο του boost με max processor state στο 99% στο power plan). Αν θες με ακούς, αλλιώς μπορείς να συνεχίζεις να γκρινιάζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, duffyduck είπε

Και εγώ που νόμιζα οτι θερμοκρασία και θερμότητα ειναι το ίδιο πράγμα......

   https://en.wikipedia.org/wiki/Thermal_design_power

Το παλικάρι προφανώς εννοεί για την απαγωγή,  νομίζω αυτό προσπαθούσε να σου εξηγήσει και εκεί πέρα είναι και το κουλό TDP του 3600.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

The thermal design power (TDP), sometimes called thermal design point, is the maximum amount of heat generated by a computer chip or component (often a CPU, GPU or system on a chip) that the cooling system in a computer is designed to dissipate under any workload.

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...