Προς το περιεχόμενο

iOS 14


alexakos89

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 minutes ago, koutsis said:

Κατεβαίνει τώρα η 14.0.1

Ξέρει κανείς τι αλλαγές υπάρχουν; 

This update includes bug fixes for your iPhone.

  • Fixes an issue that could cause default browser and mail settings to reset after restarting your iPhone
  • Addresses an issue that could prevent camera previews from displaying on iPhone 7 and iPhone 7 Plus
  • Fixes an issue that could prevent your iPhone from connecting to Wi-Fi networks
  • Resolves an issue that could prevent sending email with some mail providers
  • Addresses an issue that could prevent images from appearing in the News widget

Αυτα λέει στο about. Λογικά δεν θα έχει τίποτα άλλο.  0.1 εξάλλου, οπότε μόνο bug fixes.

 

 

Επεξ/σία από CheOnWeb
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 24/9/2020 στις 11:58 ΜΜ, papadakn είπε

Μόνο εγώ έχω παρατηρήσει battery drain σε Xs 6μήνου?

Ναι. Το έχω εγκαταστήσει σε iPhone 7 και σε SE 2016 και πέραν ότι πετάνε και τα δυο η μπαταρία πάει τέλεια! Λαβέ υπόψιν πως κάθε καινούργια version λειτουργικού θέλει τρεις με τέσσερις ημέρες, μέχρι και μια εβδομάδα για να στρώσει στην συσκευή, καθώς γίνονται στο background διαδικασίες indexing και ρυθμίσεων. Μην βιάζεσαι λοιπόν να κρίνεις. Περίμενε μερικές μέρες, κάνε ένα backup και άσε το τηλέφωνο στο φορτιστή όλο το βράδυ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι εγώ πάντως με 14.0.1 που είμαι, η μπαταρία πάει χάλια.
Εκτός από το battery drain, 
τις προάλλες με lol  ...τρόμο έβλεπα το δείκτη της φόρτισης να κατρακυλάει σε ποσοστό λεπτό προς λεπτό.

Η πλάκα είναι πως εφαρμογές που να τρέχουν στο παρασκήνιο έχω μόνο μία όπως και πριν,
στις ρυθμίσεις τοποθεσίας εφαρμογές που μονίμως να ζητάνε gps δεν έχω,
widget να ανανεώνονται δεν έχω βάλει.
Και γενικότερα, όπως πριν το είχα.

υγ: Παρεμπιπτόντως πολύ μου άρεσε αυτή η λέξη "ηλικίωση" για τη μπαταρία. Φαντάζομαι από το "ageing". 

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/9/2020 στις 5:27 ΜΜ, fotoalexandros είπε

Ναι. Το έχω εγκαταστήσει σε iPhone 7 και σε SE 2016 και πέραν ότι πετάνε και τα δυο η μπαταρία πάει τέλεια! Λαβέ υπόψιν πως κάθε καινούργια version λειτουργικού θέλει τρεις με τέσσερις ημέρες, μέχρι και μια εβδομάδα για να στρώσει στην συσκευή, καθώς γίνονται στο background διαδικασίες indexing και ρυθμίσεων. Μην βιάζεσαι λοιπόν να κρίνεις. Περίμενε μερικές μέρες, κάνε ένα backup και άσε το τηλέφωνο στο φορτιστή όλο το βράδυ. 

Το διάβασα σε διάφορα μέρη στο internet. Εκτός απο battery drain, η συσκευή ζεσταίνεται αισθητά περισσότερο σε απλά tasks (πχ youtube). Θα περιμένω μερικές μέρες, πέρασα και το 14.0.1 - ελπίζω να στρώσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ίδιο με battery drain εχω κ εγώ σε 11αρι.Ενω μετά την αναβάθμιση σε 14 πήγαινε καλά,ξαφνικά άρχισε τα τρελά.Με φόρτιση το μεσημερι και χωρίς να αγγίξω το τηλέφωνο,το βράδυ είχε φτάσει στο 87%,από το 100%.

Και μετά από την αναβάθμιση σε 14.1 τα ίδια συνεχίζει.Το θέμα είναι ότι στην αρχή πήγαιναν όλα καλά και η μπαταρία ήτανε βράχος.Ξαφνικα τα αρχισε αυτά.Ειδικα σε αναμονή όλη τη νύχτα έχανε 1-3%,τώρα πανω απο 10%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, 26ska said:

Το ίδιο με battery drain εχω κ εγώ σε 11αρι.Ενω μετά την αναβάθμιση σε 14 πήγαινε καλά,ξαφνικά άρχισε τα τρελά.Με φόρτιση το μεσημερι και χωρίς να αγγίξω το τηλέφωνο,το βράδυ είχε φτάσει στο 87%,από το 100%.

