Προς το περιεχόμενο

Καταχώρηση ενδείξεων μετρητή ΔΕΔΔΗΕ


Delas.46

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα, θα ήθελα να καταχωρήσω ενδείξεις παροχής στο σάιτ, όπου αλλάχτηκε ο μετρητής λόγω εγκατάστασης νυκτερινού, εμφανίζει προηγούμενη ημέρας και νύκτας ένδειξη 0.

Απλά καταχωρώ την ένδειξη του νέου, οπότε στο μπουγιουρντί θα έρθει η τελευταία ένδειξη του παλιού μετρητή + ημερήσιες που δήλωσα αλλά και νυκτερινές;

Μην την δώσουν μονομιάς τη σύνταξη οι άνθρωποι :P

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 612
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

43 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Καλημέρα, θα ήθελα να καταχωρήσω ενδείξεις παροχής στο σάιτ, όπου αλλάχτηκε ο μετρητής λόγω εγκατάστασης νυκτερινού, εμφανίζει προηγούμενη ημέρας και νύκτας ένδειξη 0.

Απλά καταχωρώ την ένδειξη του νέου, οπότε στο μπουγιουρντί θα έρθει η τελευταία ένδειξη του παλιού μετρητή + ημερήσιες που δήλωσα αλλά και νυκτερινές;

Μην την δώσουν μονομιάς τη σύνταξη οι άνθρωποι :P

 

Καλημέρα.. Καλυτερα ασε να περασει τις ενδείξεις ο Δεδδηε.. Αφού μπήκε νέος μετρητής.. Μην τα μπλέξεις.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/7/2022 στις 1:14 ΠΜ, Joshua21 είπε

Εδώ και χρόνια που δίνω κάθε δίμηνο ένδειξη στον ΔΕΔΔΗΕ δεν έχει τύχει ποτέ να "μη τη δουν".

Αν δίνεις και στα δύο, τότε θα υπερισχύσει αυτή στον ΔΕΔΔΗΕ.

Σόρρυ που το ξεθάβω αλλά έχω την εξής απορία: Λες να δίνουμε και στους 2 (ΔΕΔΔΗΕ-πάροχο), οκ. Πες ότι στο πρώτο δίμηνο (όχι στο 4μηνο που περνάει ο ΔΕΔΔΗΕ) ανοίγει ο ΔΕΔΔΗΕ παράθυρο 15-18 του μήνα και μετά, στις 31 του μήνα, σου ανοίγει και ο πάροχος. Αν δηλώσεις στον ΔΕΔΔΗΕ στις 15 του μήνα και στο πάροχο στις 31, πώς λες ότι θα υπερισχύσει ο ΔΕΔΔΗΕ; Για το διάστημα 15-31 του μήνα τί έναντι θα σε χρεώσει ο πάροχος; Δεν θα σε χρεώσει αναγκαστικά με ό,τι στείλεις στον πάροχο στις 31;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, tryfos είπε

Σόρρυ που το ξεθάβω αλλά έχω την εξής απορία: Λες να δίνουμε και στους 2 (ΔΕΔΔΗΕ-πάροχο), οκ. Πες ότι στο πρώτο δίμηνο (όχι στο 4μηνο που περνάει ο ΔΕΔΔΗΕ) ανοίγει ο ΔΕΔΔΗΕ παράθυρο 15-18 του μήνα και μετά, στις 31 του μήνα, σου ανοίγει και ο πάροχος. Αν δηλώσεις στον ΔΕΔΔΗΕ στις 15 του μήνα και στο πάροχο στις 31, πώς λες ότι θα υπερισχύσει ο ΔΕΔΔΗΕ; Για το διάστημα 15-31 του μήνα τί έναντι θα σε χρεώσει ο πάροχος; Δεν θα σε χρεώσει αναγκαστικά με ό,τι στείλεις στον πάροχο στις 31;

Δεν πειράζει, καλά έκανες και το ξέθαψες αφού είχες απορία.

