Προς το περιεχόμενο

Ψύξη για ryzen 5 3600


petranc2

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, duffyduck είπε

The thermal design power (TDP), sometimes called thermal design point, is the maximum amount of heat generated by a computer chip or component (often a CPU, GPU or system on a chip) that the cooling system in a computer is designed to dissipate under any workload.

Φιλε μου εσυ λες οτι ειναι πιο ζεστος . Το ζεστο και το κρυο εχει μοναδα μέτρησης του Celsius ή τους kelvin .

Το tdp μετριεται σε watt και εχει να κανει με τη θερμοτητα.

Η θερμοτητα ειναι ενεργεια εν κινηση.

Η θερμοκρασια ειναι μετρο ποσο ζεστο η κρυο είναι ενα σωμα.

Απο θερμοδυναμικη 

1ος νομος (σε κλειστο συστημα)

dQ=T*dS + dU. Q θερμοτητα Τ θερμοκρασία S εντροπια U εσωτερικη ενεργεια. 

Οριστε και απο wiki καποια πιο βασικα

https://el.m.wikipedia.org/wiki/Θερμοκρασία

https://el.m.wikipedia.org/wiki/Θερμότητα

Επεξ/σία από Dragonitelvl100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραγει λιγοτερη θερμοτητα. Λογο μεγεθους τσιπ δεν απαγεται επαρκως η θερμοτητα. Και εχει ως αποτέλεσμα να εχει υψηλότερες θερμοκρασίες απο ενα zen zen+ της ιδιας παραγωγης θερμοτητας. 65watt 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σχετικά με την πάστα:

Spoiler
16 ώρες πριν, Lfc είπε

Παραπάνω μπορεί. 5-6 βαθμούς...

Εγώ λέω 10 βαθμούς. Ή μάλλον βάλε 15, είμαστε ανοιχτοχέρηδες, ιδίως όταν δεν χρειάζεται να στηρίξουμε πουθενά και αυτά που λέμε. Σε άλλο thread πάλι στην αρχή έλεγες για 20 βαθμούς διαφορές, και μετά αναγκάζομαι εγώ να φαίνομαι σαν μέλος του marketing team της Arctic 😛.

Όχι τίποτα άλλο, θα διαβάσουν το thread και άτομα που δεν έχουν καθόλου γνώσεις, και θα πάνε να αγοράσουν πρώτα ακριβή θερμοαγώγιμη για να γλυτώσουν τις υψηλές θερμοκρασίες με την στοκ ψύκτρα του 3600, και αφού φάνε τη φόλα μετά θα πάνε να αγοράσουν και aftermarket ψύκτρα ή θα κοιτάξουν και το airflow τους.

Πάμε ξανά:

mx4.png.db7fdc4b3faf75dae077ad6a1c4cb182.png

Prolimatech PK3: 81,30C και τιμή 14,43€ τα 5gr

Noctua NT-H2 : 81,90C και τιμή 11,5€ τα 3,5γρ.

Arctic MX4: 82,60C και τιμή 4,67€ τα 4γρ.

Η Arctic MX4 αποτελεί την πιο vfm επιλογή για τον αρχάριο, μέσο και πολλές φορές και προχωρημένο χρήστη αν δεν μιλάμε για extreme oc κλπ. Είναι φθηνή, είναι καλή και σε μικρή απόσταση από τις top της αγοράς, απλώνεται εύκολα και καθαρίζεται εύκολα.

Στο θέμα του 3600 τώρα, θα πρότεινα να πάρετε μια ψύκτρα στα 30-35€ και μια MX4 (εάν δεν έχετε ήδη κάποια άλλη) και θα είστε ok.

Στο σύστημα της υπογραφής παρατήρησα το εξής:

Με ambient 27C στο cb 20 σε full load κρατούσε ρολόγια από 3940-3920 Mhz και θερμοκρασία δεν ξεπέρασε τους 72-73C

Με ambient 30C στο cb 20 σε full load κρατούσε ρολόγια από 3900-3885 Mhz και θερμοκρασία δεν ξεπέρασε τους 72-73C

Πριν βάλω φρέσκια mx4 και ενώ είχα την ψύκτρα με κοντά βιδάκια που δεν πατούσε τέρμα καλά, συν το γεγονός ότι είχα βγάλει/ξαναβάλει την ψύκτρα χωρίς να ξαναπεράσω πάστα με αποτέλεσμα να έχουν δημιουργηθεί κενά, είχα με 27c ambient  3900-3885 Mhz και χτυπούσε 75άρια.

