Προς το περιεχόμενο

Ζημιά σε αυτοκίνητο, στην πυλωτή.


t32

Προτεινόμενες αναρτήσεις

28 λεπτά πριν, ikorolis είπε

τα πράγματα είναι απλά και τα κάνετε δύσκολα έως άλυτα

οι γονείς πρέπει να μάθουν στα παιδιά που εκείνοι γέννησαν να μάθουν τι σημαίνει σεβασμός της ξένης περιουσίας

δεν έχει καμία σημασία πόσο κοστίζει ένα όχημα στις δύο ή στις τέσσερις ρόδες όσο και να αξίζει τότε που το αγόρασες μέχρι σήμερα είναι δική σου περιουσία και όποιος το χαλάσει λέγεται φθορά ξένης περιουσίας.

Το συμπέρασμα είναι πώς πρέπει να συνετιστούν οι αδιάφοροι γονείς.

Τους τρόπους να τους νουθετίσει κανείς (εν προκειμένω ο συμφορουμίτητς) ψάχνουμε χωρίς να κλονίσει περαιτέρω την ήδη τεταραγμένη (λόγω του συμβάντος) ψυχική του υγεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 109
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Lfc είπε

Παράδειγμα, άλλος θέλει να πάρει αυτοκίνητο μια ζωή και παλεύει πολύ. Όταν το πάρει νομίζει ότι είναι δεν ξέρω τι... Δεν θέλει ούτε να το κοιτάς.. Πρόσεξε η σημασία που του δίνει δεν υπάρχει.. Σκέτη αρρώστια!

Για κατσε λιγο ρε συ. Δικη μου περιουσια ειναι. Την πληρωσα 10-20-30χιλιαρικα και την διατηρω σε αριστη κατασταση, γιατι ετσι μου αρεσουν τα πραγματα στην ζωη μου. Δεν εχεις δικαιωμα εσυ θα μου κανεις ουτε μιση γρατζουνια στον προφυλακτηρα. Ποσο μαλλον αν χρειαστει να πληρωσω εγω αλλα 50-100€ για να την επιδιορθωσω. να τα πληρωσεις εσυ που το προκαλεσες. Δεν το καταλαβα δηλαδη. Γουστο μου και καπελο μου να το εχω το αμαξι μου οσο αγρατζουνιστο θελω. Και την μηχανη μου ετσι την εχω και το κινητο μου το ιδιο και γενικα ολα οσα εχω πληρωσει με χρηματα για τα οποια εχω δουλεψει. Να το κοιτας οσο θελεις. Ζημια μην του προκαλεσεις, γιατι δεν ειναι δικο σου.

Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις τα προβλήματα δεν λύνονται ποτέ.. Ή θέλουν πολύ χρόνο.. 

Σε αυτο θα συμφωνησω απολυτα.

 

Επεξ/σία από N3M3SiS
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Αντώνης Τ. είπε

χαχα ωραίος, όμως δεν τρολάρω κάθε λέξη είναι συνειδητά γραμμένη.

Εν κατακλείδι, λαμαρίνες που απαξιώνονται είναι, αγρατζούνιστο ή όχι ο άλλος στην ίδια τιμή θα το πάρει, θα τιμωρούσα τον σταρχιδισμό των γονέων με ευφάνταστους τρόπους, ο συναγερμός με περιμετρική και τηλεειδοποίηση εξαιρετική ιδέα.

Βασικές αρχές σε μία δημοκρατία, πρέπει να ξέρεις, δε μπορεί... μόνο αν ταξίδευες μέσα στο χρόνο από κάποια "Ένωση" ή από μέρος Απω-ανατολικής χερσονήσου θα μπορούσε να αποδοθεί!

Αλλά όπως συνειδητά είναι αυτά που αναφέρεις κι εσύ, έτσι πράττει και ο αντίστοιχος γονέας, δηλαδή συνειδητά. Οτιδήποτε άλλο είναι περιττό αναφοράς, μάλλον.

