Προς το περιεχόμενο

Υπάρχει κάτι να αυξήσω την ταχύτητα;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 19/9/2020 στις 8:30 ΠΜ, noobogadgetakias είπε

Καλημέρα σε όλους...επιστρέφω για να πω την μέχρι τώρα εμπειρία μου...θα κάνω επεξεργασία σε μια εβδομάδα που θα είναι και ολοκληρωμένη.εδω και δύο μέρες που έχω βάλει το καινούριο ρούτερ μπορώ να πω ότι το ίντερνετ πετάει...βέβαια ήμουν συνηθισμένος σε πολλή μικρές ταχύτητες οπότε και το παραμικρό μου φαίνεται τέλειο.δυο μέρες τώρα αλόγιστης χρήσης σε ταινίες και youtube σε ποιότητα 4κ το δίκτυο δουλεύει άψογα..βέβαια παρόλο που το ρούτερ το βλέπω συνέχεια αναμμένο,που σημαίνει ότι δουλεύει συνέχεια το 4g  δίκτυο τα γκιγκαμπαιτ δεν έχουν πέσει σχεδόν καθόλου...αμέτρητα speedtest..άλλες φορές φτάνω τα 60 άλλες τα 70 άλλες βέβαια όπως σήμερα που έχει άσχημο καιρό φτάνω τα 23..πολύ καλά νομίζω ..δεν ξέρω τι άλλο να πω...θέλω να δοκιμάσω να βάλω το box να παίζει συνεχόμενα να δω αν καταναλώνονται τα γκιγκαμπαιτ αλλα επιδιώκω και για το iptv πλέον που λογο ταχύτητας πιστεύω πλέον με καλύπτει γιατί οι περισσότεροι έχουν ως προϋπόθεση τα 7mbps και πάνω.θα επιστρέψω την άλλη βδομάδα να σας πω και περισσότερα.

καλησπερα , χαιρομαι που βλεπεις οτι πεταει διοτι και εγω αυτο ειδα απο την αρχη και χαρηκα. Μαλλον παιζει ρολο ποσες παυλες signal εχεις ή περιοχη σου εχει αναβαθμισμενη κεραια! , γενικα ποσο σημα σου βγαζει; . Ακομα δεν εχω κατεβασει την εφαρμογη στο κινητο για εγγραφη για να βλεπω τα gb αλλα δεν πιστευω οτι κανω πολυ μεγαλη χρηση. Επισης οντως το 4g  ειναι μονιμα αναμενο οπως σου ειχα πει και εγω προηγουμενως.

Πιστευω οτι δεν θα εχεις προβλημα με την iptv .

Εχω παρατησει καποια βραδυα που η ταχυτητα δεν παιρνει το bonding  και ειναι χαμηλη κοντα στα 7 αρα μαλλον χρησιμοποιει μονο το adsl. Αλλα γενικα ποτε δεν εχω βρει τροπο να το δω αυτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 60
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τι να σου πω..οι γραμμές είναι μόνιμα 3.τερμα δηλαδή..όταν δουλεύει είναι ανοιχτό το μπλε λαμπάκι;;γιατί εμένα είναι μόνιμα ανοιχτό εδώ και πόσες μέρες...έχω καταναλώσει περίπου 3 γκιγκα.

Μεθαύριο θα μπει επάνω και το mag για την iptv.οποτε θα δω πως δουλεύει και με αυτό επάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/9/2020 στις 11:02 ΜΜ, noobogadgetakias είπε

Τι να σου πω..οι γραμμές είναι μόνιμα 3.τερμα δηλαδή..όταν δουλεύει είναι ανοιχτό το μπλε λαμπάκι;;γιατί εμένα είναι μόνιμα ανοιχτό εδώ και πόσες μέρες...έχω καταναλώσει περίπου 3 γκιγκα.

Μεθαύριο θα μπει επάνω και το mag για την iptv.οποτε θα δω πως δουλεύει και με αυτό επάνω.

αρα εχεις καλο σημα εκει που εισαι για να ειναι τερμα το signal.  Οχι μονιμα ειναι θαλασσι το λαμπακι δεν αλλαζει ποτε , πχ στο στικακι usb ειχε μπλε χρωμα και ητανε το 3g και το 4g που ητανε θαλασσι και αυτο εχει θαλασσι αμα μπεις στις ρυθμισεις και επιλεξεις χειροκινητα c-ote 3g . Αλλα μετα  μολις κανεις πισω σε γυριζει αυτοματα στο 4g θαλασσι λαμπακι.

