Προς το περιεχόμενο

Πλύσιμο αμαξιου


Anagnwstis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

10 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

.

Δεν δεχομαι ομως κανεναν (ουτε καν το Κρατος) να μου πει τι μπορω και τι δεν μπορω να κανω με κατι το οποιο πληρωνω. Αυτο ειναι ολο.

 Ωπα!!!Δεν είσαι πάνω απο τους νόμους επειδή πληρώνεις κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 116
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

8 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Δεν εχω να προσεχω κατι, ουτως αλλιως με πιεστικο πλενω το αυτοκινητο μου και αυτο 1 φορα τον μηνα και ΑΝ (το εχω κατω απο κουκουλα παντα).

Δεν δεχομαι ομως κανεναν (ουτε καν το Κρατος) να μου πει τι μπορω και τι δεν μπορω να κανω με κατι το οποιο πληρωνω. Αυτο ειναι ολο.

Σου λείπει βασική παιδεία συμφορίτη, όχι δεν μπορείς να κάνεις ότι θέλεις.

1. Από την στιγμή που το νερό πάει στο δρόμο: α) καταστρέφεις το οδικό δίκτυο (το τρεχούμενο νερό το φθείρει β) γίνεται ολισθηρό και μπορεί να προκαλέσεις μέχρι και θανατηφόρο τροχαίο ειδικά αν ο δρόμος έχει κλίση γ)χημικές ουσίες μπορεί να μολύνουν τον υδροφόρο ορίζοντα (ακραίο αλλά πιθανό)

2. Δέχεσαι δεν δέχεσαι αν έμενες σε κανένα κέντρο πόλης ας προσπαθούσες να πλύνεις το αμάξι και να δεις για πότε θα ερχόταν η αστυνομία (τώρα με την λογική που έχεις δεν θα μου κάνει εντύπωση να μένεις σε κανένα αυθαίρετο που δεν ενοχλείς κανέναν οπότε δεν θα βρεις τον μπελά σου από το πλύσιμο του  αυτοκινήτου.

3. Όσο για τον sprinkler που σε έβρεξε, και το έχεις κάνει τόσο θέμα, να σε δούμε τι θα έκανες αν οδηγούσες κανένα δίκυκλο και ο ανεύθυνος γείτονας πέταγε σαπουνάδες σε καμιά ολισθηρή διασταύρωση.

Υ.Γ.: Σίγουρα ο δήμος θα έπρεπε να προσέχει να μην πάνε τα νερά στο δρόμο αλλά ο δήμος είμαστε εμείς. Βγάλε τα συμπεράσματα σου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

Σου λείπει βασική παιδεία συμφορίτη, όχι δεν μπορείς να κάνεις ότι θέλεις.

1. Από την στιγμή που το νερό πάει στο δρόμο: α) καταστρέφεις το οδικό δίκτυο (το τρεχούμενο νερό το φθείρει β) γίνεται ολισθηρό και μπορεί να προκαλέσεις μέχρι και θανατηφόρο τροχαίο ειδικά αν ο δρόμος έχει κλίση γ)χημικές ουσίες μπορεί να μολύνουν τον υδροφόρο ορίζοντα (ακραίο αλλά πιθανό)

2. Δέχεσαι δεν δέχεσαι αν έμενες σε κανένα κέντρο πόλης ας προσπαθούσες να πλύνεις το αμάξι και να δεις για πότε θα ερχόταν η αστυνομία (τώρα με την λογική που έχεις δεν θα μου κάνει εντύπωση να μένεις σε κανένα αυθαίρετο που δεν ενοχλείς κανέναν οπότε δεν θα βρεις τον μπελά σου από το πλύσιμο του  αυτοκινήτου.

3. Όσο για τον sprinkler που σε έβρεξε, και το έχεις κάνει τόσο θέμα, να σε δούμε τι θα έκανες αν οδηγούσες κανένα δίκυκλο και ο ανεύθυνος γείτονας πέταγε σαπουνάδες σε καμιά ολισθηρή διασταύρωση.

Υ.Γ.: Σίγουρα ο δήμος θα έπρεπε να προσέχει να μην πάνε τα νερά στο δρόμο αλλά ο δήμος είμαστε εμείς. Βγάλε τα συμπεράσματα σου.

1) Cry Me A River.....Θανατηφορο τροχαιο μεσα σε στενο; Αμε, αν ο αλλος παει με 200 στο στενο ισως, αν παει βεβαια με 200 δεν φταιει το νερο (βρε λες αν πηγαινε με 200 στο κεντρο της πολης οπως λες να ελεγε σε εμενα κατι η αστυνομια;).

