Προς το περιεχόμενο

Kuo: Τα iPhone 12 δεν θα περιλαμβάνουν στη συσκευασία Earpods αλλά και φορτιστή


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, music_lover είπε

Ρε φίλε, ειλικρινά, με δουλεύεις? Είσαι σε μια παρέα στην οποία ο ένας σε αποκαλεί ηλίθιο και εσύ έχεις διάθεση για κουβέντα με τους υπόλοιπους

Αν σε μια παρέα κάποιος σε αποκάλεσε ηλίθιο εσένα θα σε ενοχλούσε το γεγονός ότι σε αποκάλεσε η το αν είπες κάτι που τον έκανε ορθά να σε αποκαλέσει? 

Οταν δείχνεις έλλειψη κοινής λογικής δεν μπορώ να σε θεωρήσω Αϊνστάιν ας πούμε. Όταν θεωρείς φοβερά παραδείγματα το κλειδι του αυτοκινήτου και δεν καταλαβαίνεις τι διαφορά έχει με τον φορτιστή ενός κινητού επίσης δεν μπορώ να σε θεωρήσω Αϊνστάιν. 

Πάντως όπως θα είδες δεν σε προσέβαλα. Θεωρώ ότι δε τα εννοείς αυτά που λες και τα λες από πείσμα. Αν πίστευα ότι το εννοείς ότι είναι καλό παραδειγμα το κλειδί του αυτοκινήτου με φορτιστή τότε θα σε προσέβαλα. 

7 λεπτά πριν, music_lover είπε

Εγώ καταλαβαίνω ότι μπορεί και να κάνω λάθος, να μου διαφεύγουν πράγματα, να σου ζητήσω συγνώμη αν έσφαλα κτλ κτλ αλλά να κάτσω να αποκαλέσω κάποιον μειωμένης αντίληψης επειδή δεν συμφωνεί με την λογική μου? Ποτέ.

Και να συνεχίζει αυτός (ή άλλος) να θέλει να κάνει κουβέντα μαζί μου χωρίς να συμβαίνει τίποτα επειδή αποφάσισε ότι δεν πρόσβαλε κανέναν λες και την προσβολή την αποφασίζει ο προσβάλων και όχι ο προσβαλλόμενος? Δεν γίνονται αυτά.

Τέλος πάντων, επειδή κουράστηκα από όλο αυτό και μάλιστα για το τίποτα δεν θέλω να γράψω ούτε λέξη παραπάνω.

Δεν υπάρχει η λογική σου και η λογική μου. Η λογική είναι μια. Το argumentum ad absurdum ας πούμε είναι μια λογική μέθοδος για να δείξεις ότι ένα επιχείρημα είναι λάθος. Οταν ο ίδιος παραδέχεσαι ότι είσαι immune στο argument ad absurdum, ουσιαστικά παραδέχεσαι ότι τα λογικά επιχειρήματα δεν πιάνουν σε εσένα, ότι είσαι δηλαδή παράλογος. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tsakis11 είπε

ο αχρηστος φορτιστης ειναι σπιτι σου, δεν ειναι στη χωματερη..διαλεξε,τον εχεις η τον πεταξες..χαρτινο κουτακι χαρτινες-πλαστικες ετικετες μεταφορες εχτρα φορτηγα δρομολογια βενζινες..θες να σου αναλυσω το οτι οταν προσθετεις ενα εχτρα προιον εχει εχτρα βρομια  ? μονος σου δε μπορεις να σκεφτεις ?

Καμια εταιρια απο αυτες συγκεκριμενα εσενα δε σου πουλαει κατι ,  τα παιρνεις απο καταστηματα τα οποια τα πουλανε κομματι κομματι αν θες να το συνθεσεις μονος σου..αν δεν ξερεις ο ανθρωπος που θα στο φτιαξει στο δινει ΜΕ τροφοδοτικο για να δουλευει..το κινητο σου εχει και επεξεργαστη και μητρικη και μνημη και σκληρο και οθονη και και και και .. ΟΛΑ τα εχει..και τωρα απλα θα στο πουλαει χωρις τροφοδοτικο..αλλα δε θα το καταλαβεις ποτε γιατι πολυ απλα δε θελεις. δικαιωμα σου

Δηλαδή αν χρειαστεί να αγοράσεις έξτρα φορτιστή αυτός δεν θα είναι σπίτι σου? Που θα είναι? Θα τον πετάξεις? Το χαρτί το ανακυκλώνεις!

