Προς το περιεχόμενο

Ο έμπορας δεν δίνει άρση παρακράτησης


Malthador

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators
11 hours ago, babisskg said:

    Έχετε αγοράσει ένα αυτοκίνητο από έμπορα , με ποιον ακριβώς τρόπο , με γραμμάτια , με εγκεκριμένο δάνειο από τράπεζα , με ιδιωτικό συμφωνητικό ........... όταν αγοράζατε το αυτοκίνητο δεν ρωτήσατε αν υπάρχει παρακράτηση κυριότητας και από ποιον , δεν ρωτήσατε με ποιον τρόπο θα αρθεί η παρακράτηση κυριότητας ώστε να πάρετε άδεια κυκλοφορίας στο όνομα σας , όταν αγοράζατε το αυτοκίνητο δεν ρωτήσατε αν έχετε υποχρέωση πλήρους ασφάλισης εξαιτίας της δανειοδότησης . 

   Τώρα θέλετε να το μεταβιβάσετε σε ποιόν , άρα είστε κάποιο χρονικό διάστημα χωρίς να έχετε άρει την παρακράτηση κυριότητας και θέλετε τώρα να το μεταπουλησετε , οπότε δεν μπορείτε να προχωρήσετε χωρίς άδεια κυκλοφορίας στο όνομα σας .

  Μήπως αν μας δίνατε περισσότερες λεπτομέρειες ώστε να καταλάβουμε και βρούμε κάτι που μπορεί να σας βοηθήσει ?

Κάνεις πολλά λάθη μαζεμένα και βγάζεις συμπεράσματα από το μηδέν. Αγόρασα ένα αυτοκίνητο με τιμολόγιο, κατέθεσα προκαταβολή στην τράπεζα και έδωσα και δύο ιδιωτικές επιταγές που πληρώθηκαν στην ώρα τους. Δεν πήρα κανένα δάνειο και την κυριότητα την παρακράτησε ο έμπορος μέχρι να πληρωθούν οι επιταγές. Αφού πληρώθηκαν και εξοφλήθηκε πλήρως, ζήτησα το χαρτί της άρσης οπότε και άρχισε να κάνει τσαλιμάκια.

---------------------------------

Τελοσπάντων, long story short, για να έχετε το νου σας γενικά αν αγοράσετε από μαντρά, υπάρχουν μερικοί που κάνουν κόλπα για να αποσπάσουν επιπλέον χρήματα προκειμένου να άρουν την παρακράτηση της κυριότητας με διάφορα προσχήματα. Ο δικός μου ξεκίνησε από ψηλά, για να τον παζαρέψω και να τσιμπήσει κανά 200αρι στο τέλος. Η λογική πίσω από αυτό είναι να δώσει κανά ψιλό ο άλλος για να μην μπλέκει με δικηγόρους, έξοδα κλπ. Μίλησα με το αστυνομικό τμήμα της περιοχής (οι οποίοι btw δεν έπεσαν από τα σύννεφα περιέργως) και θα πάω μια βόλτα απο εκεί παρέα με έναν αστυνομικό και τα χαρτιά της εξόφλησης ανά χείρας να δούμε αν θα του κοπεί ο τσαμπουκάς και αν θα αναφέρει τίποτα για επιπλέον δωράκια.

Αυτά με προσημειωμένα χαρτονομίσματα κλπ που λέτε, θέλουν προσωπικό χρόνο και επιχείρηση από την αστυνομία, που δεν μπαίνει σε αυτή τη διαδικασία για μικροποσά. Τουλάχιστον έτσι μου είπαν.

---------------------------------

Και για να απαντήσω και το αρχικό μου ερώτημα, το υπουργείο ζητάει χαρτί άρσης ή βεβαίωση εξόφλησης από τράπεζα (αλλά μόνο στην περίπτωση που έχει βαρέσει κανόνι ο έμπορας). Με αποδεικτικά εξόφλησης μόνο δεν γίνεται μεταβίβαση.