Σε αφήνω με μία σκέψη που νομίζω ότι θα ήταν καλό να κάνεις... "αν τα όνειρα σου είναι δικαίωμα κάποιου τρίτου να στα κάψει"... αν πιστεύεις ότι έχει δικαίωμα και έχει ελαφρυντικά, συμβουλευτικά μόνο, πρόσεχε αν αναζητείς τρόπους αποδόμησης σε κάτι που απλά δεν συμφωνείς ή σε "πότισαν" να μη σου αρέσει...!

Επεξ/σία από gousias
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Αντώνης Τ. είπε

Σε 2 συναντήσεις με αντιπροσωπίες όταν σκεφτόμουν να αλλάξω όχημα. Δεν μιλάμε για κινητό, μιλάμε για αυτοκίνητο, η αξία του καθορίζεται -κακώς κατ' εμέ αλλά συμβαίνει- από τις τελευταίες σελίδες του όποιου Autotriti. 

Αν οι γρατζουνιές δεν έχουν περάσει και  χρώμα, έρχονται εύκολα με γυάλισμα. Οπότε φίλε μου αν πουλούσες εσύ το δικό σου στην ίδια κατάσταση (χιλιόμετρα, μηχανικά κτλ) 1000 ευρώ παραπάνω από τον άλλο επειδή είναι "αγρατζούνιστο" λυπάμαι αλλά θα αγόραζα το άλλο και θα μου έμεναν 950 ευρώ για άλλα πράγματα μιας και 3 αλοιφές και καινούρια σφουγγάρια αξίζουν κανά 50άρικο.

Προσωπική άποψη είναι guys, δεν προσπαθώ να πείσω κανέναν. συμβουλή είναι ότι στη ζωή μετράνε άλλα πράγματα και όχι οι λαμαρίνες (αναλόγως με το τι έχει βιώσει καθένας)

Φιλικά.

Αν δεν εχουν περασει στο χρωμα.
Αν δεν εχει λακουβες.

Που εμενα μαλλον ποδηλατο μου εβαλε μεσα ολο το φτερο γιατι ειμαι κοντα σε πλατεια και μαζευονται απειρα παιδακια.

Οι πορτες λακουβιτσες απο την μπαλα...


Αν εχεις σκασει και κανα 100αρικο για αλοιφαδορο, + εξτρα αλοιφες κτλ, και μαλιστα να γνωριζεις και να τα δουλευεις, μην το κανεις ζαγρε και spiderman ολο το αμαξι. Βαλε και τις ωρες που θα σου παρει να κανεις ολο το αμαξι + περασμα με πηλο, που και εγω ψηνομουν να κανω το δικο μου αλλα δεν εχω μερος, τωρα να το κανω στην μεση του δρομου και να πεφτουν σκονες κτλ και να κανω ζημια δεν ξερω..

Και φυσικα δεν μιλαμε για αλοιφη 80 ευρω ολο το αυτοκινητο καπου εξω... γιατι το detailing μπορει να σου βγει ο κουκος αηδονι (εξω).
Αν ειναι ετσι παρε και το αμαξι σε κομματια να το συναρμολογησεις να σου βγει πιο φθηνα :P (Που δεν παιζει εκει σφαζουν,χεχε) 

Και ενταξει ισως οχι ενα χιλιαρικο, αναλογα την κατασταση παντα, αλλα κανα 500αρικο ισως. Ιδια τιμη δεν νομιζω να το βρεις..


Εννοειται φιλικα.

 


 

Επεξ/σία από ExTaCy1337
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
19 λεπτά πριν, Lfc είπε

Απλοποίηση λέγεται αυτό. Συχνά τα αίτια είναι αλλού και βαθύτερα όταν δεν μπορούμε να συμβιώσουμε, και αυτά είναι οι αφορμές.

