Προς το περιεχόμενο

Kuo: Τα iPhone 12 δεν θα περιλαμβάνουν στη συσκευασία Earpods αλλά και φορτιστή


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsakis11 είπε

Δεν ειπαμε πως ειναι προβλημα το να μην εχει φορτιστη η συσκευασια.. γελαμε που νομιζετε πως το κανει για το περιβαλλον και οχι για το κερδος,..καλα κανει δικα της ειναι τα κινητα ας τα κανει και μιας χρησης. δεν εχουμε προβλημε με την απλ προσπαθουμε να καταλαβουμε ποσο μακρυα φτασατε για να σκεφτειτε πως να δικαιολογησετε μια ηλιθιοτητα μιας εταιριας..ασχημο πραγμα να μη μπορεις να καταλαβεις βασικες πρακτικες...η απλ ποτε μα ΠΟΤΕ δε νοιαστηκε για το περιβαλλον, αν νοιαζοταν θα ειχε αλλαξει προ 10ετιας τους κονεκτορες της..Επισης ποτε μα ποτε δε νοιαστηκε για τα λεφτα που δινει ο αγοραστης και φημιζεται γιαυτο και καυχιεται κιολας..και καλα κανει..ουτε τωρα νοιαστηκε

Όλη σου η συζήτηση περιστρεφόταν γύρω από το πόσο δύσκολο θα είναι για κάποιον να αγοράσει ξεχωριστά έναν φορτιστή. Τώρα ξαφνικά δεν έχεις πρόβλημα που δεν θα έχει φορτιστή στη συσκευασία? Μπράβο. Τουλάχιστον συνετίστηκες και ανέβηκες level λίγο. Σε λίγο μπορεί να παραγγείλεις και κάτι online από το κινητό σου χωρίς το PC σου δηλαδή...

Ουδέποτε είπα ότι η Apple ή οι υπόλοιπες πολυεθνικές νοιάζονται για το περιβάλλον. Εσύ ανέφερες το πράσινο κομμάτι στο προηγούμενο post και εγώ το σχολίασα. Και για να το ξεκαθαρίσω, ο λόγος που πιστεύω ότι έγινε όλο αυτό είναι καθαρά κερδοσκοπικός. Απλώς τυχαίνει να μπορεί να οφελήσει και λίγο το περιβάλλον έμμεσα.

Επίσης, εγώ τουλάχιστον, δεν δικαιολόγησα πουθενά την Apple. Δήλωσα από την αρχή ότι με αφήνει αδιάφορο το αν θα έχει φορτιστή μέσα το κουτί ή όχι και ότι μερικοί το έχετε τραβήξει από τα μαλλιά το θέμα. Τις δικές σας παιδαριώδεις υπερβολές και τις παρομιώσεις σας που είναι για γέλια σχολίασα. Όχι την πολιτική της Apple.

Τέλος, δεν έχω ανάγκη να καταλάβω καμία πρακτική. Αγοράζω κάτι πρωτίστως επειδή μου αρέσει χωρίς να νιώθω την ανάγκη να το παίζω εδώ μέσα (άγνωστος μεταξύ αγνώστων) δήθεν "συνειδητοποιημένος καταναλωτής" και άλλα τέτοια γλυκανάλατα που λένε μερικοί αστείοι.

Και όσο αναφορά το iPhone 12, τυχαίνει να είμαι και.... από τους "υπερτυχερούς" που δεν θα κουραστούν καθόλου κατά την αγορά του. Θα χρησιμοποιήσω τον φορτιστή του Pixel 4 μου που ήρθε με usb-c. Έτσι για να μην ανυσηχείτε κιόλας μη τυχόν μοχθήσουμε πολύ οι υποψήφιοι αγοραστές και πάει στράφι όλη η συζήτηση... 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 σελίδες, 600+ σχόλια γιατί η apple θα αφαιρέσει το φορτιστή και τα ακουστικά απο το επόμενο iphone ...και όταν θα το κάνουν και οι κατασκευαστές κινητων με android θα δούμε καμιά 40ριά σχόλια το πολύ,....που θα κατηγορούν πάλι την apple που παρέσυρε τους άλλους να κάνουν το ίδιο πράγμα μιάς και δεν έχουν δικιά τους βούληση.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμπερασμα στον δικο τους κοσμο δεν τους κερδιζεις !! ΑΡΑ εχουμε και λεμε..ξαφνικα μια μερα αποφασισαμε ,χωρις ποτε να το εχουμε ξαναπει ποτε και κανενας μας σε τουτο τον ματαιο κοσμο, οτι ειναι καλυτερα για τον καταναλωτη και το περιβαλλον ,που σκεφτεται αυτος ο καταναλωτης , να μην υπαρχουν φορτιστες μεσα στις συσκευες που αγοραζουμε και ειναι απαραιτητος για να λειτουργησουν  και να τους αγοραζουμε εξτρα.ΟΚ με βρισκει συμφωνο ολο αυτο για να ανεβω λεβελ ! Ευτυχως παιδια εδω μεσα εμαθα παρα πολλα πραγματα σε 2 μερες !!! Σας ευχαριστω πολυ !

