Προς το περιεχόμενο

Ανάλωση κεφαλαίου


nojom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

19 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Για κάτσε λίγο, με ποια λογική παίρνεις σαν δεδομένο ότι ένα αυτοκίνητο θα σου φάει 100-150€ το μήνα σε βενζίνες? Ή μήπως πιστεύεις ότι όλα τα αυτοκίνητα καίνε το ίδιο, και πως κάθε οδηγός κάνει την ίδια χρήση/χιλιόμετρα στο αυτοκίνητο του? Εγώ ξέρω κάποιους που κάνουν καθημερινά 100 χλμ πήγαινε-έλα στην εργασία τους αλλά και κάποιους άλλους που κάνουν 0 επειδή πάνε με τα πόδια ή εργάζονται από το σπίτι, ξέρω κάποιους που δεν φτάνουν καν τις 5.000km (είμαι ένας από αυτούς), όπως και άλλους που δεν πέφτουν κάτω από 30.000km/έτος, ξέρω κάποιους που έχουν αυτοκίνητο που καίει κάτω από 5l ενώ άλλους με αυτοκίνητο που δεν πέφτει κάτω από 10l/100km.

Το πρόβλημα με τη λογική σου είναι το τσουβάλιασμα, το ίδιο ακριβώς πρόβλημα που έχει και η λογική του κράτους.

Η λογική δεν είναι του logistoulis. Έτσι είναι το σύστημα και εν μέρει μπορεί να του φαίνεται λογικό. Οι αδικίες πάντα θα υπάρχουν. Τα τεκμήρια (των οποίων δεν είμαι φαν) έχουν υπολογιστεί με τα διαθέσιμα στατιστικά στοιχεία. Δεν κοιτάμε αν εσύ κάνεις <5000km και αν εγώ κάνω >20000km. Κανείς από τους δύο μας μάλλον δεν θα είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα αν ο μέσος οδηγός κάνει 12.000km. Κάπως πρέπει να υπολογιστούν. Ούτε μπορούμε να πιάσουμε σαν περίπτωση κάποιον που δεν έχει κάνει service το αμάξι του ποτέ, αλλάζει λάστιχα στη δεκαετία και πληρώνει μόνο ασφάλεια και τέλη. 

21 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Το ότι δεν βλέπεις (ή δεν θέλεις να δεις) την αντίφαση δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχει.

Να αμφισβητήσω τα τεκμήρια μπορώ, η ουσία όμως είναι ότι θα κάνω μια τρύπα στο νερό επειδή πέρσι ούτε φαντάρος ήμουν, ούτε νοσηλευόμουν για 6-8 μήνες. Για αυτό ακριβώς η δήλωση "τα τεκμήρια είναι μαχητά" προκαλεί γέλια στην συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου.

Μπορείς να αμφισβητήσεις τα τεκμήρια κατοικίας και αυτοκινήτου. Πας με όλα τα δικαιολογητικά παραμάσχαλα στον έφορο και εκείνος αποφασίζει. Με πελάτη έχουμε ρίξει το τεκμήριο για 160τμ μονοκατοικία κατά 5k. Είχαμε όλους τους λογαριασμούς, πληρωμές ΕΝΦΙΑ, ασφαλιστήριο, κοινόχρηστα, τα πάντα. Αν ήθελε ας μη το δεχόταν. 

27 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αλήθεια, στον υπολογισμό "81 τμ Α' κατοικία έχει 5265 € τεκμήριο" βλέπεις κάποιο λάθος? Εκτός και αν εννοείς ότι ξέχασα να αναφέρω ότι το ποσό αυτό αυξάνεται όταν το ακίνητο έχει μεγάλη αντικειμενική αξία ή και όταν είναι μονοκατοικία.

Ο υπολογισμός σου είναι λάθος γιατί δεν χρεώνεται το σύνολο των 81τμ με 65 αλλά μόνο τα τμ >80

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, koulkos είπε

Η λογική δεν είναι του logistoulis. Έτσι είναι το σύστημα και εν μέρει μπορεί να του φαίνεται λογικό. Οι αδικίες πάντα θα υπάρχουν. Τα τεκμήρια (των οποίων δεν είμαι φαν) έχουν υπολογιστεί με τα διαθέσιμα στατιστικά στοιχεία. Δεν κοιτάμε αν εσύ κάνεις <5000km και αν εγώ κάνω >20000km. Κανείς από τους δύο μας μάλλον δεν θα είναι αντιπροσωπευτικό δείγμα αν ο μέσος οδηγός κάνει 12.000km. Κάπως πρέπει να υπολογιστούν. Ούτε μπορούμε να πιάσουμε σαν περίπτωση κάποιον που δεν έχει κάνει service το αμάξι του ποτέ, αλλάζει λάστιχα στη δεκαετία και πληρώνει μόνο ασφάλεια και τέλη.