Η συμπεριφορά δηλαδή του cpu μου είναι πρώτα να ρίξει τα ρολόγια, και μετά να αφήσει να ανέβουν οι θερμοκρασίες πάνω από τους 70C. Αυτά με ενεργοποιημένο AMD Cool n'Quiet, PBO on, και Voltage offset -0.05.

Οπότε με τις ambient θερμοκρασίες που έχουμε στην Ελλάδα το καλοκαίρι, προσωπικά δεν θα μου έκανε εντύπωση εφόσον φτάνει η arctic duo τους 73C με καλό airflow, να φτάνει και η stock με χειρότερο airflow (μιας και δεν φυσάει με την φορά των ανεμιστήρων του κουτιού από μπροστά προς τα πίσω, αλλά φαντάζομαι φυσάει προς το πλαϊνό μέρος) 10-12C παραπάνω, ακόμα και αν είναι σωστά τοποθετημένη.

Αυτά υπό φορτίο, τώρα για browsing 90 βαθμοί ακούγονται υπερβολικοί ακόμα και για εδώ, οπότε κι εγώ πιστεύω ότι κάτι πάει στραβά είτε με την τοποθέτηση και το airflow, είτε και με κάποιες ρυθμίσεις στο bios μαζί (χωρίς να βάζω το χέρι μου στον 36... εε στη φωτιά)

Επεξ/σία από raul7
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, duffyduck είπε

MSI B450 Tomahawk MAX : final (non-beta) 3.70 bios is out

πιθανον και για τις αλλες μητρικες

ιδιο changelog

Off topic

Μ έχει έρθει μια b450 gaming plus max αλλα δεν εχω χρονο λογω εξετασεων να στησω. Για 1st gen  αξιζει να παω στα τελευταια bios ?

Επεξ/σία από Dragonitelvl100
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Dragonitelvl100 είπε

Μ έχει έρθει μια b450 gaming plus max αλλα δεν εχω χρονο λογω εξετασεων να στησω. Για 1st gen  αξιζει να παω στα τελευταια bios?

Καλη ερωτηση. Σε εμενα βοηθησε στο stability και στο χρονισμο των μνημων. Ειχα κανει αναβαθμιση στο 3.5 απο αυτο που ειχε η μητρικη και βοηθησε (τελίκα δουλεψαν στα 3000MHz οι μνημες).

Στη συνεχεια  εβαλα και το 3.6 γιατι ειχε ενα fix για την RX 570 που εχω

Και τελικα εβαλα και το 3.72 beta και τωρα το 3.7 final αφου βελτιωνει ram compatibility κλπ.

Νομιζω ειχα ποσταρει full changelog και τι βελτιωσεις ειχε το νεο AGESA

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, duffyduck είπε

Καλη ερωτηση. Σε εμενα βοηθησε στο stability και στο χρονισμο των μνημων. Ειχα κανει αναβαθμιση στο 3.5 απο αυτο που ειχε η μητρικη και βοηθησε.

Στη συνεχεια  εβαλα και το 3.6 γιατι ειχε ενα fix για την RX 570 που εχω

Και τελικα εβαλα και το 3.72 beta και τωρα το 3.7 final αφου βελτιωνει ram compatibility κλπ.

Νομιζω ειχα ποσταρει full changelog και τι βελτιωσεις ειχε το νεο AGESA

Oποτε σε κανα 2 βδομαδες που θα στήσω αμεσως φλας το 3.7final.θενκς.

ρωταω γιατι ειχα καει απο bios της ασους γιαυτο την αλλαξα . Πολυ overrated η ασους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, Dragonitelvl100 είπε

Εχω βαλει mx4 kryonaut hydronaut και prolimatec πως λεγεται. Εγω διαφορες μαξ 2 βαθμους ειδα με ιδια σετινγκ και στις 4 σε prime. Τώρα εσυ αν εισαι τοσο καλος οβερκλοκερ ,αντι για απαντησεις σε βρισκω οπότε θελω και φλεξινκ πισω απο πληκτρολογιο κανε μας ενα review να μας το αποδειξεις. 

Όποτε θέλω.

Υ.Γ. Πέτα Μητρική, Case και ψύκτρα. Δώσε κάνα φράγκο να πάρεις τα σωστά και μετά αν βάλεις και Conductonaut είσαι αρχηγός. Μπόμπα 💣 Αν θες εσύ βάζεις και MX-4 (για να είσαι 5 βαθμούς πάνω). Γούστα είναι αυτά...