2) Σε κεντρο μενω, ξανα Cry Me A River.

3) Αν το ειχα κανει θεμα ανετα θα μπορουσα να παρκαρω το αμαξι, να παρω το 100, να κανω μηνυση στον Δημο και ε ολο και κατι θα εβγαζα.
 

ΥΓ: Ο Δημος οχι δεν ειμαστε εμεις, εμεις ψηφιζουμε καποια ατομα ωστε να φροντιζουν τα περι Δημου. Βρε λες να φταιω εγω που τα Spinklers βαρανε στον δρομο και οχι στην πλατεια;

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

 Ωπα!!!Δεν είσαι πάνω απο τους νόμους επειδή πληρώνεις κάτι.

Λες να με βαλουν μεσα για 1 νομο περι λειψιδριας του 93; Οταν βαλουν οσους εχουν ποδηλατα μεσα επειδη δεν εχουν διπλωμα (νομος του 50 που δεν ακυρωθηκε ποτε) θα δεχτω να βαλουν και εμενα μεσα με τον νομο του 93. Αντε να αρχιζουμε, κανεις δεν ειναι υπερανω του νομου ετσι; Σε περιμενω απο αυριο κιολας να κανεις καταγγελιες σε οσους ξερεις με ποδηλατα χωρις αδειες, Go.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

 

Λες να με βαλουν μεσα για 1 νομο περι λειψιδριας του 93; Οταν βαλουν οσους εχουν ποδηλατα μεσα επειδη δεν εχουν διπλωμα (νομος του 50 που δεν ακυρωθηκε ποτε) θα δεχτω να βαλουν και εμενα μεσα με τον νομο του 93. Αντε να αρχιζουμε, κανεις δεν ειναι υπερανω του νομου ετσι; Σε περιμενω απο αυριο κιολας να κανεις καταγγελιες σε οσους ξερεις με ποδηλατα χωρις αδειες, Go.

whataboutism και άγιο ο Θεός.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Lezantas26 είπε

Οκ βλεπω πεσαμε σε περιπτωση. Καλο καλοκαιρι

well said.

 

4 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Φυσικα και μπορω να κανω οτι θελω, μπορω να το πεταξω στον γκρεμο, μπορω να το καψω, μπορω να το κανω θρυψαλα, εγω το αγορασα, μου ανηκει (εννοειται σε ελεγχομενες καταστασεις ωστε να μην επιρεαζοταν κανενας αλλος τριγυρω μου).

Δεν καταλαβαινω γιατι καποια αυτονοητα πραγματα θελουν επεξηγησεις (τωρα αν με το να κανω μια λιμνουλα αν πλυνω το αυτοκινητο μου επιρεαζεται καποιος αρνητικα ε και εμενα με χτυπησε το σπρινκλερ στο προσωπο χθες, δεν μηνυσα τον Δημο της περιοχης στην οποια ειναι μεσα).

"εννοειται σε ελεγχόμενες καταστάσεις ωστε να μην επηρεαζοταν κανενας αλλος τριγύρω μου"

Παραβλέποντας το αυτογκόλ, κάποιες φορές το τριγύρω δεν ειναι μόνο η σφαίρα ελέγχου (πεζοδρόμιο, ποτήριο νερό), αλλά και η σφαίρα επιρροής (πως κάποιες πράξεις έχουν αντίκτυπο στο ευρύτερο σύνολο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Λες να με βαλουν μεσα για 1 νομο περι λειψιδριας του 93; Οταν βαλουν οσους εχουν ποδηλατα μεσα επειδη δεν εχουν διπλωμα (νομος του 50 που δεν ακυρωθηκε ποτε) θα δεχτω να βαλουν και εμενα μεσα με τον νομο του 93. Αντε να αρχιζουμε, κανεις δεν ειναι υπερανω του νομου ετσι; Σε περιμενω απο αυριο κιολας να κανεις καταγγελιες σε οσους ξερεις με ποδηλατα χωρις αδειες, Go.

Πρώτον δεν είπε κανείς ότι πας μέσα για τέτοιους λόγους.

