Προς το περιεχόμενο

Ζημιά σε αυτοκίνητο, στην πυλωτή.


t32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

χαχα ωραίος, όμως δεν τρολάρω κάθε λέξη είναι συνειδητά γραμμένη.

Εν κατακλείδι, λαμαρίνες που απαξιώνονται είναι, αγρατζούνιστο ή όχι ο άλλος στην ίδια τιμή θα το πάρει, θα τιμωρούσα τον σταρχιδισμό των γονέων με ευφάνταστους τρόπους, ο συναγερμός με περιμετρική και τηλεειδοποίηση εξαιρετική ιδέα.

που το ειδες αυτο δεν εχω ιδεα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θεμα ειναι απλο.

Εμπιπτει στην νομοθεσια για φθορα ξενης περιουσίας.

Εφοσον μιλήσατε και δεν βγηκε ακρη η μοναδικη σου λυση ειναι να πας δικαστικα. Δεν υπαρχει κατι αλλο.

Προσοχη μην κανεις τιποτε με καμερες γιατι θα βγεις εσυ χαμενος πολυ περισσοτερο!! Αποτελει σοβαρότερο αδικημα η βιντεοσκοπηση απο την μικρη φθορα του αυτοκινητου.

Εαν θελεις να στοιχειοθετησεις την κατηγορια απλα χρειαζεσαι ενα μαρτυρα να βεβαιώσει το τι γινεται. Γειτονας, φιλος, συγγενης.... Οσοι περισσοτεροι τοσο το καλύτερο. Οσες περισσοτερες φορες αποδειχθει οτι γινεται κατ εξακολουθηση τοσο πιο δυνατη η κατηγορια.

Απο την αλλη εαν δεν θελεις να μπλεχτεις με τετοια βαζεις μια καλή κουκκούλα στο αμάξι σου (heavy duty εαν θελεις ισως)

koykoyla%20aytokinhtoy%20profistore%20ka

 

Επιπλεον μπορεις να τοποθετησεις πτυσομενες μπαριερες δαπεδου

21836.jpg

 

ή εκτεινομενες μπαρες προσωρινής τοποθετησης (μπορεις να τις ασφαλισεις και με 4 βιδες στο δαπεδο βεβαια)

-DTG8uTeMjMKF6HpFgSmFiPp9gQ5AIEjj-iS3U6G

 

Δεν προτεινω καποια μονιμη κατασκευη διοτι απαγορευεται σε πυλωτη, δεν θα βγαλεις αδεια ποτε και θα εισαι πολλαπλα εκτεθημενος σε δικη του καταγγελια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Εν κατακλείδι, λαμαρίνες που απαξιώνονται είναι, αγρατζούνιστο ή όχι ο άλλος στην ίδια τιμή θα το πάρει, θα τιμωρούσα τον σταρχιδισμό των γονέων με ευφάνταστους τρόπους, ο συναγερμός με περιμετρική και τηλεειδοποίηση εξαιρετική ιδέα.

Στο απαξιωνονται συμφωνουμε, δε θα δεχόμουν ομως να μου τις απαξιωνουν άλλοι σε μονιμη βάση και να το παιζουν και τρελιτσα. Ολοι υπηρξαμε παιδια, ολοι παιξαμε, ολοι χτυπησαμε και ενα τζαμι ή ενα αμαξι με τη μπαλα αλλα μας πηρε μετα η μανα μας απο το αυτι ζητησαμε συγνωμη και με τον χ ή ψ τροπο πληρωσαμε-μαθαμε-συνετιστήκαμε... πλεον οι περισσότεροι γονεις ειναι κόπανοι

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Δεν γίνεται ιδιόκτητο πάρκινγκ να το πληρώσει συνολικά η πολυκατοικια. Λάθος στα εχουν πει.

Ενοικιαστής είμαι εγω.