Παράδειγμα, άλλος θέλει να πάρει αυτοκίνητο μια ζωή και παλεύει πολύ. Όταν το πάρει νομίζει ότι είναι δεν ξέρω τι... Δεν θέλει ούτε να το κοιτάς.. Πρόσεξε η σημασία που του δίνει δεν υπάρχει.. Σκέτη αρρώστια! 

Άλλος κάνει παιδιά. Νομίζει ότι μόνο αυτός έχει παιδιά στον κόσμο όλο... Δεν υπάρχει τίποτα άλλο στον κόσμο όλο. Μόνο αυτός και τα παιδιά του! 

Συνήθως σε τέτοιες περιπτώσεις τα προβλήματα δεν λύνονται ποτέ.. Ή θέλουν πολύ χρόνο.. 

Υπάρχουν και βαθύτερες αιτίες. Καλύτερα να μην τις αναφέρω. 

Τα πάντα στην ζωή τελικώς είναι η διάθεση που έχουμε. Βγές έξω θυμωμένος. Με τα μούτρα κάτω... Βγές έξω χαμογελαστός και χαρούμενος...Θα αντιμετωπίσεις δύο εντελώς διαφορετικούς κόσμους. Κι όμως είναι ο ίδιος κόσμος εκεί έξω! 

Αγαπητέ μου φίλε εγώ για αυτό επέλεξα να μην επενδύσω ούτε στους δύο ούτε στους τέσσερις τροχούς

επέλεξα να επενδύσω στο σπίτι που μένω πράγμα που μου εξασφάλισε να έχω μεγάλη βεράντα με θέα όλη την αθήνα - μόνωση χειμώνα/καλοκαίρι

αλλά σέβομαι και τον γείτονα που έχει επενδύσει στους δύο ή  στους τέσσερις τροχούς

υπάρχουν δε πολύ περισσότεροι που έχουν δώσει περιουσία

οι άλλοι οφείλουν να σέβονται την ξένη περιουσία όσο και να κοστίζει

δεν καταλαβαίνω 

το παιδιά δεν είναι δικαιολογία αν δεν ξέρεις να μεγαλώνεις παιδιά/γατιά/σκυλιά μην τα έχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, N3M3SiS είπε

Δεν εχω διαβασει τα σχολια, οποτε δεν ξερω αν εχουν ειπωθει αυτα που θα γραψω.

Καταρχας επειδη η πυλωτη ειναι ιδιωτικος χωρος, η ασφαλιστικη δεν νομιζω οτι προκειται να σε καλυψει. Θα πρεπει με καποιο τροπο να τα βρειτε με τους γονεις των παιδιων.

Αυτο ομως επειδη απο οτι διαβασα στην αρχη, δεν βγαζεις ακρη με τον κυριο και γονεα (ο θεος να τον κανει και τα δυο), προφανως και θα πρεπει να παρει η κατασταση τον δρομο της δικαιοσυνης. Εαν βεβαια εισαι διαθετιμενος να μπεις σε αυτη τη διαδικασια. Ο λογος σου απο μονος του πιθανως δεν φτανει, καλο θα ηταν να εχεις και καποιους μαρτυρες να στηριξουν τα λεγομενα σου.

Θα μπορουσες να ξεκινησεις ομως για αρχη με τα βασικα. Να του γνωστοποιησεις πως οφειλει να αναλαβει τις ευθυνες του και να επιδιορθωσει τις ζημιες στο οχημα σου, διαφορετικα θα αναγκαστεις να κινηθεις νομικα. Δευτερο βημα ενα ανεξοδο σχετικα εξωδικο. Δεν εχει ουσιαστικη νομικη ισχυ, ομως δειχνεις τις προθεσεις σου σε αυτον απο τον οποιο διεκδικεις αξιώσεις.

