Προς το περιεχόμενο

Far Cry 6 [PC]


7nisiotis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Psycho_Warhead είπε

Όταν δεν φτάνει η VRAM αυτά γίνονται στο FC6, πόση VRAM έχει η 3060 mobile ;

6gb αλλα μιλαμε για 1080p και χωρις το hd pack... 

Κακιστο Optimization για αλλη μια φορα απο την ubisoft. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 643
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

16 λεπτά πριν, noFEARgr είπε

6gb αλλα μιλαμε για 1080p και χωρις το hd pack... 

Κακιστο Optimization για αλλη μια φορα απο την ubisoft. 

Έγινε επίτηδες από την AMD για να φανούν οι 16GB κάρτες της..

2 ώρες πριν, Arkin είπε

Θελει VRAM με HD textures ειναι παντα πεντακαθαρα. Τα 8gb vram των 3070/3070ti δυστυχως αρχισαν να φαινονται. Σε 4Κ πιανει 6-7fps λογο vram στα 1440p θολωνει τα textures μολις γεμισει η allocated. Γιατι μπορει στο μισαωρο να ειναι ενταξει στην ωρα ομως να ειναι γεματα και τα 8 και να αρχισουν τα θεματα. 

Φαίνονται στο FC6 που με όλα στο τέρμα low/1080P τρώει 4.5GB VRAM..Οπότε φάνηκε επίτηδες σε ένα παιχνίδι, όχι γενικά..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Δεν θα φτιαχτεί αυτό, είναι θέμα μηχανής γραφικών. Το VRAM usage μειώθηκε καθόλου με το patch ;

Νομίζω ότι μαζεύτηκε κάπως με 1.5 - 2 ώρες gaming  κυμαίνεται ενδιάμεσα 8.7 με 9.3G 
Έχω μια εβδομάδα + που δεν το άνοιξα καν οπότε δεν έχω και άμεσο μέτρο σύγκρισης αλλα είχε κάποια ελάχιστα stutters τώρα μέχρι στιγμής μετά το update δεν έχω δει οτιδήποτε το περίεργο τρέχει πολύ smooth χωρίς stutters παρόλο που στο benchmark έχει

κάποιες θολούρες που έχουν αναφερθεί δεν τις έχω δει ποτέ ούτε πριν το update ούτε τώρα

Επεξ/σία από Deu164
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τερματισα

Πολυ φαν παιχνιδι και δεν βαρεθηκα καθολου. Εχει τα προβληματα του στο performance αλλα σαν παιχνιδι το εκαναν καλο.

Δοκιμαστε το σιγουρα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, _Theo_ είπε

Άρα αν έχει κάποιος 6 GB VRAM los poulos;; 

Παίζει κάτι άλλο που δεν είναι από Ubisoft. Εγώ ακόμα να δω παραπάνω χρήση από 5GB σε 1080p σε game.

Αλλα ναι, τρεχάτε να αγοράσετε παραπάνω VRAM για να παίξετε αναμασημένες μετριότητες...jfc.

  • Like 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/10/2021 στις 6:21 ΜΜ, firepc είπε

Το τερματισα

Πολυ φαν παιχνιδι και δεν βαρεθηκα καθολου. Εχει τα προβληματα του στο performance αλλα σαν παιχνιδι το εκαναν καλο.

Δοκιμαστε το σιγουρα

Kαλή φάση εγώ πάλι γυρνάω σαν την άδικη κατάρα στην yara μην μπορώντας να βρω what to do next.......σκοτώνοντας τους ίδιους εχθρούς ξανά και ξανα.....βαρέθηκα πάντως γραφικά έχει φοβερά και ο τεχνικός τομέας ιδιαίτερα προσεγμένος δεν το περίμενα, το combat είναι για παιχνίδι περασμένης 10ετιας to me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, itanium είπε

Kαλή φάση εγώ πάλι γυρνάω σαν την άδικη κατάρα στην yara μην μπορώντας να βρω what to do next.......σκοτώνοντας τους ίδιους εχθρούς ξανά και ξανα.....βαρέθηκα πάντως γραφικά έχει φοβερά και ο τεχνικός τομέας ιδιαίτερα προσεγμένος δεν το περίμενα, το combat είναι για παιχνίδι περασμένης 10ετιας to me

κανε main αποστολες για να ανοιξει ο χαρτης. Οπου η περιοχη ειναι με κοκκινη γραμμη χωρις σημαδακι στον χαρτη, μην ασχολησε γτ οι εχθροι σποναρουν συνεχεια.

