Προς το περιεχόμενο

Τέλος οι όροι “blacklist”, “master” και “slave” από το Linux kernel


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, Greenday13 είπε

Σου απάντησα σε όλα. Να αρχίσουμε τα βιντεάκια τώρα; Είναι ιστορική πηγή το youtube? 

Σε ρωτάω ευθέως μιας και πάτησες like : Λευκοί ελευθέρωσαν μαύρους κατά τον αμερικανικό εμφύλιο. Αυτό τι σημαίνει; ότι δεν υπάρχουν λευκοί ρατσιστές;

Δεν μου απάντησες σε τίποτα γιατί δεν σε ρώτησα και τίποτα.
Μόνος σου ρωτάς και μόνος σου απαντάς στον εαυτό σου με υποθέσεις για πράγματα δεδομένα.
Και ναι, υπάρχουν λευκοί ρατσιστές όπως υπάρχουν και έγχρωμοι ρατσιστές. Τι θες να πεις με αυτό; 
Έκανε κανείς άλλος κάτι για να τελειώσει η δουλεία; 
Αν δεν σου αρέσουν τα video να σου δώσω και βιβλία για το Ατλαντικό και Αραβικό δίκτυο σκλάβων που υπάρχει ακόμα και σήμερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 135
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

  • Moderators

Είναι μια πρόταση που γίνεται στα πλαίσια του κλίματος των ημερών και, θέλω να πιστεύω, υιοθετείται αποκλειστικά ως συμβολική κίνηση. 

Φυσικά, σαφώς διαβάζοντας ακραίες αντιδράσεις σε social media, στο ίδιο πλαίσιο, αλλά και επίσης ως γενικότερη τάση εδώ και μερικά χρόνια που τώρα αναδεικνύεται περισσότερο και προβάλει το άσχημο πρόσωπό της, η πρόταση φαίνεται ως υποχώρηση σε παράλογες απαιτήσεις.

Δεν έχω κανένα θέμα με το να αλλάξω τη χρήση σε primary-secondary, ή controller-device αν αυτό είναι εξίσου εύληπτο με την σχέση εξάρτησης που δηλώνει το master-slave (δεν είναι). Και πάλι, αν αυτό καθιερωθεί, ίσως παρακάτω να παραπέμπει πιο εύκολα σε αυτή τη σχέση. 

Προφανώς έχω θέμα με οποιαδήποτε λογική θα προχωρήσει αυτή την κίνηση παρακάτω και θα την μετατρέψει στο "κάθε αναφορά σε black list/ white list, master/slave κλπ" είναι ρατσιστική. Εκεί εντοπίζεται ο παραλογισμός των ημερών. Και δυστυχώς σε αυτές τις φωνές δίνεται αξία και αποκτούν επικίνδυνο momentum. 

 

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

- γεια σας 

- γεια σας 

- θα ήθελα να αγοράσω το peugeot 308 

- βέβαια , σε τι χρώματακι το θέλετε ;

- εμμμ σε σκούρο γκρι , βασικά σε πολύ σκούρο γκρι που να μην είναι γκρι , δηλαδή σκούρο σκούρο σκούρο σκούρο γκρι αλλά να ξεπερνάει τη παλέτα χρωμάτων από το γκρι και να πηγαίνει στο επόμενο μετά το σκούρο . 
 

- συγμωμη μήπως εννοείται το μαύρο;

- ναι . Αλλά εσείς το αναφέρεται , εγώ δεν είμαι ρατσιστής  

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Δεν μου απάντησες σε τίποτα γιατί δεν σε ρώτησα και τίποτα.
Μόνος σου ρωτάς και μόνος σου απαντάς στον εαυτό σου με υποθέσεις για πράγματα δεδομένα.
Και ναι, υπάρχουν λευκοί ρατσιστές όπως υπάρχουν και έγχρωμοι ρατσιστές. Τι θες να πεις με αυτό; 
Έκανε κανείς άλλος κάτι για να τελειώσει η δουλεία; 
Αν δεν σου αρέσουν τα video να σου δώσω και βιβλία για το Ατλαντικό και Αραβικό δίκτυο σκλάβων που υπάρχει ακόμα και σήμερα.

O LeBron James και εκατοντάδες αθλητές, χιλιάδες ηθοποιοί στις ΗΠΑ και τον κόσμο, συγγραφείς και διανοητές , χιλιάδες διαδηλωτές σε όλο τον κόσμο μιλούν για φυλετικό ρατσισμό.

Ο comfuzio από το Ελλάντα, βλέπει έγχρωμο ρατσισμό , εισάγοντας νέα ορολογία στις κοινωνικές επιστήμες.

(Υποθέτω ότι αν μιλήσω για τον σεξισμό κατά των γυναικών, είσαι από αυτούς που θα πουν ότι και οι γυναίκες είναι σεξίστριες).