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 94
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

3 λεπτά πριν, Malthador είπε

Κάνεις πολλά λάθη μαζεμένα και βγάζεις συμπεράσματα από το μηδέν. Αγόρασα ένα αυτοκίνητο με τιμολόγιο, κατέθεσα προκαταβολή στην τράπεζα και έδωσα και δύο ιδιωτικές επιταγές που πληρώθηκαν στην ώρα τους. Δεν πήρα κανένα δάνειο και την κυριότητα την παρακράτησε ο έμπορος μέχρι να πληρωθούν οι επιταγές. Αφού πληρώθηκαν και εξοφλήθηκε πλήρως, ζήτησα το χαρτί της άρσης οπότε και άρχισε να κάνει τσαλιμάκια.

---------------------------------

Τελοσπάντων, long story short, για να έχετε το νου σας γενικά αν αγοράσετε από μαντρά, υπάρχουν μερικοί που κάνουν κόλπα για να αποσπάσουν επιπλέον χρήματα προκειμένου να άρουν την παρακράτηση της κυριότητας με διάφορα προσχήματα. Ο δικός μου ξεκίνησε από ψηλά, για να τον παζαρέψω και να τσιμπήσει κανά 200αρι στο τέλος. Η λογική πίσω από αυτό είναι να δώσει κανά ψιλό ο άλλος για να μην μπλέκει με δικηγόρους, έξοδα κλπ. Μίλησα με το αστυνομικό τμήμα της περιοχής (οι οποίοι btw δεν έπεσαν από τα σύννεφα περιέργως) και θα πάω μια βόλτα απο εκεί παρέα με έναν αστυνομικό και τα χαρτιά της εξόφλησης ανά χείρας να δούμε αν θα του κοπεί ο τσαμπουκάς και αν θα αναφέρει τίποτα για επιπλέον δωράκια.

Αυτά με προσημειωμένα χαρτονομίσματα κλπ που λέτε, θέλουν προσωπικό χρόνο και επιχείρηση από την αστυνομία, που δεν μπαίνει σε αυτή τη διαδικασία για μικροποσά. Τουλάχιστον έτσι μου είπαν.

---------------------------------

Και για να απαντήσω και το αρχικό μου ερώτημα, το υπουργείο ζητάει χαρτί άρσης ή βεβαίωση εξόφλησης από τράπεζα (αλλά μόνο στην περίπτωση που έχει βαρέσει κανόνι ο έμπορας). Με αποδεικτικά εξόφλησης μόνο δεν γίνεται μεταβίβαση.

    Ήταν ερωτήσεις και απορίες , αν δίνατε εξαρχής τις χρήσιμες λεπτομέρειες όπως τώρα , κανείς δεν θα ήταν αναγκασμένος να βγάζει συμπεράσματα . 

    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
9 minutes ago, babisskg said:

    Ήταν ερωτήσεις και απορίες , αν δίνατε εξαρχής τις χρήσιμες λεπτομέρειες όπως τώρα , κανείς δεν θα ήταν αναγκασμένος να βγάζει συμπεράσματα . 

Καλά, εδώ που τα λέμε το αρχικό ερώτημα που έκανα ήταν απλούστατο, αν γίνεται μεταβίβαση οχήματος χωρίς χαρτί άρσης της παρακράτησης ήθελα να μάθω, μόνο με αποδεικτικά εξόφλησης.

Για κάτι τόσο απλό χρειάστηκε να ψάχνω και να παίρνω μισή ώρα τηλέφωνα σε διάφορες διευθύνσεις μεταφορών, μέχρι που αξιώθηκαν να το σηκώσουν κάπου στην Ξάνθη για να πάω απάντηση. 😕

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Malthador είπε

Καλά, εδώ που τα λέμε το αρχικό ερώτημα που έκανα ήταν απλούστατο, αν γίνεται μεταβίβαση οχήματος χωρίς χαρτί άρσης της παρακράτησης ήθελα να μάθω, μόνο με αποδεικτικά εξοφλήσης.

Για κάτι τόσο απλό χρειάστηκε να ψάχνω και να παίρνω μισή ώρα τηλέφωνα σε διάφορες διευθύνσεις μεταφορών, μέχρι που αξιώθηκαν να το σηκώσουν κάπου στην Ξάνθη για να πάω απάντηση. 😕

    Θα προσπαθούσα με κάθε τρόπο , κάτι απαραίτητο στη συνέχεια , να πάρω βεβαίωση εξοφλησης από την τράπεζα , έστω και για τις επιταγές , διότι το εξοφλητικο της τραπέζης μου δίνει κάποιο προβάδισμα . Είναι ισχυρό χαρτί που δείχνει ότι η συμβατική μου υποχρέωση έχει εκπληρωθεί στο ακέραιο . Ακόμη καλύτερα θα ήταν αν υπήρχε κάποιο χαρτί που να συνδέει τις επιταγές με την συγκεκριμένη αγορά . Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο , μπορώ να ξεκινήσω την διαδικασία ακόμη και με ανάθεση της σε σχολή οδηγών , γνωρίζοντας πως η μοιραία εμπλοκή που θα ακολουθήσει τον αναγκάσει να αλλάξει γραμμή . 

