Προς το περιεχόμενο

Fallout (Prime, 2024)


FCastor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Πλακίτσα είχε. Το κύριο που με χάλασε ήταν

Spoiler

o Titus και πόσο γιωτόμπαλο ήταν. Knight από σπόντα θα έγινε κι αυτός. Να τρέχει και να φωνάζει σαν παιδάκι...

Αλλά είχε ενδιαφέρουσα ιστορία, ωραίες λεπτομέρεις και καλό gore ( @{TDi}Dj2k..infc you will like :P ). Μπορώ να πω ότι αν βγει νέα σαιζόν, θα ήθελα να την δω, κάτι που δεν συνηθίζω τελευταία με Amazon.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντεξα κανα 2 επεισοδια και αυτα fast forward mode!
Τι εκτρωμα ειναι αυτο. Γελοιοι χαρακτηρες (ο μονος που σωζει λιγο την κατασταση ειναι ο Ghoul), ασχολιαστο στορυ, κλασσικες μοντερνες σαχλαμαρες (δεν περιμεναν καν να τελειωσει το 1ο επεισοδιο για να αρχισουν).


Καλα αυτο το σκηνικο με τον BoS (full armor on) και την mutant αρκουδα που τον κυνηγα και αυτος να φωναζει F@CK F@CK και κλασσικα ο πιο σκουροχρωμος του squire (no armor) να τον σωζει μιλαμε για 10000% yikes.

Spoiler

Δεδομενου οτι εχει ψιλοεπιβεβαιωθει οτι ριχνει μεσαιο δακτυλο στο lore των 1,2,NV (τα μονα fallout που αξιζουν) δεν αξιζει καν ουτε σε fast forward.


 

Επεξ/σία από negator2vc
  • Thanks 1
  • Confused 1
  • Sad 1
  • Haha 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 11/4/2024 στις 1:01 ΜΜ, speedman_26 είπε

ποιος ειναι main lead στην σειρα?

η κοπελα αλλα η ιστορια εχει 3 κεντρικους χαρακτηρες, o καθεναςς με την δικια του υποπλοκη.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, negator2vc είπε

Καλα αυτο το σκηνικο με τον BoS (full armor on) και την mutant αρκουδα που τον κυνηγα και αυτος να φωναζει F@CK F@CK και κλασσικα ο πιο σκουροχρωμος του squire (no armor) να τον σωζει μιλαμε για 10000% yikes.

(ξεκινάω το 3ο επεισόδιο.....)
στο κομμάτι που λες, είχα την εντύπωση πως άκουγα και έβλεπα το doom patrol......
 

 

 

  • Haha 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 minutes ago, Tablet said:

Μπορεί κάποιος να εξηγήσει γιατί οι κοινότητα των gamers κράζει τόσο πολύ το plot? Έχουν αλλάξει το story και δεν ακολουθεί το game?

 

 

IMG_6890.jpeg

Γιατί οι gamers, στην προσπάθειά τους να το παίξουν γνώστες, βετεράνοι και θεματοφύλακες του franchise (λες και τους όρισε κανείς) θα έθαβαν οποιαδήποτε προσπάθεια, όσο καλή και αν ήταν. Και αυτή είναι μια τουλάχιστον καλή προσπάθεια.

Η κόρη μου που γνωρίζει μόνο το Vault boy και θυμάται αμυδρά να παίζω για ένα διάστημα με μανία fallout shelter κόλλησε στα πρώτα 5 λεπτά.

Για εμένα η σειρά χρησιμοποιεί ένα πολύ ωραίο lore με πρωτότυπο τρόπο. Κλασικό παράδειγμα το thumbs up του Vault boy. Οι περισσότεροι που το έχουν ψάξει ξέρουν ότι η σημασία του thumbs up δεν είναι αυτή που εξηγεί στην αρχή του επεισοδίου ο ήρωας, αλλά η σειρά δεν αφήνει την αλήθεια να χαλάσει μια ωραία ιστορία.

Επεξ/σία από Voodooman
  • Like 4
  • Thanks 2
  • Confused 2
  • Haha 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει ένα σατιρικό (black) χιούμορ, είναι βίαιο (ο συνδυασμός τους σε άλλους μπορεί να αρέσει – όπως σε εμένα - σε άλλους όχι), είναι πιστό στο franchise, χρησιμοποιεί καλλιτεχνικά και ρετρό-φουτουριστικά θέματα. Δίνει έμφαση σε θέματα ηθικής αλλά και επιβίωσης μέσα στα ερείπια και το χάος που ακολουθούν ένα πυρηνικό ολοκαύτωμα.