Στην αρχη ειναι δυσκολο. Οταν παρεις καλα οπλα, παει νερακι

Και βαλε στα οπλα το σκιλ με την σπασμενη ασπιδα

*και μην αφηνεις τα μπαουλα με τα οπλα

γενικα, παιρνε ολα τα μπαουλα που ερχονται στο δρομο σου και καθως κανεις αποστολες

Επεξ/σία από firepc
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Το έβαλα κ γω.. θολά textures σε μερικά σημεία με ενεργοποιημένο το hd pack , σε 4κ κ 1440p με 3080 ti ... Δοκίμασα και χωρίς hd textures και οκ, χωρίς να έχει κ σημαντική οπτική διαφορά, αν και πάλι το vram usage είναι πολύ υψηλό... Αδικαιολόγητο. Μπράβο amd k ubisoft.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσοι παίζατε με ubisoft+ συνδρομή, τώρα που έληξε, για κοίταξτε αν μπορείτε ακόμα να το εγκαταστήσετε..Εμένα ενώ έληξε η συνδρομή, το παιχνίδι υπάρχει στο ''My Games'' και μου γράφει ''Ubisoft+ subscription is active'' ενώ με αφήνει να το κατεβάσω.

3 λεπτά πριν, xartemporas είπε

Το έβαλα κ γω.. θολά textures σε μερικά σημεία με ενεργοποιημένο το hd pack , σε 4κ κ 1440p με 3080 ti ... Δοκίμασα και χωρίς hd textures και οκ, χωρίς να έχει κ σημαντική οπτική διαφορά, αν και πάλι το vram usage είναι πολύ υψηλό... Αδικαιολόγητο. Μπράβο amd k ubisoft.

Όταν έγραφα εγώ ότι ούτε η 3080Ti φτάνει για το HD texture pack, κάποιοι επέμεναν ότι κάνω λάθος. Άρα με τα patches που έβγαλαν δεν διόρθωσαν τίποτα. GG.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με το ζόρι να πάρουμε 6800xt :lol:

H αλήθεια είναι βέβαια ότι και χωρίς τo hd pack , τα textures είναι μια χαρά.

9 λεπτά πριν, Psycho_Warhead είπε

Όταν έγραφα εγώ ότι ούτε η 3080Ti φτάνει για το HD texture pack, κάποιοι επέμεναν ότι κάνω λάθος. Άρα με τα patches που έβγαλαν δεν διόρθωσαν τίποτα. GG.

Ναι και δεν το καταλαβαίνεις εξαρχής, πρέπει να παιξεις λίγο μέχρι να σου σκάσει η πρώτη θολούρα.. Βέβαια τη στιγμή εκείνη δεν είναι full η vram.. δε ξέρω τι σκατα έχουν κάνει. Γενικά θεωρητικά, όταν μπουκωνει η vram , δε πέφτουν τα Frames? Αυτο με τα θολά textures πρώτη φορά το βλέπω.

Επεξ/σία από xartemporas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, xartemporas είπε

Γενικά θεωρητικά, όταν μπουκωνει η vram , δε πέφτουν τα Frames? Αυτο με τα θολά textures πρώτη φορά το βλέπω.

υπάρχει και σε άλλα games. Και στο deathloop απλά δεν φορτώνουν τα textures, ίσως το κάνουν έτσι για να μην έχει frame drops, οπότε σου λέει ή κάτσε με την θολούρα ή κατέβασε τα textures. Πάντως στο αρχικό video του DF στις nvidia, ακόμη και στην 3080 δεν τερμάτιζε την vram με το hd pack για κάποιο λόγο, ήταν δηλαδή στα 9 και κάτι αν θυμάμαι καλά και είχε θολά textures. Οπότε είτε κάνανε καμιά βλακεία είτε είναι δάκτυλος της AMD. Δεν ξέρω αν το έχουν φτιάξει από τότε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τερματίζει η VRAM, απλά όταν βγαίνουν οι θολούρες σημαίνει ότι πολλά textures δεν φορτώνουν καν, άρα πέφτει το VRAM usage. Βέβαια ακόμα και τα stutters είναι μεγαλύτερα με το HD texture pack και η αλήθεια είναι ότι κάνουν διαφορά αφού με αυτά όπου κι αν κοιτάξεις βλέπεις υψηλής ανάλυσης υφές.

Θεωρώ όμως ότι θα μπορούσαν τα φτιάξουν να είναι οκ και με τα 10GB της 3080. Προφανώς έγινε επίτηδες για να φανούν οι κόκκινες, αλλιώς δεν εξηγείται ότι με low textures το παιχνίδι ζητάει 4.5GB VRAM..

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...