Προς το περιεχόμενο

[Megathread] Προτάσεις για παιχνίδι στο PC


Ippokratis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να λιώσω το καλοκαίρι με κανα καλό strategy στο pc και καθώς ψάχνομαι ,σκέφτηκα την συγκεκριμένη σειρά.

Το θέμα είναι οτι βλέπω άπειρους τίτλους, δεν ασχοληθεί ποτέ στο παρελθόν με κανένα απο την σειρά και δεν ξέρω με ποιό να ξεκινήσω που να μην μου φανεί βουνό η φάση.

Αξίζει λέτε να μπώ στο τρυπάκι αυτό ή μα το αφήσω καλύτερα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Γενικά έχουν κάποιο βάθος σαν παιχνίδια, αλλά δεν είναι ότι θέλουν και διάβασμα, ειδικά σε χαμηλότερες δυσκολίες.

Αν προτιμάς ιστορικά θεματικά total war, το Rome 2 θεωρώ είναι το sweet spot σε content δυσκολία και ηλικία/performance, έχει και ελληνικά κράτη. Αν θες mods φάση lord of the rings, μπορείς να κοιτάξεις το medieval 2 αν και λίγο παλιό πια.

Αν καταλάβεις πώς πάνε τα διάφορα units (σπαθιά/δόρατα/ιππικό/τοξότες) από άποψη πέτρα ψαλίδι χαρτί, και βασική λογική στην τακτική (να περικυκλώσεις αντίπαλα units κλπ), τότε σε μάχες δεν θα έχεις θέμα (ίσως στην αρχή να μην αντιδράς τόσο γρήγορα στις κινήσεις του AI αλλά υπάρχει και pause/slow motion). Από campaign πέντε πράγματα είναι που πρέπει να προσέχεις και μετά είσαι κομπλέ, κάνεις snowball το AI στη νορμάλ δυσκολία.

Τώρα αν προτιμάς fantasy φάση, δεν έχω ιδέα από τα Warhammer, δεν έχω παίξει κανένα αν και ακούω καλά λόγια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Ποια ειναι τα πιο γνωστα και καλυτερα παιχνιδια ;

Καλημερα σας εφτιαξα αυτο το θεμα για να βρω ποια ειναι τα ποιο γνωστα και καλυτερα παιχνιδια των τελευταιων χρονων που παιξουνε οι νεοι στους επιτραπεζιους τους υπολογιστες τους ; Επειδη εμεινα πισω καμια δεκαετια που εχω να ασχολειθω με παιχνιδια στον υπολογιστη και γι αυτο ρωταω για να ενημερωθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, thelos257 είπε

Ποια ειναι τα πιο γνωστα και καλυτερα παιχνιδια ;

Καλημερα σας εφτιαξα αυτο το θεμα για να βρω ποια ειναι τα ποιο γνωστα και καλυτερα παιχνιδια των τελευταιων χρονων που παιξουνε οι νεοι στους επιτραπεζιους τους υπολογιστες τους ; Επειδη εμεινα πισω καμια δεκαετια που εχω να ασχολειθω με παιχνιδια στον υπολογιστη και γι αυτο ρωταω για να ενημερωθω.

ειναι πολυ αοριστο αυτο που ζητας. Τι κατηγορια σου αρεσει; RPG; RTS; Adventures; MMORPG; κτλ κτλ. 

Το elden ring που παιζω αυτο το καιρο παντως ειναι απ τα τοπ. Για RPG υπαρχει το Baldur's gate 3.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, Sartiv είπε

ειναι πολυ αοριστο αυτο που ζητας. Τι κατηγορια σου αρεσει; RPG; RTS; Adventures; MMORPG; κτλ κτλ. 

Το elden ring που παιζω αυτο το καιρο παντως ειναι απ τα τοπ. Για RPG υπαρχει το Baldur's gate 3.

Καλησπερα απο ολα τα παιχνιδια ειμαι ανοιχτος σε προτασεις απο εσας.
Παλια επαιξα το need for speed gta παιχνιδια με σκοτωμους αυτοκινητα μοτορες πολεμικα κλπ. Γενικα μου αρεσουν τα παιχνιδια τα οποια εχουν action δραση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με μια απλή αναζήτηση για "pc best action games" έβγαλε τα παρακάτω:

https://www.rockpapershotgun.com/best-action-games

https://www.pcmag.com/picks/the-best-pc-action-games

https://www.gamesradar.com/best-action-games/

https://www.pcgamesn.com/best-action-adventure-games

Πιστεύω όλο και κάτι θα βρεις.

Επεξ/σία από Despotas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αυτές τις μέρες παίζω το Outer Worlds Spacer's Choice για τα DLC που τα είχα αφήσει. Οπότε για μετά ψάχνω ένα game στο ίδιο στυλ. Όχι απαραίτητα να έχει να κάνει με το διάστημα, αλλά να είναι open world, rpg, με διαλόγους, να μιλάς με άσχετους npcs που σου δίνουν quests, κτλ, κτλ.

Μια σκέψη είναι το Starfield, που σίγουρα έχει ένα σωρό στραβά, αλλά μπορώ να εστιάσω σε side quests που σε γενικές γραμμές είναι καλά.

