Προς το περιεχόμενο

Ανάλωση κεφαλαίου


nojom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 λεπτά πριν, logistoulis είπε

Βλέπουν τι έχεις για αυτό ή την παίρνει εκείνη την ώρα και τέλος ή αν δει το σύστημα ότι δεν έχει και παρόλα αυτά εσύ θες να την υποβάλεις σου βγαίνει μήνυμα να  πας από κει με πινακακια και βλακείες

Παρόλα αυτά ακόμα και αν πάρει την ανάλωση το σύστημα και εκκαθαριστεί η δήλωση κανονικά υπάρχει περίπτωση να σε φωνάξουν για έλεγχο να τους πας πινακακια χωρίς λόγο, συνήθως όχι αλλά έχω δει να συμβαίνει τουλάχιστον 2-3 φορές η μία μάλιστα ήταν ο πατέρας μου ο οποίος επειδή βαριοταν την κοροϊδία, τους πάει την περσινή δήλωση μονο που τον κάλυπτε μια χαρά

Εμάς μας έτυχε φέτος, το σύστημα δεν δέχτηκε τη δήλωση και βγήκε μήνυμα να πάει από κει με τα πινακάκια και τις δηλώσεις, τα οποία πήραν αρκετή ώρα στη λογίστρια να τα ετοιμάσει παρόλο που το έκανε με τη βοήθεια εφαρμογής (έτη 2014-2019). Πήγαμε στην εφορία με όλα αυτά (36 σελίδες), ο ελεγκτής έριξε μια ματιά, διασταύρωσε μερικά νούμερα, και μας έδιωξε λέγοντας μας ότι θα τη διεκπεραιώσει άλλη στιγμή. Τελικά παραδόξως μετά από 2 ημέρες μας πήρε τηλ και μας ενημέρωσε ότι η δήλωση διεκπεραιώθηκε άμεσα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το πρόβλημα με την ανάλωση δεν είναι απλά ότι κάνεις μια αφαίρεση εισόδημα μείον τεκμήρια βλέπεις αν είναι θετικό η αρνητικό και μετά κάνεις την σούμα να δεις αν σε καλύπτει. Πρέπει πρώτα να κοιτάξεις πόσα και ποια έτη θα χρησιμοποιήσεις, υπήρχε κάποια περίοδος πριν το 14-15 που τα τεκμήρια υπολογιζοντουσαν διαφορετικά και πριν το 10-11 πάλι διαφορετικά. Επίσης όσοι υποβάλλουν δηλώσεις αρκετά χρόνια, θα θυμούνται που το 2000-2010 υπολογιζοταν τεκμήριο για άνω των 200τμ πρώτη κατοικία όμως αν κάνεις ανάλωση εφαρμόζεις το τεκμήριο κανονικά από το 1ο τετραγωνικό, επειδή η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική και τι δηλώνει ο καθένας καλό είναι να πας σε λογιστή για αποφυγή προβληματων. Την μεγάλη πιθανότητα για έλεγχο μου το έχει πει λογιστής. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τα συμπεράσματα κατ'εμέ είναι 4:

- το σύστημα από τις Ε1 των (πολλών) προηγούμενων ετών βλέπει αυτόματα αν έχεις δηλωμένο εισόδημα προηγούμενων ετών για ανάλωση, όταν επικαλείσαι τέτοια ποσά στην τρέχουσα δήλωση.

- δειγματοληπτικά καλούν κάποιους για έλεγχο όσων ποσών είχαν δηλωθεί στα προηγούμενα Ε1 και εμφανίζονται τώρα να παίζουν κρίσιμο ρόλο στην επικαλούμενη ανάλωση (πιστεύω ότι αυτό παίζει ιδιαίτερα αν είναι ποσά πχ αυτοτελώς φορολογημένα και/ή χωρίς ηλεκτρονική πληροφόρηση)

- επίσης το σύστημα φαίνεται να προειδοποιεί και να μην δέχεται ανάλωση όταν αυτή δεν καλύπτεται από προηγούμενες δηλώσεις. Αν επιμένεις, σε καλεί να παρουσιάσεις τα στοιχεία (μπορεί, πχ, να θέλεις να παρουσιάσεις στοιχεία που μάχονται τα τεκμήρια ή να επικαλεστείς ακόμα παλαιότερες δηλώσεις από τότε που ήταν ακόμα χειρόγραφες κλπ). Όλα αυτά, εφόσον είναι αληθή, είναι νόμιμα (πχ τα τεκμήρια είναι μαχητά, αλλά το βάρος της απόδειξης φέρει ο φορολογούμενος).

