Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει κάτι να αυξήσω την ταχύτητα;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, Aggelos_INSM είπε

εξυπηρέτηση πελατων

Kαι άμα της πω να μου χαμηλώσει το snr θα το καταλάβει;η πρέπει να της εξηγήσω τι είναι;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, noobogadgetakias είπε

Kαι άμα της πω να μου χαμηλώσει το snr θα το καταλάβει;η πρέπει να της εξηγήσω τι είναι;;;

Αμα δεν πεσεις σε ηλιθια θα καταλαβει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, noobogadgetakias είπε

Kαι άμα της πω να μου χαμηλώσει το snr θα το καταλάβει;η πρέπει να της εξηγήσω τι είναι;;;

Να πεις θέλω να μειώσουμε το SNR στα 12. Παρακάτω δε θα σου πρότεινα γιατι πιθανότατα θα γεμίσει σφάλματα η  γραμμη (μιας και ειναι τοσο κακη). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Καλημέρα σε όλους...επιστρέφω στο θέμα μιας και μετά από ένα δίμηνο κατάφερα λόγω δουλειάς να κάτσω να ηρεμήσω λίγο τώρα στην άδεια μου..θέλω να ρωτήσω κάτι...έκανα μια αγορά tv box για ταινίες σειρές κτλ να βλέπω λίγο στην τηλεόραση...εάν γίνει η συνδεση στο 4g booster της cosmote όταν θα βλέπω ταινίες στο tv box θα μου καταναλώνει γρήγορα τα 100gb που προσφέρει  η υπηρεσια;;θα μου φτάνουν για να βγαίνει ο μήνας η θα καταναλώνονται και θα γυρίζει η ταχύτητα στην χαμηλότερη μετά.ρωταω γιατί δεν τα ξέρω και πολύ καλά.και η κοπέλα στην εξυπηρέτηση δεν μου απαντούσε με ακρίβεια στο τι θα συμβαίνει και πως ακριβώς καταναλώνονται τα γκιγκαμπαιτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, logvphys είπε

και μη νομιζεις οτι αυτα τα +15 θα τα εχεις παντα και σιγουρα................ οτι θελει κανει.

Εγώ θέλω να κάθομαι και να βλέπω καμιά ταινία η σειρά και κάνα παιδικό για τα παιδιά...αξίζει να προχωρήσω σε αναβάθμιση του ρούτερ με το home speed booster η όχι;;;επίσης αν βλέπω από την τηλεόραση που έχω πλέον την εφαρμογή της cosmote tv θα παίζει καλά η θα καταναλώνονται αμέσως το πολύ σε δέκα μέρες ας πούμε και μετά βαρατε βιολιτζηδες;;;γιατί μιλάμε για 7 ευρώ παραπάνω στον ήδη υπάρχον λογαριασμό...αν αξίζει ρωτάω;;το έχει κανένας και το δουλεύει με τον τρόπο που το θέλω εγώ;;;γιατί τώρα ας πουμε βλέπω μέσω του box ταινίες αλλά έχω κολλήματα...αρκετά θα μπορούσα να πω...και μην φανταστείτε ότι βλέπω σε καμία σούπερ ανάλυση;;;λόγω ταχυτητας περιοριζομαι σε χαμηλές αναλύσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/9/2020 στις 8:26 ΜΜ, noobogadgetakias είπε

Εγώ θέλω να κάθομαι και να βλέπω καμιά ταινία η σειρά και κάνα παιδικό για τα παιδιά...αξίζει να προχωρήσω σε αναβάθμιση του ρούτερ με το home speed booster η όχι;;;επίσης αν βλέπω από την τηλεόραση που έχω πλέον την εφαρμογή της cosmote tv θα παίζει καλά η θα καταναλώνονται αμέσως το πολύ σε δέκα μέρες ας πούμε και μετά βαρατε βιολιτζηδες;;;γιατί μιλάμε για 7 ευρώ παραπάνω στον ήδη υπάρχον λογαριασμό...αν αξίζει ρωτάω;;το έχει κανένας και το δουλεύει με τον τρόπο που το θέλω εγώ;;;γιατί τώρα ας πουμε βλέπω μέσω του box ταινίες αλλά έχω κολλήματα...αρκετά θα μπορούσα να πω...και μην φανταστείτε ότι βλέπω σε καμία σούπερ ανάλυση;;;λόγω ταχυτητας περιοριζομαι σε χαμηλές αναλύσεις.

