Προς το περιεχόμενο

Το NES συναντά τα LEGO στην πιο… old school εκδοχή του


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Nintendo και LEGO συνεργάζονται ακόμα μια φορά με το αποτέλεσμα να είναι απλά καταπληκτικό.

LEGO και Nintendo είχαν ανακοινώσει προ μηνών τη συνεργασία τους, δημιουργώντας τις… τούβλινες εκδοχές των επιπέδων του Super Mario. Λίγες μέρες πριν την κυκλοφορία των εν λόγω σετ όμως, οι δύο εταιρείες ξαναχτυπούν με μία ακόμα πρόταση που θα θυμίσει σε κόσμο και κοσμάκη τα παιδικά του χρόνια.

Πρόκειται για μία εκδοχή του θρυλικού NES δημιουργημένη εξ ολοκλήρου με LEGO! Πλαισιώνεται μάλιστα από χειριστήριο, κασέτα (Super Mario Bros.) και μία άκρως εντυπωσιακή μικρογραφία παλιάς τηλεόρασης (κομπλέ, με βάση και κεραία) η οποία διαθέτει στο πίσω μέρος της μία μανιβέλα. Γυρνώντας την τελευταία, γυρνά και η δημιουργημένη από LEGO «εικόνα» στο εσωτερικό της τηλεόρασης δημιουργώντας την ψευδαίσθηση ότι ο Mario προχωρά προς το τέλος του κόσμου 1-1.

lego-nes-2.jpg.1ae6bb1df70e851c9cbfa85fd2eb709a.jpg

Με το συγκεκριμένο σετ, η LEGO στοχεύει για άλλη μια φορά στους λεγόμενους AFOL (Adult Fan of LEGO) καταναλωτές, τουτέστιν ενήλικες που έχουν την οικονομική δυνατότητα να αγοράσουν ένα σχετικά ακριβό προϊόν, όχι τόσο για να παίξουν μαζί τους, όσο για να το εκθέσουν ως διακοσμητικό, ικανοποιώντας παράλληλα το αίσθημα νοσταλγίας που τους δημιουργεί αυτό. Η διάθεση του LEGO NES εξ άλλου αναμένεται να γίνει μέσα στον Αύγουστο με την τιμή του για τις ΗΠΑ να εντοπίζεται στα 230 δολάρια.


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ενώ οι άλλοι "τρώγονται" για να πάνε μπροστά,με αρχιτεκτονικές Velocity,με Ray Tracing,με σούπερ SSD, με 4Κ με 8Κ με 120Hz και δεν ξέρω και γω τι άλλο,η νιντέντο πάει χαλαρά πίσω στα Lego τουβλάκια ! Και βάζει και μανιβέλες για σε παιδικές απομιμήσεις τηλεοράσεων σε λίγο θα δίνει και αυτοσχέδια γραμμόφωνα για ήχο ! (αγαπημένο παιδικό το Lego πάντος μαζί με το Playmobil) δεν καταλαβαίνει τίποτα λέμε η Ninty ! Αααρε νιντέντογκς  πουμας χτυπάς τα ρέτρο συναίσθηματα   😸

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά μία άχρηστη κατασκευή... Χίλιες φορές να πάρω ηλεκτρικό τρίφτη μπαχαρικών, ντολμαδοπαρασκευαστή, την έξυπνη σίτα, έναν ατμομάγειρα, έναν αρτοπαρακευαστή και να μου μείνουν και ρέστα. Κάποιο από αυτά, κάπου, μπορεί να μου φανεί χρήσιμο...

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 minutes ago, johncorfas said:

Πραγματικά μία άχρηστη κατασκευή... Χίλιες φορές να πάρω ηλεκτρικό τρίφτη μπαχαρικών, ντολμαδοπαρασκευαστή, την έξυπνη σίτα, έναν ατμομάγειρα, έναν αρτοπαρακευαστή και να μου μείνουν και ρέστα. Κάποιο από αυτά, κάπου, μπορεί να μου φανεί χρήσιμο...

Ή σουβλάκια, πίτσες, συνδρομή στη Nova, περιοδικά, ψώνια από το supermarket. 

Τι σχέση έχουν βέβαια όλα αυτά με το συγκεκριμένο κανείς δεν ξέρει. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, NickTG είπε

Ή σουβλάκια, πίτσες, συνδρομή στη Nova, περιοδικά, ψώνια από το supermarket. 

Τι σχέση έχουν βέβαια όλα αυτά με το συγκεκριμένο κανείς δεν ξέρει. 

