Προς το περιεχόμενο

[Ηλεκτρική οδοντοβουρτσα] Oral-b genius 10000N 99.90 @kotsovolos


li@m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η οδοντοβουρτσα του τίτλου σε ιστορικό χαμηλό και δωρεάν μεταφορικά. https://www.kotsovolos.gr/personal-care/well-being/toothbrushes/197067-braun-oral-b-genius-10000n-black

Επόμενη τιμή στα 118.5 https://www.skroutz.gr/s/16427342/Oral-B-Genius-10000N-Black.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 48
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντελως τυχαία πήρα σήμερα από amazon την 9900 (2x9000 μαζί με travel case που είναι και charger οπότε μπορείτε να μοιραστείτε το κόστος με κάποιον) στα 170€.
Έχω την εντύπωση οτι η 9000 με την 10000 δεν έχουν απολύτως καμία διαφορά.

https://www.amazon.co.uk/gp/product/B0759J8G7P/

Καλή τιμή το 100αρικο σε κάθε περίπτωση και τοπ το εργαλείο...

Επεξ/σία από Themos3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι οδοντόβουρτσες έχετε?

Είμαι κάτοχος μιας Oral-b Triumph 4000 από το 2013 και εδώ και κάνα χρόνο άρχισε να τα φτύνει η μπαταρία τελείως με αποτέλεσμα να είναι μόνιμα στον φορτιστή και να αρκει η δύναμη για ένα βουρτσισμα.

Από την στιγμή που την πήρα (ακριβή και εκείνη τότε πολύ) άλλαξε εντελώς η σχέση μου με το βούρτσισμα των δοντιών, οπότε θα προτείνω σε όποιον είναι ακόμα με συμβατική οδοντόβουρτσα να κάνει την μετάβαση χτες.

Η φτηνότερη κατά την γνώμη μου που μπορεί να πάει κάποιος είναι η 2500 Pro στα 37€, η οποία έχει 2 modes αντι για 6, δεν έχει (το αστείο) bluetooth, το travel case δεν είναι charger και η βάση φόρτισης δεν έχει θήκη για τα ανταλλακτικά που βολεύει ιδιαίτερα σε σπίτια με παραπάνω από 1 άτομο. Επίσης έχει 1 ανταλλακτική κεφαλή αντί για 4 (περίπου 4€ η μία κοστίζουν άρα +12€ θα πρέπει να υπολογίζει κάποιος στην τιμή της, και πάμε στο 50αρικο).

Άσχετα με αυτό είναι μια αγορά που θα σας πάει 5ετία (υπο νορμαλ συνθήκες) και αν εξαιρέσουμε την Genius X είναι το flagship της εταιρείας.

Προσωπικά είμαι τόσο ευχαριστημένος από την Oral-B που τα χαλάλισα τα 35€ εξτρα (υπενθυμίζω αγορά από amazon την διπλή με 170) χωρίς ιδιαίτερη σκέψη και θα έδινα και τα 100 το ίδιο εύκολα...

Επεξ/σία από Themos3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το bluetooth είναι περισσότερο για μικρά παιδιά, να μάθουν να βουρτσίζουν σωστά, βλέποντας τις οδηγίες σε κάποιο κινητό ή τάμπλετ (από αυτά της Κεραμέως :-) ) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AntiCambeR είπε

Οταν σου περισσεύουν χρήματα, έχεις τα πάντα και θες να ξοδέψεις και άλλα γιατί έτσι.

Ωραία και εντελώς τεκμηριωμένη η άποψη σου. Γιατί έτσι... 

Γιατί τα 100 ευρώ τα γλιτώνεις πολλαπλάσια σε κόστος και ταλαιπωρία για οδοντιατρικες εργασίες. 

 

  • Like 4
  • Thanks 2
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα κι εγώ Triumph 4000. Κι εμένα πέθανε από μπαταρία. Τώρα έχω Phillips Sonicare Diamond Clean, σε αυτά τα χρήματα 3 χρόνια πριν από Amazon και τουλάχιστον εγώ θεωρώ σε όλα ανώτερη τη Phillips.