εγω εβαλα speedbooster την Δευτερα που μας περασε , ενω παλια με adsl κλειδωνα στα 10mbs φετος με προβληματα με τις βροχες και κεραυνους και αποσυνδεσεις με κλειδωσανε στα 8 και ειχα αλλαξει και καλωδιωση απο εξω μεχρι μεσα και ο οτε απο την κολωνα εως και τον τοιχο μου διοτι μολις εβρεχε κοβοτανε το ιντερνετ!!. Τωρα που παλια ειχα αποσυνδεσεις με κλειδωσανε στα7mbs λεγοντας μου για να ειναι σταθερη η γραμμη. Παντως διαβασα στο ιντερνετ οτι στο booster σου κατεβαζουνε την ταχυτητα του adsl λιγο για να δουλεψει. 

Αυτην την στιγμη με 2 μπαρες σημα 4g ( εχει συνολο 3 μπαρες το ρουτερ και συνηθως ειναι στην μια μπαρα αλλα τωρα το βραδυ πιανει 2 μπαρες , μετρησα 40mbs !! , ουτε στα ονειρα μου τετοιες ταχυτητες . Δεν εχω καταφερει να κανω εγραφη για να βλεπω το υπολοιπο των 100gb αν εχει στο 80% της χρησης ερχεται sms και στο 100%. Πολυ πιο γρηγορο στο συνχρονισμο . Αλλα δεν εχω καταλαβει ποτε χρησιμοποιει το δικτυο κινητης και ποτε το δικτυο σταθερης . ΠΑντως αξιζει με το παραπανω διοτι αυξανει αρκετα την γραμμη , αλλα ποτε δεν εισαι σιγουρος για την ταχυτητα επειδη αλλαζει συνεχεια λογω του δικτυου κινητης και την συμφορηση της κεραιας. Αλλα σιγουρα αμα το βαλω κοντα σε παραθυρο και μου δειξει 3/3 στο signal θα εχει ακομα περισσοτερη ταχυτητα. λεει εως 60mbs!! οτι αυξανει την γραμμη. Επισης εγω εκανα την αιτηση απο το 13888 και μου ειπανε οτι εχετε δικαιωμα υπαναχωρησης εντος 14 ημερων απο την ημερα που θα το παρετε χωρις χρεωσει επιστρεφεται στο παλιο πακετο. Οποτε και αυτο αξιζει!!. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετά σημαντικό αυτό που μου λες.βασικα έχω βάλει τα στοιχεία μου δύο φορές έως τώρα στο λινκ που έχει δώσει πιο πάνω ο φίλος αλλά δεν με έχει πάρει κανείς τηλέφωνο.δεν ξέρω γιατί..θα πάρω και στο 13888 να μιλήσω με κάποιον...εάν αξίζει θα φανεί μέσα σε δύο εβδομάδες...επίσης αν καταναλώνονται γρήγορα πάλι θα φανει σε αυτόν τον χρόνο.οποτε σίγουρα αξίζει...εσύ τι χρήση κάνεις ας πούμε;;;απλά περιήγηση στο ίντερνετ  ή βλέπεις και τίποτα σειρές ονλαιν κτλ;;πχ netflix ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 13/9/2020 στις 7:18 ΠΜ, noobogadgetakias είπε

Αρκετά σημαντικό αυτό που μου λες.βασικα έχω βάλει τα στοιχεία μου δύο φορές έως τώρα στο λινκ που έχει δώσει πιο πάνω ο φίλος αλλά δεν με έχει πάρει κανείς τηλέφωνο.δεν ξέρω γιατί..θα πάρω και στο 13888 να μιλήσω με κάποιον...εάν αξίζει θα φανεί μέσα σε δύο εβδομάδες...επίσης αν καταναλώνονται γρήγορα πάλι θα φανει σε αυτόν τον χρόνο.οποτε σίγουρα αξίζει...εσύ τι χρήση κάνεις ας πούμε;;;απλά περιήγηση στο ίντερνετ  ή βλέπεις και τίποτα σειρές ονλαιν κτλ;;πχ netflix ;