Ο άνθρωπος που θα σου φτιάξει το PC θα σου βάλει τροφοδοτικό.. Όπως και ο υπάλληλος θα σου δώσει τον φορτιστή όταν τον ζητήσεις. Problem solved.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Αν σε μια παρέα κάποιος σε αποκάλεσε ηλίθιο εσένα θα σε ενοχλούσε το γεγονός ότι σε αποκάλεσε η το αν είπες κάτι που τον έκανε ορθά να σε αποκαλέσει? 

Οταν δείχνεις έλλειψη κοινής λογικής δεν μπορώ να σε θεωρήσω Αϊνστάιν ας πούμε. Όταν θεωρείς φοβερά παραδείγματα το κλειδι του αυτοκινήτου και δεν καταλαβαίνεις τι διαφορά έχει με τον φορτιστή ενός κινητού επίσης δεν μπορώ να σε θεωρήσω Αϊνστάιν. 

Πάντως όπως θα είδες δεν σε προσέβαλα. Θεωρώ ότι δε τα εννοείς αυτά που λες και τα λες από πείσμα. Αν πίστευα ότι το εννοείς ότι είναι καλό παραδειγμα το κλειδί του αυτοκινήτου με φορτιστή τότε θα σε προσέβαλα. 

Δεν υπάρχει η λογική σου και η λογική μου. Η λογική είναι μια. Το argumentum ad absurdum ας πούμε είναι μια λογική μέθοδος για να δείξεις ότι ένα επιχείρημα είναι λάθος. Οταν ο ίδιος παραδέχεσαι ότι είσαι immune στο argument ad absurdum, ουσιαστικά παραδέχεσαι ότι τα λογικά επιχειρήματα δεν πιάνουν σε εσένα, ότι είσαι δηλαδή παράλογος. 

Ούτε καν διαβάζεις αυτά που γράφω! Και απαντάς μηχανικά..απόδειξη? Ποτέ δεν θεώρησα φοβερό παράδειγμα το κλειδί του αυτοκινήτου..στο τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης αναφέρθηκα, λεπτομέρεια ε? Αλλά όπως είπα, θες να κάνεις κουβέντα μαζί μου ενώ με πρόσβαλες χωρίς καν να διαβάσεις τα γραφόμενα μου, δεν ξέρω ειλικρινά πως να σε χαρακτηρίσω, βάλε μόνος σου τίτλο στον εαυτό σου!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
16 λεπτά πριν, tsakis11 είπε

μερικα facts

Δεν είναι facts, αλλά ας συνεχίσουμε...

16 λεπτά πριν, tsakis11 είπε

Πως γινεται να εχει κερδος για το περιβαλλον εφοσον θα ειναι ΣΕ ΝΕΑ ΣΥΣΚΕΥΑΣΙΑ ,ΣΕ ΑΛΛΟ ΚΟΥΤΙ, ΜΕ ΑΛΛΑ ΧΑΡΤΙΑ ,ΕΤΙΚΕΤΕΣ ,ΤΙΜΕΣ ,ΞΕΧΩΡΙΣΤΕΣ ΜΕΤΑΦΟΡΕΣ.

Πολύ απλά δεν θα πωληθούν ίδιος αριθμός τηλεφώνων και φορτιστών. Σε βάθος χρόνου, κι όχι τον πρώτο μήνα ή και τον πρώτο χρόνο αν θες, θα δεις πως έχουν όλοι κέρδος με το να μην φορτωνόμαστε φορτιστές κινητών. Τα τηλέφωνα, που όλοι θέλουμε, μπορεί και να χωράνε τα διπλάσια στον ίδιο χώρο μεταφοράς που χωρούσαν οι προηγούμενες συσκευασίες! Μπορεί να είναι εώς και μισό το περιβαλλοντικό αποτύπωμα από την διανομή των smartphones σε όλη την υφήλιο (καύσιμα αεροπλάνων, φορτηγών, πλοίων κτλ) Δεν γίνεται για το χαρτί με τις οδηγίες όλο αυτό, ούτε για τις ετικέτες!

22 λεπτά πριν, tsakis11 είπε

Οταν πουλας κατι εχτρα και οχι σε μια ηδη υπαρχων συσκευασια μονο κακο κανεις στο περιβαλλον..κανενα νοημα να προσπαθειτε να πεισετε νορμαλ ανθρωποους οτι το εχτρα ειναι πιο πρασινο..