Με μπερδεύει το post σου, από τη μια λες πως δεν είσαι φαν των τεκμηρίων, από την άλλη όμως υπερασπίζεσαι όχι μόνο την ύπαρξη τους αλλά και τον τρόπο με το οποίο υπολογίζονται, παρόλο που αδικούν πολύ κόσμο.

Πάντως το ύψος των τεκμηρίων δεν έχει οριστεί στα ύψη που είναι για το λόγο που νομίζεις, δεν έχει υπολογιστεί πως τόσα ξοδεύει ο μέσος οδηγός, απόδειξη για αυτό είναι - όπως έγραψα και παραπάνω - το ότι κάθε φορά που διαπιστώνουν ότι τα τεκμήρια δεν φέρνουν στα ταμεία του κράτους τους αναμενόμενους φόρους απλά τα αυξάνουν.

1 ώρα πριν, koulkos είπε

Μπορείς να αμφισβητήσεις τα τεκμήρια κατοικίας και αυτοκινήτου. Πας με όλα τα δικαιολογητικά παραμάσχαλα στον έφορο και εκείνος αποφασίζει. Με πελάτη έχουμε ρίξει το τεκμήριο για 160τμ μονοκατοικία κατά 5k. Είχαμε όλους τους λογαριασμούς, πληρωμές ΕΝΦΙΑ, ασφαλιστήριο, κοινόχρηστα, τα πάντα. Αν ήθελε ας μη το δεχόταν. 

Κοινόχρηστα σε μονοκατοικία ε? Lol

Αλλά πες ότι έκανες λάθος, πως εκ παραδρομής έγραψες "μονοκατοικία" ή "κοινόχρηστα", πως ακριβώς καταφέρατε και πείσατε τον ελεγκτή πως τα αποδεικτικά που του προσκομίσατε ήταν "τα πάντα"? Πως πείστηκε ότι το συγκεκριμένο οικονομικό έτος δεν είχαν γίνει κάποιες εργασίες για τις οποίες δεν του προσκομίσατε τιμολόγια? Επίσης αν δεν τα δεχόταν, τι ακριβώς θα του κάνατε?

Φυσικά και μπορείς να αμφισβητήσεις τα τεκμήρια κατοικίας και αυτοκινήτου, το αν θα τα καταφέρεις όμως είναι άλλο θέμα.

2 ώρες πριν, koulkos είπε

Ο υπολογισμός σου είναι λάθος γιατί δεν χρεώνεται το σύνολο των 81τμ με 65 αλλά μόνο τα τμ >80

Σε αυτό έχεις δίκιο, το έγραψα και παραπάνω, λάθος μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Μπάμιας είπε

με νόμιμα και δηλωμένα κανένας δε πήγε μπροστά.

Αν δε κυκλοφορούσε μαύρο χρήμα, η εικόνα της ελληνικής οικονομίας θα ήταν τελείως διαφορετική. Και όχι δε θα ήταν διαφορετική προς το καλύτερο. (Αυτό δε μπορούμε να το αναλύσουμε μιας και δεν επιτρέπεται).

Ακόμα και τώρα που πολλοί θα νομίζετε ότι έχει μπει μια "τάξη" χάρη στη τεχνολογία /τις κάρτες/την υποχρέωση καταβολής μισθού μέσω τράπεζας... τα μαύρα κάνουν πάρτυ.

Πήγαινε σε έναν λογιστή και θα στα κανονίσει. Υπάρχουν αρκετές λύσεις να πετύχεις αυτό που θέλεις, τις οποίες λύσεις δε πρόκειται να σου τις πούνε σε ένα ανοιχτό φορουμ. Εδώ έχουν μαζευτεί όλοι οι ηθικοί. Και δε μιλάω για απαραίτητα παράνομες λύσεις.

