Προς το περιεχόμενο

Ανάλωση κεφαλαίου


nojom

Προτεινόμενες αναρτήσεις

η ανάλωση κεφαλαίου είναι να χρησιμοποιήσουμε εισοδήματα παλαιοτέρων ετών για να καλύψουμε κάποια έξοδα που δε δικαιολογούντια με τα εισοδήματα της χρονιάς.

Το θέμα είναι πως δουλεύει όλο αυτό;

Έχω εισόδημα ας πούμε 8000€ τα τελευταία 5 χρόνια. Δε πληρώνω φόρο. τα τεκμήρια μου είναι 3000€ και ξοδεύω για αποδέιξεις το 10% ~800€ το χρόνο.

Θέλω να πάρω ένα αυτοκίνητο 15,000€. προφανώς θα με σκίσει η εφορία γιατί θα το θεωρήσει τεκμήριο.

Μπορώ όμως να πω ότι κάνω ανάλωση από τα 5 προηγούμενα έτη κι έτσι να μη πληρώσω €;

πχ να πω μάζευα 3000€ *5=15,000€ κι έτσι πήρα φέτος το αυτοκίνητο.

Πως υπολογίζεται πόσο μπορώ να χρησιμοποιήσω για ανάλωση.; από τα 8000€ εισόδημα αφαιρώ τα τεκμήρια (3000€) και μένουν 5000€ ; ισχύει αυτό; ή αφαιρώ και τις αγορές του αφορολόγητου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 35
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Χωρίς να είμαι λογιστής, ανάλωση κεφαλαίου  μπορείς να κάνεις και δέκα χρόνια πίσω. Επίσης, υπάρχει εργαλείο xls σχετικό με την ανάλωση και αν έχω καταλάβει σωστά δε μετράνε οι αποδείξεις που δηλώνεις κάθε έτος.

Θα πέρναγα όμως και από ένα λογιστικό γραφείο της γειτονιάς μου να ρωτήσω ή κάποιο φίλο θα έχεις που να ασχολείται περισσότερο με αυτά.

Επεξ/σία από stazzy1978
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, nojom είπε

η ανάλωση κεφαλαίου είναι να χρησιμοποιήσουμε εισοδήματα παλαιοτέρων ετών για να καλύψουμε κάποια έξοδα που δε δικαιολογούντια με τα εισοδήματα της χρονιάς.

Το θέμα είναι πως δουλεύει όλο αυτό;

Έχω εισόδημα ας πούμε 8000€ τα τελευταία 5 χρόνια. Δε πληρώνω φόρο. τα τεκμήρια μου είναι 3000€ και ξοδεύω για αποδέιξεις το 10% ~800€ το χρόνο.

Θέλω να πάρω ένα αυτοκίνητο 15,000€. προφανώς θα με σκίσει η εφορία γιατί θα το θεωρήσει τεκμήριο.

Μπορώ όμως να πω ότι κάνω ανάλωση από τα 5 προηγούμενα έτη κι έτσι να μη πληρώσω €;

πχ να πω μάζευα 3000€ *5=15,000€ κι έτσι πήρα φέτος το αυτοκίνητο.

Πως υπολογίζεται πόσο μπορώ να χρησιμοποιήσω για ανάλωση.; από τα 8000€ εισόδημα αφαιρώ τα τεκμήρια (3000€) και μένουν 5000€ ; ισχύει αυτό; ή αφαιρώ και τις αγορές του αφορολόγητου;

Ήσουνα φιλοξενούμενος ?

Αν ήσουν, ισχυει η αφαίρεση 8000-3000

και οι δαπάνες δεν πιάνονται.

Ανάλωση κάνεις όσα χρόνια πίσω θες, αλλά να είναι συνεχόμενα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν χρειάζετε να κάνεις ανάλωση κεφαλαίου 15.000 

Φέτος θα έχεις εισόδημα 8.000  Άρα 8000-3000 μένουν 5000 που μπορείς να δώσεις για το αυτοκίνητο. 

Θα χρειαστεί να κάνεις ανάλωση κεφαλαίου 10.000 μόνο. 

Κάτι άλλο που συνηθίζεται είναι να πάρεις το αυτοκίνητο με δάνειο. 

