Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Προτάσεις για παιχνίδι στο PC


Ippokratis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Ψάχνω απλό παιχνίδι που μπορούν να παίζουν ταυτόχρονα 3 με 4 άτομα ώστε να συμμετέχουν και τα παιδιά μου που είναι μικρά. Κάτι σε arcade που να παίζεται οπωσδήποτε με gamepad. Κατά προτίμηση δωρεάν. Προτάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, panagiotis54 είπε

γιατι δεν παιζετε dnd?

dnd? Παιδιά δεν είμαι πολύ σχετικός. Επίσης έχω χρόνια να ασχοληθώ με αυτά. Ρωτάω μήπως ξεκολλήσουμε λίγο από τα tablet και τα κινητά. Τουλαχιστον έτσι, θα ασχολούμαστε όλοι μαζί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, gkaikov είπε

Καλησπέρα. Ψάχνω απλό παιχνίδι που μπορούν να παίζουν ταυτόχρονα 3 με 4 άτομα ώστε να συμμετέχουν και τα παιδιά μου που είναι μικρά. Κάτι σε arcade που να παίζεται οπωσδήποτε με gamepad. Κατά προτίμηση δωρεάν. Προτάσεις;

Προσωπικά ξέθαψα το Wii απο το πατάρι και το διασκεδάζουμε απίστευτα με τα παιδιά (5 & 7). Σκέψου αν έχεις κάτι αντίστοιχο φυλαγμένο απο παλιά ή αν βρείς φτήνο μεταχειρισμένο Wii.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, gkaikov είπε

Καλησπέρα. Ψάχνω απλό παιχνίδι που μπορούν να παίζουν ταυτόχρονα 3 με 4 άτομα ώστε να συμμετέχουν και τα παιδιά μου που είναι μικρά. Κάτι σε arcade που να παίζεται οπωσδήποτε με gamepad. Κατά προτίμηση δωρεάν. Προτάσεις;

Overcooked! All you can eat edition με κλειστά μάτια.

https://store.steampowered.com/app/1243830/Overcooked_All_You_Can_Eat/

Είναι αυτό ακριβώς που περιέγραψες και η συγκεκριμένη έκδοση υποστηρίζει cross platform online και περιέχει τα Overcooked 1, Overcooked 2 και όλα τα DLC του. Δε θα χάσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, Tobajara είπε

Overcooked! All you can eat edition με κλειστά μάτια.

https://store.steampowered.com/app/1243830/Overcooked_All_You_Can_Eat/

Είναι αυτό ακριβώς που περιέγραψες και η συγκεκριμένη έκδοση υποστηρίζει cross platform online και περιέχει τα Overcooked 1, Overcooked 2 και όλα τα DLC του. Δε θα χάσεις.

Μια χαρά φαίνεται. Απλά ξέχασα να αναφέρω πως το lenovo laptop του σπιτιου έχει κάψει τη κάρτα γραφικών του και τώρα είναι με την onboard. Στα specs του παιχνιδιου είδα πως θέλει μινιμουμ κάρτa 1GB.  Οπότε δεν το βλέπω να τρέχει. Δυστυχώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, gkaikov είπε

dnd? Παιδιά δεν είμαι πολύ σχετικός. Επίσης έχω χρόνια να ασχοληθώ με αυτά. Ρωτάω μήπως ξεκολλήσουμε λίγο από τα tablet και τα κινητά. Τουλαχιστον έτσι, θα ασχολούμαστε όλοι μαζί

το θεμα μεταφεθηκε στο pc gaming αλλα....τεσπα
για αυτο στο ειπα επδ εχεις μικρα παιδια που ολη την ωρα ειναι στα ταμπλετ και τα κινητα σιγουρα...ποιο το νοημα να πας απο το ταμπλετ στο pc δηλ?! τουλαχιστον τα δικα μου τα ξαδερφια ειναι πανω απο ενα κιν 25/24ωρο.
τωρα τι ειναι το dnd ειναι το παιχνιδι στο οποιο βασιζονται ολα τα rpg games που μπορει να εχεις παιξει/ακουσει ποτε σου οπως witcher/mass effect/skyrim/baldurs gate etc etc.
Απαιτει να εχεις 1 μολυβι 1 γομα 1 φυλλο χαρτι 5-6 περιεργα ζαρια (5-10 ευρω) λιγη φαντασια την οποια φημες λενε πως μικρα παιδια εχουν σε μεγαλο βαθμο, και 3-4 ατομα γυρω απο ενα τραπεζι. Απο εκει και περα μερικοι ανθρωποι γουσταρουν περισσοτερη θεατρικοτητα απο αλλους....συνηθως θελει πιτσες σουβλακια κοακολες μπυρες κτλ και 1 βιβλιο με κανονες (ειναι free αλλα ειναι στα αγγλικα-για καποιους ειναι αρνητικο για πολλους ετσι μαθαμε αγγλικα, παιζοντας) ειναι ατελειωτες κυριολεκτικα ωρες παιχνιδιου βοηθαει στην κοινωνικοποιηση μπλα μπλαα....
εχει ενα θεμα πως θελει να διαβασεις καποιους κανονες αλλα αισθανομαι πως μπορεις να βγαλεις απειρες ποιοτικες ωρες ενασχολησης
ενα random βιντεακι στο utube (το make up ειναι εκει για να τραβηξει τα κλικς)

