Προς το περιεχόμενο

Fallout (Prime, 2024)


FCastor

Προτεινόμενες αναρτήσεις

47 λεπτά πριν, GhostRiderLSOV είπε

Spoilers για τους πρωταγωνιστές και συγνώμη, αλλά θα αρχίσω κάποιες συγκρίσεις με Disney Star Wars:

  Απόκρυψη περιεχομένων

Νομίζω ότι ο Ghoul είναι ο χαρακτήρας που μου άρεσε περισσότερο. Δεν με χαλάνε και οι άλλοι από τους πρωταγωνιστές, αλλά όταν είχαμε (off-topic, αλλά είναι mainstream από μεγάλο franchise) 2 Disney 'bounty hunters' που ο ένας τελικά έγινε baby sitter και "χρυσή καρδιά"(Din Djarin, aka Mandalorian), ενώ o άλλος ξέχασε τελείως τι έκανε παλιότερα και βασικά έγινε άλλος χαρακτήρας (Boba Fett), το να βλέπουμε έναν τόσο σκληροτράχηλο bounty hunter, μου άρεσε. Είχαμε την ιστορία του πριν τον πόλεμο και είδαμε πως τώρα αυτός ο άνθρωπος, μάλλον δεν υπάρχει πια.
Όχι ότι είναι ίνδαλμα προφανώς, αλλά ήθελα να δω επιτέλους κάποιον που δεν σταματάει σε τίποτα για τον σκοπό του, σε ένα "επάγγελμα" που δεν χωράνε πολλά αισθηματικά. Και είναι κι αυτός φυσικά θύμα της wasteland για πολλούς λόγους (ghoul, δεν ήθελε να σκοτώσει σε ρόλο του σε ταινία πριν τον πόλεμο και τώρα σκοτώνει για πλάκα και έχει χάσει την οικογένειά του -που ελπίζει ότι ζει;- ). Δεν ξέρω αν θα τον "μαλακώσουν" σε επόμενη σαιζόν, αλλά για τώρα, μου άρεσε.

Η Lucy ωραία ξεκινάει πεταλουδίτσες και μαργαρίτες θα είναι ο κόσμος και όλοι θα λένε "ζήτω οι vault dwellers", μέχρι να καταλάβει ότι ο κόσμος έξω, δεν είναι "χαρωπά τα δυο μου χέρια τα χτυπώ" όπως μέσα στο vault. Και περνάει δύσκολα και αρκετές φορές θα μπορούσε να είχε 'game over' το παιχνίδι της πολύ εύκολα. Βέβαια δεν γίνεται, γιατί αυτή είναι η... player character. :P Αλλά δεν της λένε "είσαι φοβερή, τι θα κάναμε χωρίς εσένα;!" (ίσως το πιο κλασσικό που της λένε είναι "γύρνα πίσω στο vault, δεν είναι εδώ μέρος για vault dwellers"), ούτε είναι expert στα πάντα, ούτε λύνει όλα τα προβλήματά της μόνη της.
Και οκ, έχουμε την φάση που κάθεται πάνω από τον Ghoul, κρατώντας τα φιαλίδια, εμμέσως πλην σαφώς να τον απειλεί ότι δεν θα του τα δώσει και μετά του λέει "δεν είμαι σαν εσένα" και του τα δίνει, αλλά με όσα της έκανε μέχρι εκείνη την φάση, ήταν απολύτως δικαιολογημένη. Κοινώς, δεν μου φέρνει σε Rey.

Και μετά έχουμε έναν μαύρο πρωταγωνιστή από μια κοινότητα που είναι βίαιη και φοράνε πανοπλίες και "might makes right", σχεδόν νέος Finn, ε; Και ναι, η φάση με τον Titus (λευκός bully) ήταν για κλωτσιές, αλλά κι αυτός, παρ' όλη την πανοπλία, δεν μπορεί να κερδίσει τον Ghoul, χάνει και από τον άλλον λευκό bully, τον Thaddeus (και αν δεν ήταν η Lucy, θα  τον έτρωγαν οι κατσαρίδες μέσα στην πανοπλία του).
Αλλά από την άλλη, δεν τρέχει πίσω από την κοπελιά όπως ο Finn να φωνάζει το όνομά της ή γενικά να τον τρέχουν από εδώ κι εκεί. Παλεύει όταν χρειάζεται, προσπαθεί να είναι δίκαιος, και στην γέφυρα, όταν τράβηξαν όπλο οι άλλοι, η Lucy που ακόμα έχει μέσα της να εμπιστεύεται τον κόσμο δεν αντέδρασε γρήγορα, ενώ ο Maximus κατευθείαν πήρε το πιστόλι της και τους σκότωσε, για να μην σκοτωθούν οι ίδιοι. Έχει τις φάσεις που κάνει χαζομάρες, αλλά δεν είναι comic relief. Και θέλω να δω πώς θα συμπεριφερθεί τώρα που είναι Knight.