Επισης δε σε αφηνει αδιαφορο οταν με τοσο σθενος και παθος προσπαθεις να αποδειξεις κατι το οποιο ειναι απλα αστειο οπως και οι ροδες και η βαση . Γραφεις επιθετικα και φαινεται πως σε ενοχλει να σου φερνουν αντιρρηση γιατι μαλλον θεωρεις πως τα ξερεις ολα. Δεν ξερω την ηλικια σου αλλα πανω απο 25 30 δεν εισαι.και αν εισαι δε σου φαινεται.κανεις δεν ειπε οτι θα κουραστουμε απο την αγορα του εξτρα φορτιστη κανεις δε μιλησε για λεφτα ουτε για κυκλωπες..ειπα απλα πως ειναι μια χαζη κινηση...οπως οι ροδες οπως η βαση κλπ.. ειναι ιδιωτικη εταιρια και μπορει να κανει οτι γουσταρει το αστειο ειναι πως η ιδια δεν εχει την αναγκη να δικαιολογηθει αλλα αφηνει τους  ορκισμενους φανς ! μια χαρα σας παει και δεν εννοω τιμολογιακα αλλα σας εχει φανατισει...μιλατε επιθετικα και προσβαλλετε τον κοσμο (και οι ανδροιντ και οι απλ) μιλωντας για εναν φορτιστη η μια βαση η ενα ροδακι ! δε μπορειτε απλως να κανετε κουβεντα !

Επισης για τον φιλο πιο πανω που ειπε οτι θα το κανουν και οι εταιριες ανδροιντ .. ε δεν ειναι λογικο ? οταν βλεπει οτι ο κοσμος δεν αντιδραει θα ακολουθησουν κι αυτες ! η απλ απλως με το κυρος της εχει καταφερει να το ελεγξει ! πρωτοπορος φυσικα...

Θυμαμαι καποιους που δικαιολογησαν μεχρι και το throtlling που εκανε τοτε χωρις να ενημερωσει τον κοσμο..δηλαδη ουσιαστικα αλλαζε τα specs και τις επιδοσεις χωρις να σε ενημερωσει !!!

Σε μια 5ετια να δεις που θα τα κανει ενοικιαζομενα  και θα λενε αυτο ειναι πολιτισμος ειναι για να παμε μπροστα !!!!!

Υ.Γ καμια αντιπαθεια προς την απλ...μονο προς τους φανατικους και των με και των δε

1 ώρα πριν, D.Luffy είπε

Όλη σου η συζήτηση περιστρεφόταν γύρω από το πόσο δύσκολο θα είναι για κάποιον να αγοράσει ξεχωριστά έναν φορτιστή. Τώρα ξαφνικά δεν έχεις πρόβλημα που δεν θα έχει φορτιστή στη συσκευασία? Μπράβο. Τουλάχιστον συνετίστηκες και ανέβηκες level λίγο. Σε λίγο μπορεί να παραγγείλεις και κάτι online από το κινητό σου χωρίς το PC σου δηλαδή...

Ουδέποτε είπα ότι η Apple ή οι υπόλοιπες πολυεθνικές νοιάζονται για το περιβάλλον. Εσύ ανέφερες το πράσινο κομμάτι στο προηγούμενο post και εγώ το σχολίασα. Και για να το ξεκαθαρίσω, ο λόγος που πιστεύω ότι έγινε όλο αυτό είναι καθαρά κερδοσκοπικός. Απλώς τυχαίνει να μπορεί να οφελήσει και λίγο το περιβάλλον έμμεσα.