Το βασικό είναι ότι είναι πιστό στη θεματολογία του παιχνιδιού, και ως εκ τούτου θεωρώ ότι είναι μια τηλεοπτική σειρά που θα απολαύσουν παλιοί και νέοι θαυμαστές του Fallout παιχνιδιού. Με τα 2 πρώτα επεισόδια που έχω δει, θεωρώ ότι μάλλον θα έχω την ίδια γνώμη και όταν δω και τα υπόλοιπα επεισόδια της σειράς. 

Επεξ/σία από JPaxilleas
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ καλά νέα, επιτέλους αρχίζουν να καταλαβαίνουν ότι είναι καλύτερο να είναι πιστοί στην εμφάνιση, στην οποια έχουν ήδη ξοδέψει χιλιάδες ώρες άλλοι πριν από αυτούς και έχουν γίνει αναγνωριστικά στους fans, από το να σχεδιάζουν από την αρχή τα πάντα, γιατί έτσι. Με αυτό τον τρόπο και τιμάνε το source material και κερδίζουν χρόνο ώστε να ασχοληθούν με αλλα πράγματα όπως το story. Να τα βλέπουν αυτά εκεί στις παραγωγές Witcher, ROP, WOT, etc.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
6 ώρες πριν, Voodooman είπε

Για εμένα η σειρά χρησιμοποιεί ένα πολύ ωραίο lore με πρωτότυπο τρόπο. Κλασικό παράδειγμα το thumbs up του Vault boy. Οι περισσότεροι που το έχουν ψάξει ξέρουν ότι η σημασία του thumbs up δεν είναι αυτή που εξηγεί στην αρχή του επεισοδίου ο ήρωας, αλλά η σειρά δεν αφήνει την αλήθεια να χαλάσει μια ωραία ιστορία.

Και ποια είναι η σημασία του, τότε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Spoilers για τους πρωταγωνιστές και συγνώμη, αλλά θα αρχίσω κάποιες συγκρίσεις με Disney Star Wars:

Spoiler

Νομίζω ότι ο Ghoul είναι ο χαρακτήρας που μου άρεσε περισσότερο. Δεν με χαλάνε και οι άλλοι από τους πρωταγωνιστές, αλλά όταν είχαμε (off-topic, αλλά είναι mainstream από μεγάλο franchise) 2 Disney 'bounty hunters' που ο ένας τελικά έγινε baby sitter και "χρυσή καρδιά"(Din Djarin, aka Mandalorian), ενώ o άλλος ξέχασε τελείως τι έκανε παλιότερα και βασικά έγινε άλλος χαρακτήρας (Boba Fett), το να βλέπουμε έναν τόσο σκληροτράχηλο bounty hunter, μου άρεσε. Είχαμε την ιστορία του πριν τον πόλεμο και είδαμε πως τώρα αυτός ο άνθρωπος, μάλλον δεν υπάρχει πια.
Όχι ότι είναι ίνδαλμα προφανώς, αλλά ήθελα να δω επιτέλους κάποιον που δεν σταματάει σε τίποτα για τον σκοπό του, σε ένα "επάγγελμα" που δεν χωράνε πολλά αισθηματικά. Και είναι κι αυτός φυσικά θύμα της wasteland για πολλούς λόγους (ghoul, δεν ήθελε να σκοτώσει σε ρόλο του σε ταινία πριν τον πόλεμο και τώρα σκοτώνει για πλάκα και έχει χάσει την οικογένειά του -που ελπίζει ότι ζει;- ). Δεν ξέρω αν θα τον "μαλακώσουν" σε επόμενη σαιζόν, αλλά για τώρα, μου άρεσε.

