Προς το περιεχόμενο

Η Tesla θα διαθέσει σύντομα τα ηλεκτρικά αυτοκίνητά της και στην Ελλάδα


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

21 ώρες πριν, papoys1 είπε

Στη χώρα που ο μέσος όρος ηλικίας αυτοκινήτων είναι κάπου στα 15 χρόνια σαν ανέκδοτο ακούγεται ηλεκτρικό αυτοκίνητο των 50.000 ευρώ και μάλιστα με μηδενικό σχεδόν δίκτυο φόρτισης.

Υπαρχει καποια τεκμηριωση για αυτο που λες; 
Συμφωνα με οσα βλεπω σε νοτιο προαστιο της Αθηνας σε καμια περιπτωση δεν βλεπω μεσο ορο ηλικιας τα 15 ετη, θα ελεγα για λιγοτερο απο 10 ισως και 7-8 ετη. Βεβαια δεν εχω ερευνα για να μπορω να το πω με σιγουρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 114
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, safridia είπε

Υπαρχει καποια τεκμηριωση για αυτο που λες; 
Συμφωνα με οσα βλεπω σε νοτιο προαστιο της Αθηνας σε καμια περιπτωση δεν βλεπω μεσο ορο ηλικιας τα 15 ετη, θα ελεγα για λιγοτερο απο 10 ισως και 7-8 ετη. Βεβαια δεν εχω ερευνα για να μπορω να το πω με σιγουρια.

τα πράγματα δεν είναι όπως παλιά 

και επίσης δεν βλέπεις πολλά νέα premium αυτοκίνητα όπως έβλεπες κάποτε 

εντάξει θα δεις πολλά νέα volvo που είναι η bmw των φτωχών και για κάποιο λόγο είναι της μόδας, θα δεις σίγουρα αρκετά νέα μοντέλα αλλά όχι ιδιαίτερα ακριβά και επίσης βλέπεις και αρκετό downgrade πχ εκεί που θα έπαιρνε και η κουτσή μαρία ένα Α3 τώρα η αντίστοιχη κουτσή μαρία θα πάρει Α1 ή και polo.. που τα polo τα είχαν για πέταμα προ δεκαετίας+

 

και φυσικά θα δεις και τα supercar που δεν τα βλέπεις εξίσου αλλού, αλλά και πάλι όχι συνήθως τα πρόσφατα όπως κάποτε

 

επίσης μια γλυφάδα-βούλα ας πούμε πόσοι είναι; 100 χιλιάδες; πόσοι από αυτούς νομίζεις ότι έχουν; οι μισοί;  (και ούτε.. ) αυτοί δεν κάνουν το μέσο όρο.. 

 

γενικά ναυάγιο μου κάνει το θέμα tesla στην ελλάδα , σίγουρα θα πάρουν αρκετοί για τα δεδομένα της χώρας, αλλά δε νομίζω ότι θα μιλάμε για κάποιο αξιόλογο νούμερο και σίγουρα δεν θα μιλάμε να σκάνε κάποιοι τα 50Κ έτσι όπως τα έσκαγαν κάποτε όταν πουλιόνταν στην ελλάδα κοντά στις 2000 slk το μήνα , αλλά κάποιες εκατοντάδες θα πουληθούν σίγουρα ώστε να τα βλέπουμε να υπάρχουν (μιας και θα τραβούν τη προσοχή) 

Επεξ/σία από logistoulis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

Ναι η γραφειοκρατία και οι κλίκες/κερτέλ είναι ένας απο τους κυρίως λόγους που στην χώρα αυτή δεν παράγουμε ούτε ποδήλατο που λέει λόγος (βασικά δεν είμαι σίγουρος αν παράγουμε αλλά υποθέτω -τα ideal στην ελλάδα τα κάνουν η απλά τα παραγγέλνουν απο κίνα;- ) 

Εδώ τα πόνυ δεν μπορούν να πάρουν άδεια θα πάρει άδεια ένας απλός πολίτης που θέλει έστω μόνο το δικό του όχημα να φτιάξει/μοντάρει; Τι το πέρασες εδώ; Δύση; Πολιτισμός; :P 

Τα pony καλώς δεν παιρνουν άδεια γιατί δεν τηρούν τις προδιαγραφές ασφαλείας για ένα σύγχρονο αυτοκίνητο. Με τέτοιον εξοπλισμό παραγωγής που έχουν δεν πάνε πουθενά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, safridia said:

Υπαρχει καποια τεκμηριωση για αυτο που λες; 
Συμφωνα με οσα βλεπω σε νοτιο προαστιο της Αθηνας σε καμια περιπτωση δεν βλεπω μεσο ορο ηλικιας τα 15 ετη, θα ελεγα για λιγοτερο απο 10 ισως και 7-8 ετη. Βεβαια δεν εχω ερευνα για να μπορω να το πω με σιγουρια.