Το δάνειο δεν θα πληρωθεί όλο φέτος αλλά σε βάθος 2-3 ετών. 

Επεξ/σία από Vasileios-gr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, nojom είπε

η ανάλωση κεφαλαίου είναι να χρησιμοποιήσουμε εισοδήματα παλαιοτέρων ετών για να καλύψουμε κάποια έξοδα που δε δικαιολογούντια με τα εισοδήματα της χρονιάς.

Το θέμα είναι πως δουλεύει όλο αυτό;

Έχω εισόδημα ας πούμε 8000€ τα τελευταία 5 χρόνια. Δε πληρώνω φόρο. τα τεκμήρια μου είναι 3000€ και ξοδεύω για αποδέιξεις το 10% ~800€ το χρόνο.

Θέλω να πάρω ένα αυτοκίνητο 15,000€. προφανώς θα με σκίσει η εφορία γιατί θα το θεωρήσει τεκμήριο.

Μπορώ όμως να πω ότι κάνω ανάλωση από τα 5 προηγούμενα έτη κι έτσι να μη πληρώσω €;

πχ να πω μάζευα 3000€ *5=15,000€ κι έτσι πήρα φέτος το αυτοκίνητο.

Πως υπολογίζεται πόσο μπορώ να χρησιμοποιήσω για ανάλωση.; από τα 8000€ εισόδημα αφαιρώ τα τεκμήρια (3000€) και μένουν 5000€ ; ισχύει αυτό; ή αφαιρώ και τις αγορές του αφορολόγητου;

Δεν θα πεις τίποτα, θα ετοιμάσεις (μάλλον ο λογιστής σου θα ετοιμάσει) μια δήλωση ανάλωσης κεφαλαίου που θα περιγράφει αναλυτικά ένα ένα όλα τα οικονομικά στοιχεία (τα πάντα) για κάθε ένα έτος ξεχωριστά. Κάπως έτσι:

Φορολογικό έτος 2019: Σύνολο εισοδημάτων (εννοείται τα πάντα αναλυτικά ανά κατηγορία όπως φαινόταν και στη δήλωση που είχες κάνει) 8.000€, μείον τεκμήρια δαπάνες ας πούμε 3.000€, άρα διαθέσιμο υπόλοιπο για χρήση 5.000€.

Το ίδιο θα κάνεις για τα υπόλοιπα έτη πηγαίνοντας πίσω όσα έτη χρειαστεί ούτως ώστε το φετινό σου εισόδημα μαζί με την ανάλωση να καλύψουν τα φετινά σου τεκμήρια.

Υπόψιν πως για φέτος θα χρειαστεί να καλύψεις όχι μόνο όσα χρήματα πλήρωσες φέτος, αλλά και το τεκμήριο διαβίωσης για όσους μήνες το κυκλοφορήσεις φέτος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

επανέρχομαι με περισσότερες και συγκεκριμένες πληροφορίες.

Καταρχήν λογιστή δεν έχω. τα τελευταία χρόναι κάνω τη δήλωση μου μόνος. Έχω έναν ας πούμε γνωστό τον οποίο θα επισκεφτώ για συμβουλές. Πριν τον επισκεφτώ όμως θέλω να έχω μια ιδέα για το τι γίνεται. Δε θέλω να "κοιμάμαι" και να τα αφήνω όλα σε άλλους.

τα τεκμήρια τελικά είναι 5500. τα εισοδήματα σχεδόν 7500. Άρα από κάθε χρονιά μπορώ να "παίρνω" ~2000€ για ανάλωση.

Όπως τα υπολογίζω μπορώ να δικαιολογήσω το ποσό. Τώρα εντάξει και να βγουν τα τεκμήρια λίγο παραπάνω και να φορολογηθώ δε τρέχει κάτι. Το θέμα είναι να γλιτώσουμε όσα περισσότερα μπορούμε.

Το αυτοκίνητο βασικά είναι για τον αδελφό μου αλλά έχει χαμηλό εισόδημα οπότε θα μπει περισσότερο στο όνομα μου κι ένα μικρότερο ποσοστό στο όνομα του, ίσα ίσα μέχρι να φτάσει το αφορολόγητο. Μικρο το ποσό δε νομίζω να γίνει θέμα για 2-3 χιλιάρικα.