Η απάντηση ήταν στο αρχικό μήνυμα και ισχύει και για αυτά που έγραψες:

41 λεπτά πριν, johncorfas είπε

Πραγματικά μία άχρηστη κατασκευή... Χίλιες φορές να πάρω ηλεκτρικό τρίφτη μπαχαρικών, ντολμαδοπαρασκευαστή, την έξυπνη σίτα, έναν ατμομάγειρα, έναν αρτοπαρακευαστή και να μου μείνουν και ρέστα. Κάποιο από αυτά, κάπου, μπορεί να μου φανεί χρήσιμο...

Άλλο να αγοράσω μια κονσόλα για retro gaming ή συλλογή και άλλο μια κονσόλα από Lego, να γυρνάω μια μανιβέλα και να χαίρομαι... Ένα παιδάκι 5 ετών θα το βαριόταν σε 2-3 λεπτά. Να θυμίσω ότι η τιμή του είναι 230$ στις ΗΠΑ, (εμπειρικά) γύρω στα 300€ στην Ελλάδα...

Επεξ/σία από johncorfas
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, johncorfas said:

Η απάντηση ήταν στο αρχικό μήνυμα:

Πως ακριβώς συγκρίνεται η χρησιμότητα του και ποια είναι η συνάφεια με αυτά δεν έχω καταλάβει ακόμα. 

 

  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, johncorfas είπε

Η απάντηση ήταν στο αρχικό μήνυμα και ισχύει και για αυτά που έγραψες:

Άλλο να αγοράσω μια κονσόλα για retro gaming ή συλλογή και άλλο μια κονσόλα από Lego, να γυρνάω μια μανιβέλα και να χαίρομαι... Ένα παιδάκι 5 ετών θα το βαριόταν σε 2-3 λεπτά. Να θυμίσω ότι η τιμή του είναι 230$ στις ΗΠΑ, (εμπειρικά) γύρω στα 300€ στην Ελλάδα...

Ντόινγκ, απευθύνεται σε συλλέκτες, προσωπικά έχω συλλογή Lego μεγάλου 5ψηφιου ποσού και αν κάνεις μια βόλτα στα ανάλογα FB groups θα διαπιστώσεις μερικές χιλιάδες άτομα μόνο στην Ελλάδα. 

Είναι τρομερό κομμάτι για display, δεν απευθύνεται σε παιδιά για να δώσουν οι γονείς 230€ που κάνει και όχι 300€ που αναφέρεις χωρίς καν να γνωρίζεις https://www.lego.com/en-gr/product/nintendo-entertainment-system-71374

Απλά πρόσθεσαν κι ένα play feature με κομμάτια Technic, αλλά τι σου λέω τώρα...

  • Like 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, bill_viper είπε

Ντόινγκ, απευθύνεται σε συλλέκτες, προσωπικά έχω συλλογή Lego μεγάλου 5ψηφιου ποσού και αν κάνεις μια βόλτα στα ανάλογα FB groups θα διαπιστώσεις μερικές χιλιάδες άτομα μόνο στην Ελλάδα. 

Είναι τρομερό κομμάτι για display, δεν απευθύνεται σε παιδιά για να δώσουν οι γονείς 230€ που κάνει και όχι 300€ που αναφέρεις χωρίς καν να γνωρίζεις https://www.lego.com/en-gr/product/nintendo-entertainment-system-71374

Απλά πρόσθεσαν κι ένα play feature με κομμάτια Technic, αλλά τι σου λέω τώρα...

Και εγώ έχω μία συλλογή από ντολμαδοπαρασκευαστές σε διάφορα μεγέθη και χρωματα. Αυτό σημαίνει ότι αν κάποιος μου γράψει: "σε εμένα δε φαίνεται χρήσιμο" έχει άδικο; Γι αυτόν δεν είναι χρήσιμο, εμένα μου αρέσει. Το να συλλέγεις κάτι είναι μια ιδιατερότητα γενικά, άρα θα πρέπει συμβιβαστείς με την ιδέα ότι οι περισσότεροι άνθρωποι θα διαφωνούν. Δεν είναι "περίεργοι" ή "ανίδεοι", ούτε εσύ είσαι. Εϊναι απλά φυσιολογικό να γίνεται.

Στα 7 δισ. αυτού του πλανήτη, πόσοι είναι οι συλλέκτες τέτοιων κατασκευών lego ποσοστιαία; Μηδέν κόμμα μηδεν... μηδέν και κάτι ψιλά. Και δεν μιλάω γι αυτούς που έχουν κομμάτι και γράφουν ότι είναι συλλέκτες...

Δικαίωμα του καθενός να συλλέγει ό,τι θέλει και δικαίωμα κάποιου άλλου να μην το βρίσκει χρήσιμο. Αυτή τη λογική θα πρέπει να την συλλάβεις, τόσο εσύ, όσο και κάποιοι άλλοι εδώ μέσα. Έτσι θα μπορούμε να κουβεντιάζουμε και να βγάζουμε μερικά σοβαρά συμπεράσματα.