Πάμε πάλι. Δεν θα το αγοράζουμε υποχρεωτικά! Ειδικά δε αν είναι όπως το iPhone 11 ή το SE που είναι ο βασικός των 5W, προσωπική μου γνώμη, καλύτερα να μην τον έχει καθόλου μέσα! Όντως θα ήταν καλύτερα αν με την αγορά ενός νέου iPhone η συσκευασία του έξτρα φορτιστή ήταν bulk κι όχι retail, δεν θα διαφωνήσω! 

24 λεπτά πριν, tsakis11 είπε

Τα iphone εχουν ιδιο βυσμα με τα αλλα 1 δισ κινητα της αγορας  ?

Το καλώδιο (ξεχωριστό εξάρτημα από τον φορτιστή) θα περιέχεται στην συσκευασία γιατί τότε όντως δεν θα μπορεί κανείς να το φορτίσει. Το αν θα γίνει USB-C φέτος μένει να το δούμε. Όπως και να χει το καλώδιο αυτό φθείρεται και είναι πολύ πιο αναλώσιμο από έναν παροχέα ρεύματος (αυτό που αποκαλούμε φορτιστή...) που δεν χαλάει σχεδόν με τίποτα και έχω ακομα κι από το 1ο μου iPhone σε κάποιο συρτάρι.

40 λεπτά πριν, tsakis11 είπε

Μη βλεπετε τα πραγματα με παρωπιδες..ασχημη κινηση να μη δουλευει κατι out of the box.ΤΟΣΟ απλα...

Μια χαρά θα δουλεύει "out of the box" 
Το να γίνει προεραιτικό ένα εξάρτημα που όλοι έχουμε δεν βγάζει το iPhone σε αχρηστία, αυτά είναι υπερβολές.

Πραγματικά, τέτοια μίρλα, μόνο από τελείως πιτσιρικάδες την δικαιολογώ, που θέλουν όλο εξτραδάκια για να πειστούν για μια αγορά.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, music_lover είπε

Ούτε καν διαβάζεις αυτά που γράφω! Και απαντάς μηχανικά..απόδειξη? Ποτέ δεν θεώρησα φοβερό παράδειγμα το κλειδί του αυτοκινήτου..στο τηλεκοντρόλ της τηλεόρασης αναφέρθηκα, λεπτομέρεια ε? Αλλά όπως είπα, θες να κάνεις κουβέντα μαζί μου ενώ με πρόσβαλες χωρίς καν να διαβάσεις τα γραφόμενα μου, δεν ξέρω ειλικρινά πως να σε χαρακτηρίσω, βάλε μόνος σου τίτλο στον εαυτό σου!

Καλά και το τηλεκοντρόλ εξίσου τραγικό είναι. Οριακά καλύτερο από το κλειδί του αυτοκινήτου 😋

Καλό παράδειγμα είναι τα τσιγάρα και ο αναπτήρας. Έχω 160 αναπτήρες διασκορπισμενους σπίτι, οπως και η πλειοψηφία. Όποιος δεν έχει από εκεί που θα αγοράσει τα τσιγάρα θα αγοράσει και αναπτήρα. Problem solved. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, SeaLion είπε

Δεν είναι facts, αλλά ας συνεχίσουμε...

Πολύ απλά δεν θα πωληθούν ίδιος αριθμός τηλεφώνων και φορτιστών. Σε βάθος χρόνου, κι όχι τον πρώτο μήνα ή και τον πρώτο χρόνο αν θες, θα δεις πως έχουν όλοι κέρδος με το να μην φορτωνόμαστε φορτιστές κινητών. Τα τηλέφωνα, που όλοι θέλουμε, μπορεί και να χωράνε τα διπλάσια στον ίδιο χώρο μεταφοράς που χωρούσαν οι προηγούμενες συσκευασίες! Μπορεί να είναι εώς και μισό το περιβαλλοντικό αποτύπωμα από την διανομή των smartphones σε όλη την υφήλιο (καύσιμα αεροπλάνων, φορτηγών, πλοίων κτλ) Δεν γίνεται για το χαρτί με τις οδηγίες όλο αυτό, ούτε για τις ετικέτες!