Επίσης, εγώ τουλάχιστον, δεν δικαιολόγησα πουθενά την Apple. Δήλωσα από την αρχή ότι με αφήνει αδιάφορο το αν θα έχει φορτιστή μέσα το κουτί ή όχι και ότι μερικοί το έχετε τραβήξει από τα μαλλιά το θέμα. Τις δικές σας παιδαριώδεις υπερβολές και τις παρομιώσεις σας που είναι για γέλια σχολίασα. Όχι την πολιτική της Apple.

Τέλος, δεν έχω ανάγκη να καταλάβω καμία πρακτική. Αγοράζω κάτι πρωτίστως επειδή μου αρέσει χωρίς να νιώθω την ανάγκη να το παίζω εδώ μέσα (άγνωστος μεταξύ αγνώστων) δήθεν "συνειδητοποιημένος καταναλωτής" και άλλα τέτοια γλυκανάλατα που λένε μερικοί αστείοι.

Και όσο αναφορά το iPhone 12, τυχαίνει να είμαι και.... από τους "υπερτυχερούς" που δεν θα κουραστούν καθόλου κατά την αγορά του. Θα χρησιμοποιήσω τον φορτιστή του Pixel 4 μου που ήρθε με usb-c. Έτσι για να μην ανυσηχείτε κιόλας μη τυχόν μοχθήσουμε πολύ οι υποψήφιοι αγοραστές και πάει στράφι όλη η συζήτηση... 

Καταλαβαινεις φανταζομαι πως ειρωνειες τετοιου επιπεδου ειναι ακομψες για εναν καταρτισμενο ανθρωπο οπως εσυ ετσι ? Σε κανεναν δεν ειπα οτι ειναι δυσκολο να αγορασεις εναν ψωροφορτιστη οπως ειναι ειδικα της απλ..Το περιβαλλον θα οφεληθει αν κλεισεις το πισι η το κινητο σου που ξοδευουν ρευμα και αφιερωσεις χρονο στο να μαθεις λιγο απο συμπεριφορες. οταν δε μπορεις να πεισεις με τα επιχειρηματα  σου μη το ριχνεις στις  ειρωνειες , γιατι καταρχας προσβαλλεις τον εαυτο ,σου εμενα δε μου καιγεται καρφι για τον τροπο σου αλλα υπαρχει κοσμος που διαβαζει και δεν ειναι ομορφο ξαφνικα εκει που λεμε ολοι την αποψη μας να πεταγεται ο κλασικος Ελληναρας να ειρωνευτει και να μας δειξει οτι τα ξερει ολα και οτι ολες οι αποψεις που δε συμφωνουν με αυτον τις λενε η χαζοι η χαμηλοτερου λεβελ και τετοιες μπουρδες.

  • Like 2
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 30/6/2020 στις 8:43 ΜΜ, music_lover είπε

Εγώ πάλι δεν μπορώ χωρίς ταχυφόρτιση, από το 20% που ξεκινά μέχρι το 90% που το βγάζω, 35 λεπτά δρόμος..εμένα μου έλυσε τα χέρια πάντως.

έχεις δεί πτώση στο ποσοστό ζωής της μπαραρίας? και αν ναι ποσο?

Επεξ/σία από nosstrom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παλικάρια έτσι θα πάει ως και την ημερομηνία κυκλοφορίας του κινητού??? 

Έχουμε ακόμα τρεις μήνες...

Κάντε κράτει γιατί και καλοκαίρι είναι, και μίνι καύσωνα έχουμε, και οι διακοπές αργούν, και λιγοστεύει η υπομονή των mods...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, nosstrom είπε

έχεις δεί πτώση στο ποσοστό ζωής της μπαραρίας? και αν ναι ποσο?

Στους 7 μήνες που το έχω, τίποτα, ίσα ίσα , όσο περισσότερο περνούν οι μέρες, τόσο καλύτερη γίνεται. Και αν θέλω να την αλλάξω, 20 ευρώ κοστίζει από το επίσημο service της 1+ στην Πολωνία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, music_lover είπε

Στους 7 μήνες που το έχω, τίποτα, ίσα ίσα , όσο περισσότερο περνούν οι μέρες, τόσο καλύτερη γίνεται. Και αν θέλω να την αλλάξω, 20 ευρώ κοστίζει από το επίσημο service της 1+ στην Πολωνία.