Και μετά από την αναβάθμιση σε 14.1 τα ίδια συνεχίζει.Το θέμα είναι ότι στην αρχή πήγαιναν όλα καλά και η μπαταρία ήτανε βράχος.Ξαφνικα τα αρχισε αυτά.Ειδικα σε αναμονή όλη τη νύχτα έχανε 1-3%,τώρα πανω απο 10%.

Έχει κανείς από σας (όσοι έχετε πρόβλημα battery drain) συνδεδεμένο το Dropbox με το Files? Υπάρχει γνωστό πρόβλημα με συνεχόμενο background refresh που τρώει τη μπαταρία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, CheOnWeb είπε

Έχει κανείς από σας (όσοι έχετε πρόβλημα battery drain) συνδεδεμένο το Dropbox με το Files? Υπάρχει γνωστό πρόβλημα με συνεχόμενο background refresh που τρώει τη μπαταρία.

Δεν το έχω το Dropbox καν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε iPhone 7 Plus η 14.0.1 αισθητά καλύτερα από το 14.0.Σταμάτησε να ζεσταίνεται η συσκευή με το παραμικρό και τα οποία κολλήματα υπάρχουν επίσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 hours ago, CheOnWeb said:

Έχει κανείς από σας (όσοι έχετε πρόβλημα battery drain) συνδεδεμένο το Dropbox με το Files? Υπάρχει γνωστό πρόβλημα με συνεχόμενο background refresh που τρώει τη μπαταρία.

παρομοίως με το φίλο 26ska
κι εγώ δεν έχω καν dropbox

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μερικά θέματα που δεν ξέρω πως να τα προσεγγίσω.

1) Όταν με καλούν το κινητό προσπαθεί να εκφωνήσει το όνομα του καλόντος. Επί πολύ καιρό το έκανε αρκετά ικανοποιητικά με τις ελληνικές λέξεις αλλά από κάποια στιγμή και έπειτα απλά χάλασε από μόνο του. Όταν πχ με παίρνει τηλέφωνο το "Σπίτι" η εκφωνήτρια λέει "Greek letter es, pai" κλπ. Προσπαθεί δλδ να τα πει ένα ένα τα γράμματα και το τελικό ηχητικό αποτέλεσμα είναι κάτι παραπάνω από ανάπηρο. Παρότι δούλευε κανονικά! (μέχρι κάποιο update ίσως?)

2) Έχω παρατηρήσει εδώ και πολύ καιρό, ότι σχόλια στο facebook (μόνο σε σχόλια, όχι σε αρχικά posts) μου εμφανίζονται μισά. Δηλαδή λέει κάποιος κάτι και η φράση του απλά κόβεται στην μέση. Το έχω δει πλέον πάρα πολλές φορές οπότε δεν είναι τυχαίο και δεν φταίνε οι χρήστες αλλά κάτι στην συσκευή μου. Το κουφό είναι ότι αν κάνω κοπυ το σχόλιο και μετά πέιστ στο σημειωματάριο, το κάνει πέιστ ολόκληρο και έτσι το διαβάζω κανονικά!

Δοκίμασα το τελευταίο να το γκουγκλάρω στα αγγλικά, αλλά είτε δεν έβαλα τα σωστά keywords είτε δεν έχει κανένας άλλος αυτό το πρόβλημα :unsure:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν ξέρω αν είναι θέμα που προέκυψε με τη 14.0.1 (νομίζω πριν ήταν ok) αλλά συμβαίνει το εξής: Τα Widgets, τουλάχιστον το Weather και Calendar που χρησιμοποιώ, όταν πατάω πάνω τους δεν ανοίγουν την εφαρμογή. Πρέπει να πατήσω παρατεταμένα, να μπουν σε Edit mode και μόνο τότε, όταν πατήσω πάνω ανοίγει η σχετική εφαρμογή. Αν κλείσω δε το mirror και επιλέξω κάποια Calendars (ακόμα και όλα), τότε το Widget γίνεται άσπρο και δεν δείχνει τίποτα.
Είναι με iPhone SE 1st Gen

Edit: Μετά από force restart έστρωσε αλλά το πρωί που είχε κολλήσει σε χθεσινά ραντεβού και δεν είχα διαπιστώσει ότι δεν έκανε link στο app, έκανα force restart και δεν άλλαξε κάτι. Τώρα (μετά το 2ο force restart) φαίνεται ok. Κάποιοι αναφέρουν ότι μετά το force restart έφτιαξε αλλά αργότερα το πρόβλημα επανήλθε. Bugάκια; Θα δείξει. 

Επεξ/σία από CheOnWeb
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...