- όσοι έχουνε μόνο νόμιμα και δηλωμένα και κινούνται ως εκεί που πραγματικά φτάνει το χέρι τους, δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα. Τα προβλήματα αρχίζουν όταν μπαίνουν στη μέση αδήλωτα, μου έδωσαν , τους έδωσα κλπ.

Επεξ/σία από dtzgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
 

Πάρε ένα μτχ ίδιας χρονιάς με αρκετά μετρητά κ υπεύθυνη δήλωση με αλλη τιμή...δάνειο έχει η hsbc με ~3%..ψάχνεστε για προβλήματα από το πουθενα..

Επεξ/σία από kage
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, dtzgr είπε

- όσοι έχουνε μόνο νόμιμα και δηλωμένα και κινούνται ως εκεί που πραγματικά φτάνει το χέρι τους, δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα. Τα προβλήματα αρχίζουν όταν μπαίνουν στη μέση αδήλωτα, μου έδωσαν , τους έδωσα κλπ.

με νόμιμα και δηλωμένα κανένας δε πήγε μπροστά.

Αν δε κυκλοφορούσε μαύρο χρήμα, η εικόνα της ελληνικής οικονομίας θα ήταν τελείως διαφορετική. Και όχι δε θα ήταν διαφορετική προς το καλύτερο. (Αυτό δε μπορούμε να το αναλύσουμε μιας και δεν επιτρέπεται).

Ακόμα και τώρα που πολλοί θα νομίζετε ότι έχει μπει μια "τάξη" χάρη στη τεχνολογία /τις κάρτες/την υποχρέωση καταβολής μισθού μέσω τράπεζας... τα μαύρα κάνουν πάρτυ.

Πήγαινε σε έναν λογιστή και θα στα κανονίσει. Υπάρχουν αρκετές λύσεις να πετύχεις αυτό που θέλεις, τις οποίες λύσεις δε πρόκειται να σου τις πούνε σε ένα ανοιχτό φορουμ. Εδώ έχουν μαζευτεί όλοι οι ηθικοί. Και δε μιλάω για απαραίτητα παράνομες λύσεις.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, Μπάμιας είπε

με νόμιμα και δηλωμένα κανένας δε πήγε μπροστά.

Αν δε κυκλοφορούσε μαύρο χρήμα, η εικόνα της ελληνικής οικονομίας θα ήταν τελείως διαφορετική. Και όχι δε θα ήταν διαφορετική προς το καλύτερο. (Αυτό δε μπορούμε να το αναλύσουμε μιας και δεν επιτρέπεται).

Ακόμα και τώρα που πολλοί θα νομίζετε ότι έχει μπει μια "τάξη" χάρη στη τεχνολογία /τις κάρτες/την υποχρέωση καταβολής μισθού μέσω τράπεζας... τα μαύρα κάνουν πάρτυ.

Πήγαινε σε έναν λογιστή και θα στα κανονίσει. Υπάρχουν αρκετές λύσεις να πετύχεις αυτό που θέλεις, τις οποίες λύσεις δε πρόκειται να σου τις πούνε σε ένα ανοιχτό φορουμ. Εδώ έχουν μαζευτεί όλοι οι ηθικοί. Και δε μιλάω για απαραίτητα παράνομες λύσεις.

Το μαύρο χρήμα, πάντα θα υπάρχει.

Το θέμα είναι ότι επειδή ακριβώς γίνονται του κόσμου οι κομπίνες, αναγκάζουν τον κάθε TS να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 

32 λεπτά πριν, Μπάμιας είπε

με νόμιμα και δηλωμένα κανένας δε πήγε μπροστά.

Εντάξει. Καλημέρα.