 ασχετο με το θέμα μας    one plus εχεις? τι ρωταω το λες πάνω....   περιμένω το 8τ pro

πάντως δε μου κάθεται καλα να βάλω ταχυφορτιστή στο xs ... η ζωη της μπαταριας θα πέσει πολύ γρηγορα ετσι νομίζω

Επεξ/σία από nosstrom
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, AtiX είπε

Ρε παλικάρια έτσι θα πάει ως και την ημερομηνία κυκλοφορίας του κινητού??? 

Έχουμε ακόμα τρεις μήνες...

Κάντε κράτει γιατί και καλοκαίρι είναι, και μίνι καύσωνα έχουμε, και οι διακοπές αργούν, και λιγοστεύει η υπομονή των mods...

Ετσι θα παει μεχρι να ανεβουμε λεβελ εμεις που δεν εχουμε(?) iphone ! Μολις ανεβουμε θα σταματησουν να προσβαλλουν τη νοημοσυνη μας μερικοι εδω μεσα.

Η αληθεια ειναι πως το χαλασαμε το νημα και εχουν δικιο οι μοδς ! εγω δεν απαντω επι προσωπικου ξανα

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tsakis11 είπε

Καταλαβαινεις φανταζομαι πως ειρωνειες τετοιου επιπεδου ειναι ακομψες για εναν καταρτισμενο ανθρωπο οπως εσυ ετσι ? Σε κανεναν δεν ειπα οτι ειναι δυσκολο να αγορασεις εναν ψωροφορτιστη οπως ειναι ειδικα της απλ..Το περιβαλλον θα οφεληθει αν κλεισεις το πισι η το κινητο σου που ξοδευουν ρευμα και αφιερωσεις χρονο στο να μαθεις λιγο απο συμπεριφορες. οταν δε μπορεις να πεισεις με τα επιχειρηματα  σου μη το ριχνεις στις  ειρωνειες , γιατι καταρχας προσβαλλεις τον εαυτο ,σου εμενα δε μου καιγεται καρφι για τον τροπο σου αλλα υπαρχει κοσμος που διαβαζει και δεν ειναι ομορφο ξαφνικα εκει που λεμε ολοι την αποψη μας να πεταγεται ο κλασικος Ελληναρας να ειρωνευτει και να μας δειξει οτι τα ξερει ολα και οτι ολες οι αποψεις που δε συμφωνουν με αυτον τις λενε η χαζοι η χαμηλοτερου λεβελ και τετοιες μπουρδες.

Γράφεις μερικές σελίδες πίσω για ποντίκια χωρίς κλικ, για ακουστικά χωρίς ηχεία, ότι θα βγάλουν και την κάμερα, για φρέντο με πλαστικό καλαμάκι και περιμένεις και συζητήσεις.... κομψότητας. Έφτασες να πεις ότι χρειάζεται κάποιος και PC για να μπει σε μια ιστοσελίδα για αγορές... Μετά όταν στο έκανα quote το μπάλωσες λέγοντας ότι δήθεν αναφερόσουν στον εαυτό σου αλλά πολύ αργά. Ε λοιπόν αυτά εγώ ως trolling τα εκλαμβάνω. Σίγουρα όχι ως σοβαρά επιχειρήματα.

Και όσο αναφορά στις "συμπεριφορές" που αναφέρεσαι, όποιος σου έχει πει μέχρι τώρα ότι δεν τον ενοχλεί η κίνηση της Apple τον έχεις τσουβαλιάσει ως "Apple fan", ότι δεν είναι αντικειμενικός (λες και εσύ είσαι), ότι πετάει τη σκούφια του, ότι έχει μετοχές και αναρωτιέσαι που θα φτάσει για να υπερασπίσει την εταιρία.... Τα βάζω και σε bold σε περίπτωση που έχεις ξεχάσει τι έγραφες. Και μετά από όλα αυτά, κάνεις πνεύμα και για αντίθετες απόψεις και Ελληνάρες τρομάρα σου. 

