Προς το περιεχόμενο

AOC 24g2u 169E


imdenq

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Tantalord είπε

Την έστειλες πίσω;

Κανονικα πρέπει να γίνει επιστροφή λογω καμμενων pixel και ότι δεν είναι καινούργια.

Την έστειλα πίσω με την αιτιολογία ότι ήταν ανοιγμένη,αν την έστελνα λόγω καμένου πιξελ μάλλον δεν θα το δέχονταν.Αν και έχεις το δικαίωμα επιστροφής γενικά νομίζω πχ. να πεις δεν είναι όπως την περίμενα κλπ.

Έγινε επιστροφή μετά από κανα μήνα,έτσι για το σπάσιμο μάλλον γιατί είχε κόψει πολύ βόλτα η συγκεκριμένη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 163
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

45 λεπτά πριν, DRIFT_KING είπε

Την έστειλα πίσω με την αιτιολογία ότι ήταν ανοιγμένη,αν την έστελνα λόγω καμένου πιξελ μάλλον δεν θα το δέχονταν.Αν και έχεις το δικαίωμα επιστροφής γενικά νομίζω πχ. να πεις δεν είναι όπως την περίμενα κλπ.

Έγινε επιστροφή μετά από κανα μήνα,έτσι για το σπάσιμο μάλλον γιατί είχε κόψει πολύ βόλτα η συγκεκριμένη.

Θα έπρεπε να την δεχτούν πίσω και λόγω καμένου pixel. Είναι υποχρεωμένοι. Άλλο να πάρεις κάποια πλήρως λειτουργική οθόνη και κάποια στιγμή στη ζωή της να καούν 2 pixels, εκει θα σου πει το κατάστημα οτι ο κατασκευαστής δεν υποστηρίζει zero pixel warranty και έχει και δίκιο. Όταν όμως παίρνεις την οθονη και ειναι εξαρχής με καμένα pixels, τότε είναι ελαττωματική κατά την παράδοση του προιόντος. Εκεί να κάνετε επίκληση στην νομική εγγύηση του πωλητή που είναι υποχρεωτική από το νόμο. Ο μόνος λόγος που θα μπορούσε να μην το δεχτεί πίσω , θα ήταν αν σε ενημέρωνε από πριν ότι η οθόνη έχει 2 καμένα pixels.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, runner69 είπε

Θα έπρεπε να την δεχτούν πίσω και λόγω καμένου pixel. Είναι υποχρεωμένοι. Άλλο να πάρεις κάποια πλήρως λειτουργική οθόνη και κάποια στιγμή στη ζωή της να καούν 2 pixels, εκει θα σου πει το κατάστημα οτι ο κατασκευαστής δεν υποστηρίζει zero pixel warranty και έχει και δίκιο. Όταν όμως παίρνεις την οθονη και ειναι εξαρχής με καμένα pixels, τότε είναι ελαττωματική κατά την παράδοση του προιόντος. Εκεί να κάνετε επίκληση στην νομική εγγύηση του πωλητή που είναι υποχρεωτική από το νόμο. Ο μόνος λόγος που θα μπορούσε να μην το δεχτεί πίσω , θα ήταν αν σε ενημέρωνε από πριν ότι η οθόνη έχει 2 καμένα pixels.

Μακάρι να είναι έτσι όπως τα λες, εγώ δεν το ρίσκαρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έριξα μια παραγγελία γιατί την κυνηγάω από τν περασμένο Φλεβάρη και πάντα δεν την προλάβαινα + ότι δεν υπήρχε σχεδόν πουθενά . Η αλήθεια είναι ότι τν προηγούμενη βδομάδα ήμουν έτοιμος να την πάρω από κωτσο αλλά λέω άντε ας περιμένω λίγο. Τελικά αξίζει γιατί έχει περάσει σχεδόν 1 χρόνος από τότε που όλοι λέγαν ότι είναι το πιο vfm monitor κτλ. Είμαι με lg TV 22 στο pc οπότε θα δω τρελή διάφορα απλά έλεγα μήπως έχουν βγει καινούριες πιο καλές σε παρόμοια λεφτά κτλ και δεν έχω πάρει χαμπάρι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, DRIFT_KING είπε

Την έστειλα πίσω με την αιτιολογία ότι ήταν ανοιγμένη,αν την έστελνα λόγω καμένου πιξελ μάλλον δεν θα το δέχονταν.Αν και έχεις το δικαίωμα επιστροφής γενικά νομίζω πχ. να πεις δεν είναι όπως την περίμενα κλπ.