Αλλά αν νομίζεις ότι η δικαιοσύνη λειτουργεί έτσι να έρθουν να σε ρωτήσουν τότε δεν μπορώ να συζητήσω μαζί σου. Εγώ γνωρίζω ότι αν ο άλλος σου κάνει καταγγελία επειδή πλένεις το αυτοκίνητο στο δρόμο ή τα νερά καταλήγουν στο δρόμο μια χαρά θα έρθει η αστυνομία για παρατήρηση αν κάποιος γείτονας σε καταγγείλει. Αν γίνει ποτέ αυτό να απαντήσεις με το ύφος καρδιναλίων που έχεις και στο ινσόμνια και μάλιστα να τους υποδείξεις και την δουλειά τους. Μετά έλα εδώ να μας γράψεις τι έγινε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, armagedwnn είπε

Πρώτον δεν είπε κανείς ότι πας μέσα για τέτοιους λόγους.

Αλλά αν νομίζεις ότι η δικαιοσύνη λειτουργεί έτσι να έρθουν να σε ρωτήσουν τότε δεν μπορώ να συζητήσω μαζί σου. Εγώ γνωρίζω ότι αν ο άλλος σου κάνει καταγγελία επειδή πλένεις το αυτοκίνητο στο δρόμο ή τα νερά καταλήγουν στο δρόμο μια χαρά θα έρθει η αστυνομία για παρατήρηση αν κάποιος γείτονας σε καταγγείλει. Αν γίνει ποτέ αυτό να απαντήσεις με το ύφος καρδιναλίων που έχεις και στο ινσόμνια και μάλιστα να τους υποδείξεις και την δουλειά τους. Μετά έλα εδώ να μας γράψεις τι έγινε. 

Πιστεψε με τους εχω απαντησει με το ιδιο υφος οταν ηρθαν εδω για παρατηρηση που φυσικα και δεν ισχυε και μια χαρα σηκωθηκαν και εφυγαν. Τωρα αν νομιζεις πως θα δωσω βαση αν ερθουν και μου κανουν παρατηρηση για νερο στον δρομο επειδη πλενω το αυτοκινητο μου ε πολυ απλα θα τους πω να μου το πανε εκεινοι για πλυσιμο αφου ειναι τοσο large (και ξαναλεω, στην περιπτωση μου δεν ειναι θεμα χρηματων αλλα εκεινοι δεν θα το γνωριζουν αυτο).

11 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

whataboutism και άγιο ο Θεός.

Τι οχι; Ξαφνικα ολοι δεν ειναι ισαξιοι απεναντι στον νομο; Οχι ρε γαμωτο.......

Καλα οταν αποφασισεις τι πιστευεις τα ξαναλεμε.

11 ώρες πριν, Tracer27 είπε

well said.

"εννοειται σε ελεγχόμενες καταστάσεις ωστε να μην επηρεαζοταν κανενας αλλος τριγύρω μου"

Παραβλέποντας το αυτογκόλ, κάποιες φορές το τριγύρω δεν ειναι μόνο η σφαίρα ελέγχου (πεζοδρόμιο, ποτήριο νερό), αλλά και η σφαίρα επιρροής (πως κάποιες πράξεις έχουν αντίκτυπο στο ευρύτερο σύνολο)

Δεν με νοιαζει αν ο αλλος θα πατησει με 20-30 χιλιομετρα την ωρα νερα απο εκει που θα πλενω το αυτοκινητο μου γιατι guess what, δεν θα επιρεαστει. Αλλα ναι αν εβαζα φωτια στο αυτοκινητο μου για την πλακα μου (λεμε τωρα) θα το εκανα καπου που να μην μπορει να παρει φωτια ενα σπιτι πχ η αλλο αυτοκινητο, αυτονοητο το θεωρω.

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Πιστεψε με τους εχω απαντησει με το ιδιο υφος οταν ηρθαν εδω για παρατηρηση που φυσικα και δεν ισχυε και μια χαρα σηκωθηκαν και εφυγαν. Τωρα αν νομιζεις πως θα δωσω βαση αν ερθουν και μου κανουν παρατηρηση για νερο στον δρομο επειδη πλενω το αυτοκινητο μου ε πολυ απλα θα τους πω να μου το πανε εκεινοι για πλυσιμο αφου ειναι τοσο large (και ξαναλεω, στην περιπτωση μου δεν ειναι θεμα χρηματων αλλα εκεινοι δεν θα το γνωριζουν αυτο).

Τι οχι; Ξαφνικα ολοι δεν ειναι ισαξιοι απεναντι στον νομο; Οχι ρε γαμωτο.......