εγω μεχρι τωρα κλεινω μια εβδομαδα με το booster. Ειχα προβλημα με την αναγνωριση κλησεων στα 2 ασυρματα panasonic επαιρναν απο το δικτυο την ωρα και καθε φορα που ειχα κληση εδειχνε μια ωρα πισω το ρολοϊ και τελικα ρωτησα σε ενα φορουμ και μου ειπανε να αλλαξω και να γινεται  χειροκινητα η αλλαγη ωρας και οχι να την τραβαει απο το δικτυο. Δηλωσα και βλαβη στον οτε για την ωρα του δικτυου τους!! και μου εστειλε μυνημα οτι αποκατασταθηκε!. Παντως το γυρισα χειροκινητα και τελειωσε και αυτο το θεμα!.

Μετα το προβλημα που ειχε και το speedport plus το εχει και το huawei και εχει να κανει την phone 1 και phone 2 που με την αναμονη κλησης δειχνει οτι κτυπαει  αναμονη στο δικο σου τηλεφωνο που μιλας αλλα οτι τηλεφωνο ειναι στην αλλη phone θυρα κτυπαει κανονικα και πας να το σηκωσεις και δειχνει κατειλλημενο. Εγω με το speedport entry 2i που ειχα παλια το ειχα λυσει, ζητησα απο το 13888 να μου απενεργοποιησουνε την phone 1 και ετσι δουλευε μονο η phone 2. Στην αρχη που ειχα προβληματα που αφηνα πχ στο σταθερο ανοιχτο διοτι δεν ηθελα να παρει ενας γνωστος ξανα, δεν εδειχνε οτι εγω το ειχα ανοιχτο δηλαδη κατειλλημενο αλλα κτυπαγε και δεν ειχα συνδεσει καποιο τηλεφωνο στην phone 1 . Οποτε μεχρι να βρω τον τροπο απενεργοποιησα την αναμονη κλησης καλωντας το #43# και δεν ειχα προβληματα . Μετα ειχα παρει και το 13888 και τους ειπα να μου πουνε που θα μπω στο ρουτερ να απενεργοποιησω το phone 1 και ολα καλα το σημειωσα και οταν εκανα reset ,το ξανα εκανα!! και ετσι ξανα ενεργοποιησα την αναμονη κλησης καλωντας το *43#.

Επισης σημερα καλεσα το 13888 να τους πω , πως θα βλεπω τα υπολοιπα gb που εχω διοτι στο my cosmote που εκανα προσθηκη συνδεσης μου λεει να μου στειλει sms στο αριθμο κινητου του booster. Ενω το στελνει εγω δεν μπορω να το δω πουθενα!. Οποτε μετα απο αρκετο ψαξιμο που με συνδεσανε με την κινητη κοσμοτε μου ειπανε οτι δεν γινεται!! . Και οτι ο μοναδικος τροπος ειναι να κατεβασω την εφαρμογη στο κινητο μου cosmote app και κανω εγγραφη απο την αρχη με το κινητο μου ( που ειναι στην vodafone δεν παιζει ρολο μου λεει οτι ειναι αλλης εταιρειας!).

Τελος παντων της λεω δεν μπορειτε να μου πειτε το υπολοιπο ναι μου λεει εχετε 89 gb ,δηλαδη καταναλωσα 11gb μεσα στην εβδομαδα!! Ουαου! ,, αλλοι παιρνουνε usb stick 4g/3g με 10gb για ολο τον μηνα!! . Τελος παντων οσον αφορα την χρηση μου εχω κανει παρα πολλα speedtest για να δω ποση ταχυτητα ποιανω οποτε ισως ειναι λογικη η χρηση τοσον gb , αν και στον οτε μου ειπανε οτι δεν τρωνε mb στο speedtest site. Δεν την πιστεψα εγω παντως . Γενικα τα παντα κανω , και email , ενημερωση και facebook και youtube αλλα οχι πολυ χρηση , και web tv πχ alpha tv σειρες , skai το happy traveler και 8 λεξεις! . Δεν εχω κατεβασει κατι προσφατα για να σου πω την αληθεια  εκτος απο κατι ενημερωσεις στο android κινητου του πατερα μου.