Επεξ/σία από dtzgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, dtzgr είπε

τα τεκμήρια είναι μαχητά, αλλά το βάρος της απόδειξης φέρει ο φορολογούμενος

Ωραίο ανέκδοτο και αυτό, στη θεωρία είναι μαχητά, στην πράξη όμως ξέρεις κανέναν που να κατάφερε να του τα μειώσουν/αφαιρέσουν? Το δικό μου ΙΧ με επιβαρύνει ετησίως με 3.200€ τεκμήριο ενώ στην πραγματικότητα δεν ξοδεύω ούτε τα μισά, πιστεύεις υπάρχει έστω και μία περίπτωση στο εκατομμύριο να δεχτεί τον ισχυρισμό μου και να μου το κάνει ξέρω γω 1.500€? Πως ακριβώς θα καταφέρω να αποδείξω πως τα έξοδα για συντήρηση/επισκευές δεν ξεπερνούν τα 300€ το έτος?

Γενικώς το πως υπολογίζεται το ύψος των τεκμηρίων είναι για γέλια, το δικό μου που έχει κλείσει 15ετία επιβαρύνεται με 3.200€, ένα καινούργιο όμως στα ίδια κυβικά που είναι σίγουρο πως δεν θα ζητήσει τίποτα στα πρώτα χρόνια (και να χαλάσει έχει εγγύηση), που καίει λιγότερο κτλ επιβαρύνεται με τεκμήριο 6.400€!

8 ώρες πριν, dtzgr είπε

- όσοι έχουνε μόνο νόμιμα και δηλωμένα και κινούνται ως εκεί που πραγματικά φτάνει το χέρι τους, δεν έχουν να φοβηθούν τίποτα. Τα προβλήματα αρχίζουν όταν μπαίνουν στη μέση αδήλωτα, μου έδωσαν , τους έδωσα κλπ.

Ούτε για αστείο δεν ισχύει αυτό, δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που κάποιος έχει λεφτά τα οποία είναι νόμιμα και φορολογημένα αλλά δεν μπορεί να τα χρησιμοποιήσει για κάποια αγορά λόγω των τεκμηρίων. Το μόνο κάπως λογικό τεκμήριο -κατά τη δική μου άποψη πάντα - είναι το ατομικό των 3.000€, όλα τα υπόλοιπα είναι εντελώς παράλογα. Ειδικά για το τεκμήριο κατοικίας αν έχεις ένα σπίτι 80 τμ τότε έχεις τεκμήριο 40€/τμ δλδ 3.200€, αν όμως είναι 81 τμ τότε έχεις τεκμήριο 65€/τμ δλδ 5.265€...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ωραίο ανέκδοτο και αυτό, στη θεωρία είναι μαχητά, στην πράξη όμως ξέρεις κανέναν που να κατάφερε να του τα μειώσουν/αφαιρέσουν? Το δικό μου ΙΧ με επιβαρύνει ετησίως με 3.200€ τεκμήριο ενώ στην πραγματικότητα δεν ξοδεύω ούτε τα μισά, πιστεύεις υπάρχει έστω και μία περίπτωση στο εκατομμύριο να δεχτεί τον ισχυρισμό μου και να μου το κάνει ξέρω γω 1.500€? Πως ακριβώς θα καταφέρω να αποδείξω πως τα έξοδα για συντήρηση/επισκευές δεν ξεπερνούν τα 300€ το έτος?

Τα τεκμήρια διαβίωσης είναι μαχητά, αλλά όχι με τον τρόπο που λες. Υπάρχουν άνθρωποι που την προηγούμενη χρονιά νοσηλεύτηκαν πχ 6 ή 8 μήνες σε δημόσιο νοσοκομείο, ήταν στρατεύσιμοι, κλπ.

https://www.fpress.gr/oi-eidikoi/story/59957/pos-amfisvitoyntai-ta-tekmiria-poioi-exairoyntai

Συμφωνώ ότι σπάνια κάποιος που ανήκει στη γενική περίπτωση έχει επιτυχία. Όμως αν είσαι σε κάποια από τις ειδικές περιπτώσεις που αναφέρονται, έχεις ελπίδες. Αυτό που είπα είναι ότι το σύστημα δεν μπορεί να ξέρει με ακρίβεια αν είσαι ή όχι σε αυτή την κατηγορία, επομένως φυσικά και σε αφήνει να προχωρήσεις, ζητώντας όμως να παρουσιάσεις τα στοιχεία.