  

  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
2 minutes ago, babisskg said:

    Θα προσπαθούσα με κάθε τρόπο , κάτι απαραίτητο στη συνέχεια , να πάρω βεβαίωση εξοφλησης από την τράπεζα , έστω και για τις επιταγές , διότι το εξοφλητικο της τραπέζης μου δίνει κάποιο προβάδισμα . Είναι ισχυρό χαρτί που δείχνει ότι η συμβατική μου υποχρέωση έχει εκπληρωθεί στο ακέραιο . Ακόμη καλύτερα θα ήταν αν υπήρχε κάποιο χαρτί που να συνδέει τις επιταγές με την συγκεκριμένη αγορά . Αν συμβαίνει κάτι τέτοιο , μπορώ να ξεκινήσω την διαδικασία ακόμη και με ανάθεση της σε σχολή οδηγών , γνωρίζοντας πως η μοιραία εμπλοκή που θα ακολουθήσει τον αναγκάσει να αλλάξει γραμμή . 

Αυτό ήταν το πρόβλημα της διεύθυνσης μεταφορών. Μου απάντησαν «δεν είμαστε αστυνομικοί για να διερευνήσουμε αν οι πληρωμές που έχετε κάνει αντιστοιχούν στο συγκεκριμένο όχημα, άρα χωρίς δήλωση άρσης της παρακράτησης δεν γίνεται μεταβίβαση».

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Malthador είπε

Αυτό ήταν το πρόβλημα της διεύθυνσης μεταφορών. Μου απάντησαν «δεν είμαστε αστυνομικοί για να διερευνήσουμε αν οι πληρωμές που έχετε κάνει αντιστοιχούν στο συγκεκριμένο όχημα, άρα χωρίς δήλωση άρσης της παρακράτησης δεν γίνεται μεταβίβαση».

    ΟΚ μέχρι εδώ , κάποιος γνωστός σε τράπεζα , να κινήσει λίγο τα νήματα , ρωτώντας πας και στην πόλη . Αυτή την στιγμή δεν μπορεί να γίνει έτσι κι' αλλιώς κάποιο βήμα στην κατεύθυνση της μεταπώλησης . Δεν πρόκειται να πήγαινα στην αστυνομία , δεν έχουν κάποια δικαιοδοσία . Θα προσπαθούσα μέσω τραπέζης η μέσω ΔΟΥ με την λογική να τον εμπλεξω με κάποιο τρόπο στην διαδικασία .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, babisskg είπε

    ΟΚ μέχρι εδώ , κάποιος γνωστός σε τράπεζα , να κινήσει λίγο τα νήματα , ρωτώντας πας και στην πόλη . Αυτή την στιγμή δεν μπορεί να γίνει έτσι κι' αλλιώς κάποιο βήμα στην κατεύθυνση της μεταπώλησης . Δεν πρόκειται να πήγαινα στην αστυνομία , δεν έχουν κάποια δικαιοδοσία . Θα προσπαθούσα μέσω τραπέζης η μέσω ΔΟΥ με την λογική να τον εμπλεξω με κάποιο τρόπο στην διαδικασία .

     Το παρακάτω λέει πως εφόσον αποδεικνύεται η εξόφληση , το δικαίωμα κυριότητας μεταφέρεται αυτοδικαια στον αγοραστή ........

    εξοφλήθηκε απο το δάνειο που έλαβε ο εναγόμενος από την ενάγουσα δανειστρια τράπεζα και συνεπώς, με την ταυτόχρονη της συμβάσεως πωλήσεως εκπλήρωση της συμβατικής υποχρέωσης του αγοραστή, της πληρωμής δηλαδή του τιμήματος προς την πωλήτρια, επήλθε αμέσως αυτοδίκαια η οριστική μεταβίβαση της κυριότητας και συνακόλουθα της νομής του πωληθέντος πράγματος στον αγοραστή 

    Και το άρθρο ........

http://www.legalnews24.gr/2014/09/blog-post_19.html?m=1

Επεξ/σία από babisskg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, babisskg είπε

     Το παρακάτω λέει πως εφόσον αποδεικνύεται η εξόφληση , το δικαίωμα κυριότητας μεταφέρεται αυτοδικαια στον αγοραστή ........

