Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα σε πλυντήριο SIEMENS s10 42


devilaki

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπέρα παίδες

 

έχω πρόβλημα με το πλυντήριο ρούχων Siemens s10 42

οποιοδήποτε πρόγραμμα κι αν του βάλω  μετά από περίπου 15 λεπτά λειτουργίας μου ρίχνει τον ρελέ

άλλαξα πρίζα και τράβηξα και μπαλαντέζα σε γειτονικό σπίτι με άλλη παροχή ρεύματος κι εξακολουθεί να κάνει τα ίδια

αν δοκιμάσω να σηκώσω το ρελέ και να το ξαναβάλω αμέσως να συνεχίσει το πρόγραμμά του ή με νεο πρόγραμμα πλύσης ριχνει τον ρελέ στο λεπτό

αν το αφήσω μερικές ώρες και το βάλω να συνεχίσει , μετά από περίπου 15 λεπτά ξαναρίχνει τον ρελέ

όπως σας είπα δοκίμασα διαφορετικές πρίζες ακόμα και σε άλλη παροχή αλλά το πρόβλημα συνεχίζει

έβαλα πλύση με κρύο νερό για να δω αν είναι θέμα αντίστασης αλλά και πάλι μετά από περίπου 15 λεπτά έπεσε και πάλι ο ρελές

ακόμα και στο οικονομικό πρόγραμμα που κρατάει 20 λεπτά δεν προλαβαίνει για κανα 5λεπτο να το τελειώσει

στύβει κανονικά, πλένει μια χαρά, και βγάζει τα νερά (που σημαίνει η αντλία δουλεύει)

το έλυσα από πάνω κι από πίσω όλα τα καλώδια δείχνουν μια χαρά, και το πλυντήριο δουλεύει άψογα για κανα 15λεπτο , μετά πέφτει ο ρελές , το αφήνω μερικές ώρες κρυώνει νομίζω αυτό που ΄χει πρόβλημα και συνεχίζει από εκεί που έμεινε

το πλυντήριο αυτό βρίσκεται σε εξοχική κατοικία αρκετά απομωνομένη από πολιτισμό και δεν υπάρχει δυνατότητα να το πάω εγώ σε μάστορα

αν ΄φωνάξω κάποιον θα μου πάρει το λιγότερο 100 ευρώ για να έρθει εδώ πάνω να το δει

επείδή πιάνουν τα χέρια μου γενικά στις επισκευές αν κάποιος φίλος γνωρίζει ή έχει να μου προτείνει κάτι ευχαρίστως να το κάνω

αν κι είναι λίγο σοβαρό για μένα το θέμα δεν ήξερα που να το βάλω και το έβαλα στο μπλα μπλα , αν είναι λάθος ας το μεταφέρει ή διαγράψει κάποιος mod

 

σας ευχαριστώ για τον χρόνο σας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

θα επέμενα περισσότερο στο θέμα της αντίστασης
γιατί με προβληματίζει το «μετά από περίπου 15 λεπτά λειτουργίας»

πρέπει να δεις αν πάει κάτι να κάνει το πλυντήριο εκείνη τη στιγμή

για να αποκλείσω τελείως το θέμα με την αντίσταση
πρώτα θα αποσυνέδεα τελείως τις φίσες που κουμπώνουν στην αντίσταση
(χωριστά την καθεμιά, μόνωσέ τις καλού κακού με ταινία, μην τυχόν ακουμπήσουν πουθενά με τις δονήσεις,
αν γίνεται ψιλοστερέωσέ τις κάπως να μην παίζουν ελεύθερες)
και έπειτα θα έβαζα να λειτουργήσει το πλυντήριο στο κρύο

Επεξ/σία από KoreanW
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογικά η αντίσταση βρίσκει κάπου ή γίνεται βραχυκύκλωμα. 

Κακώς συνεχίζεις και το λειτουργείς, δεν παίζουν με αυτά. Κάλεσε τεχνικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, KoreanW είπε

θα επέμενα περισσότερο στο θέμα της αντίστασης
γιατί με προβληματίζει το «μετά από περίπου 15 λεπτά λειτουργίας»

πρέπει να δεις αν πάει κάτι να κάνει το πλυντήριο εκείνη τη στιγμή

για να αποκλείσω τελείως το θέμα με την αντίσταση
πρώτα θα αποσυνέδεα τελείως τις φίσες που κουμπώνουν στην αντίσταση
(μόνωσέ τις καλού κακού με ταινία, μην τυχόν ακουμπήσουν πουθενά με τις δονήσεις,
αν γίνεται ψιλοστερέωσέ τις κάπως να μην παίζουν ελεύθερες)
και έπειτα θα έβαζα να λειτουργήσει το πλυντήριο στο κρύο