55 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ούτε για αστείο δεν ισχύει αυτό, δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που κάποιος έχει λεφτά τα οποία είναι νόμιμα και φορολογημένα αλλά δεν μπορεί να τα χρησιμοποιήσει για κάποια αγορά λόγω των τεκμηρίων.

Εσύ ξέρεις πολλούς; Είσαι σίγουρος ότι αυτός ο κάποιος δεν είχε ποτέ στο παρελθόν εισπράξει αδήλωτα χρήματα από πηγή (ώστε να του δημιουργείται τώρα τέτοιο πλεόνασμα); Η δημιουργία πλεονάσματος μπορεί να είχε συμβεί πολλά χρόνια πριν. Δεν είναι απαραίτητο να συνέβη φέτος ή πέρυσι ή τα τελευταία μόνο χρόνια (που μπορεί πράγματι να ήταν ΟΚ σε όλα του).

 

55 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

αν έχεις ένα σπίτι 80 τμ τότε έχεις τεκμήριο 40€/τμ δλδ 3.200€, αν όμως είναι 81 τμ τότε έχεις τεκμήριο 65€/τμ δλδ 5.265€...

Δεν ισχύει αυτό. Το τεκμήριο για 81 τμ κατοικίας είναι 80x40 + 1x65 = 3265€.

https://www.forin.gr/laws/law/16/forologia-eisodhmatos-epeigonta-metra-efarmoghs-tou-n-4046-2012-tou-n-4093-2012-kai-tou-n-4127-2013-kai-alles-diatakseis#!/?article=716&paragraph=3009

 

Επεξ/σία από dtzgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, dtzgr είπε

Τα τεκμήρια διαβίωσης είναι μαχητά, αλλά όχι με τον τρόπο που λες. Υπάρχουν άνθρωποι που την προηγούμενη χρονιά νοσηλεύτηκαν πχ 6 ή 8 μήνες σε δημόσιο νοσοκομείο, ήταν στρατεύσιμοι, κλπ.

https://www.fpress.gr/oi-eidikoi/story/59957/pos-amfisvitoyntai-ta-tekmiria-poioi-exairoyntai

Συμφωνώ ότι σπάνια κάποιος που ανήκει στη γενική περίπτωση έχει επιτυχία. Όμως αν είσαι σε κάποια από τις ειδικές περιπτώσεις που αναφέρονται, έχεις ελπίδες. Αυτό που είπα είναι ότι το σύστημα δεν μπορεί να ξέρει με ακρίβεια αν είσαι ή όχι σε αυτή την κατηγορία, επομένως φυσικά και σε αφήνει να προχωρήσεις, ζητώντας όμως να παρουσιάσεις τα στοιχεία.

Φίλε μου ο ισχυρισμός "Τα τεκμήρια διαβίωσης είναι μαχητά" έρχεται σε αντίφαση με τον "αν είσαι σε κάποια από τις ειδικές περιπτώσεις που αναφέρονται, έχεις ελπίδες". Σωστό θα ήταν αν έλεγες πως τα τεκμήρια είναι μαχητά μόνο σε εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις, ακριβώς επειδή για τη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων ΔΕΝ είναι μαχητά.

Επίσης εγώ προσωπικά ανήκω στις πολύ light περιπτώσεις, επειδή όπως σου εξήγησα στο προηγούμενο post όσοι έχουν καινούργιο αυτοκίνητο είναι πολύ πιο αδικημένοι από εμένα γιατί επιβαρύνονται με το διπλάσιο τεκμήριο ενώ στην πραγματικότητα ξοδεύουν πολύ λιγότερα από όσα ξοδεύω εγώ.