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καπου στο forum ειδα οτι σε καποιον το νεο AGESA αυξησε το latency (τι, που, πως το μετρησε κλπ. λεπτομερειες δεν καθισα να διαβασω)

Προσωπικα δεν με ενδιαφερει να κερδισω 1-2 frames στα παιχνιδια ή 1-2 sec σε multicore tasks. Δεν τα ψειριζω τοσο πολυ. Θελω να ειναι σταθερο, να εχει λογικες θερμοκρασιες και να μην κανει θορυβο. Ειμαι απλος user.

Για οσους ασχολουνται με τις μικροδιαφορες και το overclocking, καλα κανουν . Δικο τους προβλημα. :)

@Lfc, αμα μου δωσεις δωρο ενα σωληναριο Conductonaut, αλλαζω την MX-4 αμεσως. :D

Επεξ/σία από duffyduck
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Lfc είπε

Όποτε θέλω.

Υ.Γ. Πέτα Μητρική, Case και ψύκτρα. Δώσε κάνα φράγκο να πάρεις τα σωστά και μετά αν βάλεις και Conductonaut είσαι αρχηγός. Μπόμπα 💣 Αν θες εσύ βάζεις και MX-4 (για να είσαι 5 βαθμούς πάνω). Γούστα είναι αυτά...

Ευχαριστω για τα τιπς αλλα κοσμο π δεν ξερει αν το bios του ειναι παλιο η καινουργιο και προτινει liquid metal (περα απο ντελιντ) δεν τον παιρνω στα σοβαρά!

Δωσε 200 ευρω για μητρικη και να εχεις ιδιες αποδοσεις με αυτον π εδωσε 100. Γουστα είναι αυτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Dragonitelvl100 είπε

Ευχαριστω για τα τιπς αλλα κοσμο π δεν ξερει αν το bios του ειναι παλιο η καινουργιο και προτινει liquid metal (περα απο ντελιντ) δεν τον παιρνω στα σοβαρά!

Δωσε 200 ευρω για μητρικη και να εχεις ιδιες αποδοσεις με αυτον π εδωσε 100. Γουστα είναι αυτα.

Το BIOS έχει ημερομηνία πάνω επομένως αυτό που λες δεν ισχύει.. Δες εδώ το δικό μου το παλιό..Τώρα για να το αλλάξεις είναι θέμα ειδικά αν η μητρική δεν έχει BIOS flashback. Αν κάτι πάει στραβά την έβαψες. Πρέπει να ξηλώσεις όλο το σύστημα μετά και να πας την μητρική σε μάστορα. Γιαυτό εγώ ήμουν πολύ πολύ προσεκτικός. Πριν 2 βδομάδες περίπου είχα στήσει όλο το σύστημα. Φαντάζεσαι να πήγαινε κάτι στραβά; Ούτε να το σκεφτώ... Όσον άφορα τις μητρικές που κοστίζουν 100 η 200 θα συμφωνήσω. Γούστα είναι αυτά.. Μην έρχεσαι όμως μετά εδώ και ψάχνεις για μάγους που θα σε βοηθήσουν να έχεις 35 βαθμούς idle...κλπ...Και αυτό μέσα στις αποδόσεις είναι.

23 λεπτά πριν, duffyduck είπε

 @Lfc, αμα μου δωσεις δωρο ενα σωληναριο Conductonaut, αλλαζω την MX-4 αμεσως. :D

Αρχηγός! 😉

Επεξ/σία από Lfc
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Lfc είπε

Όποτε θέλω.

Υ.Γ. Πέτα Μητρική, Case και ψύκτρα. Δώσε κάνα φράγκο να πάρεις τα σωστά και μετά αν βάλεις και Conductonaut είσαι αρχηγός. Μπόμπα 💣 Αν θες εσύ βάζεις και MX-4 (για να είσαι 5 βαθμούς πάνω). Γούστα είναι αυτά...

Εσύ δηλαδή έχεις conductonaut; Ρε τι διαβάζουμε σήμερα. Εμένα και τσάμπα να μου τη δίνανε, δε θα την έβαζα αντί για thermal paste.

Liquid metal είναι μόνο για κανένα delid σε 8700K και πίσω. Μόνο χαζός βάζει liquid metal αντί για πάστα. Άσχετα από το ρίσκο να ξεφύγει και να βραχυκυκλώσει, αφήνει και ανεπανόρθωτη ζημιά στο heat spreader της CPU, κοινώς πάει η εγγύηση.

