Προς το περιεχόμενο

Χρηματιστηριο Αρχαριος


GBorb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σκεφτομαι για πρωτη φορα να παρω μετοχες στο χρηματιστηριο. 
Ξερει κανενας καποια online χρηματιστηριακη και γενικα κοστος κτλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

21 λεπτά πριν, GBorb είπε

Σκεφτομαι για πρωτη φορα να παρω μετοχες στο χρηματιστηριο. 
Ξερει κανενας καποια online χρηματιστηριακη και γενικα κοστος κτλ?

Αν θέλεις να επενδύσεις ΟΚ. Μπορείς και μεσω τραπεζας. 

Αν θελεις να.... παίξεις, πάρε ΠΡΟΠΟ... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, xx1100 είπε

Αν θέλεις να επενδύσεις ΟΚ. Μπορείς και μεσω τραπεζας. 

Αν θελεις να.... παίξεις, πάρε ΠΡΟΠΟ... 

 

3 λεπτά πριν, Βασίλης_29 είπε

Το βασικό είναι να εχεις στην διάθεση σου χρήματα για χάσιμο. Από εκεί και μετά το συζητάμε. 

 

7 λεπτά πριν, Dinos1973 είπε

Καλυτερα στο χαμογελο του παιδιου, να πιασουν και τοπο!!!!!!

 

 

Εχετε ορεξη και μου αρεσετε.

Ομως εχω καποια λιγα που μπορω να "επενδυσω" και θα το κανω σε συγκεκριμενη εταιρια. Μεσω τραπεζας ειναι πιο ασφαλες? Πιο φτηνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GBorb είπε

Εχετε ορεξη και μου αρεσετε.

Ομως εχω καποια λιγα που μπορω να "επενδυσω" και θα το κανω σε συγκεκριμενη εταιρια. Μεσω τραπεζας ειναι πιο ασφαλες? Πιο φτηνα?

Αν κάνεις επένδυση, οι διαφορές θα ειναι μικρές. Οι χρηματιστηριακές ζουν από το μπες-βγες.

Οι δικές μου εμπειρίες ειναι απο την δεκαετία του 1990-2000.

Γενικά συμφωνώ με την ιδέα του θεσμού: πάρε μια τράπεζα και ξέχασέ τις. Τα εγγόνια σου θα σε ευγνωμονούν 😉

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε μετοχές από πολύ παλιά τις οποίες τις είχαμε αγοράσει από 90s,, σε σχέση με 2008 9 έχουνε χάσει 5 με 6 φορές την αξία του κεφαλαίου, δεν θα πω για παλιότερα χρόνια γιατί θα τραβάμε τα μαλλιά μας. Το μόνο που μας παρηγορεί είναι το μέρισμα που δεν είναι και λίγο και μας βοηθάει οικονομικά κάθε χρόνο. Για να μπορέσεις να επενδύσεις και να βγάζεις κέρδος από αγορά στις υποστηρίξεις και πώληση στις αντιστάσεις χρειάζεσαι να γνωρίζεις τεχνική ανάλυση και να εχεις πολλες γνώσεις, ακομα και οικονομολόγοι δεν μπορούν να ασχοληθούν με αυτόν τον τομέα. Αν σε εμδιαφερει μόνο το μέρισμα ψάχνεις και αγοράζεις εταιρικές μετοχές, οι καλές και γνωστες εταιρείες στην Ελλάδα είναι γνωστές και μετρημένες αλλά δίνουν διαφορετικό μερισμα κάθε έτος, μπορει άνετα να χάσεις το αρχικό κεφάλαιο που επενδθσες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, GBorb είπε

Εχετε ορεξη και μου αρεσετε.

Ομως εχω καποια λιγα που μπορω να "επενδυσω" και θα το κανω σε συγκεκριμενη εταιρια. Μεσω τραπεζας ειναι πιο ασφαλες? Πιο φτηνα?

αγορασε ακινητο εστω και χωραφι και ασε τον τζόγο!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GBorb είπε

Σκεφτομαι για πρωτη φορα να παρω μετοχες στο χρηματιστηριο. 
Ξερει κανενας καποια online χρηματιστηριακη και γενικα κοστος κτλ?

Το χρηματιστήριο δεν ειναι τζόγος οπως λένε παραπάνω.