42 λεπτά πριν, dtzgr είπε

Εσύ ξέρεις πολλούς; Είσαι σίγουρος ότι αυτός ο κάποιος δεν είχε ποτέ στο παρελθόν εισπράξει αδήλωτα χρήματα από πηγή (ώστε να του δημιουργείται τώρα τέτοιο πλεόνασμα); Η δημιουργία πλεονάσματος μπορεί να είχε συμβεί πολλά χρόνια πριν. Δεν είναι απαραίτητο να συνέβη φέτος ή πέρυσι ή τα τελευταία μόνο χρόνια (που μπορεί πράγματι να ήταν ΟΚ σε όλα του).

Όντως ξέρω πολλούς, και πρώτα από όλα τον εαυτό μου. Επί σειρά ετών κατάφερνα να βάζω στην άκρη περίπου 5.000€/έτος, κάποια στιγμή όμως διαπίστωσα πως δεν μπορούσα να χρησιμοποιήσω αυτά που είχα στην άκρη για κάποια αγορά επειδή τα τεκμήρια μου όλα αυτά τα χρόνια ήταν σχεδόν ίσα με το εισόδημα που δήλωνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Ωραίο ανέκδοτο και αυτό, στη θεωρία είναι μαχητά, στην πράξη όμως ξέρεις κανέναν που να κατάφερε να του τα μειώσουν/αφαιρέσουν? Το δικό μου ΙΧ με επιβαρύνει ετησίως με 3.200€ τεκμήριο ενώ στην πραγματικότητα δεν ξοδεύω ούτε τα μισά, πιστεύεις υπάρχει έστω και μία περίπτωση στο εκατομμύριο να δεχτεί τον ισχυρισμό μου και να μου το κάνει ξέρω γω 1.500€? Πως ακριβώς θα καταφέρω να αποδείξω πως τα έξοδα για συντήρηση/επισκευές δεν ξεπερνούν τα 300€ το έτος?

Γενικώς το πως υπολογίζεται το ύψος των τεκμηρίων είναι για γέλια, το δικό μου που έχει κλείσει 15ετία επιβαρύνεται με 3.200€, ένα καινούργιο όμως στα ίδια κυβικά που είναι σίγουρο πως δεν θα ζητήσει τίποτα στα πρώτα χρόνια (και να χαλάσει έχει εγγύηση), που καίει λιγότερο κτλ επιβαρύνεται με τεκμήριο 6.400€!

Ούτε για αστείο δεν ισχύει αυτό, δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που κάποιος έχει λεφτά τα οποία είναι νόμιμα και φορολογημένα αλλά δεν μπορεί να τα χρησιμοποιήσει για κάποια αγορά λόγω των τεκμηρίων. Το μόνο κάπως λογικό τεκμήριο -κατά τη δική μου άποψη πάντα - είναι το ατομικό των 3.000€, όλα τα υπόλοιπα είναι εντελώς παράλογα. Ειδικά για το τεκμήριο κατοικίας αν έχεις ένα σπίτι 80 τμ τότε έχεις τεκμήριο 40€/τμ δλδ 3.200€, αν όμως είναι 81 τμ τότε έχεις τεκμήριο 65€/τμ δλδ 5.265€...

καλά το τεκμήριο είναι κάπως παράλογο αλλά και κάπως όχι όταν σου λέει θες 3200 για ένα αυτοκίνητο και άλλα 3000 για να ζήσεις στην ουσία σου ζητάει να βγάζεις 6200 για  να έχεις ένα αυτοκίνητο και να ζεις , δηλαδή να έχεις ένα μισθό (δια 14) 442€

και η αλήθεια είναι ότι αν έχεις 400€ μισθό στο χέρι πολύ δύσκολα και ζεις και πληρώνεις και αυτοκίνητο, ένα αυτοκίνητο σίγουρα θα σου φάει 100-150 ευρώ σε βενζίνες και μετά σου μένουν άλλα 300€ για να φας και να καλύψεις τυχόν έξοδα... 