Η Lucy ωραία ξεκινάει πεταλουδίτσες και μαργαρίτες θα είναι ο κόσμος και όλοι θα λένε "ζήτω οι vault dwellers", μέχρι να καταλάβει ότι ο κόσμος έξω, δεν είναι "χαρωπά τα δυο μου χέρια τα χτυπώ" όπως μέσα στο vault. Και περνάει δύσκολα και αρκετές φορές θα μπορούσε να είχε 'game over' το παιχνίδι της πολύ εύκολα. Βέβαια δεν γίνεται, γιατί αυτή είναι η... player character. :P Αλλά δεν της λένε "είσαι φοβερή, τι θα κάναμε χωρίς εσένα;!" (ίσως το πιο κλασσικό που της λένε είναι "γύρνα πίσω στο vault, δεν είναι εδώ μέρος για vault dwellers"), ούτε είναι expert στα πάντα, ούτε λύνει όλα τα προβλήματά της μόνη της.
Και οκ, έχουμε την φάση που κάθεται πάνω από τον Ghoul, κρατώντας τα φιαλίδια, εμμέσως πλην σαφώς να τον απειλεί ότι δεν θα του τα δώσει και μετά του λέει "δεν είμαι σαν εσένα" και του τα δίνει, αλλά με όσα της έκανε μέχρι εκείνη την φάση, ήταν απολύτως δικαιολογημένη. Κοινώς, δεν μου φέρνει σε Rey.

Και μετά έχουμε έναν μαύρο πρωταγωνιστή από μια κοινότητα που είναι βίαιη και φοράνε πανοπλίες και "might makes right", σχεδόν νέος Finn, ε; Και ναι, η φάση με τον Titus (λευκός bully) ήταν για κλωτσιές, αλλά κι αυτός, παρ' όλη την πανοπλία, δεν μπορεί να κερδίσει τον Ghoul, χάνει και από τον άλλον λευκό bully, τον Thaddeus (και αν δεν ήταν η Lucy, θα  τον έτρωγαν οι κατσαρίδες μέσα στην πανοπλία του).
Αλλά από την άλλη, δεν τρέχει πίσω από την κοπελιά όπως ο Finn να φωνάζει το όνομά της ή γενικά να τον τρέχουν από εδώ κι εκεί. Παλεύει όταν χρειάζεται, προσπαθεί να είναι δίκαιος, και στην γέφυρα, όταν τράβηξαν όπλο οι άλλοι, η Lucy που ακόμα έχει μέσα της να εμπιστεύεται τον κόσμο δεν αντέδρασε γρήγορα, ενώ ο Maximus κατευθείαν πήρε το πιστόλι της και τους σκότωσε, για να μην σκοτωθούν οι ίδιοι. Έχει τις φάσεις που κάνει χαζομάρες, αλλά δεν είναι comic relief. Και θέλω να δω πώς θα συμπεριφερθεί τώρα που είναι Knight.

Α ναι, έχουμε και τον αδερφό της Lucy, τον Norman, ο οποίος κι αυτός ξεκινάει σαν παιδί της φάπας (το έχουν οι άντρες του Vault 33...), αλλά ψάχνει και βρίσκει την συνωμοσία που υπάρχει στα vaults, παρ' όλο που παίζει να χάσει το κεφάλι του αν τον καταλάβουν. Βέβαια αυτόν τον φοβάμαι περισσότερο ότι κάτι θα του κάνει ο Bud, αφού του είπε να μπει σε pod για να ζήσει (και ενώ δεν θα μπορεί να κουνηθεί, ποιος ξέρει αν θα το σαμποτάρει ο Bud ή κάνει κάτι άλλο). Δεν έχω κάτι αντίστοιχο από Star Wars γι' αυτόν. C-3PO; :P 

Σίγουρα έχω ξεχάσει λεπτομέρειες, αλλά από αυτά που μου έμειναν, εγώ όπως είπα είμαι σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος με τους χαρακτήρες. Για το lore, δεν μπορώ να εκφέρω άποψη, γιατί διαβάζω διάφορα από εδώ κι εκεί για την timeline και ποτέ δεν ήμουν τρελός φαν των Fallout, αλλά I didn't have a bad time.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για χρόνια δεκαετίες άκουγα fallout, βούτηξα και τζαμπέ κάποια από τα παιχνίδια μέσω του EPIC Store (ή ήταν το Steam?, το GOG?....anyway), αλλά δεν έτυχε να παίξω τα παιχνίδια ποτέ.

Η σειρά είναι πολύ καλή, άριστα στημένη, αν έχει woke στοιχεία... χ3στηκα από την στιγμή που είναι καλή, γενικά την ευχαριστήθηκα στον βαθμό που τα τελευταία 4 επεισόδια τα είδα πακέτο.

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...