Φυσικα μια καμερα θα σε βοηθησει πολυ σε αυτη τη περιπτωση και ναι, νομιμοποιεισαι να βαλεις καμερα στην πυλωτη που ειναι το παρκινγκ σου, με την προυποθεση πως η καμερα θα βιντεοσκοπει αποκλειστικα το οχημα σου και οχι κοινοχρηστους και δημοσιους χωρους. Αυτο που δεν θυμαμαι 100% να σου πω ειναι αν θελει αδεια ή οχι. Και να θελει ειναι σχετικα ευκολο να βγει και θα κανει αυτο ακριβως που θελεις. Να καταγραφει μονο το οχημα σου απο μια γωνια τετοια που και εσυ θα βλεπεις τι συμβαινει στο αμαξι σου αλλα θα εισαι και καλλυμενος νομικα. Βεβαια τωρα η ζημια εχει ηδη γινει, οποτε δεν ξερω αν θα βιντεοσκοπησει πλεον κατι μεμπτο ή οχι. Μετα τις κινησεις σου τα παιδακια μαλλον θα ειναι πιο προσεκτικα.

Στη θεση σου θα εκανα και μια καταγγελια ή μηνυση για φθορα ξενης περιουσιας και παραμεληση ανηλικων, μαζι με την αγωγη για την αστικη σου αποζημιωση των φθορων στο οχημα σου.

Ολα τα παραπανω με την προυποθεση οτι εχεις την ορεξη, τον χρονο και πιθανως και το χρημα να ασχοληθεις σοβαρα με τους ασοβαρους γειτονες σου. Διαφορετικα βαζεις μια κουκουλα και μενεις με το γρατζουνισμενο σου αμαξι και τα νευρα που κοιτας πως θα καλμαρεις.

Ξέχασες να βάλει και μια σκοπιά δίπλα από το αυτοκίνητο στην πυλωτή! Το γερμανικό δεν ξέρω ποιός θα κάνει. Προτείνω τον ασυνείδητο μπαμπά. Χρόνια του πολλά κιόλας!Σήμερα είναι η γιορτή του πατέρα. Νομίζω δεν υπάρχει καλύτερο δώρο από το γερμανικό! 🤣

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ExTaCy1337 είπε

Αν δεν εχουν περασει στο χρωμα.
Αν δεν εχει λακουβες.

Που εμενα μαλλον ποδηλατο μου εβαλε μεσα ολο το φτερο γιατι ειμαι κοντα σε πλατεια και μαζευονται απειρα παιδακια.

Οι πορτες λακουβιτσες απο την μπαλα...


Αν εχεις σκασει και κανα 100αρικο για αλοιφαδορο, + εξτρα αλοιφες κτλ, και μαλιστα να γνωριζεις και να τα δουλευεις, μην το κανεις ζαγρε και spiderman ολο το αμαξι. Βαλε και τις ωρες που θα σου παρει να κανεις ολο το αμαξι, που και εγω ψηνομουν να κανω το δικο μου αλλα δεν εχω μερος, τωρα να το κανω στην μεση του δρομου και να πεφτουν σκονες κτλ και να κανω ζημια δεν ξερω..

Και φυσικα δεν μιλαμε για αλοιφη 80 ευρω ολο το αυτοκινητο καπου εξω... γιατι το detailing μπορει να σου βγει ο κουκος αηδονι (εξω).
Αν ειναι ετσι παρε και το αμαξι σε κομματια να το συναρμολογησεις να σου βγει πιο φθηνα :P (Που δεν παιζει εκει σφαζουν,χεχε) 

Και ενταξει ισως οχι ενα χιλιαρικο, αναλογα την κατασταση παντα, αλλα κανα 500αρικο ισως. Ιδια τιμη δεν νομιζω να το βρεις..


Εννοειται φιλικα.