Απ'οτι κατάλάβα κάποτε έκαναν κλήρωση τα πάρκινγκ της πολυκατοικίας για να τα μοιράσουν στα διαμερίσματα, απο τότε έφτιαξαν τις τέντες και τις συντηρούν στα έξοδα της πολυκατοικίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι προτείνεις @Mene; Εδώ βλέπουμε ένα μεγάλο πρόβλημα συμβίωσης. Νομίζεις είναι το αυτοκίνητο και οι ζημιές από το παιχνίδι των παιδιών; Σίγουρα πρόκειται για κάτι βαθύτερο... Αυτά αποτελούν την κορυφή του παγόβουνου. Καλύτερα να ζεις στο βουνό αν δεν μπορείς να συμβιώσεις αρμονικά με τους γύρω σου...Και φυσικά και δεν είναι όλοι οι γύρω μας ίδιοι. Και φυσικά με τα δικαστήρια δεν βγαίνει τίποτα...Άλλοι από μας είναι τυχεροί και άλλοι άτυχοι. Τόσο απλά ...Κοιτάξτε τι έγινε στην Κρήτη για μια θέση πάρκινγκ. . 

Ήταν το πάρκινγκ; Ο Θεός να σε φυλάει! 

IMG_20200616_125045.jpg

IMG_20200616_124910.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  1. Αγόρασε αυτή τη στολή.
  2. Κρύψου στο πίσω κάθισμα του αυτοκινήτου.
  3. Μόλις καταλάβεις πως τα παιδιά ακουμπάνε το αυτοκίνητο πετάξου έξω και κυνήγησέ τα μέχρι να μπουν στην πολυκατοικία.
  4. Άλλαξε σε κανονικά ρούχα μέχρι να κατέβουν οι γονείς τους και πούλα τρελίτσα.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, ExTaCy1337 είπε

που το ειδες αυτο δεν εχω ιδεα.

Σε 2 συναντήσεις με αντιπροσωπίες όταν σκεφτόμουν να αλλάξω όχημα. Δεν μιλάμε για κινητό, μιλάμε για αυτοκίνητο, η αξία του καθορίζεται -κακώς κατ' εμέ αλλά συμβαίνει- από τις τελευταίες σελίδες του όποιου Autotriti. 

Αν οι γρατζουνιές δεν έχουν περάσει και  χρώμα, έρχονται εύκολα με γυάλισμα. Οπότε φίλε μου αν πουλούσες εσύ το δικό σου στην ίδια κατάσταση (χιλιόμετρα, μηχανικά κτλ) 1000 ευρώ παραπάνω από τον άλλο επειδή είναι "αγρατζούνιστο" λυπάμαι αλλά θα αγόραζα το άλλο και θα μου έμεναν 950 ευρώ για άλλα πράγματα μιας και 3 αλοιφές και καινούρια σφουγγάρια αξίζουν κανά 50άρικο.

Προσωπική άποψη είναι guys, δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν. συμβουλή είναι ότι στη ζωή μετράνε άλλα πράγματα και όχι οι λαμαρίνες (αναλόγως με το τι έχει βιώσει καθένας)

Φιλικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Το θεμα ειναι απλο.

Εμπιπτει στην νομοθεσια για φθορα ξενης περιουσίας.

Εφοσον μιλήσατε και δεν βγηκε ακρη η μοναδικη σου λυση ειναι να πας δικαστικα. Δεν υπαρχει κατι αλλο.

Προσοχη μην κανεις τιποτε με καμερες γιατι θα βγεις εσυ χαμενος πολυ περισσοτερο!! Αποτελει σοβαρότερο αδικημα η βιντεοσκοπηση απο την μικρη φθορα του αυτοκινητου.

Εαν θελεις να στοιχειοθετησεις την κατηγορια απλα χρειαζεσαι ενα μαρτυρα να βεβαιώσει το τι γινεται. Γειτονας, φιλος, συγγενης.... Οσοι περισσοτεροι τοσο το καλύτερο. Οσες περισσοτερες φορες αποδειχθει οτι γινεται κατ εξακολουθηση τοσο πιο δυνατη η κατηγορια.