 

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Γράφεις μερικές σελίδες πίσω για ποντίκια χωρίς κλικ, για ακουστικά χωρίς ηχεία, ότι θα βγάλουν και την κάμερα, για φρέντο με πλαστικό καλαμάκι και περιμένεις και συζητήσεις.... κομψότητας. Έφτασες να πεις ότι χρειάζεται κάποιος και PC για να μπει σε μια ιστοσελίδα για αγορές... Μετά όταν στο έκανα quote το μπάλωσες λέγοντας ότι δήθεν αναφερόσουν στον εαυτό σου αλλά πολύ αργά. Ε λοιπόν αυτά εγώ ως trolling τα εκλαμβάνω. Σίγουρα όχι ως σοβαρά επιχειρήματα.

Και όσο αναφορά στις "συμπεριφορές" που αναφέρεσαι, όποιος σου έχει πει μέχρι τώρα ότι δεν τον ενοχλεί η κίνηση της Apple τον έχεις τσουβαλιάσει ως "Apple fan", ότι δεν είναι αντικειμενικός (λες και εσύ είσαι), ότι πετάει τη σκούφια του, ότι έχει μετοχές και αναρωτιέσαι που θα φτάσει για να υπερασπίσει την εταιρία.... Τα βάζω και σε bold σε περίπτωση που έχεις ξεχάσει τι έγραφες. Και μετά από όλα αυτά, κάνεις πνεύμα και για αντίθετες απόψεις και Ελληνάρες τρομάρα σου. 

Συγνωμη ειναι κακο στα ποντικια να διαλεγεις εσυ το κουμπακι και να μην ειναι στη συσκευασια αλλα να το παιρνεις επι τοπου απο το ιδιο μαγαζι οπως τον φορτιστη ? γιατι σου φαινεται τοσο κακο δεν καταλαβαινω,ο φρεδδο κολλουσε στο θεμα περιβαλλοντος ..σε πληροφορω πως δεν ηταν τρολιες ηταν μια χαρα τελεια επιχειρηματα, πραγματικα στο λεω δεν τρολλαρα θελω να μου εξηγησεις τι διαφορα εχει το κλικ απ το ποντικι με τον φορτιστη χωρις κανενα ιχνος τρολ. Κανεναν δεν τσουβαλιασα και σε κανεναν δεν επιτεθηκα λεκτικα .. αμυνα παιζω . Οσο για την αντικειμενικοτητα μου ναι νομιζω πως ειμαι ως προς τις εταιριες τωρα εχω σαμσουνγκ αλλα το επομενο θα ειναι σιγουρα απλ και ας μην εχει φορτιστη :D

Ας ζητησουμε ενα συγνωμη απ τους μοδς γιατι τους φτασαμε στα ορια τους !

το μυριζω το μπαν ! και εχω να βαλω αγγελιες :D

Επεξ/σία από tsakis11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 λεπτά πριν, tsakis11 είπε

Συγνωμη ειναι κακο στα ποντικια να διαλεγεις εσυ το κουμπακι και να μην ειναι στη συσκευασια αλλα να το παιρνεις επι τοπου απο το ιδιο μαγαζι οπως τον φορτιστη ? γιατι σου φαινεται τοσο κακο δεν καταλαβαινω,ο φρεδδο κολλουσε στο θεμα περιβαλλοντος ..σε πληροφορω πως δεν ηταν τρολιες ηταν μια χαρα τελεια επιχειρηματα, πραγματικα στο λεω δεν τρολλαρα θελω να μου εξηγησεις τι διαφορα εχει το κλικ απ το ποντικι με τον φορτιστη χωρις κανενα ιχνος τρολ. Κανεναν δεν τσουβαλιασα και σε κανεναν δεν επιτεθηκα λεκτικα .. αμυνα παιζω . Οσο για την αντικειμενικοτητα μου ναι νομιζω πως ειμαι ως προς τις εταιριες τωρα εχω σαμσουνγκ αλλα το επομενο θα ειναι σιγουρα απλ και ας μην εχει φορτιστη :D

Ας ζητησουμε ενα συγνωμη απ τους μοδς γιατι τους φτασαμε στα ορια τους !

το μυριζω το μπαν ! και εχω να βαλω αγγελιες :D

Αυτό που έχω πει περιληπτικά μέχρι τώρα είναι ότι δεν θεωρώ (τουλάχιστον εγώ) τόσο μεγάλο το πρόβλημα έλλειψης του φορτιστή από την συσκευασία. Δεν θα συνεχίσω να σχολιάζω το θέμα με το ποντίκι γιατί θα ξεφύγουμε και θα φάμε το μπαν παρέα... Ας μείνουμε εντός θέματος.