 

Συμφωνώ σε όλα, αλλά το έχω φιλοσοφήσει τόσο που δεν μπαίνω καν στη διαδικασία πια να ανάψω τον αλοιφαδόρο και τον χρησιμοποιώ κυρίως για καθάρισμα/γυάλισμα της κεραμικής εστίας της κουζίνας 🤣

Επειδή υπήρξα τέτοιος λογικά ναι, αν ήταν καινούριο το αμάξι μπορεί να έκλαιγα ξανά για τις μικροφθορές. Βρήκα τη λύση με αλοιφαδόρους καΙ τα ρέστα για κάποιο καιρό και τώρα έχω πε΄ρασει στο τρίτο στάδιο του δε βαριέσαι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Α κ κατι ακόμα. Για ρίξε μια ματιά στο καταστατικό της πολυκατοικίας. Η πυλωτή δεν είναι χωρος παιχνιδιού...... Αν το γράφει ότι απαγορεύεται το παιχνίδι τότε έχεις ένα ακόμα ατου στα χέρια σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, t32 είπε

 (Δεν προβλεπεται αυτο απο τα συμβολαια, κακως το βαζει εκει, αλλα οκ δεν με ενοχλει και δεν εχω πει τιποτα φυσικα)

Εγω λεω πολυ λασκα ειναι ο φιλος σας και σας κανει οτι θελει ....και το εχει περασει και στην οικογενεια του!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Lfc είπε

Ξέχασες να βάλει και μια σκοπιά δίπλα από το αυτοκίνητο στην πυλωτή! Το γερμανικό δεν ξέρω ποιός θα κάνει. Προτείνω τον ασυνείδητο μπαμπά. Χρόνια του πολλά κιόλας!Σήμερα είναι η γιορτή του πατέρα. Νομίζω δεν υπάρχει καλύτερο δώρο από το γερμανικό! 🤣

Έχεις δίκιο, μεγάλη υπερβολή μια κάμερα να παρακολουθείς το αυτοκίνητό σου. Σπίτια μας πως βάζουμε όταν λείπουμε, κάμερες και συναγερμους; Περιουσία η μια , περιουσία και η άλλη.

Έχεις να προτείνεις κάτι επί της ουσίας ή μπήκες να τρολαρεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, N3M3SiS είπε

 

Καταρχας επειδη η πυλωτη ειναι ιδιωτικος χωρος,

Φυσικα μια καμερα θα σε βοηθησει πολυ σε αυτη τη περιπτωση και ναι, νομιμοποιεισαι να βαλεις καμερα στην πυλωτη που ειναι το παρκινγκ σου, με την προυποθεση πως η καμερα θα βιντεοσκοπει αποκλειστικα το οχημα σου και οχι κοινοχρηστους και δημοσιους χωρους. Αυτο που δεν θυμαμαι 100% να σου πω ειναι αν θελει αδεια ή οχι. Και να θελει ειναι σχετικα ευκολο να βγει και θα κανει αυτο ακριβως που θελεις. Να καταγραφει μονο το οχημα σου απο μια γωνια τετοια που και εσυ θα βλεπεις τι συμβαινει στο αμαξι σου αλλα θα εισαι και καλλυμενος νομικα. Βεβαια τωρα η ζημια εχει ηδη γινει, οποτε δεν ξερω αν θα βιντεοσκοπησει πλεον κατι μεμπτο ή οχι. Μετα τις κινησεις σου τα παιδακια μαλλον θα ειναι πιο προσεκτικα.

 

 

Θα παρακαλουσα όταν δεν γνωριζετε θεματα που μπορουν να φερουν σε σοβαροτατους μπελαδες τους εμπλεκομένους να μην αναφέρεστε σε αυτα.

Αντιγράφω απο το site της Αρχης Προστασίας Προσωπικών Δεδομένων σχετικά με την εγκατασταση καμερας σε κοινόχρηστους χώρους μιας οικοδομής (https://www.dpa.gr/portal/page?_pageid=33,124846&_dad=portal&_schema=PORTAL)

 

"........

.......

6. Απαιτείται ομοφωνία των ενοίκων για την εγκατάσταση συστήματος βιντεοεπιτήρησης σε κοινόχρηστους χώρους πολυκατοικίας;

Σύμφωνα με την Oδηγία 1/2011 απαιτείται απόφαση του οργάνου που είναι αρμόδιο για τη διαχείριση της πολυκατοικίας (π.χ. Γενική Συνέλευση ιδιοκτητών, όπως αυτή ορίζεται στον κανονισμό της πολυκατοικίας, με ποσοστά ανά ιδιοκτησία κ.λπ.).