Επεξ/σία από malakudi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, malakudi είπε

Εσύ δηλαδή έχεις conductonaut; 

Όχι! Τι να την κάνω εγώ την conductonaut με Asus prime x570 pro, Corsair carbide 540 air και  be quit! Dark Rock Pro 4;

35 βαθμούς idle ο 2700x τώρα με τον καύσωνα σε δωμάτιο χωρίς κλιματιστικό 😛 Αν είχα μπουρούχα μητρική, κουτί και ψύκτρα θα ήταν απαραίτητη (η conductonaut)...

Υ.Γ. Έχω ήδη πει ότι χρησιμοποίησα τη μανίσια της be quit! Dark Rock Pro 4. Για μια στιγμή σκέφτηκα να βάλω αυτή που είχε ο 2700x...Την κράτησα καβάντζα μαζί με τον wraith prism cooler για το μουσείο. 😁

 

Επεξ/σία από Lfc
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, duffyduck είπε

@Lfc, αμα μου δωσεις δωρο ενα σωληναριο Conductonaut, αλλαζω την MX-4 αμεσως.

Δεν πιστεύω να θες να βάλεις την conductonaut με ψύκτρα την Arctic Esports, πέτα την και πάρε καμιά υδρόψυξη καλή να γουσταρήσεις, δεν κάνουν δουλειά οι αεροψύκτρες οι φτηνές. Εκτός άμα είναι της bequiet, που ακόμα και οι φθηνές είναι μιάμιση φορά πιο ήσυχες και τρεις φορές πιο αποδοτικές (ή το αντίστροφο, δεν θυμάμαι που το είχα διαβάσει αυτό το fact) από την Esports.

Και φυσικά δεν θα θες να τα βάλεις όλα αυτά στο σκουπίδι την Tomahawk που έχεις και μπορεί και να σου κόβει τα fps ή να φέρνει stuttering στα games. Είναι για πέταμα μαζί με το μπάζο την MX4 (ή όποια άλλη πάστα έχεις γιατί θα είναι εντός 2 βαθμών από την MX4 στην καλύτερη). Πάρε καμιά μητρική x570 στα 200€, αλλιώς πάλι θα ψάχνεις τρόπο να ρίξεις τις θερμοκρασίες for some reason. Δεν ξέρω ποιο κουτί έχεις αλλά πέτα το κι αυτό, σίγουρα δεν το πλήρωσες κανά κατοστάρικο άρα δεν έχει καλό airflow.

Άντε να πούμε όλοι οι τσίπηδες μάθατε το κόλπο και παίρνετε msi b450 με 2700X/3600 και τους βάζετε και ψύκτρα των 35€ με πάστα 4€ σε κουτιά των 40€ με mesh και μπρος πίσω ανεμιστήρια και περιμένετε να έχετε νορμάλ θερμοκρασίες π.χ. 35-40C idle και 70-80c full benchmark load (Oh wait...). Έρχεστε μετά στα φόρουμ και κλαίτε, και σας λένε ότι κάτι πήγε λάθος στην τοποθέτηση και άλλα τέτοια κουλά για να μην σας πικράνουνε που είστε φτωχοί και πήρατε τις δευτεράντζες των εξαρτημάτων.

Να, ας μας πει και το μισό forum που έχει 2700X/3600 και "φθηνές" μητρικές με φθηνές ψύκτρες και πάστες την κόλαση που βιώνει. Αλλά δεν τους λυπάμαι, αυτοί δεν έδωσαν τόσα λεφτά στα γύρω γύρω, άρα τους αξίζει κιόλας που υποφέρουν.

Disclaimer: Οποιεσδήποτε ομοιότητες με δημοσιεύσεις στο παρόν ή σε άλλα θέματα είναι καθαρά τυχαίες, και δηλώνω υπεύθυνα ότι δεν ισχυρίζομαι ότι αποτελούν λεγόμενα ή υπόνοιές κανενός μέλους του Insomnia. Το περιεχόμενο του παρόντος post περιέχει χιουμοριστικό περιεχόμενο, το οποίο δεν συνδέεται αλλά ούτε προτίθεται να προσβάλει πραγματικά πρόσωπα ή καταστάσεις.

@Lfc Μπορείς αν θέλεις να μην βάζεις sad face σε όλα τα post μου και ούτε να έρθεις να με βρεις, ας είμαστε πολιτισμένοι ☺️.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...