Α ναι, έχουμε και τον αδερφό της Lucy, τον Norman, ο οποίος κι αυτός ξεκινάει σαν παιδί της φάπας (το έχουν οι άντρες του Vault 33...), αλλά ψάχνει και βρίσκει την συνωμοσία που υπάρχει στα vaults, παρ' όλο που παίζει να χάσει το κεφάλι του αν τον καταλάβουν. Βέβαια αυτόν τον φοβάμαι περισσότερο ότι κάτι θα του κάνει ο Bud, αφού του είπε να μπει σε pod για να ζήσει (και ενώ δεν θα μπορεί να κουνηθεί, ποιος ξέρει αν θα το σαμποτάρει ο Bud ή κάνει κάτι άλλο). Δεν έχω κάτι αντίστοιχο από Star Wars γι' αυτόν. C-3PO; :P 

Σίγουρα έχω ξεχάσει λεπτομέρειες, αλλά από αυτά που μου έμειναν, εγώ όπως είπα είμαι σε γενικές γραμμές ευχαριστημένος με τους χαρακτήρες. Για το lore, δεν μπορώ να εκφέρω άποψη, γιατί διαβάζω διάφορα από εδώ κι εκεί για την timeline και ποτέ δεν ήμουν τρελός φαν των Fallout, αλλά I didn't have a bad time.

α μπραβο το ιδιο σκεφτηκα και εγω με τον Maximus, ο χαρακτηρας του και η εξελιξη του ειναι ακριβως αυτο που απετυχε η Disney να μας δωσει με τον Finn στα Sequel Star Wars. Δειχνει οτι αν εχεις καποιον στο τιμονι που κατεχει απο καλο storytelling και αναγνωριζει τι κανει το source material τοσο αξιολογο, το αποτελεσμα θαναι απο ικανοποιητικο εως εξαιρετικο. και οχι αυτο το αισχος που μας σερβιρε ο JarJar και ο Rian.

 

25 λεπτά πριν, john_dr είπε

Για χρόνια δεκαετίες άκουγα fallout, βούτηξα και τζαμπέ κάποια από τα παιχνίδια μέσω του EPIC Store (ή ήταν το Steam?, το GOG?....anyway), αλλά δεν έτυχε να παίξω τα παιχνίδια ποτέ.

Η σειρά είναι πολύ καλή, άριστα στημένη, αν έχει woke στοιχεία... χ3στηκα από την στιγμή που είναι καλή, γενικά την ευχαριστήθηκα στον βαθμό που τα τελευταία 4 επεισόδια τα είδα πακέτο.

δεν εχει woke στοιχεια, περα απο καποια φανερα DEI checkmarks (mixed race couples, κοπελα με μουστακι, them pronouns, κτλ), τα οποια ομως δεν στεκουν εμποδιο στην ιστορια. Yπαρχει μπολικος πολτιικος σχολιασμος  (οργανα αναπαραγωγης, καπιταλισμος, red scare) αλλα δουλευει αψογα μεσα στο συμπαν και το σατιρικο κλιμα της σειρας. Μην ξεχναμε οτι και τα ιδια τα παιχνιδια ηταν ανεκαθεν πολιτικα, κατι που διαφευγει σε μερικους φανς που κλαψουριζουν στα σοσιαλ για wokism. 

ενδεικτικο οτι δεν ειναι woke σειρα, ειναι οτι το fandom menace του youtube (Critical Drinker, AZ, mr H, κτλ) δεν ανεβασε βιντεακια ακομη για να την κραξουν. ειναι καλη σειρα, ας ελπισουμε ναναι ετσι και η δετερη σεζον αν βγει.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τέλειωσα μέσα σε δύο μέρες και φυσικά μου άρεσε πολύ. Εντάξει, έχει σεναριακές αδυναμίες και woke στοιχεία, αλλά σε γενικές γραμμές ήταν εξαιρετική. Πολύ καλή σκηνοθεσία, μοντάζ, εφέ,  χαρακτήρες με υπόβαθρο, και καλή ηθοποιία από τους πρωταγωνιστές που δένουν μεταξύ τους. Η σειρά έχει επίσης μπόλικο μαύρο χιούμορ που μερικές φορές γίνεται απολαυστικό

Spoiler

Στην ατάκα" -Φοβερή η παγίδα σου. -Ευχαριστώ, κριτικοί, μην πουν μια καλή κουβέντα," έκλαψα από τα γέλια! 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ' ότι κατάλαβα είναι πιστή στο source material, άρα αξίζει. Εγώ δεν έχω παίξει και τα παιχνίδια οπότε έτσι κι αλλιώς δεν θα μου κακοφανεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 ετών. Εχω παίξει το 1 και το 2 με το κουτάλι. Μόλις τελείωνε το ξανάρχιζα με άλλα developments και πήγαινα πραγματικά τυχαία στο χάρτη ... Εννοείται έπαιξα και τα υπόλοιπα. Εγώ προσωπικά οταν έβλεπα το πρώτο επεισόδιο με την εισαγωγή να είναι αντάξια με την εισαγωγή ενός παιχνιδιού fallout , είχα ενα τεράστιο χαμόγελο.