Αν ο κανονισμός της πολυκατοικίας προβλέπει ήδη την εγκατάσταση του συστήματος βιντεοεπιτήρησης, τότε απλά ακολουθείται ό,τι ορίζεται στον κανονισμό.

Αν δεν προβλέπεται από τον κανονισμό η εγκατάσταση, απαιτείται συναπόφαση των 2/3 των ενοίκων. Αυτό σημαίνει ότι οι ένοικοι θα εκφράσουν γνώμη μόνο για το αν επιθυμούν ή όχι τη λειτουργία του συστήματος βιντεοεπιτήρησης. Επισημαίνεται ότι σε κάθε (κατοικημένο) διαμέρισμα αναλογεί μία ψήφος.

Κατόπιν θετικής γνώμης, δίνεται η δυνατότητα στην Γ.Σ. της πολυκατοικίας να αποφασίσει την εγκατάσταση.

....

...."

 

Και για να ξεκαθαρίσουμε τα πραγματα:

  • Η πυλωτή είναι διωτικός χώρος ΟΛΩΝ των ενοίκων της οικοδομής και οχι μονο του χρήστη της εκαστοτε θεσης σταθμευσης Η πυλωτη θωρείται κοινόχρηστος χώρος της οικοδομής και όχι ιδιωτικός χώρος του καθενος.
  • Η κάθε θεση στάθμευσης παραμένει σε καθε περιπτωση κοινοχρηστος χώρος της οικοδομης και δεν αποτελεί ιδιωτική περιουσία κανενός. Ο εκάστοτε "ιδιοκτήτης" έχει αποκτήσει απλά το αποκλειστικό δικαίωμα χρήσης αυτού του χώρου και τίποτε. Δεν αποτελει ξεχωριστή ιδιοκτησια (ουτε καν ιδιοκτησια) αλλα παρακολούθημα του εκαστοτε διαμερισματος και δεν επιτρεπεται ουτε να ενοικιαστει ή να παραχωρηθέι η χρήση του χώρου ξεχωριστα απο το διαμερισμα στο οποίο αποτελει παρακολουθημα.
  • Ως ιδιωτικός κοινοχρηστος χωρος της οικοδομης εντασεται στην προαναφερομενη νομοθεσια περι καμερων και συναινεσης του 2/3 των ενοίκων.
  • Προσοχη! Η συναίνεση αναφέρεται στα 2/3 των ΕΝΟΙΚΩΝ και όχι των Ιδιοκτητών με 1 ψηφο ανα διαμερισμα και οχι με βαση τα χιλιοστα του διαμερισματος.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Αντώνης Τ. είπε

Διαβάζοντας όλο το thread αμφιταλαντεύτηκα αρκετά αλλά κατέληξα στα παρακάτω.

Δεν φταίνε τα παιδάκια και επειδή σαν παιδί έπαιζα στο δρόμο και είχα γείτονες που με μάλωναν θα έδειχνα κάποια συμπόνοια -νομίζω- .

Οι γονείς γαιδούρια θαναι και θα μείνουν κατά πάσα πιθανότητα. Δεν θα έμπλεκα νομικά, θα χαλούσα τη ζαχαρένια μου, φαιά ουσία χαμένη.

Τα οχήματα δεν είναι περιουσία και είναι εκτεθειμένα σε απειλές γιατί είναι στο δρόμο, αλλιώς είναι για τα σαλόνια μας. Η απειλή μπορεί να λέγεται μικρός Αλέξης, σπασμένη γλάστρα, μεθυσμένος ή αφηρημένος οδηγός. 

Σταματήστε να θεωρείτε το στόκο και το αλλαγμένο φτερό, μειονεκτήματα.