Βρες το λάθος.

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Greenday13 είπε

Το έγραψα και αλλού : όταν δημιουργείται ένα κίνημα που στιγματίζει ένα πρόβλημα, 

To πρόβλημα δεν κατάλαβα ποιο είναι; υπάρχουν σήμερα μαυροι δούλοι στις φυτείες; 

1 λεπτό πριν, bringmevictims είπε

- γεια σας 

- γεια σας 

- θα ήθελα να αγοράσω το peugeot 308 

- βέβαια , σε τι χρώματακι το θέλετε ;

- εμμμ σε σκούρο γκρι , βασικά σε πολύ σκούρο γκρι που να μην είναι γκρι , δηλαδή σκούρο σκούρο σκούρο σκούρο γκρι αλλά να ξεπερνάει τη παλέτα χρωμάτων από το γκρι και να πηγαίνει στο επόμενο μετά το σκούρο . 
 

- συγμωμη μήπως εννοείται το μαύρο;

- ναι . Αλλά εσείς το αναφέρεται , εγώ δεν είμαι ρατσιστής  

δεν θα λένε μαύρο, θα λένε τον κωδικό χρώματος πλέον 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Praetorian είπε

Είναι μια πρόταση που γίνεται στα πλαίσια του κλίματος των ημερών και, θέλω να πιστεύω, υιοθετείται αποκλειστικά ως συμβολική κίνηση. 

Φυσικά, σαφώς διαβάζοντας ακραίες αντιδράσεις σε social media, στο ίδιο πλαίσιο, αλλά και επίσης ως γενικότερη τάση εδώ και μερικά χρόνια που τώρα αναδεικνύεται περισσότερο και προβάλει το άσχημο πρόσωπό της, η πρόταση φαίνεται ως υποχώρηση σε παράλογες απαιτήσεις.

Δεν έχω κανένα θέμα με το να αλλάξω τη χρήση σε primary-secondary, ή controller-device αν αυτό είναι εξίσου εύληπτο με την σχέση εξάρτησης που δηλώνει το master-slave (δεν είναι). Και πάλι, αν αυτό καθιερωθεί, ίσως παρακάτω να παραπέμπει πιο εύκολα σε αυτή τη σχέση. 

Προφανώς έχω θέμα με οποιαδήποτε λογική θα προχωρήσει αυτή την κίνηση παρακάτω και θα την μετατρέψει στο "κάθε αναφορά σε black list/ white list, master/slave κλπ" είναι ρατσιστική. Εκεί εντοπίζεται ο παραλογισμός των ημερών. Και δυστυχώς σε αυτές τις φωνές δίνεται αξία και αποκτούν επικίνδυνο momentum. 

Δεν νομίζω ότι οι εμπνευστές αυτής της κίνησης θέλουν να πουν όποιον χρησιμοποιεί λέξεις όπως "μαύρη λίστα" ρατσιστή. Είναι όπως είπες συμβολική, για να καταδείξει ένα πρόβλημα. Από τις υστερικές αντιδράσεις και τις ειρωνίες πολλών, βλέπεις ότι το πρόβλημα είναι υπαρκτό.

2 λεπτά πριν, logistoulis είπε

To πρόβλημα δεν κατάλαβα ποιο είναι; υπάρχουν σήμερα μαυροι δούλοι στις φυτείες; 

 

Δίκιο έχεις. Δεν υπάρχουν, άρα δεν υπάρχει και ρατσισμός. Case closed.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Greenday13 είπε

O LeBron James και εκατοντάδες αθλητές, χιλιάδες ηθοποιοί στις ΗΠΑ και τον κόσμο, συγγραφείς και διανοητές , χιλιάδες διαδηλωτές σε όλο τον κόσμο μιλούν για φυλετικό ρατσισμό.

Ο comfuzio από το Ελλάντα, βλέπει έγχρωμο ρατσισμό , εισάγοντας νέα ορολογία στις κοινωνικές επιστήμες.

(Υποθέτω ότι αν μιλήσω για τον σεξισμό κατά των γυναικών, είσαι από αυτούς που θα πουν ότι και οι γυναίκες είναι σεξίστριες).

Βρες το λάθος.