https://www.google.com/search?safe=off&client=ms-android-huawei-rev1&sxsrf=ALeKk03P22sXdtWt4lmurc8BYZsqEkWN5Q%3A1594998175319&ei=n70RX5P-EoPTsAf4naXQDQ&q=average+age+of+vehicles+greece&oq=average+age+of+vehicles+gree&gs_lcp=ChNtb2JpbGUtZ3dzLXdpei1zZXJwEAEYADIFCCEQoAEyCAghEBYQHRAeOgQIABBHOgIIADoGCAAQFhAeUOkcWJglYO0uaABwAXgAgAHiAYgB-QeSAQUwLjIuM5gBAKABAcABAQ&sclient=mobile-gws-wiz-serp

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Chris_BMW είπε

Έχεις μπει σε Model 3 ? Τα μόνα κοινά με Mercedes είναι ο μοχλός αλλαγής ταχυτήτων στο τιμόνι (ο οποίος παρεπιπτόντως πρέπει να είναι της Mercedes) 

 Η ποιότητα κατασκευής ούτε πλησιάζει αυτή των premium γερμανικών . Και δεν μιλάω για E class που αναφέρεσαι .

 Άστο η μέρα με την νύχτα ...

Ρίξε μια ματια στο κάθισμα από το Model 3 ..

 Σκέτη απογοήτευση 

38798242-CED3-428F-A2DD-E9A5101AD4F5.jpeg

chris εχω μπει και οδηγησει  ολα της τα μοντελλα το 3 ειναι το φτηνιαρικο και επειδη να εχω τη τυχη να το δω γυμνο το πλαισιο με της μπαταριες και τους ηλεκτροκινητηρες ειναι πολυ καλη κατασκευη..

τωρα μη κολλας στο καθισμα η σε κατι αλλο ειναι λιγο αμερικανια....και τα ακριβα γερμανικα των 40000 επειδη εχω ενα , να πω για τα πλαστικα  κουμπακια παραθυρων με τη βαση που ξεφλουδαει 

καθε 6μηνο και μοιαζει με σκωροφαγωμενο  ειναι επιτρεπτο ??

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 ώρες πριν, Giorgos20177 είπε

ειμαι πολυ περιεργος να δω πως θα φορολογησουν τα ηλεκτρικα για τελη κυκλοφοριας χααχαχαχαχαχαχαχ

Οταν πληθυνουν βαρυς θα πεσει ο πελεκυς και δικαιως .Εφ'οσον ο τιτλος "Τελη Κυκλοφοριας" (στους δημοσιους δρομους) εχει νοημα ,

δεν καταλαβαινω γιατι τα ηλεκτρικα η και οποιοδηποτε αλλο οχημα που κανει χρηση του δικτυου να απαλλασεται . Δεν ειναι δικαιο , γιατι να πεφτει ο πελεκυς

των τελων στο 20ετιας  αυτοκινητακι - παπακι μου(καλοσυνητηρημενα)  και οχι στο Ηλεκτρικο πασης φυσεως ακομα και πατινι, του καθε "Αραουζου";

Τουναντιον καποια στιγμη οταν τα ηλεκτρικα αυγατισουν στους δρομους, θα πρεπει να τους επιβληθει καποιος φορος πολυτελειας, αλληλεγγυης κτλπ ,υπερ των

αδυνατων που θα εξακολουθουν- ενεκα πενιας -να διαβιουν με τους γκαζοζεν - ματρακαδες τους.

Επεξ/σία από nepomuk
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 16/7/2020 στις 6:18 ΜΜ, Vasilisxd είπε

Το επόμενο μου θα είναι το Model 3 , εάν και εφόσον πέσει κάπου εκεί στα 30.000 , για 50.000 που έχει τώρα ... ούτε απ έξω. 

Το χω προσθέσει στην λίστα του skroutz.gr 🤑😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, NickTG είπε

Συμφωνα με το παρακατω, για Ελλαδα ο μεσος ορος για τα επιβατηγα ειναι 7 χρονια, για πετρελαιο τα 3 και βενζινη παλι καπου 7 χρονια.
Δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβαινω σωστα τον ορο passanger car, και γιατι απο κατω εχει πετρελαιο και βενζινη, δεν μοιαζει να ειναι ο μεσος ορος τους.
Οποτε τα 15 χρονια απεχει παρα πολυ απο την πραγματικοτητα

 

 

 

image.png.02b6178bf4edc2e718cca939d825a59d.png

Επεξ/σία από safridia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kostasbm είπε

chris εχω μπει και οδηγησει  ολα της τα μοντελλα το 3 ειναι το φτηνιαρικο και επειδη να εχω τη τυχη να το δω γυμνο το πλαισιο με της μπαταριες και τους ηλεκτροκινητηρες ειναι πολυ καλη κατασκευη..

τωρα μη κολλας στο καθισμα η σε κατι αλλο ειναι λιγο αμερικανια....και τα ακριβα γερμανικα των 40000 επειδη εχω ενα , να πω για τα πλαστικα  κουμπακια παραθυρων με τη βαση που ξεφλουδαει 

καθε 6μηνο και μοιαζει με σκωροφαγωμενο  ειναι επιτρεπτο ??