Το αγόρασα 30,000 μετά από 14 χρόνια αν το πουλήσω 4500 θαμαι ευχαριστημένος, ΕΚΛΑΙΓΑ για τις γρατζουνιές και αγόρασα 2 αλοιφαδόρους, πια έχει γίνει σαγρέ και εγώ στα @ρχ@@@@ μου.  Ηρέμησα πνευματικά.

Εξακολουθώ να προσέχω πώς ανοίγω την πόρτα μου στα πάρκινγκ να μην προκαλέσω κάποια φθορά στα αλλα αυτοκίνατα και προφανώς θα αφήσω χαρτάκι αν γίνει μαλακία (το 'χω κάνει).

Θα έβαζα συναγερμό για την περίπτωση και θα έπαιζα μπάλα με τα δικά μου παιδιά ή φίλους στον χώρο ή με τα δικά του μιας και έχουν ανάγκη για παιχνίδι. Έχω δυνατό σουτάκι.

Με αγάπη.

Το οτί πληρώνει κάποιος για parking δεν σου παιρνάει από το μυαλό οτι θα μπορούσε να το βάλει και στο σαλόνι του αν ήταν δυνατόν;

Δεν καταλαβαίνω αυτή τη λογική: "αργά η γρήγορα θα χαλάσει", "ούτος ή αλλιώς κάπως θα την πάθεις οπότε αν δεν στο κάνω εγώ θα στο κάνει άλλος", "δεν τρέχει κάτι" κλπ...

Συμφωνώ οτι κάποιοι παίρνουν αμάξι καθαρά ως εργαλείο και τους ενδιαφέρει μόνο το vfm και όσο την βγάλει, δεν είναι όμως όλοι έτσι!

Επίσης κάποιος μπορεί να τα πονάει τα λεφτά που δίνει σε αγορά και συντήρηση ενώ άλλος όχι (ή να μην τα δίνει καν).

Για όλα αυτά λοιπόν δεν είναι επιλογή κανενός το τι θα κάνω εγώ με το αμάξι μου για να αποφασίζουν αν είναι λογικό που έχει γρατζουνιές και βαθουλώματα ή όχι και αν πρέπει να συμβάλουν σε αυτό (και μάλιστα χωρίς κόστος)...

Επεξ/σία από agnostos13
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην γενική συνέλευση ζητάς να βάλεις κάμερα γιατί σου χτυπάνε το αμάξι.Γιατί θες να κινηθείς δικαστικά.Δεν μπορεί θα το πίασει το υπονοούμενο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
36 λεπτά πριν, Αντώνης Τ. είπε

Το συμπέρασμα είναι πώς πρέπει να συνετιστούν οι αδιάφοροι γονείς.

Τους τρόπους να τους νουθετίσει κανείς (εν προκειμένω ο συμφορουμίτητς) ψάχνουμε χωρίς να κλονίσει περαιτέρω την ήδη τεταραγμένη (λόγω του συμβάντος) ψυχική του υγεία.

αυτό μπορεί να το κάνει με δύο τρόπους και καλό θα ήταν να διαβάσει το συμβόλαιο αγοράς του σπιτιού - καταστατικό και φυσικά να γίνει παρουσία του διαχειριστή

είτε με συζήτηση με τους γονείς στην οποία θα τονίσει την "φθορά ξένης περιουσίας" από τα μικρά παιδιά

είτε με διεκδικώντας τα νομικά του δικαιώματα κοινώς στα δικαστήρια όπου οι ασυνείδητοι γονείς θα κληθούν να πληρώσουν τις ζημιές που προξένησαν τα παιδιά τους

εννοείται ότι μπορεί να πάρει άδεια και να βάλει κάμερες που θα βλέπουν το όχημα του όπως και στο ίδιο το όχημα

μπορεί να βάλει κουκούλα (δεν το συνιστώ) για μένα καλύτερα συναγερμός οποίος να βαράει...έως το να γίνει ενοχλητικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...