Πάμε πάλι. Δεν θα το αγοράζουμε υποχρεωτικά! Ειδικά δε αν είναι όπως το iPhone 11 ή το SE που είναι ο βασικός των 5W, προσωπική μου γνώμη, καλύτερα να μην τον έχει καθόλου μέσα! Όντως θα ήταν καλύτερα αν με την αγορά ενός νέου iPhone η συσκευασία του έξτρα φορτιστή ήταν bulk κι όχι retail, δεν θα διαφωνήσω! 

Το καλώδιο (ξεχωριστό εξάρτημα από τον φορτιστή) θα περιέχεται στην συσκευασία γιατί τότε όντως δεν θα μπορεί κανείς να το φορτίσει. Το αν θα γίνει USB-C φέτος μένει να το δούμε. Όπως και να χει το καλώδιο αυτό φθείρεται και είναι πολύ πιο αναλώσιμο από έναν παροχέα ρεύματος (αυτό που αποκαλούμε φορτιστή...) που δεν χαλάει σχεδόν με τίποτα και έχω ακομα κι από το 1ο μου iPhone σε κάποιο συρτάρι.

Μια χαρά θα δουλεύει "out of the box" 
Το να γίνει προεραιτικό ένα εξάρτημα που όλοι έχουμε δεν βγάζει το iPhone σε αχρηστία, αυτά είναι υπερβολές.

Πραγματικά, τέτοια μίρλα, μόνο από τελείως πιτσιρικάδες την δικαιολογώ, που θέλουν όλο εξτραδάκια για να πειστούν για μια αγορά.

εσυ που ξερεις τι θα πουληθει και τι οχι ? γιατι να βαλουν μεσα καλωδιο ? οχι να μη το βαλουν..να το αγοραζεις κι αυτο εχτρα..τι οχι ?.. Καθεσαι να μου αναλυσεις τι ? οτι μια ιδιωτικη εταιρια με σκοπο το κερδος το κανει για το καλο μας ? πιστευε το φιλε μου δημοκρατια εχουμε..2 σκεψεις απλες να εκανες θα καταλαβεις πως ειναι για το κερδος, για το οποιο δεν εχω κανενα μα κανενα προβλημα, το προβλημα μου σε αυτη την κουβεντα ειναι το παθος σας να αποδειξετε η να υποστηριξετε κατι το οποιο δε στεκει λες κι εμεις γεννηθηκαμε στον αρη και δε μπορουμε να σκεφτουμε λογικα. λετε εμας που διαφωνουμε κακους χωρις να βλεπετε ποσο παθιαζεστε  με αποτελεσμα να χανετε την ουσια..δεν ειπα οτι δςεν αξιζει να παρεις απλ γιαυτο το πραγμα ουτε οτι ειναι κακη εταιρια ουτε ειμαι πολεμιος της.. με εσας τα εχω που τρεξατε να δικαιολγησετε κατι που δε δικαιολογειται..ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΠΡΙΝ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΙΔΙΟ ΚΟΝΕΚΤΟΡΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ...δεν το εκανε γιατι χεστηκε για το περιβαλλον...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, tsakis11 είπε

εσυ που ξερεις τι θα πουληθει και τι οχι ? γιατι να βαλουν μεσα καλωδιο ? οχι να μη το βαλουν..να το αγοραζεις κι αυτο εχτρα..τι οχι ?.. Καθεσαι να μου αναλυσεις τι ? οτι μια ιδιωτικη εταιρια με σκοπο το κερδος το κανει για το καλο μας ? πιστευε το φιλε μου δημοκρατια εχουμε..2 σκεψεις απλες να εκανες θα καταλαβεις πως ειναι για το κερδος, για το οποιο δεν εχω κανενα μα κανενα προβλημα, το προβλημα μου σε αυτη την κουβεντα ειναι το παθος σας να αποδειξετε η να υποστηριξετε κατι το οποιο δε στεκει λες κι εμεις γεννηθηκαμε στον αρη και δε μπορουμε να σκεφτουμε λογικα. λετε εμας που διαφωνουμε κακους χωρις να βλεπετε ποσο παθιαζεστε  με αποτελεσμα να χανετε την ουσια..δεν ειπα οτι δςεν αξιζει να παρεις απλ γιαυτο το πραγμα ουτε οτι ειναι κακη εταιρια ουτε ειμαι πολεμιος της.. με εσας τα εχω που τρεξατε να δικαιολγησετε κατι που δε δικαιολογειται..ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΠΡΙΝ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΙΔΙΟ ΚΟΝΕΚΤΟΡΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ...δεν το εκανε γιατι χεστηκε για το περιβαλλον...