Από εκεί και πέρα, επειδή διαβάζω για ολόκληρη δήλωση ανάλωσης. Ειναι ολόκληρη φασαρία; δε γίνεται να κάνω μόνος μου την επόμενη χρονιά το Ε1; χρειάζομαι λογιστή. Δεν είναι για τα 30€ που θα δώσω στο λογιστή. Μπροστά στο αυτοκίνητο δεν είναι τίποτα αυτό το ποσό.

Δάνειο δε θέλω να πάρω. Δε γουστάρω να πληρώνω κερατιάτικα από τη στιγμή που έχω τα χρήματα. Αν βέβαια η εφορία που ράψει κανένα κουστούμι, θα προτιμήσω να πάρω αναγκαστικά δάνειο.

Το τεκμήριο διαβίωσης για το 2020 θα είναι μικρό μιας και θα αγοραστεί οκτ-νοε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ανάλωση κεφαλαίου είναι μια δυνατότητα η οποία μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε διάφορες καταστάσεις, για την ορθή εφαρμογή της να απευθυνθείς οπωσδήποτε σε λογιστή, μην προσπαθήσεις από μόνος γιατί μπορεί να κάνεις λάθος, ενώ ταυτόχρονα κάνοντας ανάλωση σχεδόν σίγουρα θα σε καλέσουν για έλεγχο από την ΔΟΥ ώστε να ελέγξουν την ανάλωση που έκανες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Η ανάλωση κεφαλαίου είναι μια δυνατότητα η οποία μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε διάφορες καταστάσεις, για την ορθή εφαρμογή της να απευθυνθείς οπωσδήποτε σε λογιστή, μην προσπαθήσεις από μόνος γιατί μπορεί να κάνεις λάθος, ενώ ταυτόχρονα κάνοντας ανάλωση σχεδόν σίγουρα θα σε καλέσουν για έλεγχο από την ΔΟΥ ώστε να ελέγξουν την ανάλωση που έκανες. 

καλά θα πάω σε λογιστή σίγουρα, μιας και δε μιλάμε για 100-200€.

Σχετικά με το κάλεσμα για έλεγχο που ανέφερες, αυτό γίνεται σχεδόν πάντα; Ακόμα κι αν ήταν να κάνω ανάλωση πχ 3000-4000 (σε 2 χρόνια) για το εισόδημα που αναφέρω (7500€); Δεν είναι ότι φοβάμαι τον έλεγχο αλλά δεν τους έχω εμπιστοσύνη και δε θα ήθελα μπλεξίματα.

καταλαβαίνω ότι σε τέτοια θέματα δε βγαίνει πλήρως άκρη απο το internet αλλά θα ήθελα να είχα μια εικόνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Βασίλης_29 είπε

Η ανάλωση κεφαλαίου είναι μια δυνατότητα η οποία μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε διάφορες καταστάσεις, για την ορθή εφαρμογή της να απευθυνθείς οπωσδήποτε σε λογιστή, μην προσπαθήσεις από μόνος γιατί μπορεί να κάνεις λάθος, ενώ ταυτόχρονα κάνοντας ανάλωση σχεδόν σίγουρα θα σε καλέσουν για έλεγχο από την ΔΟΥ ώστε να ελέγξουν την ανάλωση που έκανες. 

Δεν ισχύει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, nojom είπε

καλά θα πάω σε λογιστή σίγουρα, μιας και δε μιλάμε για 100-200€.

Σχετικά με το κάλεσμα για έλεγχο που ανέφερες, αυτό γίνεται σχεδόν πάντα; Ακόμα κι αν ήταν να κάνω ανάλωση πχ 3000-4000 (σε 2 χρόνια) για το εισόδημα που αναφέρω (7500€); Δεν είναι ότι φοβάμαι τον έλεγχο αλλά δεν τους έχω εμπιστοσύνη και δε θα ήθελα μπλεξίματα.