Απλα τα χρηματα που θα βάλεις εκει πρεπει να μην τα χρειάζεσαι, γιατι αν τα χρειάζεσαι κανεις σπασμωδικές κινήσεις.

Online εχουν ολες οι ελληνικές χρηματιστηριακές εταιρειες, αλλα το τλφ είναι πολύ καλύτερο για συναλλαγές με το χαα.

Επίσης υπάρχει και η degiro ξένη εταιρεια με εφαρμογη στο play με μικρες προμήθειες. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας.

Και εγω την degiro ειχα δει αλλα δεν ημουν σιγουρος.  

Θα παρω μετοχες απο χρηματα που περρισευουν και θα τις αφησω εκει για χρονια. Δεν εχω σκοπο να κανω αγοραπωλησιες.

Αρα μηπως να το κανω μεσω τραπεζας μια και καλη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, GBorb είπε

Σας ευχαριστω για τις συμβουλες σας.

Και εγω την degiro ειχα δει αλλα δεν ημουν σιγουρος.  

Θα παρω μετοχες απο χρηματα που περρισευουν και θα τις αφησω εκει για χρονια. Δεν εχω σκοπο να κανω αγοραπωλησιες.

Αρα μηπως να το κανω μεσω τραπεζας μια και καλη? 

Επίσης να σου πω οτι το χρηματιστήριο δεν ειναι για να παρεις μετοχες και να τις κρατήσεις χρόνια, στο χρηματιστήριο πρέπει να εισαι σε εγρήγορση

Για αυτα ειναι αλλες επενδύσεις οπως ομόλογα κλπ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Επίσης να σου πω οτι το χρηματιστήριο δεν ειναι για να παρεις μετοχες και να τις κρατήσεις χρόνια, στο χρηματιστήριο πρέπει να εισαι σε εγρήγορση

Για αυτα ειναι αλλες επενδύσεις οπως ομόλογα κλπ.

 

Καταλαβαινω τι λες ομως ειμαι της αλλης λογικης. Δεν θελω να μπω στην διαδικασια να αγοραζω και να πουλαω. Δεν ειναι αυτοσκοπος το κερδος σε αυτην μου την κινηση. Θελω να στηριξω μια εταιρια και θα παρω συγκεκριμενες μετοχες. Απλα θελω αν μπορω να αποφυγω να πληρωνω απο εδω και απο εκει χωρις λογο επειδη θα εχω λιγες μετοχες. 

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, GBorb είπε

Καταλαβαινω τι λες ομως ειμαι της αλλης λογικης. Δεν θελω να μπω στην διαδικασια να αγοραζω και να πουλαω. Δεν ειναι αυτοσκοπος το κερδος σε αυτην μου την κινηση. Θελω να στηριξω μια εταιρια και θα παρω συγκεκριμενες μετοχες. Απλα θελω αν μπορω να αποφυγω να πληρωνω απο εδω και απο εκει χωρις λογο επειδη θα εχω λιγες μετοχες. 

Για να σε προφυλάξω σου λεω οτι οι μετοχες ειναι απο εταιρειες που είτε αναπτύσσονται, είτε κατρακύλανε στο βούρκο, φολι φολι, reverse split κλπ.

Αν δεν πάθεις βέβαια δεν θα μάθεις, αυτό ειναι αρχή για τα πάντα

Καλή αρχή αν το αποφασίσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Για να σε προφυλάξω σου λεω οτι οι μετοχες ειναι απο εταιρειες που είτε αναπτύσσονται, είτε κατρακύλανε στο βούρκο, φολι φολι, reverse split κλπ.

Αν δεν πάθεις βέβαια δεν θα μάθεις, αυτό ειναι αρχή για τα πάντα

Καλή αρχή αν το αποφασίσεις

 

Σε ευχαριστω για τις συμβουλες ομως θα επιμεινω και θα πω οτι τα λεφτα θα ειναι λιγα και δεν τα υπολογιζω. Ειναι συμβολικη κινηση για εταιρια που με ενδιαφερει. Απλα θελω να μαθω διαδικασια και να αποφυγω να πληρωνω καθε λιγο και λιγακι μονο και μονο επειδη εχω λιγες μετοχες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...