Μπερδεύεσαι μαν. Δεν σου είπα κανείς οτι η Apple το έκανε για το καλό μας. Για το bottom end της το έκανε. Βασικά ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ κάνει μια εταιρία, εξορισμού για το καλό της το κάνει. Και 2 φορτιστές να σου έβαζε μαζί με το iPhone, δεν θα το έκανε για δικό σου καλό επειδή σε συμπαθεί, αλλά για καλό δικό της. Απλά κάποιες φορές, τυχαίνει το καλό το δικό της να συνάδει και με το καλό το δικό μας. Εν προκειμένω λοιπόν, μια χαρά κίνηση είναι να μην υπάρχει φορτιστής και ακουστικά (και ιδίως ακουστικά), και όποιος δεν έχει / χρειάζεται, αγοράζει μια φόρα και τέλος. Απτο να παίρνεις ΚΑΘΕ φορά που αγοράζεις κινητό καινούργιο φορτιστή. Πέρσυ που πήρα κινητό, πλήρωσα φορτιστή. Έστω οτι τον πήρα μισή τιμή γιατί ήταν μαζί με το κινητό, ενώ σε standalone θα έδινα τα διπλά. Κομπλέ. Φέτος που θα αλλάξω κινητό, θα ξαναπληρώσω φορτιστή, στη μισή τιμή πάλι. Έχω πληρώσει λοιπόν τα ίδια λεφτά, και έχω έναν έξτρα φορτιστή που δε χρειάζομαι. Του χρόνου που θα ξαναλλάξω κινητό, θα έχω πλέον 3 φορτιστές, και θα έχω πληρώσει παραπάνω χρημάτα από το απλά να αγοράσω έναν χώρια. 

Επειδή αναβαθμίζω συχνά και το PC ας πούμε, άμα ανοίξεις το συρτάρι έχω 40 καλώδια sata που δε χρειάζομαι. Χρησιμό που είχε sata cables και η καινούργια μητρική που μόλις αγόρασα, τα έκανα 44 πλέον. 

Επεξ/σία από CometRyzen
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, D.Luffy είπε

Δηλαδή αν χρειαστεί να αγοράσεις έξτρα φορτιστή αυτός δεν θα είναι σπίτι σου? Που θα είναι? Θα τον πετάξεις? Το χαρτί το ανακυκλώνεις!

Ο άνθρωπος που θα σου φτιάξει το PC θα σου βάλει τροφοδοτικό.. Όπως και ο υπάλληλος θα σου δώσει τον φορτιστή όταν τον ζητήσεις. Problem solved.

Δεν ειπαμε πως ειναι προβλημα το να μην εχει φορτιστη η συσκευασια.. γελαμε που νομιζετε πως το κανει για το περιβαλλον και οχι για το κερδος,..καλα κανει δικα της ειναι τα κινητα ας τα κανει και μιας χρησης. δεν εχουμε προβλημε με την απλ προσπαθουμε να καταλαβουμε ποσο μακρυα φτασατε για να σκεφτειτε πως να δικαιολογησετε μια ηλιθιοτητα μιας εταιριας..ασχημο πραγμα να μη μπορεις να καταλαβεις βασικες πρακτικες...η απλ ποτε μα ΠΟΤΕ δε νοιαστηκε για το περιβαλλον, αν νοιαζοταν θα ειχε αλλαξει προ 10ετιας τους κονεκτορες της..Επισης ποτε μα ποτε δε νοιαστηκε για τα λεφτα που δινει ο αγοραστης και φημιζεται γιαυτο και καυχιεται κιολας..και καλα κανει..ουτε τωρα νοιαστηκε