Έγινε επιστροφή μετά από κανα μήνα,έτσι για το σπάσιμο μάλλον γιατί είχε κόψει πολύ βόλτα η συγκεκριμένη.

Δεν ξέρω πόσοι τηρούν το νόμο, ότι αν ανοιχθεί η συσκευασία και ζητήσεις επιστροφή, να γίνει κιόλας.....Άλλα λόγια να αγαπιόμαστε κυρίως με προσωπική εμπειρία

Επεξ/σία από Tantalord
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, DRIFT_KING είπε

Και όποιος σώθηκε σώθηκε..

κοιτα 3 φιλοι μου που την εχουν παρει 
ουτε καμενα / κολλημενα pixel και ειναι μια χαρα 
τρομερη οθονη για τα χρηματα της
εγω δεν την εχω παρει γιατι θελω την 27αρα να παρω καποια στιγμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Hero1 είπε

αυτη που λες ειναι 75hz ενω αυτη του θεματος ειναι 144hz και με αλλα εξτρα features

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 12/10/2020 στις 3:55 ΠΜ, Zengar Zombolt είπε

κοιτα 3 φιλοι μου που την εχουν παρει 
ουτε καμενα / κολλημενα pixel και ειναι μια χαρα 
τρομερη οθονη για τα χρηματα της
εγω δεν την εχω παρει γιατι θελω την 27αρα να παρω καποια στιγμη

Είναι σίγουροι ότι δεν έχουν; Επιμένω γιατί πρέπει να είναι «εκπαιδευμένο» το μάτι για να τα δει...

Σε κάποιες περιπτώσεις θέλει και τη σωστή γωνία για να το καταλάβεις. Για παράδειγμα, έχω βρει καμένα (μαύρα) pixels σε τηλεοράσεις φίλων που δεν το είχανε πάρει χαμπάρι και μάλλον θα ήταν καλύτερα να μην τους το είχα πει ποτέ... 

Πάντως στη δική μου AOC που μόλις παρέλαβα βρήκα 1 μαύρο... 

Επεξ/σία από johnpap21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, johnpap21 είπε

Είναι σίγουροι ότι δεν έχουν; Επιμένω γιατί πρέπει να είναι «εκπαιδευμένο» το μάτι για να τα δει... Σε κάποιες περιπτώσεις θέλει και τη σωστή γωνία για να το καταλάβεις...

Για παράδειγμα, έχω βρει καμένα (μαύρα) pixels σε τηλεοράσεις φίλων που δεν το είχανε πάρει χαμπάρι και μάλλον θα ήταν καλύτερα να μην τους το είχα πει ποτέ... 

Πάντως στη δική μου AOC που μόλις παρέλαβα βρήκα 1 μαύρο... 

3-4 μηνες τωρα δεν εχουν δει κατι.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
20 λεπτά πριν, Zengar Zombolt είπε

3-4 μηνες τωρα δεν εχουν δει κατι.....

Μακάρι! Πάντως στο σπίτι μου με 5 panels δεν υπάρχει ούτε 1 χωρίς θεματάκια με χειρότερη περίπτωση μια TV LG 32άρα που παρουσίασε μαζεμένα 7 μαύρα ευτυχώς στο κάτω μέρος κοντά στο frame. Αν ήθελα να κάνω πλάκα θα μπορούσα άνετα να πω το "I see dead pixels!" και δυστυχώς δεν είναι της φαντασίας μου. Πάλι καλά που δεν έχω θέματα με OCD 😁

Βέβαια με την AOC «του κουτιού» λογικό είναι να με χάλασε λίγο, αλλά απ' την άλλη φοβάμαι αν το ρισκάρω με DOA μην πέσω σε χειρότερο panel. 

Επεξ/σία από johnpap21
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...