Προς το περιεχόμενο

Fallout (Prime, 2024)


FCastor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 ώρες πριν, john_dr είπε

image.png.13bc8f02d52e19a18fc3f474e49891b1.png

Fallout 4 resurgence after show debut is breaking Nexus Mods website with spike in traffic | TechSpot

Ότι έχει σχέση με Fallout ξαφνικά έχει γίνει ανάρπαστο.

Με λίγη τύχη θα αρχίσουν να κατανοούν στο hollywood και τις streaming υπηρεσίες, ότι όταν έχεις καλό υλικό το σέβεσαι, το ακολουθείς, δεν το μολύνεις/διαστρεβλώνεις με βλακείες, δικές σου ιδέες και μηνύματα, ώστε στο τέλος να τσεπώσεις και εσύ και αυτοί που σου παρέχουν αυτό το υλικό.

Φανταστείτε το The Witcher και το Halo να είχαν ακολουθήσει το original υλικό, να είχαν τέτοια αποδοχή από το κοινό όπως το Fallout και τέτοια θετική απήχηση, τι χρήμα θα είχε κινηθεί αυτά τα χρόνια γύρω από αυτά τα franchises.

ειδικα το halo,, ναι οντως..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 156
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Την τελείωσα και εγώ τη σειρά.

Απολαυστικότατη. Ώς gamer και fan των Fallout παιχνιδιών από το Fallout 1 μέχρι σήμερα (με αγαπημένα τα Fallout 2 και Fallout New Vegas), είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Απόλυτα.

Επιτέλους να μάθουν εκεί πέρα στα Hollywoods ότι όταν φτιάχνεις σειρά/ταινία πιστή στο πετυχημένο original υλικό, τα πράγματα μόνο καλά μπορούν να πάνε.

Για όλους.

  • Like 13
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 09/03/2024 at 12:34, DeareN said:

Βλέπω μια προσπάθεια στη συγκεκριμένη να ικανοποιήσει τους fans και να μη τους διχάσει, τα στοιχεία είναι πολλά που το δείχνουν, μέχρι και το γεγονός ότι όλα τα επεισόδια θα βγουν μαζεμένα, ελπίζω να ανταποκριθεί στις προσδοκίες μας...

Ανταποκρίθηκε πλήρως σε αυτά που περίμενα, άνετα ένα 9/10

3 hours ago, panther_512 said:

Την τελείωσα και εγώ τη σειρά.

Απολαυστικότατη. Ώς gamer και fan των Fallout παιχνιδιών από το Fallout 1 μέχρι σήμερα (με αγαπημένα τα Fallout 2 και Fallout New Vegas), είμαι απόλυτα ικανοποιημένος. Απόλυτα.

Επιτέλους να μάθουν εκεί πέρα στα Hollywoods ότι όταν φτιάχνεις σειρά/ταινία πιστή στο πετυχημένο original υλικό, τα πράγματα μόνο καλά μπορούν να πάνε.

Για όλους.

Αυτό ακριβώς όπως τα είπε ο φίλος panther από πάνω... 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τελείωσα και εγώ, πολύ καλή θα έλεγα εκτός από ένα επεισόδιο μόνο που μου φάνηκε λίιιιιγο βαρετό. Κατά τα άλλα ωραία old school καφρίλα και ωραίες ατάκες όπως π.χ. "I am bored. I want to kill something" που δεν τα βλέπουμε συχνά πλέον. Μου άρεσε που η πρωταγωνίστρια είναι παντελώς ηλίθια στην αρχή και στρώνει στην πορεία, όχι όπως συνήθως που οι πρωταγωνίστριες είναι level 99 και τις προσκυνάνε όλοι από το πρώτο δευτερόλεπτο. Ένα κομμάτι που μου ξένισε λίγακι ήταν το 

Spoiler

love story μεταξύ Λούσι και Μάξιμους, που είναι λίγο akward, όχι απολύτως απαραίτητο για την συνέχιση του story, και κυρίως που ο Μαξιμους αντιδρά σαν χαζός, μου φάνηκε λίγο κάπως. Βέβαια σύμφωνα με το story δεν παίζει να είχει δει γυναίκα ποτέ πριν στην ζωή του, οπότε λες άντε εξηγείται κάπως.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, just_a_dude είπε

Την τελείωσα και εγώ, πολύ καλή θα έλεγα εκτός από ένα επεισόδιο μόνο που μου φάνηκε λίιιιιγο βαρετό. Κατά τα άλλα ωραία old school καφρίλα και ωραίες ατάκες όπως π.χ. "I am bored. I want to kill something" που δεν τα βλέπουμε συχνά πλέον. Μου άρεσε που η πρωταγωνίστρια είναι παντελώς ηλίθια στην αρχή και στρώνει στην πορεία, όχι όπως συνήθως που οι πρωταγωνίστριες είναι level 99 και τις προσκυνάνε όλοι από το πρώτο δευτερόλεπτο. Ένα κομμάτι που μου ξένισε λίγακι ήταν το 

  Απόκρυψη περιεχομένων

love story μεταξύ Λούσι και Μάξιμους, που είναι λίγο akward, όχι απολύτως απαραίτητο για την συνέχιση του story, και κυρίως που ο Μαξιμους αντιδρά σαν χαζός, μου φάνηκε λίγο κάπως. Βέβαια σύμφωνα με το story δεν παίζει να είχει δει γυναίκα ποτέ πριν στην ζωή του, οπότε λες άντε εξηγείται κάπως.