Καλα οταν αποφασισεις τι πιστευεις τα ξαναλεμε.

Δεν με νοιαζει αν ο αλλος θα πατησει με 20-30 χιλιομετρα την ωρα νερα απο εκει που θα πλενω το αυτοκινητο μου γιατι guess what, δεν θα επιρεαστει. Αλλα ναι αν εβαζα φωτια στο αυτοκινητο μου για την πλακα μου (λεμε τωρα) θα το εκανα καπου που να μην μπορει να παρει φωτια ενα σπιτι πχ η αλλο αυτοκινητο, αυτονοητο το θεωρω.

Να θεωρείς αυτονόητο ότι θα πάρεις και τα απομεινάρια παραμάσχαλα όμως και δεν θα τα αφήσεις να βολοδέρνουν σε δημόσιο χώρο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Bourdoulas είπε

Να θεωρείς αυτονόητο ότι θα πάρεις και τα απομεινάρια παραμάσχαλα όμως και δεν θα τα αφήσεις να βολοδέρνουν σε δημόσιο χώρο. 

Αυτονοητο το θεωρω αν και αν το εκανα σε δικο μου οικοπεδο θα το αφηνα εκει να βολοδερνει :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Salvation81 είπε

Αυτονοητο το θεωρω αν και αν το εκανα σε δικο μου οικοπεδο θα το αφηνα εκει να βολοδερνει :)

Εντάξει μάγκα του ίντερνετ. Αν έπεφτα με μηχανή έξω από το σπίτι σου γιατί θα είχε σαπουνάδες στο δρόμο εξαιτίας σου θα τα λέγαμε αν θα την πλήρωνες ή όχι.

Τώρα από εκεί και πέρα είσαι μόνο για να τον παίζεις μάγκας του ινσόμνια και να μας πετάς τα Cry me a river και τα well said (που φαντάζομαι είναι από την Βρετανική σου διατροφή και αξίες που έχεις λάβει).

Υ.Γ.: Άνθρωποι σαν και εσένα χρειάζονται ένα ίδιο με αυτούς γείτονα.

35 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Δεν με νοιαζει αν ο αλλος θα πατησει με 20-30 χιλιομετρα την ωρα νερα απο εκει που θα πλενω το αυτοκινητο μου γιατι guess what, δεν θα επιρεαστει. Αλλα ναι αν εβαζα φωτια στο αυτοκινητο μου για την πλακα μου (λεμε τωρα) θα το εκανα καπου που να μην μπορει να παρει φωτια ενα σπιτι πχ η αλλο αυτοκινητο, αυτονοητο το θεωρω.

Αν πεταχτεί ένα παιδάκι στο δρόμο στο στενό και πας με 30 και έχει σαπουνάδες και πέσεις στα φρένα με δίκυκλο έλα να μου πεις αν γίνεται ατύχημα ή όχι.

Επίσης ποιος σου είπε ότι μπορείς να βάλεις φωτιά, βάλε φωτιά στο αμάξι και τα λέμε ειδικά σε θερινή περίοδο. Σε χειμερινή επίσης απαγορεύεται γιατί μολύνεις την ατμόσφαιρα.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, armagedwnn είπε

Εντάξει μάγκα του ίντερνετ. Αν έπεφτα με μηχανή έξω από το σπίτι σου γιατί θα είχε σαπουνάδες στο δρόμο εξαιτίας σου θα τα λέγαμε αν θα την πλήρωνες ή όχι.

Τώρα από εκεί και πέρα είσαι μόνο για να τον παίζεις μάγκας του ινσόμνια και να μας πετάς τα Cry me a river και τα well said (που φαντάζομαι είναι από την Βρετανική σου διατροφή και αξίες που έχεις λάβει).

Υ.Γ.: Άνθρωποι σαν και εσένα χρειάζονται ένα ίδιο με αυτούς γείτονα.

Αν πεταχτεί ένα παιδάκι στο δρόμο στο στενό και πας με 30 και έχει σαπουνάδες και πέσεις στα φρένα με δίκυκλο έλα να μου πεις αν γίνεται ατύχημα ή όχι.

Επίσης ποιος σου είπε ότι μπορείς να βάλεις φωτιά, βάλε φωτιά στο αμάξι και τα λέμε ειδικά σε θερινή περίοδο. Σε χειμερινή επίσης απαγορεύεται γιατί μολύνεις την ατμόσφαιρα.