    εξοφλήθηκε απο το δάνειο που έλαβε ο εναγόμενος από την ενάγουσα δανειστρια τράπεζα και συνεπώς, με την ταυτόχρονη της συμβάσεως πωλήσεως εκπλήρωση της συμβατικής υποχρέωσης του αγοραστή, της πληρωμής δηλαδή του τιμήματος προς την πωλήτρια, επήλθε αμέσως αυτοδίκαια η οριστική μεταβίβαση της κυριότητας και συνακόλουθα της νομής του πωληθέντος πράγματος στον αγοραστή 

    Και το άρθρο ........

http://www.legalnews24.gr/2014/09/blog-post_19.html?m=1

Μιλάει για δάνειο.

το δάνειο είναι συνδεδεμένο με συγκεκριμένο αυτοκίνητο, για αυτό και η εξόφλησή του σημαίνει και την εξόφληση του εμπόρου.

στην περίπτωση του ts πληρώθηκε με κατάθεση και επιταγές. το υπουργείο μεταφορών δεν γνωρίζει αν οι πληρωμές αυτές αντιστοιχούν στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο. μπορεί ο ts να είχε πάρει 2 αυτοκίνητα και οι πληρωμές να μην ήταν για αυτό που ζητάει την άρση παρακράτησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, babisskg είπε

    ΟΚ μέχρι εδώ , κάποιος γνωστός σε τράπεζα , να κινήσει λίγο τα νήματα , ρωτώντας πας και στην πόλη . Αυτή την στιγμή δεν μπορεί να γίνει έτσι κι' αλλιώς κάποιο βήμα στην κατεύθυνση της μεταπώλησης . Δεν πρόκειται να πήγαινα στην αστυνομία , δεν έχουν κάποια δικαιοδοσία . Θα προσπαθούσα μέσω τραπέζης η μέσω ΔΟΥ με την λογική να τον εμπλεξω με κάποιο τρόπο στην διαδικασία .

Ρε παιδιά αυτό το "κάποιος γνωστος σε τράπεζα" έχει παίξει πολύ εδώ στο forum, αλλά εγώ γιατί δεν έχω ούτε στο super market γνωριμία? hahah!!!

Για 27η φορά το τελευταιο διάστημα θα ξαναπω ότι οι μαντράδες είναι μεγάλο καρκίνωμα.. ακούμε θλιβερές καταστάσεις κάθε μέρα, δεν ξέρεις ποιον να εμπιστευτείς πια πραγματικά... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με την τραπεζα δεν παιζει,ισως επαιζε 1-2 δεκαετιες πριν

Πλεον οι υπαλληλοι εχουν ποινικες ευθυνες για πολλα θεματα,δεν μπορουν ουτε στον Τειρεσια να μπουν χωρις νομιμη αιτια και εγγραφη αδεια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα την διαδικασία πρόσφατα. Είχα αυτοκίνητο Renault του 2010, με παρακράτηση κυριότητας απο τον έμπορο, λόγω ότι είχε μπεί ένα ποσό σε δόσεις. Βρήκα καινούργιο αυτοκίνητο και απο αβλεψία ο πατέρας μου δεν είδε ότι έχει πρακράτηση και κάναμε τις κουβέντες με τον έμπορο και συμφώνησαμε να κάνουμε ανταλλαγή. 

Είδε όμως στην άδεια πως είχε παρακράτηση και μου ζήτησε κάποια χαρτιά απο την τράπεζα (Κύπρου, που απορροφήθηκε απο Πειραιώς). Έκανε την μεταβίβαση παρόλα αυτά, και περίμενε να του στείλω ένα χαρτί απο την τράπεζα. Απο το Υπουργείο του είπαν πως θέλουν υπ. δήλωση απο τον έμπορο, και το ΦΕΚ ίδρυσης της εταιρείας. Η Renault έκανε τον κινέζο. Ευτυχώς βρήκα τον αρχικό έμπορο της Renault (ο οποίος έχει κλείσει κιόλας) και μου έδωσε τα χαρτιά και έκανε ο έμπορος την άρση παρακράτησης. 