Αν η εφορία σου βγάζει τεκμαρτό 8000€ και εσύ ξοδεύεις 7000€, τότε είσαι ζημειωμενος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Για κάτσε λίγο, με ποια λογική παίρνεις σαν δεδομένο ότι ένα αυτοκίνητο θα σου φάει 100-150€ το μήνα σε βενζίνες? Ή μήπως πιστεύεις ότι όλα τα αυτοκίνητα καίνε το ίδιο, και πως κάθε οδηγός κάνει την ίδια χρήση/χιλιόμετρα στο αυτοκίνητο του? Εγώ ξέρω κάποιους που κάνουν καθημερινά 100 χλμ πήγαινε-έλα στην εργασία τους αλλά και κάποιους άλλους που κάνουν 0 επειδή πάνε με τα πόδια ή εργάζονται από το σπίτι, ξέρω κάποιους που δεν φτάνουν καν τις 5.000km (είμαι ένας από αυτούς), όπως και άλλους που δεν πέφτουν κάτω από 30.000km/έτος, ξέρω κάποιους που έχουν αυτοκίνητο που καίει κάτω από 5l ενώ άλλους με αυτοκίνητο που δεν πέφτει κάτω από 10l/100km.

Το πρόβλημα με τη λογική σου είναι το τσουβάλιασμα, το ίδιο ακριβώς πρόβλημα που έχει και η λογική του κράτους.

Ακριβώς αυτό. Έχω 3 αυτοκίνητα, γιατί, γιατί έτσι γουστάρω, δεν θα δώσω λογαριασμό σε κανέναν και ειδικά στο κράτος που βλέπει πολύ καλά μέσω των δηλώσεών μου πώς τα πήρα και πότε. Συγκεκριμένα δεν έχω πουλήσει κανένα από τα 3 αυτοκίνητα που είχα στη ζωή μου, και είμαι 40 πλέον.

Προφανώς το ένα είναι το καθημερινό μου, και τα άλλα 2 είναι για ειδικές αποστολές, και απλά δεν αξίζει και δεν θέλω κιόλας να τα πουλήσω. Πληρώνω που πληρώνω (δικαίως) τις ασφάλειες, τα κτεο και τα τέλη κυκλοφορίας. Αλλά το τσουβάλιασμα για τα τεκμήρια είναι πραγματικά παράλογο. 

Ευτυχώς που υπάρχουν μανάδες και πατεράδες και τα "μοιράζεις" εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, polaki είπε

Ακριβώς αυτό. Έχω 3 αυτοκίνητα, γιατί, γιατί έτσι γουστάρω, δεν θα δώσω λογαριασμό σε κανέναν και ειδικά στο κράτος που βλέπει πολύ καλά μέσω των δηλώσεών μου πώς τα πήρα και πότε. Συγκεκριμένα δεν έχω πουλήσει κανένα από τα 3 αυτοκίνητα που είχα στη ζωή μου, και είμαι 40 πλέον.

Προφανώς το ένα είναι το καθημερινό μου, και τα άλλα 2 είναι για ειδικές αποστολές, και απλά δεν αξίζει και δεν θέλω κιόλας να τα πουλήσω. Πληρώνω που πληρώνω (δικαίως) τις ασφάλειες, τα κτεο και τα τέλη κυκλοφορίας. Αλλά το τσουβάλιασμα για τα τεκμήρια είναι πραγματικά παράλογο. 

Ευτυχώς που υπάρχουν μανάδες και πατεράδες και τα "μοιράζεις" εκεί.

Οπότε, μια χαρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ουδεποτε τα τεκμηρια διαβιωσης+φορο πολυτελους διαβιωσης, εφεραν περισσοτερα εσοδα απο πριν... ειναι τοσο φειλ που δεν υπαρχουν σε αλλη χωρα εκτος ισως απο τουρκια(αν θυμαμαι καλα)...

ειναι τοσο στοκοι που δεν καταλαβαν οτι εχασαν πολυ παραπανω απο παροπλισμο σκαφων,αυτοκ.ελικοπτερα,αεροπλανα,πισινες αλλα και απο εξαρτωμενα γι αυτα συνεργεια,ανταλακτικα,φπα βενζινης,φπα ανταλακτικων,οαεδ απολυμενων ή χασιμο ασφαλιστικων εισφορων, τελη δημων.ενολιγης αν δεν γυρναει το χρημα ,δεν υπαρχει δουλεια προφανως θα εχεις μονιμη υφεση...

η μονη λυση ειναι να αντιγραψουν ατοφιο οποιοδηποτε φορολογικο στυλ κυπρου,βουλγαριας,ιρλανδιας που ειναι στην ιδια κατηγορια δύναμης ή κατάντιας για ε.ε

Επεξ/σία από kage
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...