Εχτες το βραδυ μετα τις 12 το βραδυ δεν πηγαινε τοσο γρηγορα και λεω να κανω ενα speedtest και ειναι 6,7η ταχυτητα , μαλλον επειδη δεν εκανα πολυ μεγαλη χρηση χρησιμοποιουσε μονο το dsl. (κατι που δεν μπορω ποτε να το καταλαβω διοτι ειναι μονιμα το mode ενεργω θαλασσι χρωμα δηλαδη στο 4g και μονο στο σημα signal μια φωτιζει 1 γραμμη και αλλες φορες 2 γραμμες , κατα κυριο λογω στην 1 γραμμη το βλεπω περισσοτερο) . Σημερα το πρωι που ξυπνησα εκανα ενα speedtest και μου εβγαλε 43 mbs!! το μεγαλυτερο που εχω δει τα ματια μου !! . Ποτε βεβαια δεν ειναι σταθερη η ταχυτητα μεταβαλεται συνεχως στο δικτυο κινητης , μαλλον διοτι ειναι ασυρματο δικτυο! , παντως αμα μετακινησω το ρουτερ σε σημειο με 3/3 signal σιγουρα θα δω πανω απο 43mbs!! . Στο site τους γραφει +60mbs!. Αν και ειμαι ευχαριστημενος με τις ταχυτητες του και 20 να επαινε μου εφτανε!. δεις και το speedtest!. 

65b.png 

Επεξ/σία από johnmegarythmos
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έκανα την αιτηση τηλεφωνικά γιατί από το λινκ πιο πάνω δεν έγινε τίποτα.την Παρασκευή θα Το έχω μου είπε η κοπέλα όπως επίσης μέσα δεκατέσσερις μέρες μπορώ να ζητήσω να το επιστρέψω αν δεν μου κάνει...επίσης σκέφτομαι πλέον και λόγο ταχύτητας να προχωρήσω σε σύνδεση iptv μιας και θα καλυπτομαι βάση ιντερνετ ώστε να μπορει να δουλέψει αξιόλογα.τωρα όσον αφορά το πώς θα κάνω σύνδεση iptv για ταινίες σειρές αθλητικά κτλ δεν ξέρω αλλά βλέπω στις αγγελίες κάποιους που προσφέρουν τέτοιες υπηρεσίες.ελπιζω να είμαι κομπλέ.

Επεξ/σία από noobogadgetakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους...επιστρέφω για να πω την μέχρι τώρα εμπειρία μου...θα κάνω επεξεργασία σε μια εβδομάδα που θα είναι και ολοκληρωμένη.εδω και δύο μέρες που έχω βάλει το καινούριο ρούτερ μπορώ να πω ότι το ίντερνετ πετάει...βέβαια ήμουν συνηθισμένος σε πολλή μικρές ταχύτητες οπότε και το παραμικρό μου φαίνεται τέλειο.δυο μέρες τώρα αλόγιστης χρήσης σε ταινίες και youtube σε ποιότητα 4κ το δίκτυο δουλεύει άψογα..βέβαια παρόλο που το ρούτερ το βλέπω συνέχεια αναμμένο,που σημαίνει ότι δουλεύει συνέχεια το 4g  δίκτυο τα γκιγκαμπαιτ δεν έχουν πέσει σχεδόν καθόλου...αμέτρητα speedtest..άλλες φορές φτάνω τα 60 άλλες τα 70 άλλες βέβαια όπως σήμερα που έχει άσχημο καιρό φτάνω τα 23..πολύ καλά νομίζω ..δεν ξέρω τι άλλο να πω...θέλω να δοκιμάσω να βάλω το box να παίζει συνεχόμενα να δω αν καταναλώνονται τα γκιγκαμπαιτ αλλα επιδιώκω και για το iptv πλέον που λογο ταχύτητας πιστεύω πλέον με καλύπτει γιατί οι περισσότεροι έχουν ως προϋπόθεση τα 7mbps και πάνω.θα επιστρέψω την άλλη βδομάδα να σας πω και περισσότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...