3 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Μπερδεύεσαι μαν. Δεν σου είπα κανείς οτι η Apple το έκανε για το καλό μας. Για το bottom end της το έκανε. Βασικά ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ κάνει μια εταιρία, εξορισμού για το καλό της το κάνει. Και 2 φορτιστές να σου έβαζε μαζί με το iPhone, δεν θα το έκανε για δικό σου καλό επειδή σε συμπαθεί, αλλά για καλό δικό της. Απλά κάποιες φορές, τυχαίνει το καλό το δικό της να συνάδει και με το καλό το δικό μας. Εν προκειμένω λοιπόν, μια χαρά κίνηση είναι να μην υπάρχει φορτιστής και ακουστικά (και ιδίως ακουστικά), και όποιος δεν έχει / χρειάζεται, αγοράζει μια φόρα και τέλος. Απτο να παίρνεις ΚΑΘΕ φορά που αγοράζεις κινητό καινούργιο φορτιστή. Πέρσυ που πήρα κινητό, πλήρωσα φορτιστή. Έστω οτι τον πήρα μισή τιμή γιατί ήταν μαζί με το κινητό, ενώ σε standalone θα έδινα τα διπλά. Κομπλέ. Φέτος που θα αλλάξω κινητό, θα ξαναπληρώσω φορτιστή, στη μισή τιμή πάλι. Έχω πληρώσει λοιπόν τα ίδια λεφτά, και έχω έναν έξτρα φορτιστή που δε χρειάζομαι. Του χρόνου που θα ξαναλλάξω κινητό, θα έχω πλέον 3 φορτιστές, και θα έχω πληρώσει παραπάνω χρημάτα από το απλά να αγοράσω έναν χώρια. 

γιαυτο ακριβως ειπα να εχει 2 εκδοσεις..μια με και μια χωρις. δηλαδη και αυτος που δεν εχει να μη τον χρεωθει

Επεξ/σία από tsakis11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsakis11 είπε

Δεν ειπαμε πως ειναι προβλημα το να μην εχει φορτιστη η συσκευασια.. γελαμε που νομιζετε πως το κανει για το περιβαλλον και οχι για το κερδος,..καλα κανει δικα της ειναι τα κινητα ας τα κανει και μιας χρησης. δεν εχουμε προβλημε με την απλ προσπαθουμε να καταλαβουμε ποσο μακρυα φτασατε για να σκεφτειτε πως να δικαιολογησετε μια ηλιθιοτητα μιας εταιριας..ασχημο πραγμα να μη μπορεις να καταλαβεις βασικες πρακτικες...η απλ ποτε μα ΠΟΤΕ δε νοιαστηκε για το περιβαλλον, αν νοιαζοταν θα ειχε αλλαξει προ 10ετιας τους κονεκτορες της..Επισης ποτε μα ποτε δε νοιαστηκε για τα λεφτα που δινει ο αγοραστης και φημηζεται γιαυτο και καυχιεται κιολας..και καλα κανει..ουτε τωρα νοιαστηκε

Εμένα μου φαίνεται οτι εσύ είσαι ο αφελής. Δηλαδή εσύ πιστεύεις οτι αν έβαζε φορτιστή στη συσκευάσια θα νοιαζόταν για τον καταναλώτη? Όχι φαντάζομαι. Αρα το αν νοιάζεται για τον καταναλωτή είναι εξορισμού άσχετο με το αν βάζει φορτιστή στη συσκευασία ;) 

3 λεπτά πριν, tsakis11 είπε

γιαυτο ακριβως ειπα να εχει 2 εκδοσεις..μια με και μια χωρις. δηλαδη και αυτος που δεν εχει να μη τον χρεωθει

Ε ωραία, στον Cook το πρότεινες? Τι σου είπε?

Ποιός σου είπε οτι αμα τον βάλει στη συσκευή δνε θα τον χρεωθείς? Οτι δηλαδή η συσκευή ΜΕ φορτιστή θα έχει την ίδια τιμή με τη συσκευή χωρίς φορτιστή? Γιατί, στον χρωστάει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, CometRyzen είπε

Εμένα μου φαίνεται οτι εσύ είσαι ο αφελής. Δηλαδή εσύ πιστεύεις οτι αν έβαζε φορτιστή στη συσκευάσια θα νοιαζόταν για τον καταναλώτη? Όχι φαντάζομαι. Αρα το αν νοιάζεται για τον καταναλωτή είναι εξορισμού άσχετο με το αν βάζει φορτιστή στη συσκευασία ;) 

οχι δε θα νοιαζοταν..αλλα τα πραγματα τα πουλανε για να λειτουργουν out of the box ..γιαυτο και τοσα χρονια εβαζε..απλα τωρα επειδη την κραξανε για τις αργες φορτισεις θα βγαλει εχτρα σουπερ φορτιστη και θα στον πλασσαρει 89,99

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tsakis11 είπε

οχι δε θα νοιαζοταν..αλλα τα πραγματα τα πουλανε για να λειτουργουν out of the box 

Δηλαδή? Ποιά πράματα? Η τηλεοράση που πήρα δεν λειτουργεί out of the box. Τo CPU που πήρα δεν λειτουργεί out of the box. Ακόμα και τσιγάρα απτο περίπτερο δεν λειτουργούν out of the box. Εκτός αν μασίσεις τον καπνό. 