Μια άλλη σκέψη είναι φυσικά το BG3. Δεν έχω ιδέα από το lore αλλά δεν με πειράζει να αφιερώσω χρόνο και να μάθω σιγά σιγά. Αυτό που σκέφτομαι είναι η φύση του gameplay (με το turn based) και μήπως δεν μου αρέσει τελικά και το αφήσω, και θέλει και 50 ευρώ.

Κάτι άλλο σε αυτό το στυλ;

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Αυτές τις μέρες παίζω το Outer Worlds Spacer's Choice για τα DLC που τα είχα αφήσει. Οπότε για μετά ψάχνω ένα game στο ίδιο στυλ. Όχι απαραίτητα να έχει να κάνει με το διάστημα, αλλά να είναι open world, rpg, με διαλόγους, να μιλάς με άσχετους npcs που σου δίνουν quests, κτλ, κτλ.

Μια σκέψη είναι το Starfield, που σίγουρα έχει ένα σωρό στραβά, αλλά μπορώ να εστιάσω σε side quests που σε γενικές γραμμές είναι καλά.

Μια άλλη σκέψη είναι φυσικά το BG3. Δεν έχω ιδέα από το lore αλλά δεν με πειράζει να αφιερώσω χρόνο και να μάθω σιγά σιγά. Αυτό που σκέφτομαι είναι η φύση του gameplay (με το turn based) και μήπως δεν μου αρέσει τελικά και το αφήσω, και θέλει και 50 ευρώ.

Κάτι άλλο σε αυτό το στυλ;

Χωρίς να έχω παίξει κανένα απο τα 2 μήπως το outer wilds να σου κάνει? 

Πήγε εκεί το μυαλό μου γιατί είναι "Outer" και τα 2 😂 έχει και καλές κριτικές 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Αυτές τις μέρες παίζω το Outer Worlds Spacer's Choice για τα DLC που τα είχα αφήσει. Οπότε για μετά ψάχνω ένα game στο ίδιο στυλ. Όχι απαραίτητα να έχει να κάνει με το διάστημα, αλλά να είναι open world, rpg, με διαλόγους, να μιλάς με άσχετους npcs που σου δίνουν quests, κτλ, κτλ.

Μια σκέψη είναι το Starfield, που σίγουρα έχει ένα σωρό στραβά, αλλά μπορώ να εστιάσω σε side quests που σε γενικές γραμμές είναι καλά.

Μια άλλη σκέψη είναι φυσικά το BG3. Δεν έχω ιδέα από το lore αλλά δεν με πειράζει να αφιερώσω χρόνο και να μάθω σιγά σιγά. Αυτό που σκέφτομαι είναι η φύση του gameplay (με το turn based) και μήπως δεν μου αρέσει τελικά και το αφήσω, και θέλει και 50 ευρώ.

Κάτι άλλο σε αυτό το στυλ;

Ριξε μια ματια αν θες στα Starfield, Cyberpunk 2077, Witcher 3, Dragon Age Inquisition, Baldur's Gate 3, Pathfinder Kingmaker, Pathfinder Wrath of the Righteous, Fallout 4.

ολα ειναι τεραστια RPGs με πολυ μεγαλο κοσμο. σου κανει κλικ καποιο απο αυτα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Skywalker333 είπε

Ριξε μια ματια αν θες στα Starfield, Cyberpunk 2077, Witcher 3, Dragon Age Inquisition, Baldur's Gate 3, Pathfinder Kingmaker, Pathfinder Wrath of the Righteous, Fallout 4.

ολα ειναι τεραστια RPGs με πολυ μεγαλο κοσμο. σου κανει κλικ καποιο απο αυτα;

Dragon Age Inquisition, Baldur's Gate 3, Pathfinder Kingmaker, Pathfinder Wrath of the Righteous, αυτά δεν τα έχω παίξει. Θα τα τσεκάρω, thanks

Επεξ/σία από just_a_dude
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
  • 1 μήνα μετά...

Έχω και το Crash Bandicoot N.Sane Trilogy και το Spyro Reignited Trilogy αλλά μπορώ να παίξω το ένα λόγω χρόνου και άλλων παιχνιδιών στα υπόψη. Ποιο θα διαλέγατε; Με κύριο κριτήριο ότι θέλω και να το βγάλω στο 100% χωρίς να σιχτιρίζω συνέχεια και να σπάω χειριστήρια. Αν υπάρχει εναλλακτική σε αυτό το είδος, καλοδεχούμενη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, G.TH. είπε

Έχω και το Crash Bandicoot N.Sane Trilogy και το Spyro Reignited Trilogy αλλά μπορώ να παίξω το ένα λόγω χρόνου και άλλων παιχνιδιών στα υπόψη. Ποιο θα διαλέγατε; Με κύριο κριτήριο ότι θέλω και να το βγάλω στο 100% χωρίς να σιχτιρίζω συνέχεια και να σπάω χειριστήρια. Αν υπάρχει εναλλακτική σε αυτό το είδος, καλοδεχούμενη

Spyro πολυ πιο χαλαρο για 100%. Το crash θα σε παιδεψει πολυ για 100%. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παλεύω εδώ και μέρες το rimworld αλλά νιώθω σαν σκύλος που κυνηγά την ουρά του...δεν έχω καμία πρόοδο γμτ αλλά είναι πολύ ωραίο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...