Απο την αλλη εαν δεν θελεις να μπλεχτεις με τετοια βαζεις μια καλή κουκκούλα στο αμάξι σου (heavy duty εαν θελεις ισως)

koykoyla%20aytokinhtoy%20profistore%20ka

Επιπλεον μπορεις να τοποθετησεις πτυσομενες μπαριερες δαπεδου

21836.jpg

ή εκτεινομενες μπαρες προσωρινής τοποθετησης (μπορεις να τις ασφαλισεις και με 4 βιδες στο δαπεδο βεβαια)

-DTG8uTeMjMKF6HpFgSmFiPp9gQ5AIEjj-iS3U6G

Δεν προτεινω καποια μονιμη κατασκευη διοτι απαγορευεται σε πυλωτη, δεν θα βγαλεις αδεια ποτε και θα εισαι πολλαπλα εκτεθημενος σε δικη του καταγγελια.

Καλύτερα να πάρει και ένα κλουβί και να μπει ο ίδιος μέσα 🤣

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Lfc είπε

Καλύτερα να πάρει και ένα κλουβί και να μπει ο ίδιος μέσα 🤣

Δεν υπαρχει γκριζα περιοχη με καποιον που δεν μπορεις να συνενοηθεις. Ή μαλωνεις εντος ή εκτος δικαστηριου ή φευγεις ή κλεινεσαι σε κλουβι. Βλεπεις κατι αλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

τα πράγματα είναι απλά και τα κάνετε δύσκολα έως άλυτα

οι γονείς πρέπει να μάθουν στα παιδιά που εκείνοι γέννησαν να μάθουν τι σημαίνει σεβασμός της ξένης περιουσίας

δεν έχει καμία σημασία πόσο κοστίζει ένα όχημα στις δύο ή στις τέσσερις ρόδες όσο και να αξίζει τότε που το αγόρασες μέχρι σήμερα είναι δική σου περιουσία και όποιος το χαλάσει λέγεται φθορά ξένης περιουσίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, SeNNinhA είπε

Δεν υπαρχει γκριζα περιοχη με καποιον που δεν μπορεις να συνενοηθεις. Ή μαλωνεις εντος ή εκτος δικαστηριου ή φευγεις ή κλεινεσαι σε κλουβι. Βλεπεις κατι αλλο?

Συμφωνώ. Είναι να μην μπλέξεις... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, paylidis είπε

Στο απαξιωνονται συμφωνουμε, δε θα δεχόμουν ομως να μου τις απαξιωνουν άλλοι σε μονιμη βάση και να το παιζουν και τρελιτσα. Ολοι υπηρξαμε παιδια, ολοι παιξαμε, ολοι χτυπησαμε και ενα τζαμι ή ενα αμαξι με τη μπαλα αλλα μας πηρε μετα η μανα μας απο το αυτι ζητησαμε συγνωμη και με τον χ ή ψ τροπο πληρωσαμε-μαθαμε-συνετιστήκαμε... πλεον οι περισσότεροι γονεις ειναι κόπανοι

συμφωνω απόλυτα, και εγω εχω σπασει τζαμι με την μπάλα, ξύλο έχω φάει και εχω παει και το εχει πληρώσει η μανα μου και μετα τα δουλεψα "κάνωντας δουλειες" για το σπιτι κάθε σάββατο.

αυτο το "παιδιά είναι , θα πάιξουν" έχει χάσει καθε μα κάθε νόημα.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ikorolis είπε

τα πράγματα είναι απλά και τα κάνετε δύσκολα έως άλυτα

οι γονείς πρέπει να μάθουν στα παιδιά που εκείνοι γέννησαν να μάθουν τι σημαίνει σεβασμός της ξένης περιουσίας

δεν έχει καμία σημασία πόσο κοστίζει ένα όχημα στις δύο ή στις τέσσερις ρόδες όσο και να αξίζει τότε που το αγόρασες μέχρι σήμερα είναι δική σου περιουσία και όποιος το χαλάσει λέγεται φθορά ξένης περιουσίας.

Απλοποίηση λέγεται αυτό. Συχνά τα αίτια είναι αλλού και βαθύτερα όταν δεν μπορούμε να συμβιώσουμε, και αυτά είναι οι αφορμές.

Παράδειγμα, άλλος θέλει να πάρει αυτοκίνητο μια ζωή και παλεύει πολύ. Όταν το πάρει νομίζει ότι είναι δεν ξέρω τι... Δεν θέλει ούτε να το κοιτάς.. Πρόσεξε η σημασία που του δίνει δεν υπάρχει.. Σκέτη αρρώστια! 