 

σε κάποιες περιπτώσεις είναι υπερβολικά, από την άλλη σε πάρα πολλές άλλες δεν είναι λογικό με ένα μισθουλάκο να έχεις και σπίτι και αμάξι και να ταϊζεις παιδιά κτλ.. το ότι υπάρχει αφορολόγητο για τους υπαλλήλους γλιτώνει πολύ κόσμο και από φόρους αλλά και από το να εξηγήσουν τα ανεξήγητα.. 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Φίλε μου ο ισχυρισμός "Τα τεκμήρια διαβίωσης είναι μαχητά" έρχεται σε αντίφαση με τον "αν είσαι σε κάποια από τις ειδικές περιπτώσεις που αναφέρονται, έχεις ελπίδες". Σωστό θα ήταν αν έλεγες πως τα τεκμήρια είναι μαχητά μόνο σε εξαιρετικά σπάνιες περιπτώσεις, ακριβώς επειδή για τη συντριπτική πλειοψηφία των περιπτώσεων ΔΕΝ είναι μαχητά.

Εγώ δεν βλέπω κάποια αντίφαση. Δεν είπα πουθενά ότι τα τεκμήρια είναι μαχητά από τους πάντες. Το μόνο που είπα είναι ότι το σύστημα που δέχεται τα Ε1 και την επικαλούμενη ανάλωση κεφαλαίου (που είναι και το θέμα μας) δεν μπορεί να αποφασίσει για εσένα σχετικά με το αν εσύ θα θελήσεις να τα αμφισβητήσεις (που είναι δικαίωμα του καθενός να το κάνει. Όμως, το δικαίωμα αμφισβήτησης δεν σημαίνει και ότι η αμφισβήτηση θα έχει επιτυχή έκβαση). Γι' αυτό και τελικά θα δεχτεί τη δήλωσή σου σε κάθε περίπτωση. Απλά θα σηκώσει το flag ότι πρέπει να φέρεις χαρτιά. Αυτό είπα. Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο.

 

18 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Όντως ξέρω πολλούς, και πρώτα από όλα τον εαυτό μου. Επί σειρά ετών κατάφερνα να βάζω στην άκρη περίπου 5.000€/έτος, κάποια στιγμή όμως διαπίστωσα πως δεν μπορούσα να χρησιμοποιήσω αυτά που είχα στην άκρη για κάποια αγορά επειδή τα τεκμήρια μου όλα αυτά τα χρόνια ήταν σχεδόν ίσα με το εισόδημα που δήλωνα.

Μένεις με συγγενείς / γονείς;

Είσαι σίγουρος ότι υπολογίζεις τα τεκμήρια σωστά; Ή ο υπολογισμός ήταν του τύπου "81 τμ Α' κατοικία έχει 5265 € τεκμήριο";

Επεξ/σία από dtzgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, logistoulis είπε

καλά το τεκμήριο είναι κάπως παράλογο αλλά και κάπως όχι όταν σου λέει θες 3200 για ένα αυτοκίνητο και άλλα 3000 για να ζήσεις στην ουσία σου ζητάει να βγάζεις 6200 για  να έχεις ένα αυτοκίνητο και να ζεις , δηλαδή να έχεις ένα μισθό (δια 14) 442€

και η αλήθεια είναι ότι αν έχεις 400€ μισθό στο χέρι πολύ δύσκολα και ζεις και πληρώνεις και αυτοκίνητο, ένα αυτοκίνητο σίγουρα θα σου φάει 100-150 ευρώ σε βενζίνες και μετά σου μένουν άλλα 300€ για να φας και να καλύψεις τυχόν έξοδα...

Για κάτσε λίγο, με ποια λογική παίρνεις σαν δεδομένο ότι ένα αυτοκίνητο θα σου φάει 100-150€ το μήνα σε βενζίνες? Ή μήπως πιστεύεις ότι όλα τα αυτοκίνητα καίνε το ίδιο, και πως κάθε οδηγός κάνει την ίδια χρήση/χιλιόμετρα στο αυτοκίνητο του? Εγώ ξέρω κάποιους που κάνουν καθημερινά 100 χλμ πήγαινε-έλα στην εργασία τους αλλά και κάποιους άλλους που κάνουν 0 επειδή πάνε με τα πόδια ή εργάζονται από το σπίτι, ξέρω κάποιους που δεν φτάνουν καν τις 5.000km (είμαι ένας από αυτούς), όπως και άλλους που δεν πέφτουν κάτω από 30.000km/έτος, ξέρω κάποιους που έχουν αυτοκίνητο που καίει κάτω από 5l ενώ άλλους με αυτοκίνητο που δεν πέφτει κάτω από 10l/100km.