Βρίσκω εσένα μου κάνεις πολλές πλάνες και συμψηφίζεις πολλά πράγματα και γράφεις για μένα πράγματα που ποτέ δεν έχω πει και σε προκαλώ ΑΝ βρεις κάτι να το ανεβάσεις εδώ.
Εγώ μπορώ να σου βρω πολλές πηγές -κάτι που εσύ δεν- που να παρέχουν αποδείξεις για τον υπαρκτό ρατσισμό από και προς όλες τις φυλές.
Τις υποθέσεις σου να τις κάνεις υπόθετα. Αυτα.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε παιδιά οσες φορεσ και να το διαβάζω το άρθρο γελάω ,,,πάλι όμως θα βρουν και κάτι καινούριο , για παράδειγμα : whitelist και blacklist το κάνανε allowlist και denylist 

, και ποιος σας λέει ότι δεν θα γυρίσουν να πουν ότι γιατί τους λευκούς τους κάνατε allow και τους μαύρους deny . Να δείτε ότι πάλι θα τα αλλάξουν και θα μπερδευτεί το σύμπαν ... αυτός ο Lincoln μας κατέστρεψε ( έλα πλάκα κάνω , έχω και denyhumor)

Επεξ/σία από bringmevictims
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε ξέρω αν έχει ήδη προταθεί εδώ, αλλά αφού αυτή είναι η λύση σε τόσο σοβαρά θέματα, άμα είναι καταργήσουμε και τη λέξη procrastination ώστε να αυξηθεί η παραγωγικότητα! 😛

Επεξ/σία από andreaseto
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, comfuzio είπε

Βρίσκω εσένα μου κάνεις πολλές πλάνες και συμψηφίζεις πολλά πράγματα και γράφεις για μένα πράγματα που ποτέ δεν έχω πει και σε προκαλώ ΑΝ βρεις κάτι να το ανεβάσεις εδώ.
Εγώ μπορώ να σου βρω πολλές πηγές -κάτι που εσύ δεν- που να παρέχουν αποδείξεις για τον υπαρκτό ρατσισμό από και προς όλες τις φυλές.
Τις υποθέσεις σου να τις κάνεις υπόθετα. Αυτα.

Μπλα μπλα μπλα. Μονος σου μιλας για έγχωρμο ρατσισμο, που δεν υπαρχει σαν ορολογια. Κατι αλλο εννοεις, αλλα επειδη δεν το κατεχεις, χρησιμοποιεις λαθος φραση.

Αυτο που υπονοεις ως εγχρωμο ρατσισμο ειναι ατοπο, καθως ο ρατσισμος ειναι ενα πραγμα ενιαιο, εχει να κανει με το ποιος ειναι ο ισχυρος και ποιος ο ανισχυρος, ποιος ειναι μειονοτητα και ποιος ασκει εξουσια.

Οταν ενας Ελληνας εκμεταλλευεται εναν Ελληνα, λεγεται εκμεταλλευτης, δεν λεγεται ρατσιστης, για να στο πω απλα να το πιασεις.

Επισης, αν θεωρητικα σε μια αφρικανικη χωρα , υπηρχε αμερικανικη μειονοτητα και οι αμερικανοι ζουσαν σε γκετο και τους τρωγαν λαχανο για πλακα οι αστυνομικοι, παλι για ρατσισμο θα μιλουσαμε. Ουτε για εγχρωμο ουτε για ασπρομαυρο : για ρατσισμο . ΣΚΕΤΟ.

Επεξ/σία από Greenday13
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ απορώ πως το έκαναν αυτό την στιγμή που οι πιο πολλοί το βρίσκουν παντελώς ανούσιο και δεν πρόκειται να αλλάξει κάτι σχετικά με τον ρατσισμό. Όλα για το χρήμα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Greenday13 είπε

O LeBron James και εκατοντάδες αθλητές, χιλιάδες ηθοποιοί στις ΗΠΑ και τον κόσμο, συγγραφείς και διανοητές , χιλιάδες διαδηλωτές σε όλο τον κόσμο μιλούν για φυλετικό ρατσισμό.

Ο comfuzio από το Ελλάντα, βλέπει έγχρωμο ρατσισμό , εισάγοντας νέα ορολογία στις κοινωνικές επιστήμες.

(Υποθέτω ότι αν μιλήσω για τον σεξισμό κατά των γυναικών, είσαι από αυτούς που θα πουν ότι και οι γυναίκες είναι σεξίστριες).

Βρες το λάθος.

Ο σεξισμος είναι πρόβλημα που επηρεάζει και τους άνδρες πχ εργοδότης θα προσλάβει μόνο γυναίκες σερβιτόρες και υπαλλήλους λόγω του ότι έχουν ωραίο σώμα και είναι αρεστες προς τους πελάτες του μαγαζιού, αυτόματα οδηγεί σε επιπλέον ανεργία και δυσκολία εύρεσης εργασίες κομμάτι από τον ανδρικό πληθυσμό. Σεξισμος υπάρχει και με βάση την ηλικία οχι μόνο φυλετικος, στο ίδιο παραδειγμα που είπα αν ο άλλος δεν έχει ωραίο σώμα επειδή είναι 40 50 ετών είτε άνδρας είτε γυναίκα δεν θα τον πάρουν. Όλα αυτά βέβαια δεν τα θίγουν οι φεμινιστριες και μόνο ότι συμφέρει. 

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...