Προς το περιεχόμενο

Χρηματιστηριο Αρχαριος


GBorb

Προτεινόμενες αναρτήσεις

42 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Καποιο λαθος στην μεταφορα πρεπει να εκανες, 1ευρω ειναι εθνικη πειραιως, δεν ξερω ποια τραπεζα εχεις βεβαια.

Μέσω εθνικής έκανα και επέλεξα έξοδα σε βάρος του εντολέα και με χρέωσε 7€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εξοδα μισα μισα να βαζεις ,εχει και μια ονομασια SHIA ή κατι τετοιο ,επισης τα εξοδα του εμβασματος ειναι αναλογα του ποσου.Στην αλφα απο 3000 ευρω και πανω αλλαζει το κοστος του εμβασματος αν θυμαμαι καλα.

Επισης μην στελνετε εμβασματα 50-100 ευρω ,μαζεψτε 2-3 χιλιαρικα και τα στελνετε ολα μαζι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα υπόλοιπα έξοδα ποιος τα αναλαμβάνει η degiro? Επίσης αν γίνεται και μια απάντηση και στην άλλη μου ερώτηση, αν δηλαδή έχω 50€ και ένα stock έχει 100€ μπορώ να αγοράσω μισό ή κάτι τέτοιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 2/1/2021 στις 12:48 ΜΜ, leoroni92 είπε

Ερώτησεις για τους γνώστες: Η degiro γιατί χρεώνει τόσο χαμηλές προμήθειες σε σχέση με τις τράπεζες; Επίσης στο custody profil έχεις τη μετοχή ή το δικαίωμα επί της μετοχής; Πώς μπορείς να επιβεβαιώσεις οτι πράγματι έχεις τη μετοχή;

Εχεις πολυ δικιο σε αυτο. Ειναι σημαντικο να ειναι ξεκαθαρο το τι κατεχεις καθε φορα. Αν εχεις την μετοχη ή δικαιωμα επι της διαφορας (πχ Plus500)

Η Degiro ακουγεται πολυ τελευταια ωστοσο.

Επεξ/σία από alex.panag
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, bilisios είπε

Και τα υπόλοιπα έξοδα ποιος τα αναλαμβάνει η degiro? Επίσης αν γίνεται και μια απάντηση και στην άλλη μου ερώτηση, αν δηλαδή έχω 50€ και ένα stock έχει 100€ μπορώ να αγοράσω μισό ή κάτι τέτοιο;

1. Δεν υπάρχουν υπόλοιπα εξοδα αυτο το ευρω ειναι για εξερχόμενο εμβασμα απο την τράπεζα σου, τα εισερχόμενα εμβάσματα δεν τα χρεώνει καμια τράπεζα στον πλανήτη(απο όσες ξέρω) μόνο οι ελληνικές

2. Θα το διαπιστώσεις οταν σου πει "δεν εχεις τα απαιτούμενα κεφαλαια"

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, bilisios είπε

αν δηλαδή έχω 50€ και ένα stock έχει 100€ μπορώ να αγοράσω μισό ή κάτι τέτοιο;

Ναι μπορείς, σε υπηρεσίες όπως revolut trading212 etoro.

Στη revolut συγκεκριμένα μπορείς να βάλεις ακόμα κι 1$ σε όποια μετοχή θέλεις. Αυτό γίνεται μέσω παραγώγων, παραπάνω δεν γνωρίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε etoro, degiro κτλ παίζεις με omnibus accounts. Οι μετοχές δεν είναι στο όνομα σου και κρατάνε αυτοί το "σκορ" τι έχεις κάθε φορά. Υπάρχουν cfd συμβόλαια που παίζεις την διαφορά στην τιμή και η "υποχρέωση τους" είναι να χετζάρουν την καθαρή θέση όλων των πελατών, και υπάρχουν και μετοχές που θεωρητικά πάντα πρέπει να κρατάνε θέση το σύνολο ίση με το σύνολο των ανοικτών long θέσεων όλων των πελατών. Τώρα τι γίνεται μέσα εσωτερικά ο θεός και η ψυχή τους. Από εκεί και πέρα οι φθηνές προμήθειες είναι ότι πληρώνεις παίρνεις και ΑΝ προκύψει κάποιο πιο σύνθετο θέμα μπορεί να τρέχεις να βγάλεις άκρη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...