 

Spoiler

Kαθολου ηλιθια. Απροετοιμαστη. και πως να μην ειναι αλλωστε. Ζουσε σε μια γυαλα και ξαφνικα βρεθηκε στον ωκεανο (dog eat dog world quite literally) απλα ειναι τετοιος ο κοσμος που πρεπει να προσαρμοστεις ή να πεθανεις και η λουσαρα προσαρμοστηκε.

Δεν βρηκα καθολου awkward το Maximus X Lucy. Γιατι? Γιατι σε σε εναν κοσμο που ολοι προσπαθησαν να την σκοτωσουν, να την κοροιδεψουν, να την πουλησουν και οι προσβολες και τα ψεματα ερχοταν το ενα πισω απο το αλλο, ο Maximus ηταν ο μοναδικος που δεν την κοροιδεψε, το ενα ψεμα που της ειπε ηταν white lie, και προσπαθουσε στα δυσκολα να ειναι εκει για να την σωσει/βοηθησει. 

Σε εναν κοσμο που ολοι ηθελαν να της παρουν κομματια της(κυριολεκτικα και μεταφορικα) , ο Maximus ηταν ο μοναδικος που της εδινε.

 

Επεξ/σία από omghi2u
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω δει πολύ, αλλα μέχρι στιγμής είναι το πιο πιστό adaptation ever και νομίζω έχω δει όλα τα vg adaptations. Παρα πολλά πράγματα είναι copy paste από τα games, όπως ακριβώς θα έπρεπε. Με το BOS δεν τρελάθηκα, αλλα γενικά μέχρι στιγμής δεν έχω ούτε ένα σοβαρό θέμα. :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία σειρά γενικά, δεν έχω άποψη για το παιχνίδι. Μακράν πιο ενδιαφέρον χαρακτήρας ο Ghoul, δίνει ρέστα ο Goggins. Προσωπικά δεν βλέπω ιδιαίτερη

Spoiler

(ερωτική) χημεία μεταξύ Lucy και Maximus αλλά ίσως αλλάξει μετέπειτα.

Περίμενα λίγο παραπάνω hardcore post apocalyptic δράση/καταστάσεις του στυλ Mad Max, αλλά δεν με χαλάει και το κωμικό στυλ που της έχουν δώσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/4/2024 στις 5:43 ΜΜ, Πέτρος είπε

Μόλις τελείωσα τη σειρά και μπορώ να πω ότι τη χάρηκα πολύ.

Ελάχιστα χαζά και forced σημεία και στοιχεία, σωστές δόσεις παράνοιας και βίας, καλό σενάριο σε έναν κόσμο που έπρεπε να μας τον μάθει κιόλας.

Σίγουρα αξίζει συνέχεια.

Και εγώ στα ίδια είμαι, σίγουρα ότι πιο πιστό έχω δει, μέχρι και ο ήχος από το pipboy light ίδιος ήταν, ασχετως άμα το φως δεν έβγαινε από την οθόνη. :P

Γενικά δεν με χάλασε τίποτα, πέρα από αυτά τα ελάχιστα χαζά σημεία. Ας ελπίσουμε στο μέλλον ότι θα φέρνουν τους δημιουργούς των games, βιβλίων, κτλ στην παραγωγή, γιατί από ότι φαίνεται κάνει την διαφορα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/4/2024 στις 12:11 ΠΜ, john_dr είπε

image.png.13bc8f02d52e19a18fc3f474e49891b1.png

Fallout 4 resurgence after show debut is breaking Nexus Mods website with spike in traffic | TechSpot

Ότι έχει σχέση με Fallout ξαφνικά έχει γίνει ανάρπαστο.

Με λίγη τύχη θα αρχίσουν να κατανοούν στο hollywood και τις streaming υπηρεσίες, ότι όταν έχεις καλό υλικό το σέβεσαι, το ακολουθείς, δεν το μολύνεις/διαστρεβλώνεις με βλακείες, δικές σου ιδέες και μηνύματα, ώστε στο τέλος να τσεπώσεις και εσύ και αυτοί που σου παρέχουν αυτό το υλικό.

Φανταστείτε το The Witcher και το Halo να είχαν ακολουθήσει το original υλικό, να είχαν τέτοια αποδοχή από το κοινό όπως το Fallout και τέτοια θετική απήχηση, τι χρήμα θα είχε κινηθεί αυτά τα χρόνια γύρω από αυτά τα franchises.

Τους δίνεις too much credit. Δεν θα καταλάβουν τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά τώρα θυμήθηκα τι με χάλασε, αυτός ο φακός που χρησιμοποίησαν που θολώνει τα πάντα περιφερειακά. Σε παρα πολλά σημεία κάνει το background να φαίνεται ψεύτικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, {TDi}Dj2k..infc είπε

Βασικά τώρα θυμήθηκα τι με χάλασε, αυτός ο φακός που χρησιμοποίησαν που θολώνει τα πάντα περιφερειακά. Σε παρα πολλά σημεία κάνει το background να φαίνεται ψεύτικο.

Εγώ αυτό το παρατήρησα πολύ έντονα (κι ενοχλητικά) στο Shogun. Στο Fallout, προσπαθώ να το θυμηθώ, αλλά δεν μου έρχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...