Το πρόβλημα με τη λογική σου είναι το τσουβάλιασμα, το ίδιο ακριβώς πρόβλημα που έχει και η λογική του κράτους.

Όπως είπα και παραπάνω το ατομικό τεκμήριο είναι το μόνο έχει λογική, 3.000 δια 12 είναι 250€/μήνα, και τα 250 μόνο με πολύ οικονομία και στερήσεις φτάνουν για φαγητό/ένδυση/βασικά προσωπικά έξοδα, για αυτό και το θεωρώ λογικό. Το να σου χώνει όμως 3.200€ για ένα αυτοκίνητο που μπορεί και να κινείται μόνο 2 φορές το μήνα είναι εντελώς παράλογο.

39 λεπτά πριν, logistoulis είπε

σε κάποιες περιπτώσεις είναι υπερβολικά, από την άλλη σε πάρα πολλές άλλες δεν είναι λογικό με ένα μισθουλάκο να έχεις και σπίτι και αμάξι και να ταϊζεις παιδιά κτλ.. το ότι υπάρχει αφορολόγητο για τους υπαλλήλους γλιτώνει πολύ κόσμο και από φόρους αλλά και από το να εξηγήσουν τα ανεξήγητα.. 

Ε αυτό λέω και εγώ, πως σε κάποιες περιπτώσεις είναι υπερβολικά, αλλά δεν είναι λογικό το κράτος να τους σκίζει όλους επειδή είναι ανίκανο. Κάθε τόσο κάνουν αυξήσεις στα τεκμήρια επειδή δεν φέρνουν φόρους στα ταμεία, και όχι επειδή κρίνουν ότι είναι σε πραγματικά χαμηλά επίπεδα.

44 λεπτά πριν, dtzgr είπε

Εγώ δεν βλέπω κάποια αντίφαση. Δεν είπα πουθενά ότι τα τεκμήρια είναι μαχητά από τους πάντες. Το μόνο που είπα είναι ότι το σύστημα που δέχεται τα Ε1 και την επικαλούμενη ανάλωση κεφαλαίου (που είναι και το θέμα μας) δεν μπορεί να αποφασίσει για εσένα σχετικά με το αν εσύ θα θελήσεις να τα αμφισβητήσεις (που είναι δικαίωμα του καθενός. Όμως, το ότι είναι δικαίωμα δεν σημαίνει και ότι θα έχει επιτυχή έκβαση). Γι' αυτό και τελικά θα δεχτεί τη δήλωσή σου σε κάθε περίπτωση. Απλά θα σηκώσει το flag ότι πρέπει να φέρεις χαρτιά. Αυτό είπα. Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο.

Το ότι δεν βλέπεις (ή δεν θέλεις να δεις) την αντίφαση δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει.

Να αμφισβητήσω τα τεκμήρια μπορώ, η ουσία όμως είναι ότι θα κάνω μια τρύπα στο νερό επειδή πέρσι ούτε φαντάρος ήμουν, ούτε νοσηλευόμουν για 6-8 μήνες. Για αυτό ακριβώς η δήλωση "τα τεκμήρια είναι μαχητά" προκαλεί γέλια στην συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου.

Τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο.

46 λεπτά πριν, dtzgr είπε

Μένεις με συγγενείς / γονείς;

Είσαι σίγουρος ότι υπολογίζεις τα τεκμήρια σωστά; Ή ο υπολογισμός ήταν του τύπου "81 τμ Α' κατοικία έχει 5265 € τεκμήριο";

Τότε που έβαζα 5.000€/έτος στην άκρη και τα τεκμήρια μου ήταν ίσα με το δηλωθέν εισόδημα, δήλωνα φιλοξενούμενος.

Επίσης δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω λάθος γιατί το ύψος των τεκμηρίων προέρχεται από τις δηλώσεις, και όχι από υποθετικούς υπολογισμούς.

