Προς το περιεχόμενο

Κia xceed 1,4 αξιζει η αγορα του;


stationwa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα κυριοι. Μετα απο πολλες σκεψεις ειπα να δημιουργησω ενα θεμα γισ το kia x ceed και αν πραγματικα αξιζει στα 26000 περιπου χιλιαρικα το 1,4 για την αγορα του. Ειμαι πολυ προβληματισμενος γιατι με οποιον μιλησω μου λενε ολοι μα καλα για kia και hyundai ουτε ευρω πανω απο 17.000. Η δικη σας γνωμη ποια είναι; Λετε να κανω χοντρη βλακεια αμα το παρω; και να δω καποιο ευρωπαικο για ποιοτητα μεταπωληση και τα σχετικα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 160
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για μεταπώληση ναι, δες κάτι άλλο . Αν σκοπεύεις να το κρατήσεις 15-20 χρόνια εννοείται το αγοράζεις, αν και όντως 26000 είναι πολλά.

Δες στο ίντερνετ αν βγαίνουν συγκεκριμένα προβλήματα στο μοντέλο αυτό . Πχ όταν κοιτούσα για μικρό και κατέληξα σε φυσικό αέριο απέκλεισα τα vag (δεξαμενή ,δισκόφρενα, σασμάν) και πήρα panda (περιμένοντας να βγάλει το τιμόνι θέμα!)

Μπες σε φορουμς και facebook groups της ΚΙΑ να πάρεις πληροφορίες.

Οι περισσότεροι δεν έχουν καν ιδέα απο KIA και Hyundai και απλά τα κράζουν , λένε με τίποτα μπλα μπλα και ούτε από συγγενικό πρόσωπο δεν έχουν άποψη...  αυτό κολλάει στη μεταπώληση.

Τέλος αφού τα έχεις και το γουστάρεις πάρτο .

 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Xceed  ειναι ενα Ceed υπερυψομενο μην κοιτας τις βλακειες που λενε στην ΚΙΑ οτι ολο το αμαξι ειναι διαφορετικο εκτος απο τις πορτες.Τσεκαρε τα βασικα χαρακτηριστικα  (μεταξονιο ,μετατροχιο) και το "σαλονι" του αυτοκινητου και θα δεις οτι ειναι ιδιο.

Αξιζει η διαφορα των 3-4 εκατοστων υψους και της διαφορας που εχουν στον εξοπλισμο για να δικαιολογηθει η τιμη του Xceed σε σχεση με το ceed?

Για εμενα με την καμια ,not even close που λενε και στο χωριο μου.

Το ceed απο την αλλη ειναι εξαιρετικη περιπτωση VFM και τιμιο αυτοκινητο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

Για μεταπώληση ναι, δες κάτι άλλο . Αν σκοπεύεις να το κρατήσεις 15-20 χρόνια εννοείται το αγοράζεις, αν και όντως 26000 είναι πολλά.

Δες στο ίντερνετ αν βγαίνουν συγκεκριμένα προβλήματα στο μοντέλο αυτό . Πχ όταν κοιτούσα για μικρό και κατέληξα σε φυσικό αέριο απέκλεισα τα vag (δεξαμενή ,δισκόφρενα, σασμάν) και πήρα panda (περιμένοντας να βγάλει το τιμόνι θέμα!)

Μπες σε φορουμς και facebook groups της ΚΙΑ να πάρεις πληροφορίες.

Οι περισσότεροι δεν έχουν καν ιδέα απο KIA και Hyundai και απλά τα κράζουν , λένε με τίποτα μπλα μπλα και ούτε από συγγενικό πρόσωπο δεν έχουν άποψη...  αυτό κολλάει στη μεταπώληση.

Τέλος αφού τα έχεις και το γουστάρεις πάρτο .

Οχι σκοπευω ν το κρατησω τουλαχιστον 12 χρόνια. Μπηκα πηρα πληροφορίες σε ομαδες και φορουμ ολοι λενε τα καλυτερα λογια και κανένα πρόβλημα. Απλα φοβαμαι μηπως ειναι πολλα και με ταβανι τα 26000 μηπως παιρνω καλύτερο αυτοκινητο απο το xceed 

4 λεπτά πριν, Seldon68 είπε

Το Xceed  ειναι ενα Ceed υπερυψομενο μην κοιτας τις βλακειες που λενε στην ΚΙΑ οτι ολο το αμαξι ειναι διαφορετικο εκτος απο τις πορτες.Τσεκαρε τα βασικα χαρακτηριστικα  (μεταξονιο ,μετατροχιο) και το "σαλονι" του αυτοκινητου και θα δεις οτι ειναι ιδιο.

Αξιζει η διαφορα των 3-4 εκατοστων υψους και της διαφορας που εχουν στον εξοπλισμο για να δικαιολογηθει η τιμη του Xceed σε σχεση με το ceed?

Για εμενα με την καμια ,not even close που λενε και στο χωριο μου.

Το ceed απο την αλλη ειναι εξαιρετικη περιπτωση VFM και τιμιο αυτοκινητο.