Δύο πράγματα: 

- Η Πειραίως είναι για τα πανηγύρια, και η πιο συστημική τράπεζα. Είχα ένα μισάωρο που τσακωνόμουν με τον υπάλληλο (ήταν και ειρωνικός) για να μου δώσει μια βεβαίωση ότι έχει εξοφληθεί το δάνειο. Η απάντηση του ήταν ότι έπρεπε να στείλω ερώτηση, να μου πούνε τι πρέπει να γίνει, να κάνω άλλο χαρτί και μετά να ψάξουν στα μη-μηχανογραφημένα αρχεία της Κύπρου για να μου δώσουν το χαρτί. Minimum 15 μέρες σύμφωνα με τον ανίδεο υπάλληλο. Πήγα σε άλλο υποκατάστημα και την άλλη μέρα είχα το χαρτί. 

- Ο έμπορος έκανε κανονικά την μεταβίβαση στο όνομα του με την πρακράτηση κυριότητας να παραμένει ωστόσο. Απλά ήθελε τα δικαιολογητικά για την άρση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Agmourk είπε

 

- Ο έμπορος έκανε κανονικά την μεταβίβαση στο όνομα του με την πρακράτηση κυριότητας να παραμένει ωστόσο. Απλά ήθελε τα δικαιολογητικά για την άρση. 

Γίνεται μεταβίβαση και να παραμένει η παρακράτηση; Δεν το ήξερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θεωρώ το εξής:αν υπάρχει σύμβαση πώλησης,που λέει εξόφληση με μεταφορά και 2 επιταγές των χ ευρώ,πας με αυτό και το χαρτί της εξόφλησης(εννοείται και αποδείξεις κατάθεσης κλπ) σε δικηγόρο.και αναλαμβάνει.αποκλείεται να μη σου το δώσει σε 5 λεπτά.γιατί αν τον πας νομικά,θα αναγκαστεί πρώτα από όλα να τα πληρώσει όλα.ενδεχομένως να βγει και αποζημίωση σου για τη διαδικασία (οι δικηγόροι μπορούν να ζητήσουν από ηθική βλάβη μέχρι διαφυγοντα κέρδη.και πάντα κάτι θα βγει).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, johnieXoX είπε

Μιλάει για δάνειο.

το δάνειο είναι συνδεδεμένο με συγκεκριμένο αυτοκίνητο, για αυτό και η εξόφλησή του σημαίνει και την εξόφληση του εμπόρου.

στην περίπτωση του ts πληρώθηκε με κατάθεση και επιταγές. το υπουργείο μεταφορών δεν γνωρίζει αν οι πληρωμές αυτές αντιστοιχούν στο συγκεκριμένο αυτοκίνητο. μπορεί ο ts να είχε πάρει 2 αυτοκίνητα και οι πληρωμές να μην ήταν για αυτό που ζητάει την άρση παρακράτησης.

 

27 λεπτά πριν, vagos789 είπε

Αυτο με την τραπεζα δεν παιζει,ισως επαιζε 1-2 δεκαετιες πριν

Πλεον οι υπαλληλοι εχουν ποινικες ευθυνες για πολλα θεματα,δεν μπορουν ουτε στον Τειρεσια να μπουν χωρις νομιμη αιτια και εγγραφη αδεια

     Σκοπός είναι μέσα από το ερώτημα του νηματοθετη να βγεί κάποια ουσία , ένα χρήσιμο συμπέρασμα για όσους τυχόν το χρειαστούν και για οποιοδήποτε λόγο μελλοντικά . Τα υπόλοιπα λίγο πολύ τα γνωρίζουμε όλοι μας .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Ukforthemoment said:

Γίνεται μεταβίβαση και να παραμένει η παρακράτηση; Δεν το ήξερα.

Ούτε εγώ το ήξερα. Και έτρεχα σαν τρελός να μαζέψω τα χαρτιά για τον άνθρωπο γιατί εγώ ήμουν Γιάννενα και αυτός Αθήνα. Και με πήρε και μου είπε ότι έκανε την μεταβίβαση και απλά να του στείλω τα χαρτιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...