Οπότε μπές και κράξε αν τιμολογήσει τον φορτιστή στα 99€, γιατί αυτό είναι το πρόβλημα, όχι οτι δεν τον βάζει μεσά στη συσκευασία ;) 40 σελίδες σας πήρε, καταλαβάτε ποιο είναι το πρόβλημα σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
19 λεπτά πριν, tsakis11 είπε

γιατι να βαλουν μεσα καλωδιο ? οχι να μη το βαλουν..να το αγοραζεις κι αυτο εχτρα..τι οχι ?

Όχι. Και σου είπα και τον λόγο.

Βασικά σε όλα έχω απαντήσει κι εσύ έχεις κολλήσει πως η Apple μας έχει πλανέψει με το δόλιο της το μάρκετινγκ και την προσκυνάμε επειδή φτιάχνει smartphones.
Ξέρουμε ήδη όσοι σχολιάζουμε εδώ, πως η Apple έχει τα μεγαλύτερα περιθώρια κέρδους στον χώρο και συνεχίζουμε να ψωνίζουμε προϊόντα της γιατί τα θεωρούμε καλά.

Κι ας έχει κέρδος η Apple δεν σημαίνει πως μια κίνηση που κάνει δεν μπορεί να είναι ωφέλιμη για το περιβάλλον. Γιατί πρέπει να είναι αλληλοαποκλειόμενα αυτά; Εγώ επικροτώ την πιθανή αυτή κίνηση γιατί πολύ πιθανό να παρασύρει κι άλλους και σε 5-10 χρόνια π.χ. να είναι αυτό το "κανονικό."

41 λεπτά πριν, tsakis11 είπε

ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΠΡΙΝ 10 ΧΡΟΝΙΑ ΝΑ ΒΑΛΕΙ ΙΔΙΟ ΚΟΝΕΚΤΟΡΑ ΜΕ ΤΙΣ ΑΛΛΕΣ ΕΤΑΙΡΙΕΣ

Πριν 8 χρόνια, όταν ο καθένας έβγαζε ό,τι ήθελε, έβγαλε έναν κονέκτορα ανώτερο όλων των άλλων.

Δεν στέκει σαν λογικό επιχείρημα το ότι επειδή κάποτε έκανε κάτι δεν μπορεί να κάνει κάτι καλύτερο σήμερα, αρκετά χρόνια μετά!! Δεν θα υπήρχε εξέλιξη σε τίποτα τότε!

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Δηλαδή? Ποιά πράματα? Η τηλεοράση που πήρα δεν λειτουργεί out of the box. Τo CPU που πήρα δεν λειτουργεί out of the box. Ακόμα και τσιγάρα απτο περίπτερο δεν λειτουργούν out of the box. Εκτός αν μασίσεις τον καπνό. 

Οπότε μπές και κράξε αν τιμολογήσει τον φορτιστή στα 99€, γιατί αυτό είναι το πρόβλημα, όχι οτι δεν τον βάζει μεσά στη συσκευασία ;) 40 σελίδες σας πήρε, καταλαβάτε ποιο είναι το πρόβλημα σας

Η τηλεοραση αναβει το τι θα δεις ειναι δικη σου επιλογη .το cpu ειναι cpu και το iphone εχει cpu μητρικη μνημες να τα ξαναπουμε ? σου πουλαει ενα pc χωρις τροφοδοτικο ?? δεν το νιωθεις ? το τσιγαρο ηθελες να στο πουλησουν αναμμενο ας πουμε ? κατι εχεις μπερδεψει

1 λεπτό πριν, SeaLion είπε

Όχι. Και σου είπα και τον λόγο.

Βασικά σε όλα έχω απαντήσει κι εσύ έχεις κολλήσει πως η Apple μας έχει πλανέψει με το δόλιο της το μάρκετινγκ και την προσκυνάμε επειδή φτιάχνει smartphones.
Ξέρουμε ήδη όσοι σχολιάζουμε εδώ, πως η Apple έχει τα μεγαλύτερα περιθώρια κέρδους στον χώρο και συνεχίζουμε να ψωνίζουμε προϊόντα της γιατί τα θεωρούμε καλά.