Πρώτα από όλα δεν θυμάμαι να είπα να δίνουμε και στους δύο, έγραψα τι γίνεται ΑΝ δώσουμε και στους δύο.

Επίσης οι υποθέσεις σου ως προς τις ημερομηνίες δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, ούτε ο ΔΕΔΔΗΕ δίνει τόσο μικρό παράθυρο 3 ημερών (συνήθως δίνει 7 ημέρες), ούτε ο πάροχος δίνει παράθυρο τόσο μακριά από αυτό που δίνει ο ΔΕΔΔΗΕ. Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να εκδόσει ο πάροχος έναντι πελάτη πριν προλάβει να πάρει την ένδειξη από τον ΔΕΔΔΗΕ, ε σε αυτή την περίπτωση εκδίδει εκκαθαριστικό και ακυρώνει τον έναντι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Δεν πειράζει, καλά έκανες και το ξέθαψες αφού είχες απορία.

Πρώτα από όλα δεν θυμάμαι να είπα να δίνουμε και στους δύο, έγραψα τι γίνεται ΑΝ δώσουμε και στους δύο.

Επίσης οι υποθέσεις σου ως προς τις ημερομηνίες δεν ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα, ούτε ο ΔΕΔΔΗΕ δίνει τόσο μικρό παράθυρο 3 ημερών (συνήθως δίνει 7 ημέρες), ούτε ο πάροχος δίνει παράθυρο τόσο μακριά από αυτό που δίνει ο ΔΕΔΔΗΕ. Το μόνο που μπορεί να γίνει είναι να εκδόσει ο πάροχος έναντι πελάτη πριν προλάβει να πάρει την ένδειξη από τον ΔΕΔΔΗΕ, ε σε αυτή την περίπτωση εκδίδει εκκαθαριστικό και ακυρώνει τον έναντι.

Και όμως, στο δικο μου παράδειγμα που έψαξα, είδα ότι ο ΔΕΔΔΗΕ δίνει 12-17, κάτι τέτοιο αν θυμάμαι καλά, ενώ ο Ήρων 31 με 3 του επόμενου. Οπότε δεν συμπίπτουν καθόλου, έχουν σχεδόν 2 βδομάδες απόσταση. Δεν ξέρω τι μπέρδεμα θα μπορεί να προκύψει από αυτό.

Εσύ τί προτείνεις τελικά; Να δίνουμε και στους 2 ή μόνο στον πάροχο ή κάποιου είδους μίξη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tryfos είπε

Και όμως, στο δικο μου παράδειγμα που έψαξα, είδα ότι ο ΔΕΔΔΗΕ δίνει 12-17, κάτι τέτοιο αν θυμάμαι καλά, ενώ ο Ήρων 31 με 3 του επόμενου. Οπότε δεν συμπίπτουν καθόλου, έχουν σχεδόν 2 βδομάδες απόσταση. Δεν ξέρω τι μπέρδεμα θα μπορεί να προκύψει από αυτό.

Εσύ τί προτείνεις τελικά; Να δίνουμε και στους 2 ή μόνο στον πάροχο ή κάποιου είδους μίξη;

Να δινεις καθε διμηνο στον Δεδδηε και τον επομενο μηνα στον παροχο σου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tryfos είπε

Και όμως, στο δικο μου παράδειγμα που έψαξα, είδα ότι ο ΔΕΔΔΗΕ δίνει 12-17, κάτι τέτοιο αν θυμάμαι καλά, ενώ ο Ήρων 31 με 3 του επόμενου. Οπότε δεν συμπίπτουν καθόλου, έχουν σχεδόν 2 βδομάδες απόσταση. Δεν ξέρω τι μπέρδεμα θα μπορεί να προκύψει από αυτό.