Δεν χτυπάμε παλαμάκια όσοι λέμε ότι δεν μας ενοχλεί η κίνηση. Απλά δεν μας απασχολεί. Προφανώς η συσκευή χρειάζεται τον φορτιστή αλλά είναι ένα εξάρτημα (για να αποφύγουμε τις "βαφτίσεις" που έλεγες πριν) το οποίο το βρίσκεις πολύ εύκολα στο μαγαζί ή στην ιστοσελίδα αγοράς μαζί με τη συσκευή. Αυτά περί "ευκολίας" χωρίς υπερβολές με αυτοκίνητα, ζάντες και γερανούς.

Το θέμα τιμής τώρα, το καλό της υπόθεσης είναι ότι δεν πρόκειται για φορτιστή ο οποίος είναι αποκλειστικά συμβατός με συσκευή της Apple. Μπορεί κάποιος να αγοράσει όποιον θέλει και να τον χρησιμοποιήσει και για άλλες usb-c συσκευές. Δεν θα πάει "χαμένη" η αγορά. Επίσης μπορεί να τον αγοράσει και σήμερα αν θέλει να έχει την "out of the box" εμπειρία στο μέλλον εφόσον το θεωρεί πολύ σημαντικό.

Αν μιλούσαμε για proprietary εξάρτημα (τα συνηθίζει κάτι τέτοια αυτή η εταιρία) τότε πιστεύω ότι δικαιωματικά θα έπεφτε κράξιμο γιατί θα σε αναγκάζε να αγοράσεις κάτι το οποίο θα σου ήταν άχρηστο για οτιδήποτε άλλο εκτός από το iPhone και θα είχε και τον πλήρη έλεγχο της τιμής. Εκεί η "έξτρα" αγορά είναι εντελώς καταναγκαστική και κατακριτέα. 

Τέλος, η Apple είπε ότι θέλει να κρατήσει το κόστος χαμηλό δήθεν για την προσθήκη 5G. Προφανώς κερδοσκοπική κίνηση μιας και δεν είναι εταιρία που πουλάει στραγάλια. Το καταλαβαίνουμε. Από την άλλη όμως είναι προτιμότερο κατά τη γνώμη μου από το να φουσκώσει ακόμα παραπάνω την τιμή του προιόντος βάζοντας κάτι μέσα το οποίο ενδεχομένως κάποιοι να έχουν ήδη στην κατοχή τους. 

 

 

Επεξ/σία από D.Luffy
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, D.Luffy είπε

Αυτό που έχω πει περιληπτικά μέχρι τώρα είναι ότι δεν θεωρώ (τουλάχιστον εγώ) τόσο μεγάλο το πρόβλημα έλλειψης του φορτιστή από την συσκευασία. Δεν θα συνεχίσω να σχολιάζω το θέμα με το ποντίκι γιατί θα ξεφύγουμε και θα φάμε το μπαν παρέα... Ας μείνουμε εντός θέματος.

Δεν χτυπάμε παλαμάκια όσοι λέμε ότι δεν μας ενοχλεί η κίνηση. Απλά δεν μας απασχολεί. Προφανώς η συσκευή χρειάζεται τον φορτιστή αλλά είναι ένα εξάρτημα (για να αποφύγουμε τις "βαφτίσεις" που έλεγες πριν) το οποίο το βρίσκεις πολύ εύκολα στο μαγαζί ή στην ιστοσελίδα αγοράς μαζί με τη συσκευή. Αυτά περί "ευκολίας" χωρίς υπερβολές με αυτοκίνητα, ζάντες και γερανούς.

Το θέμα τιμής τώρα, το καλό της υπόθεσης είναι ότι δεν πρόκειται για φορτιστή ο οποίος είναι αποκλειστικά συμβατός με συσκευή της Apple. Μπορεί κάποιος να αγοράσει όποιον θέλει και να τον χρησιμοποιήσει και για άλλες usb-c συσκευές. Δεν θα πάει "χαμένη" η αγορά. Επίσης μπορεί να τον αγοράσει και σήμερα αν θέλει για να έχει την "out of the box" εμπειρία στο μέλλον εφόσον το θεωρεί πολύ σημαντικό.