όταν πέφτει το ρελέ δεν κάνει κάποια συγκεκριμένη εργασία το πλυντήριο, μπορεί να πέσει την στιγμή που τραβάει νερό, που πλένει, που στύβει, που ξεβγάζει κλπ

η αντίσταση εφόσον έχω επιλέξει κρύο νερό έχει ρεύμα ;     

έχω πολύμετρο, να την μετρήσω βγάζοντας τα καλώδια να δω αν είναι οκ ;          

σε ευχαριστώ πολύ

23 λεπτά πριν, nikos032 είπε

Κακώς συνεχίζεις και το λειτουργείς, δεν παίζουν με αυτά. Κάλεσε τεχνικό.

πιάνουν τα χέρια μου γενικά στις επισκευές

αν ΄φωνάξω κάποιον θα μου πάρει το λιγότερο 100 ευρώ για να έρθει εδώ πάνω να το δει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, devilaki said:

όταν πέφτει το ρελέ δεν κάνει κάποια συγκεκριμένη εργασία το πλυντήριο, μπορεί να πέσει την στιγμή που τραβάει νερό, που πλένει, που στύβει, που ξεβγάζει κλπ

η αντίσταση εφόσον έχω επιλέξει κρύο νερό έχει ρεύμα ;     

έχω πολύμετρο, να την μετρήσω βγάζοντας τα καλώδια να δω αν είναι οκ ;          

δε χάνεις κάτι να δοκιμάσεις κάτι τόσο απλό αλλά καθοριστικό για τις επόμενες ενέργειες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, devilaki είπε

όταν πέφτει το ρελέ δεν κάνει κάποια συγκεκριμένη εργασία το πλυντήριο, μπορεί να πέσει την στιγμή που τραβάει νερό, που πλένει, που στύβει, που ξεβγάζει κλπ

η αντίσταση εφόσον έχω επιλέξει κρύο νερό έχει ρεύμα ;     

έχω πολύμετρο, να την μετρήσω βγάζοντας τα καλώδια να δω αν είναι οκ ;          

σε ευχαριστώ πολύ

πιάνουν τα χέρια μου γενικά στις επισκευές

αν ΄φωνάξω κάποιον θα μου πάρει το λιγότερο 100 ευρώ για να έρθει εδώ πάνω να το δει

Αν δε μιλούσαμε για πλυντήριο όπου μπορεί να πάθεις και καμιά ηλεκτροπληξία σε περίπτωση που δεν έχει φύγει όλο το νερό, δε θα σου το έλεγα. Αλλά όπως νομίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα απομονώσω για αρχή την αντίσταση και θα το βάλω να πλύνει με κρύο νερό για να δω τι θα γίνει και θα επανέλθω

αν το ξανακάνει θα έχουμε αποκλήσει χαλασμένη αντίσταση

σας ευχαριστώ πάρα πολύ όλους για τις συμβουλές/υποδείξεις σας

  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν μπορείς ρίξε μια ματιά στον περιστροφικό διακόπτη μήπως εχει καεί/μαυρίσει κάποια επαφή.( αν είναι σωστή η φωτό που είδα στο νετ και έχει περιστροφικό διακόπτη)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Κάνει το ίδιο και σε κρύο πρόγραμμα;

ναι, σε οτι πρ΄γραμμα κι αν του βάλω

ξεσυνδεω την αντισταση τωρα να δω πως θα παει

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Αν μπορείς ρίξε μια ματιά στον περιστροφικό διακόπτη μήπως εχει καεί/μαυρίσει κάποια επαφή.( αν είναι σωστή η φωτό που είδα στο νετ και έχει περιστροφικό διακόπτη)

περιστροφικό έχει, μια χαρά φαίνεται 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GreenPixel είπε

Ψάχνεις τώρα λύση εδω για το πώς θα φτιάξεις το πλυντήριο; Με αυτά δε παίζουν.

Βάλε το χέρι στη τσέπη να έρθει τεχνικός, αλλιώς πάρε νέο.

Αν είναι να δώσει ένα κατοσταρικο, για να το δει μόνο ο τεχνικός, βάζει άλλο ένα και παίρνει καινούργιο. Αφού του πιάνουν τα χέρια, μια πρώτη εκτίμηση θα προσπαθήσει να κάνει, ηρεμία λίγο. 