Εσύ τί προτείνεις τελικά; Να δίνουμε και στους 2 ή μόνο στον πάροχο ή κάποιου είδους μίξη;

Τι να σου πω, δεν έχουν λογική οι ημερομηνίες που αναφέρεις, συνεπώς δεν μπορώ να σου δώσω λογική απάντηση.

Πάντως αν δώσεις και στους δύο δεν πρόκειται να προκύψει κάποιο μπέρδεμα, το χειρότερο που μπορεί να συμβεί είναι να εκδοθεί έναντι και πριν περάσει μήνας να εκδοθεί εκκαθαριστικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Τι να σου πω, δεν έχουν λογική οι ημερομηνίες που αναφέρεις, συνεπώς δεν μπορώ να σου δώσω λογική απάντηση.

Πάντως αν δώσεις και στους δύο δεν πρόκειται να προκύψει κάποιο μπέρδεμα, το χειρότερο που μπορεί να συμβεί είναι να εκδοθεί έναντι και πριν περάσει μήνας να εκδοθεί εκκαθαριστικός.

Γιατί δεν έχουν λογική οι ημερομηνίες; Επειδή άλλαξα πάροχο, ήρθε ο ΔΕΔΔΗΕ και μέτρησε 12/10. Για αυτό επόμενη ημερομηνία που μπορώ να στείλω το site του μου δίνει 12-17/12, αν θυμάμαι καλά. Ο Ήρων όμως ανοίγει παράθυρο στο τέλος του μήνα, 31 μέχρι 3 του επόμενου. Οπότε όντως δεν συμπίπτουν.

Μια ερώτηση για να γίνει απολύτως κατανοητό: Εάν στέλνουμε και στο δίμηνο ΔΕΔΔΗΕ, θα βγαίνει υποχρεωτικά εκκαθαριστικος κάθε δίμηνο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, tryfos είπε

Γιατί δεν έχουν λογική οι ημερομηνίες; Επειδή άλλαξα πάροχο, ήρθε ο ΔΕΔΔΗΕ και μέτρησε 12/10. Για αυτό επόμενη ημερομηνία που μπορώ να στείλω το site του μου δίνει 12-17/12, αν θυμάμαι καλά. Ο Ήρων όμως ανοίγει παράθυρο στο τέλος του μήνα, 31 μέχρι 3 του επόμενου. Οπότε όντως δεν συμπίπτουν.

Μια ερώτηση για να γίνει απολύτως κατανοητό: Εάν στέλνουμε και στο δίμηνο ΔΕΔΔΗΕ, θα βγαίνει υποχρεωτικά εκκαθαριστικος κάθε δίμηνο;

Ναι θα βγαινει... Φυσιολογικα ετσι πρεπει...

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, tryfos είπε

Γιατί δεν έχουν λογική οι ημερομηνίες; Επειδή άλλαξα πάροχο, ήρθε ο ΔΕΔΔΗΕ και μέτρησε 12/10. Για αυτό επόμενη ημερομηνία που μπορώ να στείλω το site του μου δίνει 12-17/12, αν θυμάμαι καλά. Ο Ήρων όμως ανοίγει παράθυρο στο τέλος του μήνα, 31 μέχρι 3 του επόμενου. Οπότε όντως δεν συμπίπτουν.

Δεν έχουν λογική ακριβώς επειδή δεν συμπίπτουν.

Επίσης το ότι ήρθε ο ΔΕΔΔΗΕ και πήρε εκτάκτως ενδείξεις λόγω αλλαγής παρόχου δεν σημαίνει ότι αλλάζει το πρόγραμμα καταμέτρησης.

Πάντως στην αρχή είπες "15-18" υποθετικά, ενώ τώρα λες "12-17, αν θυμάμαι καλά", και μάλιστα υποθέτεις ότι ο Ήρωνας θα σου ανοίξει παράθυρο 31/12 - 03/01... με υποθέσεις δεν βγαίνουν ασφαλή συμπεράσματα.