Spoiler

Ιδίως η σκηνή που ανέμελα είχανε πάρτι και πέσανε οι βόμβες.... Ανατρίχιασα με την καλή έννοια :) 

Σαν να βρήκα ενα παλιό ξεχασμένο παιχνίδι... Ξετρελάθηκα με την σειρά τόσο που είδα τα 8 επεισόδια σε 2 μέρες. Πράγματι αντάξια του παιχνιδιού !! Εαν κάποιος όμως δεν εχει παίξει τα παιχνίδια (ιδίως το 1 και 2) ίσως του φανεί "ψεύτικη" και ανούσια....

Απο εμένα ενα 9/10 

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Απ' ότι κατάλαβα είναι πιστή στο source material, άρα αξίζει. Εγώ δεν έχω παίξει και τα παιχνίδια οπότε έτσι κι αλλιώς δεν θα μου κακοφανεί.

και πιστη ειναι αλλα και απο μονη της, χωρις την συνδεση με τα παιχνιδια, στεκει μια χαρα ως post-apocalyptic scifi σειρα. ελπιζω να μην αγνοηθει απο το HW, και να τσιμπησει καποιο βραβειο, το αξιζει.

Επεξ/σία από KilliK
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να πω πως δεν είχε πλάκα, σαν ελεύθερη προσαρμογή της ιστορίας του fallout καλό ήταν, τώρα όσο αφορά το lore της σειράς τα έχουν κάνει σκ@τ@, 15 χρόνια πριν τα γεγονότα του Fallout new vegas έχει ήδη καταστραφεί ένα από τα 3 μεγαλύτερα faction του παιχνιδιού, η enclave ζει και βασιλεύει ενώ στο παιχνίδι έχουν μείνει μόνο 5 ραμολιμέντα που τα στρατολογείς αν θες,και άλλα πολλά. Επίσης υπάρχουν πολλά woke στοιχεία όπως η κοπέλα - κολλητός  του Maximus που αναγνωρίζει τον εαυτό της σαν αρσενικός squire και μεταλλαγμένοι αδιευκρίνιστου φύλλου να κρατάνε χεράκια στο vault 4, γενικά σαν σειρά βλέπεται αλλά είμαι σίγουρος ότι τους hardcore fans του παιχνιδιού θα τους κάνει να βγάζουν αφρούς απο το στόμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

να υπαρχει Inclusivity απλα για να υπαρχει , αλλα η σειρα να ειναι καλη σε ολους τους τομεις ειναι κατι που δεν νομιζω θα επρεπε να πειραζει κανεναν.

να εχει φτιαχτει μια σειρα μονο και μονο για να τικαρει κουτακια και ατζεντες και η σειρα απο την αρχη μεχρι το τελος να ειναι ενα ασυνδετο σκουπιδι με κερασακι στην τουρτα και μετριοκακους ηθοποιους ειναι αυτο που τρελενει τον κοσμο.

Εχω δει τα πρωτα 6 επεισοδια και μπορω να πω δεν με πειραζει τιποτα απο οτι "woke" εχουν βαλει αφου δεν γυριζει γυρω απο αυτο η σειρα και δεν μας το τριβει στη μαπα just for lulz.

Ωραια σειρα, μπραβο τους. Ωραιοι και οι 3ς πρωταγωνιστες, αλλα το plot με τα vaults μου τραβαει περισσοτερο την προσοχη. 

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είδα τα πρώτα επεισόδια.

Χαοτικό λίγο στην αρχή, ειδικά αν δεν έχεις ασχοληθεί με τα παιχνίδια και δεν γνωρίζεις τίποτα από την ιστορία αλλά το σενάριο κτίζεται σιγά σιγά και οι χαρακτήρες αναπτύσονται και αυτοί παράλληλα.

Βλέπεται ευχάριστα. :)

Επεξ/σία από dpolal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αναμενομενα εισαγωγικος ο πιλοτος,καλυτερο το 2ο που ειχε περισοτερη δραση και νευρο.Αλλα ρε γκασμαδες ντροπη και ονειδος,

Spoiler

μολις μπηκε στον αγωνιστικο χωρο ο Τιτανομεγιστος τον στειλατε κατευθειαν στα αποδυτηρια?Ντροπη ρε,ντροπη!

 

Επεξ/σία από johny f
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...