Κι ας έχει κέρδος η Apple δεν σημαίνει πως μια κίνηση που κάνει δεν μπορεί να είναι ωφέλιμη για το περιβάλλον. Γιατί πρέπει να είναι αλληλοαποκλειόμενα αυτά; Εγώ επικροτώ την πιθανή αυτή κίνηση γιατί πολύ πιθανό να παρασύρει κι άλλους και σε 5-10 χρόνια π.χ. να είναι αυτό το "κανονικό."

Πριν 8 χρόνια, όταν ο καθένας έβγαζε ό,τι ήθελε, έβγαλε έναν κονέκτορα ανώτερο όλων των άλλων.

Δεν στέκει σαν λογικό επιχείρημα το ότι επειδή κάποτε έκανε κάτι δεν μπορεί να κάνει κάτι καλύτερο σήμερα, αρκετά χρόνια μετά!! Δεν θα υπήρχε εξέλιξη σε τίποτα τότε!

Οταν συμφωνησε ΟΛΗ η ΥΦΗΛΙΟΣ να εχει κοινο κονεκτορα η απλ αρνηθηκε. ποσο χρονων ησουν τοτε? εγω το θυμαμαι και τι κραξιμο εφαγε και ποσο μεγαλο θεμα ειχε γινει και τα προστιμα που εφαγε..τεσπα.

38 λεπτά πριν, CometRyzen είπε

Δηλαδή? Ποιά πράματα? Η τηλεοράση που πήρα δεν λειτουργεί out of the box. Τo CPU που πήρα δεν λειτουργεί out of the box. Ακόμα και τσιγάρα απτο περίπτερο δεν λειτουργούν out of the box. Εκτός αν μασίσεις τον καπνό. 

Οπότε μπές και κράξε αν τιμολογήσει τον φορτιστή στα 99€, γιατί αυτό είναι το πρόβλημα, όχι οτι δεν τον βάζει μεσά στη συσκευασία ;) 40 σελίδες σας πήρε, καταλαβάτε ποιο είναι το πρόβλημα σας

40 σελιδες και δεν εχεις καταλαβει πως εγω τουλαχιστον ΔΕΝ ΕΧΩ προβλημα με την απλ.. απλως εχω αποριες με καποιους που πανε να υποτιμησουν τη νοημοσυνη μας.ουτε τα λεφτα με νοιαζουν ουτε ο τροπος ουτε τιποτα..προσπαθω να καταλαβω μεχρι που θα φτασουν οι οπαδοι της..μεχρι πιο σημειο και τι απιστευτα πραγματα θα σκεφτουν για να μας πουν εμας χαζους. Σε οτι αφορα το κοστος που  ανεφερες ειδικα εμενα δε με απασχολει. μου αρεσουν τα iphone ειχα και θα ξαναπαρω δεν ακυρωνω την εταιρια ουτε την κραζω..μαλλον με περασες σαν αυτους που την κραζουν δεν ειμαι τετοιος

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, tsakis11 είπε

Η τηλεοραση αναβει το τι θα δεις ειναι δικη σου επιλογη .το cpu ειναι cpu και το iphone εχει cpu μητρικη μνημες να τα ξαναπουμε ? σου πουλαει ενα pc χωρις τροφοδοτικο ?? δεν το νιωθεις ? το τσιγαρο ηθελες να στο πουλησουν αναμμενο ας πουμε ? κατι εχεις μπερδεψε

Τι εννοείς ανάβει? Χωρίς κεραία ένα μαύρο πράμα δείχνει. 

 

Μου πουλάνε CPU χωρίς ψύκτρα. Μου πουλάνε τσιγάρα χωρίς αναπτήρα. Τι να το κάνω το τσιγάρο χωρίς αναπτήρα? Να το μασήσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
10 λεπτά πριν, tsakis11 είπε

Οταν συμφωνησε ΟΛΗ η ΥΦΗΛΙΟΣ να εχει κοινο κονεκτορα η απλ αρνηθηκε. ποσο χρονων ησουν τοτε? εγω το θυμαμαι και τι κραξιμο εφαγε και ποσο μεγαλο θεμα ειχε γινει και τα προστιμα που εφαγε..τεσπα.

Λινκ αν έχεις (με όλη την υφήλιο και με τα πρόστιμα κτλ) γιατί δεν μπορώ να ψάχνω έτσι αόριστα.
Αν εννοείς το micro-USB η απάντησή μου θα είναι lol και πάλι καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...