Ναι ετσι λενε εχω διαβασει πολλες αναλυσεις οπως λενε και για τα αμορτισερ οτι ειναι καλυτερα πιο μαλακα και ελαστικα. Απλα αυτο που με απασχολεί ειναι γενικα το ονομα της μαρκας γιατι δεν εχει και την καλυτερη προϊστορία αλλα η εποχες αλλαζουν 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντυπωσιακό το Xceed, και αρκετά ποιοτικό όμως πρέπει να λάβεις υπόψιν και άλλες παραμέτρους πριν το αγοράσεις. Η κατανάλωση του 1.4T και γενικότερα των κινητήρων της Hyundai/KIA δεν είναι το πλεονέκτημα τους. Μπορεί να μην βγάζουν άλλες ζημιές ή να μην καίνε λάδια, αλλά διψάνε για βενζίνη, και όσο περνάνε τα χρόνια περισσότερο. Κατά τα άλλα είναι ένα πανέμορφο και ποιοτικότατο KIA κάπως υπερκοστολογημένο όπως όμως και όλα τα crossover/SUV. Άμα το γουστάρεις πολύ, θες να το κρατήσεις αρκετά χρόνια και δε σε νοιάζει η κατανάλωση τότε πάρτο. 
Στη θέση σου θα κοίταγα και το Ceed αλλά και το επερχόμενο facelift Hyundai i30.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, giorgos_di είπε

Εντυπωσιακό το Xceed, και αρκετά ποιοτικό όμως πρέπει να λάβεις υπόψιν και άλλες παραμέτρους πριν το αγοράσεις. Η κατανάλωση του 1.4T και γενικότερα των κινητήρων της Hyundai/KIA δεν είναι το πλεονέκτημα τους. Μπορεί να μην βγάζουν άλλες ζημιές ή να μην καίνε λάδια, αλλά διψάνε για βενζίνη, και όσο περνάνε τα χρόνια περισσότερο. Κατά τα άλλα είναι ένα πανέμορφο και ποιοτικότατο KIA κάπως υπερκοστολογημένο όπως όμως και όλα τα crossover/SUV. Άμα το γουστάρεις πολύ, θες να το κρατήσεις αρκετά χρόνια και δε σε νοιάζει η κατανάλωση τότε πάρτο. 
Στη θέση σου θα κοίταγα και το Ceed αλλά και το επερχόμενο facelift Hyundai i30.

Συμφωνω απολυτα μαζι σου. Ναι οντως εχει καταναλωση υψηλη σε σχεση με άλλα αυτοκίνητα και αυτο ειναι σοβαρό μειονεκτημα οπως κ τα τκ 260 Το γουσταρω κ φυσικά θελω να το κρατησουμε χρονια. Το hyundai δε μου γεμισε το ματι στο υπαρχων i30 η απολυτη πλαστικουρα αλλα θελω να δω το νεο μηπως ανεβηκε επιπεδο σαν την kia. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, stationwa είπε

Καλησπερα κυριοι. Μετα απο πολλες σκεψεις ειπα να δημιουργησω ενα θεμα γισ το kia x ceed και αν πραγματικα αξιζει στα 26000 περιπου χιλιαρικα το 1,4 για την αγορα του. Ειμαι πολυ προβληματισμενος γιατι με οποιον μιλησω μου λενε ολοι μα καλα για kia και hyundai ουτε ευρω πανω απο 17.000. Η δικη σας γνωμη ποια είναι; Λετε να κανω χοντρη βλακεια αμα το παρω; και να δω καποιο ευρωπαικο για ποιοτητα μεταπωληση και τα σχετικα; 

Σχετικο ειναι αυτο

Εχεις δει ολες τις υπολοιπες επιλογες στα 26κ και προτιμας το xceed?

Για εμενα σε αυτα τα λεφτα βρισκεις πολυ καλυτερα αυτοκινητα

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To ceed το έχουν 2 συνάδελφοι, ένας καινούργιο και ένας 2ετιας μεταχειρισμένο. Αμφότεροι πολύ ευχαριστημένοι.

Γενικά πουλάει πολύ, το xceed κυριολεκτικά δεν το έχω δει και στα 27Κ€ θα έλεγα ότι είναι υπερτιμημένο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, imr είπε

Σχετικο ειναι αυτο

Εχεις δει ολες τις υπολοιπες επιλογες στα 26κ και προτιμας το xceed?

Για εμενα σε αυτα τα λεφτα βρισκεις πολυ καλυτερα αυτοκινητα

Αυτο θελω να μου πειτε εγω ναι το ειδα το γουσταρω αν και αυτο που με ενοχλει είναι η τιμη. Θες να μου πεις με αυτα τα χρηματα ποια θεωρεις καλυτερα; 

27 λεπτά πριν, LongTom είπε

To ceed το έχουν 2 συνάδελφοι, ένας καινούργιο και ένας 2ετιας μεταχειρισμένο. Αμφότεροι πολύ ευχαριστημένοι.

Γενικά πουλάει πολύ, το xceed κυριολεκτικά δεν το έχω δει και στα 27Κ€ θα έλεγα ότι είναι υπερτιμημένο.

Φιλε μου οντως πουλαει γιατι βλεπω καθε μηνα auto που ανακοινωνει αναλυτικα πωλησεις το ceed δεν πουλαει πολλα εννοω μεσα στη 10 αδα ειναι πολυ χαμηλα. Δεν με νοιαζει αυτο αλλα το xceed μου αρεσε πολυ και η τιμη μονο με χαλασε οπως τκ 260 και καταναλωση ο 1,4 140 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ να σου πω την αλήθεια περιμένω το 1.6D 115HP PREMIUM 48V HYBRID που θα είναι στα ίδια χρήματα, τώρα το πότε θα το κάνουν εισαγωγή...στο site έχουν αναρτήσει τις τιμές.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Dark_son20 είπε

εγώ να σου πω την αλήθεια περιμένω το 1.6D 115HP PREMIUM 48V HYBRID που θα είναι στα ίδια χρήματα, τώρα το πότε θα το κάνουν εισαγωγή...στο site έχουν αναρτήσει τις τιμές.  

Κι εσένα σου αρεσε σαν αυτοκίνητο; Δεν τα θεωρείς πολλα για. Kia; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...