Προσωπικά θεωρώ ότι, ακόμα και για συλλέκτη, αυτό το πράγμα είναι κακόγουστο. Προσωπική μου άποψη...

3 ώρες πριν, NickTG είπε

Πως ακριβώς συγκρίνεται η χρησιμότητα του και ποια είναι η συνάφεια με αυτά δεν έχω καταλάβει ακόμα. 

Οκ. Αυτό είναι και το πρόβλημα: δεν το κατάλαβες.

Επεξ/σία από johncorfas
  • Like 4
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 minutes ago, johncorfas said:

Οκ. Αυτό είναι και το πρόβλημα: δεν το κατάλαβες.

Θα μπορούσε αλλά με μια βαθύτερη ανάγνωση δεν είναι. 

Το πρόβλημα είναι ότι μπαίνεις σε ένα θέμα, για ένα αντικείμενο που δεν σε ενδιαφέρει, για να συγκρίνεις τη χρησιμότητα του με οτιδήποτε άσχετο σκέφτηκες εκείνη τη στιγμή. 

Όταν μάλιστα δεν έχεις καταλάβει καν ποιο είναι το target group του αφού αναφέρεις 5χρονα παιδάκια. 

Τι κουβέντα λοιπόν θες να και τι σοβαρά συμπεράσματα να βγάλεις? 

Επεξ/σία από NickTG
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά εγκρίνω 100%. Μεγάλωσα με lego και κυρίως με τα technics. Δεν είμουν fan των μοντελοσειρών όπως "Model" και "Theme" πως τα λέγανε τότε. Απλά πληροφοριακά: Η Lego έχει σειρές μοντέλων που είναι καθαρά για προβολή με έμφαση στη λεπτομέρεια (όσο επιτρέπουν τα τουβλάκια). Μπορεί να μην είναι λειτουργικά καν. Ξεκάθαρα μοντελισμός και συλλογή. Αυτό το μοντέλο ταιριάζει απόλυτα στη σειρά. Με τους καιρούς, έχουν βγει και "πατάτες" φυσικά, αλλά το συγκεκριμένο, για μένα, δεν είναι (για το σκοπό που βγήκε - π.χ. δε βγήκε για να το βαρεθεί ένα 3χρονο σε 2 λεπτά). Προφανέστατα πράματα για κάποιον που ξέρει έστω και λίγα για τα lego. Άμα δε ξέρει ή δε του αρέσει, ας σχολιάζει πιο ήπια, εννοεί ο συλλέκτης στα πάνω σχόλια... Παράδειγμα: Να πάω σε ένα bowling club και να σχολιάζω χλευαστικά για μια μπάλα που πετάνε σε κάτι κορύνες κ.τ.λ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Litsman3d είπε

Προσωπικά εγκρίνω 100%. Μεγάλωσα με lego και κυρίως με τα technics. Δεν είμουν fan των μοντελοσειρών όπως "Model" και "Theme" πως τα λέγανε τότε. Απλά πληροφοριακά: Η Lego έχει σειρές μοντέλων που είναι καθαρά για προβολή με έμφαση στη λεπτομέρεια (όσο επιτρέπουν τα τουβλάκια). Μπορεί να μην είναι λειτουργικά καν. Ξεκάθαρα μοντελισμός και συλλογή. Αυτό το μοντέλο ταιριάζει απόλυτα στη σειρά. Με τους καιρούς, έχουν βγει και "πατάτες" φυσικά, αλλά το συγκεκριμένο, για μένα, δεν είναι (για το σκοπό που βγήκε - π.χ. δε βγήκε για να το βαρεθεί ένα 3χρονο σε 2 λεπτά). Προφανέστατα πράματα για κάποιον που ξέρει έστω και λίγα για τα lego. Άμα δε ξέρει ή δε του αρέσει, ας σχολιάζει πιο ήπια, εννοεί ο συλλέκτης στα πάνω σχόλια... Παράδειγμα: Να πάω σε ένα bowling club και να σχολιάζω χλευαστικά για μια μπάλα που πετάνε σε κάτι κορύνες κ.τ.λ....

Καταρχήν, δε χλεύασε κανένας τίποτα. Δεν είναι κακό το να συλλέγεις πράγματα. Το συγκεκριμένο το θεωρώ πατάτα. Απλά μερικοί δεν αντέχουν την κριτική, όπως φαίνεται. Το ότι είναι ηλίθιο να γυρνάς μία μανιβέλα και να βλέπεις μία φιγούρα lego προσαρτημένη σε κάτι που μοιάζει με βεντούζα για να περνάει πάνω από τουβλάκια, είναι δεδομένο για μένα και επιπλέον το θεωρώ κακόγουστο. Προσωπική μου άποψη. 

Επεξ/σία από johncorfas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...