Spoiler

celebrity που παιζει dnd
 

Spoiler

 

αν τα αγγλικα δεν σας αρεσουν ελληνες κωμικοι παιζουν dnd
 

Spoiler

 

 

Επεξ/σία από panagiotis54
  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

PC για co-op , προτάσεις;

Καλημέρα/σπέρα σε όλους.

Ψάχνουμε με την παρέα μου παιχνίδια που μπορούμε να παίξουμε συνεργατικά, κι ενώ φαινομενικά υπάρχουν, πάρα, πολλές, επιλογές... δε βρίσκουμε τίποτα!

Να γίνω λίγο πιο συγκεκριμένος ως προς το τι ψάχνουμε και τι όχι:

- online co-op 

- campaign 'H versus bots/AI

- OXI battle-royale style

- OXI hardcore survival (e.g. No Man's Sky)

- τουλάχιστον 4 άτομα

Παιχνίδια που παίξαμε/παίζουμε/κολλήσαμε:

Call of Duty: WWII, WWZ, The Division (I & 2), Strange Brigade

Γενικά γουστάρουμε looter shooter αλλά οτιδήποτε συνεργατικό εναντίον υπολογιστή και όχι άλλων παικτών (το PvP κι εμείς έχουμε τσακωθεί), ευπρόσδεκτο! Βοηθήστε να ξεκολλήσουμε από τα 4 αυτά παιχνίδια!!! 🥴

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/8/2022 στις 6:10 ΜΜ, gkaikov είπε

Καλησπέρα. Ψάχνω απλό παιχνίδι που μπορούν να παίζουν ταυτόχρονα 3 με 4 άτομα ώστε να συμμετέχουν και τα παιδιά μου που είναι μικρά. Κάτι σε arcade που να παίζεται οπωσδήποτε με gamepad. Κατά προτίμηση δωρεάν. Προτάσεις;

Μπορείς να τα βάλεις να παίξουν Power Stone στο Flycast

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Ψάχνω παιχνίδι click to move

Καλησπέρα

Πολύ καιρό τώρα παίζω Path of exile αλλά με το τελευταίο league έγινε χάλια.

Ψάχνωντας για κάτι άλλο αγόρασα το Assassins'' Creed Odyssey (γιατί μου άρεσαν τα γραφικά) να το δοκιμάσω αλλά ***. Δεν μπορώ με τίποτα να παίξω παιχνίδι που για να κινείσαι χρειάζονται και τα 2 χέρια.

Ψάχνω λοιπόν παιχνίδι στο στυλ Assassins Creed / God of War / Elven Ring (rpg λέγονται;) με ωραία γραφικά  που η κίνηση να είναι αποκλειστικά με το ποντίκι και τα πλήκτρα να είναι για dodge/skills/interact κλπ.

Υπάρχει κάποια πρόταση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν πας σε κάτι ανάλογο με το POE?

Δηλαδή κάποιο action RPG? Θα μου πεις χάνεις σε γραφικά αλλά πιστεύω σου αρέσει αυτό το στυλ.

Κάνε search action rpg σε κανένα youtube να δεις και απο γραφικά τι θα σε κάλυπτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, omghi2u είπε

Tα CRPG ειναι ετσι.

Divinity original sin 1 & 2

Pillars of Eternity 1 & 2

Tyranny, wasteland 3, disco elysium, Pathfinder: kingmaker & wrath of the righteous

Baldurs gate 1-2-3 κοκ

ωω ναι!
Pillars of Eternity & Divinity original sin, θα σου αρέσουν πάρα πολύ!

στα παιχνίδια που ζητάς, δε γίνεται να παίξεις μόνο με ποντίκι, χρειάζεσαι kb-mouse ή gamepad

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, gbouros είπε

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.

Βλέπω συνέχεια βιντεακια στο youtube για καθε παιχνίδι που προτείνατε

ώστε να δω gameplay

 

Πάντως μιας και έπαιζες path of exile, έχεις παίξει Diablo? 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...