Για όσους λέτε για το κόστος, οι ηλεκτρικές οδοντόβουρτσες προσφέρουν καλύτερη στοματική υγιεινή. Το πρώτο και σημαντικό είναι να πλένει κάποιος τα δόντια του είτε με χειροκίνητη είτε με ηλεκτρική. Έπειτα, υπάρχουν και πιο φθηνές ηλεκτρικές από αυτή είτε με λιγότερα αξεσουάρ, λιγότερα modes κλπ. Όποιος δοκιμάσει ηλεκτρική δε ξαναγυρίζει σε χειροκίνητες πάντως.

32 λεπτά πριν, Dimg19 είπε

Ωραία και εντελώς τεκμηριωμένη η άποψη σου. Γιατί έτσι...

Γιατί τα 100 ευρώ τα γλιτώνεις πολλαπλάσια σε κόστος και ταλαιπωρία για οδοντιατρικες εργασίες.

Προσοχή να μην υπάρχει σύγχυση ότι ηλεκτρική οδοντόβουτσα = παραμέληση επίσκεψης στον οδοντίατρο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά σε αυτά τα λεφτά δεν υπάρχει θέμα επιλογής , πάμε απευθειας σε Sonicare. 

Ο υπέρηχος αφαιρεί περισσότερη πλάκα και σε βάθος χρόνου θα έχετε λιγότερους καθαρισμούς αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι θα έχετε ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΤΟΜΑΤΙΚΗ ΥΓΙΕΙΝΗ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, Looter είπε

Παιδιά σε αυτά τα λεφτά δεν υπάρχει θέμα επιλογής , πάμε απευθειας σε Sonicare. 

Ο υπέρηχος αφαιρεί περισσότερη πλάκα και σε βάθος χρόνου θα έχετε λιγότερους καθαρισμούς αλλά το πιο σημαντικό είναι ότι θα έχετε ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΣΤΟΜΑΤΙΚΗ ΥΓΙΕΙΝΗ.

Με ποιά Sonicare των 100€ την συγκρίνεις?

 Οι απόψεις για τον καθαρισμό διίστανται πάνω στο θέμα πάντως και αρκετοί προτιμούν την τεχνολογία της Oral-b.

Ένα πολύ ωραίο συγκριτικό ανάμεσα στην οδοντόβουρτσα του θέματος με την Sonicare DiamondClean Smart είναι αυτό, αλλά και πάλι δεν είναι στα 100€ η Sonicare:

https://www.electricteeth.co.uk/oral-b-genius-9000-vs-sonicare-diamondclean-smart/

1 ώρα πριν, li@m είπε

Απ' ότι βλέπω έχει πάλι ο κωτσόβολος την Οδοντόβουρτσα Oral-B Smart 4 4900 που είναι ζευγάρι. Αξίζει μπροστά στην 10000Ν;

Η διαφορά στην τιμή είναι παλαβή από την 10000 αλλά σε κάθε περίπτωση από ότι βλέπω δεν έχουν τα ίδια χαρακτηριστικά (modes, παλμικές κινήσεις και στρέψεις, travel case κτλπ κτλπ).
Προφανώς αν χρειάζεσαι 2 τεμάχια (αν και με εναν φορτιστή θα πρέπει και τα 2 να είναι στο ίδιο σπίτι, χωρίς να υπάρχει ιδιαίτερος λόγος καθώς αλλάζοντας βουρτσάκι την χρησιμοποιούν όσα άτομα θες) και το κόστος είναι θέμα μη το σκέφτεσαι καν...

Επεξ/σία από Themos3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Dimg19 είπε

Ωραία και εντελώς τεκμηριωμένη η άποψη σου. Γιατί έτσι... 

Γιατί τα 100 ευρώ τα γλιτώνεις πολλαπλάσια σε κόστος και ταλαιπωρία για οδοντιατρικες εργασίες. 

Και με φθηνότερες Oral-B μια χαρά κάνεις την δουλειά σου, απλά οι ακριβές έχουν παραπάνω λειτουργίες.

Επίσης ο καθαρισμός δοντιών πρέπει να γίνεται κάθε 6-12 μήνες ανάλογα πόσο ευαίσθητα δόντια έχει ο καθένας και πόσο πιάνουν πέτρα κλπ.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...