1 ώρα πριν, tryfos είπε

Μια ερώτηση για να γίνει απολύτως κατανοητό: Εάν στέλνουμε και στο δίμηνο ΔΕΔΔΗΕ, θα βγαίνει υποχρεωτικά εκκαθαριστικος κάθε δίμηνο;

Ναι, την καταχώρηση ένδειξης στον ΔΕΔΔΗΕ την ακολουθεί εκκαθαριστικός λογαριασμός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^...για την ακρίβεια (και για να το καταλάβει και καλύτερα ο tryfos) όταν δίνει ο ΔΕΔΔΗΕ ενδείξεις στον πάροχο (είτε δικές σου, είτε δικές του), τότε ο πάροχος βγάζει εκκαθαριστικό. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, washcloud είπε

^...για την ακρίβεια (και για να το καταλάβει και καλύτερα ο tryfos) όταν δίνει ο ΔΕΔΔΗΕ ενδείξεις στον πάροχο (είτε δικές σου, είτε δικές του), τότε ο πάροχος βγάζει εκκαθαριστικό. 

Οκ, οπότε δίνεις πχ. στις 20 στον ΔΕΔΔΗΕ και στις 31 του ίδιου μήνα στον πάροχο. Τί γίνεται σ' αυτήν την περίπτωση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tryfos είπε

Οκ, οπότε δίνεις πχ. στις 20 στον ΔΕΔΔΗΕ και στις 31 του ίδιου μήνα στον πάροχο. Τί γίνεται σ' αυτήν την περίπτωση;

Φυσιολογικά δεν θα έχουν τέτοιες διαφορές στις ημερομηνίες.Εγω για ΔΕΗ και ΔΕΔΗΕ εχω δει απλά να ανοίγει η δυνατότητα καταχώρησης ένδειξης στον ΔΕΔΗΕ 2 μέρες νωρίτερα απο ότι γράφει ο λογαριασμός της ΔΕΗ.

Και στο κάτω κάτω γιατί να δώσεις δύο φορές ένδειξη τόσο κοντά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 3/11/2022 στις 1:51 ΜΜ, valadsk είπε

Παιδιά, τελικά ο φόβος μου ότι η ΗΡΩΝ θα τα κάνει π@@ανα όλα τελικά επιβεβαιώθηκε.

21/9 φαινεται ενεργοποιημένη η παροχή.

3/10 καταχωρώ κανονικά την ένδειξη στο μέτρα μόνο σου

9/10 αλλάζω σε ηλεκτρονικό μετρητή

3/11 (σήμερα) πάω να καταχωρήσω ένδειξη από τον ηλεκτρονικό μετρητή, 109 kw και μου λέει η ένδειξη είναι λανθασμένη.

τι κάνω? λογαριασμός κανένας μέχρι τώρα. παροχή Κοινωνικού τιμολογίου

συν

1 ώρα πριν, valadsk είπε

Ο ΔΕΔΔΗΕ εχει στείλει μόνο την μετρηση  όταν ενεργοποιήθηκε η παροχή στις 21/9 και αυτή ειναι η τελευταια που βλεπουν μου ειπαν.

= παίζει να έχασε ο ΔΕΔΔΗΕ τη μέτρηση 9/10

Αν την έχουν τη μέτρηση  ρωτάς απο ΔΕΔΔΗΕ αν την έχουν στείλει , αν σου πούνε ναι , άνοιξε αίτημα στο myrae (ένα αίτημα) κατά πάροχου και διαχειριστή

Αν δεν την έχουν , μήπως έβγαλες φωτό τον παλιό μετρητή όταν άλλαξες ? Αν ναι στείλε email στο ΔΕΔΔΗΕ και καπάκι πάρε τηλ και τους τη δίνεις . Περιμένεις 2-3 εργάσιμες να δεις αν την πήρε ο Ηρών και αν πάλι δε βγαίνει άκρη άνοιξε αίτημα στο myrae

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...