Αν επεφτες επειδη θα ειχε σαπουναδες και πηγαινες σιγα θα σου ελεγα να παρεις τρικυκλο γιατι δεν το εχεις σε θεμα ισοροπιας, αν παλι επεφτες επειδη θα πηγαινες με 100 ε εκει δεν νομιζω να ελεγε κανεις τιποτα (βεβαια αν πηγαινες με 100 και πεταγοταν ενα παιδακι στον δρομο δεν θα μπορουσες να φρεναρεις με σαπουναδες η οχι).

Μαλλον ξεχνας που ζεις, δυστυχως γιατι καποιοι νομιζετε οτι οντως ειναι Βρετανια η Ελλαδα. Τιποτα δεν θα γινοταν αν του εβαζα φωτια οποιαδηποτε στιγμη του χρονου. Αλλα θα σε αφησω να σκεφτεσαι τα δικα σου βεβαιως βεβαιως (εφοσον τα british δεν σου αρεσαν).

ΥΓ: Δεν ξερω στο μυαλο σου το πλυσιμο του αυτοκινητου πως το εχεις αλλα δεν ειναι σαν να κανει αφρολουτρο καποιος.

Επεξ/σία από Salvation81
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Αν επεφτες επειδη θα ειχε σαπουναδες και πηγαινες σιγα θα σου ελεγα να παρεις τρικυκλο γιατι δεν το εχεις σε θεμα ισοροπιας, αν παλι επεφτες επειδη θα πηγαινες με 100 ε εκει δεν νομιζω να ελεγε κανεις τιποτα (βεβαια αν πηγαινες με 100 και πεταγοταν ενα παιδακι στον δρομο δεν θα μπορουσες να φρεναρεις με σαπουναδες η οχι).

Μαλλον ξεχνας που ζεις, δυστυχως γιατι καποιοι νομιζετε οτι οντως ειναι Βρετανια η Ελλαδα. Τιποτα δεν θα γινοταν αν του εβαζα φωτια οποιαδηποτε στιγμη του χρονου. Αλλα θα σε αφησω να σκεφτεσαι τα δικα σου βεβαιως βεβαιως (εφοσον τα british δεν σου αρεσαν).

Πήγαινε βάλε φωτιά τώρα και να δεις για πότε έρχεται η πυροσβεστική και αν είσαι επαρχία και το δασαρχείο να σου κόψει μια ωραιότατη κλίση. (Όλα αυτά χωρίς καταγγελία)

Η Ελλάδα είναι έτσι εξαιτίας κάποιων τύπων σαν και εσένα. Εδώ προηγουμένως είχες σχολιάσει ότι το sprinkler δεν κάνει οικονομία νερού γιατί το προσωπό σου το κατάλαβε σαν ένα ποτήρι νερό. Τι να κάτσω να σου εξηγήσω βασική μηχανική και τριβή. Αφού πιστεύεις ότι είναι θέμα ισορροπίας σε αφήνω να πιστεύεις έτσι.

Είσαι απλά ένας από αυτούς τους Μ..ες που νομίζουν ότι μπορούν να κάνουν ότι θέλουν να βάζουν φωτιά σε αμάξι να σταματάνε μέσα στο δρόμο όπου γουστάρουν κτλ.

Μείνε έτσι δυστυχώς είστε πολλοί στην Ελλάδα αρκετά ασχολήθηκα. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

 

Μαλλον ξεχνας που ζεις, δυστυχως γιατι καποιοι νομιζετε οτι οντως ειναι Βρετανια η Ελλαδα.
 

Μην είσαι σίγουρος. Επειδή αυτή την εποχή βρισκόμαστε σε μεταβατική περίοδο, μπορεί να φας πρόστιμο για ένα χαρτομάντηλο στο πεζοδρόμιο και να τη γλιτώσεις για σοβαρά ζητήματα.

Ανάλογα που θα πέσεις.

Επεξ/σία από Lanike71
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/6/2020 στις 2:39 ΜΜ, Anagnwstis είπε

Μου την είπε μια γιαγιά ότι σπαταλώ νερό κ να μη με ξαναδεί θα έχω επιπτώσεις από το δήμο κτλ 

Η γιαγιά ζει για κάτι τέτοια. Χ.... την

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Salvation81 είπε

 

Τι οχι; Ξαφνικα ολοι δεν ειναι ισαξιοι απεναντι στον νομο; Οχι ρε γαμωτο.......

 

Εντάξει,όταν ωριμάσεις λίγο τα ξαναλέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...