  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την λύση θα την δώσει μόνο έμπειρος τεχνικός, δεν βγάζεις καμία άκρη. Την αντίσταση άσκοπα την απομόνωσες καθώς σου ρίχνει το ρελε και στο κρύο πρόγραμμα. Για να πέφτει το ρελε εντοπίζει κάποια διαρροή ρεύματος, αν πέσει και ο μικροαυτοματος τότε γίνεται βραχυκύκλωμα. Το πλυντήριο έχει διαφορά υποσυστήματα κάποιο εκ των οποίων παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα όταν ενεργοποιείται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επανέρχομαι για νεότερη ενημέρωση

ξεσύνδεσα τα καλώδια που πανε στην αντίσταση (δεν χρειάστηκε να τα μονώσω  γιατί είχαν πλαστικούς ακροδέκτες) και το έχω να πλένει από τις 15:30 το μεσημέρι

του έβαλα 3 διαφορετικά προγράμματα ενα γρήγορο με κρύο νερό, ένα power wash 40 βαθμών κι ένα πλήρες πρόγραμμα 60 βαθμών

εννοείτε πως το νερό ήταν πάντα σε θερμοκρασία βρύσης εφόσον η αντίσταση δεν είχε ρεύμα

έπειτα από 3 πλύσεις με ενδιάμεσα διαλλείματα 30 λεπτών ανάμεσα στις πλύσεις δεν παρουσιάστηκε κανένα πρόβλημα

Δευτέρα βγάζω τα νερά από το φίλτρο γιατί νομίζω κρατάει λίγα νερά ο κάδος, βγάζω την αντίσταση (μια βίδα είναι) και θα πάω να αγοράσω μια την οποία θα αλλάξω μόνος μου

είδατε ότι καμιά φορά αν έχετε τις απαραίτητες γνώσεις, όρεξη και λίγη βοήθεια από μερικούς συμφορουμίτες δεν χρειάζεται έμπειρος τεχνικός που θα δώσει την λύση

χωρίς αυτό να σημαίνει βέβαια ότι όλοι μπορούν να κάνουν τα πάντα, αξίζει όμως με πολύ προσοχή πάντα να προσπαθείτε μήπως λύσετε κάποια προβλήματα μόνοι σας

σας ευχαριστώ όλους 

καλό καλοκαίρι

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 minutes ago, devilaki said:

επανέρχομαι για νεότερη ενημέρωση

ξεσύνδεσα τα καλώδια που πανε στην αντίσταση (δεν χρειάστηκε να τα μονώσω  γιατί είχαν πλαστικούς ακροδέκτες) και το έχω να πλένει από τις 15:30 το μεσημέρι

του έβαλα 3 διαφορετικά προγράμματα ενα γρήγορο με κρύο νερό, ένα power wash 40 βαθμών κι ένα πλήρες πρόγραμμα 60 βαθμών

εννοείτε πως το νερό ήταν πάντα σε θερμοκρασία βρύσης εφόσον η αντίσταση δεν είχε ρεύμα

έπειτα από 3 πλύσεις με ενδιάμεσα διαλλείματα 30 λεπτών ανάμεσα στις πλύσεις δεν παρουσιάστηκε κανένα πρόβλημα

Δευτέρα βγάζω τα νερά από το φίλτρο γιατί νομίζω κρατάει λίγα νερά ο κάδος, βγάζω την αντίσταση (μια βίδα είναι) και θα πάω να αγοράσω μια την οποία θα αλλάξω μόνος μου

είδατε ότι καμιά φορά αν έχετε τις απαραίτητες γνώσεις, όρεξη και λίγη βοήθεια από μερικούς συμφορουμίτες δεν χρειάζεται έμπειρος τεχνικός που θα δώσει την λύση

χωρίς αυτό να σημαίνει βέβαια ότι όλοι μπορούν να κάνουν τα πάντα, αξίζει όμως με πολύ προσοχή πάντα να προσπαθείτε μήπως λύσετε κάποια προβλήματα μόνοι σας

σας ευχαριστώ όλους 

καλό καλοκαίρι

να προτείνω και ένα τελευταίο για να είσαι ακόμα πιο σίγουρος
πριν αλλάξεις την αντίσταση (που φαντάζομαι πατάει καλά στη θέση της)

βάλε πλυντήριο κανονικά όπως πάντα
και τσέκαρε στην πορεία και μέχρι το τέλος της πλύσης
αν δακρύζει-χάνει νερό από πουθενά

ρίξε κ μια ματιά και στην καλωδίωση που καταλήγει στην αντίσταση
καθώς και στην πλακέτα από την οποία ξεκινάει

για να έχεις μια ολοκληρωμένη εικόνα χωρίς περιττά έξοδα

καλό καλοκαίρι

Επεξ/σία από KoreanW
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...