Αν μιλούσαμε για proprietary εξάρτημα (τα συνηθίζει κάτι τέτοια αυτή η εταιρία) τότε πιστεύω ότι δικαιωματικά θα έπεφτε κράξιμο γιατί θα σε αναγκάζε να αγοράσεις ένα εξάρτημα το οποίο θα σου ήταν άχρηστο για οτιδήποτε άλλο εκτός από το iPhone και θα είχε και τον πλήρη έλεγχο της τιμής. Εκεί η αγορά είναι εντελώς καταναγκαστική και κατακριτέα. 

Τέλος, η Apple είπε ότι θέλει να κρατήσει το κόστος χαμηλό δήθεν για την προσθήκη 5G. Προφανώς κερδοσκοπική κίνηση μιας και δεν είναι εταιρία που πουλάει στραγάλια. Το καταλαβαίνουμε. Από την άλλη όμως είναι προτιμότερο κατά τη γνώμη μου από το να φουσκώσει ακόμα παραπάνω την τιμή του προιόντος βάζοντας κάτι μέσα το οποίο ενδεχομένως κάποιοι να έχουν ήδη στην κατοχή τους. 

θα συμφωνησω σε ολα ! (νομιζω τη γλιτωσαμε χαχα) καλη συνεχεια σε ολους !

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, tsakis11 είπε

Ετσι θα παει μεχρι να ανεβουμε λεβελ εμεις που δεν εχουμε(?) iphone ! Μολις ανεβουμε θα σταματησουν να προσβαλλουν τη νοημοσυνη μας μερικοι εδω μεσα.

Η αληθεια ειναι πως το χαλασαμε το νημα και εχουν δικιο οι μοδς ! εγω δεν απαντω επι προσωπικου ξανα

Ούτε εγω έχω iPhone. Πότε δεν ειχα. Και πότε δεν θα πάρω. Το απεχθάνομαι μαζί με την Apple. Παρολαυτα, καλά κάνει και αφαιρεί το φορτιστή, μακάρι να το κάνει και η xiaomara. Έχω 19 φορτιστές σπίτι, δεν κάνω συλλογή, μου φτανουν

33 λεπτά πριν, tsakis11 είπε

Συγνωμη ειναι κακο στα ποντικια να διαλεγεις εσυ το κουμπακι και να μην ειναι στη συσκευασια αλλα να το παιρνεις επι τοπου απο το ιδιο μαγαζι οπως τον φορτιστη ? γιατι σου φαινεται τοσο κακο δεν καταλαβαινω,ο φρεδδο κολλουσε στο θεμα περιβαλλοντος ..σε πληροφορω πως δεν ηταν τρολιες ηταν μια χαρα τελεια επιχειρηματα, πραγματικα στο λεω δεν τρολλαρα θελω να μου εξηγησεις τι διαφορα εχει το κλικ απ το ποντικι με τον φορτιστη χωρις κανενα ιχνος τρολ. Κανεναν δεν τσουβαλιασα και σε κανεναν δεν επιτεθηκα λεκτικα .. αμυνα παιζω . Οσο για την αντικειμενικοτητα μου ναι νομιζω πως ειμαι ως προς τις εταιριες τωρα εχω σαμσουνγκ αλλα το επομενο θα ειναι σιγουρα απλ και ας μην εχει φορτιστη :D

Ας ζητησουμε ενα συγνωμη απ τους μοδς γιατι τους φτασαμε στα ορια τους !

το μυριζω το μπαν ! και εχω να βαλω αγγελιες :D

Άμα ακόμα δεν έχεις καταλάβει γιατί είναι εκτός τόπου το παράδειγμα με το ποντίκι και τα υπόλοιπα παρόμοια παραδείγματα που έχεις θέσει δεν υπάρχει σωτηρία μαν. Είσαι χαμένη υπόθεση. Θα δοκιμάσω άλλη μια. 

Κάθε πότε αλλάζεις ποντίκι? Πόσο πιθανό είναι να έχεις ήδη κουμπάκια για ποντίκι σπίτι σου και μάλιστα να ταιριάζουν στο ποντίκι που μόλις αγόρασες? Και τα δύο είναι από απίθανα μέχρι αδύνατα. Από την άλλη πόσο πιθανό είναι κάποιος να έχει Ήδη από 1 έως 50 φορτιστές σπίτι του και να μην χρειάζεται τον φορτιστή νούμερο 51?

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...