Άλλος κάνει παιδιά. Νομίζει ότι μόνο αυτός έχει παιδιά στον κόσμο όλο... Δεν υπάρχει τίποτα άλλο στον κόσμο όλο. Μόνο αυτός και τα παιδιά του! 

Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις τα προβλήματα δεν λύνονται ποτέ.. Ή θέλουν πολύ χρόνο.. 

Υπάρχουν και βαθύτερες αιτίες. Καλύτερα να μην τις αναφέρω. 

Τα πάντα στην ζωή τελικώς είναι η διάθεση που έχουμε. Βγές έξω θυμωμένος. Με τα μούτρα κάτω... Βγές έξω χαμογελαστός και χαρούμενος...Θα αντιμετωπίσεις δύο εντελώς διαφορετικούς κόσμους. Κι όμως είναι ο ίδιος κόσμος εκεί έξω! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν εχω διαβασει τα σχολια, οποτε δεν ξερω αν εχουν ειπωθει αυτα που θα γραψω.

Καταρχας επειδη η πυλωτη ειναι ιδιωτικος χωρος, η ασφαλιστικη δεν νομιζω οτι προκειται να σε καλυψει. Θα πρεπει με καποιο τροπο να τα βρειτε με τους γονεις των παιδιων.

Αυτο ομως επειδη απο οτι διαβασα στην αρχη, δεν βγαζεις ακρη με τον κυριο και γονεα (ο θεος να τον κανει και τα δυο), προφανως και θα πρεπει να παρει η κατασταση τον δρομο της δικαιοσυνης. Εαν βεβαια εισαι διαθετιμενος να μπεις σε αυτη τη διαδικασια. Ο λογος σου απο μονος του πιθανως δεν φτανει, καλο θα ηταν να εχεις και καποιους μαρτυρες να στηριξουν τα λεγομενα σου.

Θα μπορουσες να ξεκινησεις ομως για αρχη με τα βασικα. Να του γνωστοποιησεις πως οφειλει να αναλαβει τις ευθυνες του και να επιδιορθωσει τις ζημιες στο οχημα σου, διαφορετικα θα αναγκαστεις να κινηθεις νομικα. Δευτερο βημα ενα ανεξοδο σχετικα εξωδικο. Δεν εχει ουσιαστικη νομικη ισχυ, ομως δειχνεις τις προθεσεις σου σε αυτον απο τον οποιο διεκδικεις αξιώσεις.

Φυσικα μια καμερα θα σε βοηθησει πολυ σε αυτη τη περιπτωση και ναι, νομιμοποιεισαι να βαλεις καμερα στην πυλωτη που ειναι το παρκινγκ σου, με την προυποθεση πως η καμερα θα βιντεοσκοπει αποκλειστικα το οχημα σου και οχι κοινοχρηστους και δημοσιους χωρους. Αυτο που δεν θυμαμαι 100% να σου πω ειναι αν θελει αδεια ή οχι. Και να θελει ειναι σχετικα ευκολο να βγει και θα κανει αυτο ακριβως που θελεις. Να καταγραφει μονο το οχημα σου απο μια γωνια τετοια που και εσυ θα βλεπεις τι συμβαινει στο αμαξι σου αλλα θα εισαι και καλλυμενος νομικα. Βεβαια τωρα η ζημια εχει ηδη γινει, οποτε δεν ξερω αν θα βιντεοσκοπησει πλεον κατι μεμπτο ή οχι. Μετα τις κινησεις σου τα παιδακια μαλλον θα ειναι πιο προσεκτικα.

Στη θεση σου θα εκανα και μια καταγγελια ή μηνυση για φθορα ξενης περιουσιας και παραμεληση ανηλικων, μαζι με την αγωγη για την αστικη σου αποζημιωση των φθορων στο οχημα σου.

Ολα τα παραπανω με την προυποθεση οτι εχεις την ορεξη, τον χρονο και πιθανως και το χρημα να ασχοληθεις σοβαρα με τους ασοβαρους γειτονες σου. Διαφορετικα βαζεις μια κουκουλα και μενεις με το γρατζουνισμενο σου αμαξι και τα νευρα που κοιτας πως θα καλμαρεις.

 

Επεξ/σία από N3M3SiS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...