Εγω θα πρεπει να παρω το 13888 και να ζητησω να με συνδεσουνε με το τμημα εξυπηρετησης πελατων κινητης να ρωτησω το υπολοιπο των gb να ξερω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά κατέβασε την εφαρμογή my cosmote.κανε ένα λογαριασμό με email και κωδικό.μπες μέσα.μετα πάτα κάτω δεξιά που δείχνει το προφίλ σου ..πάτα διαχείριση συνδέσεων...θα σου βγάλει να συνδέσεις το σταθερό..βαλε το αφμ σου..θα σου έρθει ένα μνμ στο κινητό με έναν κωδικό.τον βάζεις και μετά απλά θα εμφανιστεί στις συνδέσεις σου ένας αριθμός κινητού.πατας επάνω στο ματάκι να γίνει ενεργό και θα το βλέπεις κατευθείαν στην αρχική σελίδα μετά 

Δηλαδή ποτέ καταλαβαίνω ότι χρησιμοποιεί την μέγιστη ταχύτητα;;και όχι την κανονική;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/9/2020 στις 12:00 ΠΜ, noobogadgetakias είπε

Βασικά κατέβασε την εφαρμογή my cosmote.κανε ένα λογαριασμό με email και κωδικό.μπες μέσα.μετα πάτα κάτω δεξιά που δείχνει το προφίλ σου ..πάτα διαχείριση συνδέσεων...θα σου βγάλει να συνδέσεις το σταθερό..βαλε το αφμ σου..θα σου έρθει ένα μνμ στο κινητό με έναν κωδικό.τον βάζεις και μετά απλά θα εμφανιστεί στις συνδέσεις σου ένας αριθμός κινητού.πατας επάνω στο ματάκι να γίνει ενεργό και θα το βλέπεις κατευθείαν στην αρχική σελίδα μετά 

Δηλαδή ποτέ καταλαβαίνω ότι χρησιμοποιεί την μέγιστη ταχύτητα;;και όχι την κανονική;;;

Εγω απο οτι εχω καταλαβει ποτε δεν ξερω ποτε θα χρησιμοποιει το 4g και ποτε το σκετο dsl.  Ο οτε μου αναφερε οτι οταν κανω speedtest θα κινουνται δεδομενα και θα χρησιμοποιει το 4g , δεν πιστευω οτι ισχυει, δεν εχω βγαλει ακρη παντως . Οσο για το my cosmote εχω ηδη που μπαινω απο το browser του chrome και κανω εισοδο , αλλα επιλεγοντας εκει να βαλω αλλη συνδεση με το αφμ βρισκει το αριθμο κινητου του booster και μετα θελει να στειλει sms στο νουμερο του booster και ετσι δεν μπορω ποτε να προχωρησω στο επομενο νουμερο. Εγω δεν εχω κινητο στην κοσμοτε μονο το booster και μου ειπανε απο το `13888 να κατεβασω την εφαρμογη στο κινητο και κανω εγγραφη , μονο για το booster χρησιμοποιωντας τον αριθμο του κινητου μου ( vodafone) και βαζωντας τον αριθμο συνδεσης του booster και ετσι θα μου ερθει το sms στο κινητου μου κια θα το βαλω . Εγω τα ηθελα στο my cosmote μεσω υπολογιστη να τα βλεπω αλλα δεν γινεται μου ειπε εκεινη, ετσι οπως εχουνε κανει το my cosmote δεν γινεται μονο απο το application. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από αλλαγή παρόχου από Cosmote (ευρυζωνικό ADSL 8mbps) σε Vodafone ADSL 24mbps το downloading δεν λεει να ξεκολλήσει από 1,2 mb/s (με Cosmote ήταν σταθερά πάνω από 2,7 mb/s)

τα στατιστικά της γραμμής (μένω σε καινούργια πολυκατοικία, κέντρο πόλης στα 200-300 μέτρα από κεντρικά ΟΤΕ)

Link Status Connected
Modulation Type ADSL_2plus
Actual Rate (Up/Down) 864/14873 kbps
Attainable Rate (Up/Down) 1024/16396 kbps
Noise Margin (Up/Down) 12/9.9 dB
Line Attenuation (Up/Down) 6.9/13.8 dB
Output Power (Up/Down) 12.5/15.4 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth (Up/Down) 8/64
Interleave Delay (Up/Down) 8/7.96 ms
INP (Up/Down) 2/0.5 symbols
LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM
CRC Errors (Up/Down) 0/0
Annex Type

AnnexA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τουλαχιστον 20 επρεπε να συγχρονιζεις με 13  att. Πες να σου βαλουν το noise margin 6 και θα πας αρκετα ψηλα. Εγω με 17 db κλειδωνω 19-20.

Επεξ/σία από logvphys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, rapidrag είπε

Μετά από αλλαγή παρόχου από Cosmote (ευρυζωνικό ADSL 8mbps) σε Vodafone ADSL 24mbps το downloading δεν λεει να ξεκολλήσει από 1,2 mb/s (με Cosmote ήταν σταθερά πάνω από 2,7 mb/s)

τα στατιστικά της γραμμής (μένω σε καινούργια πολυκατοικία, κέντρο πόλης στα 200-300 μέτρα από κεντρικά ΟΤΕ)

Link Status Connected
Modulation Type ADSL_2plus
Actual Rate (Up/Down) 864/14873 kbps
Attainable Rate (Up/Down) 1024/16396 kbps
Noise Margin (Up/Down) 12/9.9 dB
Line Attenuation (Up/Down) 6.9/13.8 dB
Output Power (Up/Down) 12.5/15.4 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth (Up/Down) 8/64
Interleave Delay (Up/Down) 8/7.96 ms
INP (Up/Down) 2/0.5 symbols
LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM
CRC Errors (Up/Down) 0/0
Annex Type

AnnexA

...παρακαλώ κάνε μια μετάφραση στο: ευρυζωνικό ADSL 8mbps!