Αλήθεια, στον υπολογισμό "81 τμ Α' κατοικία έχει 5265 € τεκμήριο" βλέπεις κάποιο λάθος? Εκτός και αν εννοείς ότι ξέχασα να αναφέρω ότι το ποσό αυτό αυξάνεται όταν το ακίνητο έχει μεγάλη αντικειμενική αξία ή και όταν είναι μονοκατοικία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

 

Το πρόβλημα με τη λογική σου είναι το τσουβάλιασμα, το ίδιο ακριβώς πρόβλημα που έχει και η λογική του κράτους.

 

μα εννοείται ότι η όποια φορολογική λογική εμπεριέχει τσουβάλιασμα δεν γίνεται διαφορετικά, εκτός αν ο αυτόματος έλεγχος και φακέλωμα προχωρήσει ακόμα περισσότερο ώστε να είμαστε όλοι έσοδα-έξοδα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Τότε που έβαζα 5.000€/έτος στην άκρη και τα τεκμήρια μου ήταν ίσα με το δηλωθέν εισόδημα, δήλωνα φιλοξενούμενος.

Επίσης δεν υπάρχει περίπτωση να κάνω λάθος γιατί το ύψος των τεκμηρίων προέρχεται από τις δηλώσεις, και όχι από υποθετικούς υπολογισμούς.

Αλήθεια, στον υπολογισμό "81 τμ Α' κατοικία έχει 5265 € τεκμήριο" βλέπεις κάποιο λάθος? Εκτός και αν εννοείς ότι ξέχασα να αναφέρω ότι το ποσό αυτό αυξάνεται όταν το ακίνητο έχει μεγάλη αντικειμενική αξία ή και όταν είναι μονοκατοικία.

Δεν με διαβάζεις, μόνο θέλεις να μου τη λες. Δεν πειράζει, θα το δεχτώ.

2 ώρες πριν, dtzgr είπε

Δεν ισχύει αυτό. Το τεκμήριο για 81 τμ κατοικίας είναι 80x40 + 1x65 = 3265€.

https://www.forin.gr/laws/law/16/forologia-eisodhmatos-epeigonta-metra-efarmoghs-tou-n-4046-2012-tou-n-4093-2012-kai-tou-n-4127-2013-kai-alles-diatakseis#!/?article=716&paragraph=3009

 

2 ώρες πριν, dtzgr είπε

Τα τεκμήρια διαβίωσης είναι μαχητά, αλλά όχι με τον τρόπο που λες. Υπάρχουν άνθρωποι που την προηγούμενη χρονιά νοσηλεύτηκαν πχ 6 ή 8 μήνες σε δημόσιο νοσοκομείο, ήταν στρατεύσιμοι, κλπ.

https://www.fpress.gr/oi-eidikoi/story/59957/pos-amfisvitoyntai-ta-tekmiria-poioi-exairoyntai

Σύμφωνα με τον συγγραφέα του άρθρου Αποστόλη Αλωνιάτη, που -- σύμφωνα με το άρθρο -- είναι οικονομολόγος - φοροτεχνικός, Α' Αντιπρόεδρος του Ινστιτούτου Οικονομικών & Φορολογικών Μελετών (Ι.Ο.ΦΟ.Μ), Σύμβουλος Διοίκησης της PROSVASIS AEBE και συγγραφέας, στην περίπτωση (ε) αναφέρεται ότι όσοι φιλοξενούνταν μπορούν να αμφισβητήσουν το τεκμήριο, επι τη βάση ότι αυτός που τους φιλοξενούσε κάλυπτε και κάποια από τα έξοδά τους, αρκεί αυτό να αποδεικνύεται. Επομένως, μέρος του τεκμηρίου διαβίωσης του φιλοξενημένου μπορεί να μεταφερθεί στον φιλοξενώντα.

Το αν σε συμφέρει να μπεις σε αυτή τη διαδικασία, βέβαια, είναι άλλο θέμα.

Η ουσία είναι ότι κάποια από τα χρήματα που έβαλες εσύ στην άκρη ως φιλοξενούμενος, στην πραγματικότητα τα επιβαρύνθηκε άλλος, όχι όμως και το τεκμήριο. Αν τα είχες επιβαρυνθεί εσύ, θα ήταν αλλιώς τα πράγματα. Καλώς ή κακώς, το τεκμήριο διαβίωσής σου κάποιος πρέπει να το χρεωθεί.

 

Επεξ/σία από dtzgr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...