E46 bmw νομίζω είναι το ακριβό γερμανικό που αναφέρεσαι ..😉

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, Chris_BMW είπε

E46 bmw νομίζω είναι το ακριβό γερμανικό που αναφέρεσαι ..😉

οχι χ3   αλλα το εχω δει και σε αλλα....εχω αποφασισει να το βαψω εγω μονος μου να δω ποσο θα αντεξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, giorgoskouro είπε

Τα pony καλώς δεν παιρνουν άδεια γιατί δεν τηρούν τις προδιαγραφές ασφαλείας για ένα σύγχρονο αυτοκίνητο. Με τέτοιον εξοπλισμό παραγωγής που έχουν δεν πάνε πουθενά. 

Πηγή πως δεν τηρούν τις προδιαγραφές γιατί αυτά που είδα εγώ είχαν ακόμη και αερόσακο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, TopicStrarter said:

Πηγή πως δεν τηρούν τις προδιαγραφές γιατί αυτά που είδα εγώ είχαν ακόμη και αερόσακο. 

Αφού είχαν αερόσακο μια χαρά. 

Abs? ESP? Αλλά σύγχρονα συστήματα ασφαλείας?

Τι προδιαγραφές euro καλύπτει ο κινητήρας? 

Από crash test πως πάει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, safridia είπε

Συμφωνα με το παρακατω, για Ελλαδα ο μεσος ορος για τα επιβατηγα ειναι 7 χρονια, για πετρελαιο τα 3 και βενζινη παλι καπου 7 χρονια.
Δεν ειμαι σιγουρος οτι καταλαβαινω σωστα τον ορο passanger car, και γιατι απο κατω εχει πετρελαιο και βενζινη, δεν μοιαζει να ειναι ο μεσος ορος τους.
Οποτε τα 15 χρονια απεχει παρα πολυ απο την πραγματικοτητα

image.png.02b6178bf4edc2e718cca939d825a59d.png

βάλε και ένα link να δούμε πως ακριβώς πάρθηκαν αυτά τα νούμερα πχ απο τα δεδομένα όλων των πινακίδων; υπάρχουν και συλλεκτες ειδικά σε πιο πλούσιες χώρες που μπορεί να έχουν ένα αμάξι 70 ετών για τα σαββατοκύριακα ή μόνο για βιτρίνα και ένα 3ετίας που οδηγούν ας πούμε αμέσως το average βγαίνει στα 36.5 χρόνια απο αυτές τις 2 πινακίδες.... 

 

Το λέω γιατι βλέπω πως δείχνει την γερμανία να έχει γηραιότερα αμάξια απο Ελλάδα και επειδή ζούσα μπορώ να πω με σιγουριά πως όλα ή έστω η συντριπτική πλειοψηφία των αυτοκινήτων που έβλεπα στις 3 πόλεις που έζησα αλλά και σε άλλες περιοχές που έχω επισκεφτεί ήταν καινούργια και εδώ στην ελλάδα τα μισά ή έστω μεγάλο ποσοστό ειναι χρέπια 

 

Και γενικά ο μέσος όρος αν και πολύ χρήσιμος σε κάποια πράματα σε κάποια άλλα είναι λίγο παραπλανιτικό το median καλύτερη επιλογή σε αυτές τις ερωτήσεις

 

πχ τι θέλω να πω έστω 11 αυτοκίνητα σε 2 χώρες

 

Χώρα Α -------------------------------------Χώρα Β
1) 2 ετών-----------------------------------1) 3 ετών 
2) 2 ετών-----------------------------------2) 3 ετών
3) 3 ετών-----------------------------------3) 4 ετών
4) 3 ετών-----------------------------------4) 6 ετών
5) 3 ετών-----------------------------------5) 8 ετών
6) 3 ετών-----------------------------------6) 8 ετών
7) 4 ετών-----------------------------------7) 12 ετών
8 )4 ετών-----------------------------------8) 13 ετών
9) 10 ετών----------------------------------9) 15 ετών
10) 50 ετών------------------------------10) 15 ετών
11) 60 ετών------------------------------11) 15 ετών

Από αυτά αν βγάλεις μέσο όρο βγαίνει ότι η χώρα Α έχει αυτοκίνητα 13 ετών κατά μέσο όρο και η χώρα Β έχει αμάξια 9 ετών κατά μέσο όρο αλλά όπως βλέπεις στην χώρα Α οδηγούν ως επι των πλείστων καινούργια αυτοκίνητα άρα ο μέσος όσος ειναι παραπλανητικός (κάτι τέτοιες διαφορές στον τρόπο παρουσίασης δεδομένων χρησιμοποιούν οι λογιστές όταν λέμε πως "μαγειρεύουν" τα νούμερα, δεν γράφουν δηλαδή ψευδή στοιχεία απλά τα παρουσιάζουν με παραπλανητικό τρόπο. ) 

 

Ενώ το median εδώ δείχνει την διαφορά των χωρών πιο "ρεαλιστικά" δηλαδή για την Α χώρα έχουμε 3 έτη και για την Β χώρα 8 έτη. 

 

 

Επεξ/σία από TopicStrarter
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...