Γιατί συγχρονισμός 8Mbps και download 2.7MB/s είναι αταίριαστα.

4 ώρες πριν, geoavlonitis είπε

Με τον συγχρονισμό που έχεις λογικό το βρίσκω... μάλλον με Cosmote σε είχαν σε VDSL Profile και κλείδωνες φούλ.

Σωστό!

2 ώρες πριν, logvphys είπε

Τουλαχιστον 20 επρεπε να συγχρονιζεις με 13  att. Πες να σου βαλουν το noise margin 6 και θα πας αρκετα ψηλα. Εγω με 17 db κλειδωνω 19-20.

- Προφανώς δεν μπορούν να βάλουν χαμηλότερο noise margin και η ταχύτητα συγχρονισμού δεν εξαρτάται μόνο από το Downstream Attenuation. Στην περίπτωσή του φταίει το "αλά Γκρηκ Interleaved", είναι σε 12άρι προφίλ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, filipN είπε

...παρακαλώ κάνε μια μετάφραση στο: ευρυζωνικό ADSL 8mbps!

Γιατί συγχρονισμός 8Mbps και download 2.7MB/s είναι αταίριαστα.

Σωστό!

- Προφανώς δεν μπορούν να βάλουν χαμηλότερο noise margin και η ταχύτητα συγχρονισμού δεν εξαρτάται μόνο από το Downstream Attenuation. Στην περίπτωσή του φταίει το "αλά Γκρηκ Interleaved", είναι σε 12άρι προφίλ.

κοινώς η Vodafone διαφήμιζε ότι θα χω 24αρα σύνδεση αλλά το download που χω είναι από 12αρι προφιλ ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειναι "εως" 24, οπως ειναι και "εως" 50 και "εως" 100. Το "εως 24" διαφημιζουν ολοι, οχι το καθαρο 24αρι. Δεν ειναι σε προφιλ 12Μbps, γιατι συγχρονιζει κοντα στα 15. Αν ζητησεις να σου σεταρουν το SNR Margin στο 6 θα κερδισεις εως και 3Mbps, δεν ειναι και λιγα...

Η γραμμη σου ειναι καλη για τα δεδομενα του 2020, γιατι ο χαλκος εχει επιβαρυνθει πολυ απο τις πολλες συνδεσεις και το VDSL. Το μελλον βρισκεται πλεον στην οπτικη ινα FTTH και στις καμπινες... εμεις που μενουμε πλησιον αστικων κεντρων απλα περιμενουμε την οπτικη...

Επεξ/σία από geoavlonitis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, logvphys είπε

Τουλαχιστον 20 επρεπε να συγχρονιζεις με 13  att. Πες να σου βαλουν το noise margin 6 και θα πας αρκετα ψηλα. Εγω με 17 db κλειδωνω 19-20.

Δεν ισχύει αυτο, δεν ξερεις την ποιοτητα του χαλκου στην περιοχή του

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, Aggelos_INSM είπε

Δεν ισχύει αυτο, δεν ξερεις την ποιοτητα του χαλκου στην περιοχή του

Ετσι επρεπε να το γραψεις για να βγαζει νοημα...............

 

"Ισχυει αυτο, αλλα δε ξερεις τη ποιοτητα χαλκου στη περιοχη του."

Επεξ/σία από logvphys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, logvphys είπε

Ετσι επρεπε να το γραψεις για να βγαζει νοημα...............

"Ισχυει αυτο, αλλα δε ξερεις τη ποιοτητα χαλκου στη περιοχη του."

ασε μας ρε

Εγω σωστα τα ειπα, αν εσυ δεν ξερεις να διαβαζεις δε σου φταιω

Επεξ/σία από Aggelos_INSM
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μέσω της εφαρμογής βλέπω ανά πάσα στιγμή με πόση ταχύτητα συγχρονίζει εκείνη τη στιγμή το ρούτερ ενώ παίζει ταυτόχρονα το iptv box.,και δεν παει ποτε πάνω απο 3.8...επισης τα γκιγκα πέφτουν αρκετά γρήγορα πάντως ..μέσα σε δέκα μέρες να καταναλώσει 40γκιγκα πολλά δεν είναι;ελπίζω να ισχύει ότι κλειδώνει στα δέκα πέντε γκιγκα όταν τελειώσουν και να μην έχω πρόβλημα.

Επεξ/σία από noobogadgetakias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...