καταλαβαίνω ότι σε τέτοια θέματα δε βγαίνει πλήρως άκρη απο το internet αλλά θα ήθελα να είχα μια εικόνα

Η ουσία είναι να αποτυπώθει η πραγματικότητα. Αν πιστέψουν ότι την βγάζεις με 5500€ το χρόνο, όλα ΟΚ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαστε στο 2020, το taxisnet έχει τις δηλώσεις τουλάχιστο των 15 τελευταίων ετών. Το να ελέγξει αυτόματα αν το ποσό που επικαλείσαι για ανάλωση είναι πραγματικό είναι θέμα λίγων χιλιοστών του δευτερολέπτου. Αν δεν ταιριάζει, εύκολα σε καλούν να περάσεις από εκεί να εξηγήσεις τι δεν κατάλαβε ο σέρβερ.

Επεξ/σία από dtzgr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, dtzgr είπε

Είμαστε στο 2020, το taxisnet έχει τις δηλώσεις τουλάχιστο των 15 τελευταίων ετών. Το να ελέγξει αυτόματα αν το ποσό που επικαλείσαι για ανάλωση είναι πραγματικό είναι θέμα λίγων χιλιοστών του δευτερολέπτου. Αν δεν ταιριάζει, εύκολα σε καλούν να περάσεις από εκεί να εξηγήσεις τι δεν κατάλαβε ο σέρβερ.

Δεν είναι τόσο απλό όσο νομίζεις, το taxisnet όντως έχει τις δηλώσεις των τελευταίων 15 ετών αλλά χωρίς όλες τις πληροφορίες. Για να μπορέσει ο ελεγκτής να κάνει τον έλεγχο θα πρέπει να έχει μπροστά του τη δήλωση ανάλωσης και να ελέγξει/διασταυρώσει με τις δηλώσεις κάθε ένα νούμερο που έχεις γράψει, αλλά και τα σύνολα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Δεν είναι τόσο απλό όσο νομίζεις, το taxisnet όντως έχει τις δηλώσεις των τελευταίων 15 ετών αλλά χωρίς όλες τις πληροφορίες. Για να μπορέσει ο ελεγκτής να κάνει τον έλεγχο θα πρέπει να έχει μπροστά του τη δήλωση ανάλωσης και να ελέγξει/διασταυρώσει με τις δηλώσεις κάθε ένα νούμερο που έχεις γράψει, αλλά και τα σύνολα.

Το σύστημα τους μια χαρά βλέπει αν έχεις ανάλωση και πολύ αναλυτικά μάλιστα αν έχεις δει σχετική εκτύπωση

Παρόλα αυτά μπορεί να σε φωνάξουν για έλεγχο να τους πας αυτό που μπορούν να εκτυπώσουν και οι ίδιοι ώστε σε δουλειά να βρισκόμαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα τα στοιχεία που περιέχει ο πίνακας της ανάλωσης περιέχονται στις δηλώσεις Ε1.

Το taxisnet έχει όλες τις δηλώσεις Ε1 της τελευταίας 15ετιας (τουλάχιστο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, dtzgr είπε

Όλα τα στοιχεία που περιέχει ο πίνακας της ανάλωσης περιέχονται στις δηλώσεις Ε1.

Το taxisnet έχει όλες τις δηλώσεις Ε1 της τελευταίας 15ετιας (τουλάχιστο).

Βλέπουν τι έχεις για αυτό ή την παίρνει εκείνη την ώρα και τέλος ή αν δει το σύστημα ότι δεν έχει και παρόλα αυτά εσύ θες να την υποβάλεις σου βγαίνει μήνυμα να  πας από κει με πινακακια και βλακείες

Παρόλα αυτά ακόμα και αν πάρει την ανάλωση το σύστημα και εκκαθαριστεί η δήλωση κανονικά υπάρχει περίπτωση να σε φωνάξουν για έλεγχο να τους πας πινακακια χωρίς λόγο, συνήθως όχι αλλά έχω δει να συμβαίνει τουλάχιστον 2-3 φορές η μία μάλιστα ήταν ο πατέρας μου ο οποίος επειδή βαριοταν την κοροϊδία, τους πάει την περσινή δήλωση μονο που τον κάλυπτε μια χαρά

Επεξ/σία από logistoulis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...