Προς το περιεχόμενο

Ενοικιαστής δεν πληρώνει. Τι κάνω;


karetsos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 ώρες πριν, karetsos είπε

Η ερώτηση που με απασχολεί (και εδώ θέλω τη γνώμη σας) είναι αν αξίζει τον κόπο, την φασαρια και τα έξοδα και κινηθώ εναντίον του για να τον απομακρύνω από το ακίνητο ή αν πρέπει να περιμένω και άλλο.

Εννοείται.

Ο τύπος είναι επαγγλεματίας φεσατζής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Ελπίζω να μην έχεις αφήσει στο όνομα σου, ΔΕΗ και νερό. Τα κοινόχρηστα ούτως ή αλλως πάνε στον ιδιοκτήτη πάντως,...

Και για το νερό ισχύει ακριβώς το ίδιο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ το ίδιο πρόβλημα ..3 ενοίκια κ πάμε για 4ο .. είπα λόγω της κατάστασης να κάνω υπομονή... Αλλά το θέμα είναι ότι παίρνουν κ επίδομα ενοικίου...και δε πληρώνουν το ενοίκιο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Και για το νερό ισχύει ακριβώς το ίδιο...

Το νερό μπορεί να γίνει στο όνομα του μισθωτή,αν το επιθυμεί ο εκμισθωτής,και είναι απολύτως λογικό.Αν ο μισθωτής δεν θέλει τότε δεν του το νοικιάζει.Αυτο θα έκανα εγώ.

Κοστίζει ένα μικρό ποσό συν την εγγύηση,αλλά συμφέρει.

Προϋπόθεση να μην υπάρχουν προηγούμενες οφειλές.

 

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
14 λεπτά πριν, jmmys είπε

Το νερό μπορεί να γίνει στο όνομα του μισθωτή,αν το επιθυμεί ο εκμισθωτής,και είναι απολύτως λογικό.Αν ο μισθωτής δεν θέλει τότε δεν του το νοικιάζει.Αυτο θα έκανα εγώ.

Κοστίζει ένα μικρό ποσό συν την εγγύηση,αλλά συμφέρει.

Προϋπόθεση να μην υπάρχουν προηγούμενες οφειλές.

Εγω ξερω πως αμα το φεσωσει μετα κυνηγανε τον ιδιοκτητη του ακινητου ασχετα σε πιανου το ονομα ειναι.. εχει αλλαξει κατι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jmmys είπε

Το νερό μπορεί να γίνει στο όνομα του μισθωτή,αν το επιθυμεί ο εκμισθωτής,και είναι απολύτως λογικό.Αν ο μισθωτής δεν θέλει τότε δεν του το νοικιάζει.

Κοστίζει ένα μικρό ποσό συν την εγγύηση,αλλά συμφέρει.

Δεν ξέρω αν στην Αθήνα είναι υποχρεωτικό να είναι στο όνομα του ιδιοκτήτη.

Σε μερικούς Δήμους (όχι σε όλους) όντως γίνεται να εκδίδεται ο λογαριασμός στο όνομα του μισθωτή, αλλά η ουσία είναι πως τυχόν χρέη στην εταιρεία ύδρευσης ακολουθούν το ακίνητο (δηλαδή τον ιδιοκτήτη).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 22/7/2020 στις 2:12 ΜΜ, karetsos είπε

Καλησπέρα σε όλους.

Ανοίγω αυτό το θέμα για να ακούσω κάποιες ψύχραιμες γνώμες - συμβουλές - απόψεις σχετικά με ένα θέμα που έχω και αφορά ενοικίαση σπιτιού.

Ακριβώς πριν τον κορωνοϊό νοίκιασα ένα ακίνητο (διαμέρισμα, όχι τίποτα τρομερό ή ακριβό), κανονικά με έγγραφο συμβόλαιο, δήλωση στο taxis, μεταβίβαση utilities στο όνομά του κτλ.

Από τον πρώτο μήνα είχαμε ένα ζήτημα με την καταβολή ενοικιού, αλλά λόγω της κατάστασης του lock down έδειξα κατανοήση.

Πλέον τώρα που είμαστε στο τέλος Ιουλίου (πέμπτος μήνας ενοικίασης), έχουμε φτάσει ήδη σε δύο απλήρωτα ενοίκια (Ιούνιος & Ιούλιος).

Διαπίστωσα ότι ενώ ο ενοικιαστής που είχε πει ότι είναι δημόσιος υπάλληλος (αλήθεια), "παρέλειψε" να μου αναφέρει ότι βρίσκεται σε άδεια άνευ αποδοχών για δικούς του λόγους, χωρίς να μπορεί να μου πει αν και πότε αυτή η άδεια θα λήξει. Άρα έχει μειωμένα έως ελάχιστα εισοδήματα, εξού και η καθυστέρηση στην αποπληρωμή.

Η ερώτηση που με απασχολεί (και εδώ θέλω τη γνώμη σας) είναι αν αξίζει τον κόπο, την φασαρια και τα έξοδα και κινηθώ εναντίον του για να τον απομακρύνω από το ακίνητο ή αν πρέπει να περιμένω και άλλο.

Λογικά θα περιμένω και να μπει ο Αύγουστος, αλλά σταδιακά τα οφειλόμενα ποσά μεγαλώνουν. Εσείς τι θα κάνατε;

Λοιπόν φίλε μου, ένα πράγμα θα σε σώσει (πέρα από τον δικηγόρο, που έχεις αργήσει ήδη πολύ) - κόψε του το νερό. Αυτό. Βρες ένα υδραυλικό, άνοιξε τη παροχή σου στο πεζοδρόμιο και κόψε το. Μπορεί να μη χρειαστεί καν υδραυλικός αν η παροχή έχει καινούργια βάνα, αλλιώς θα χρειαστεί το μακρύ κλειδί που έχουν οι υδραυλικοί. Τώρα με τη ζέστη, άστον χωρίς νερό και θα σηκωθεί να φύγει. Σκληρό μεν, αποτελεσματικό δε. Το έχω κάνει 2 φορές και στη βδομάδα φύγανε.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, vironas04 είπε

Λοιπόν φίλε μου, ένα πράγμα θα σε σώσει (πέρα από τον δικηγόρο, που έχεις αργήσει ήδη πολύ) - κόψε του το νερό. Αυτό. Βρες ένα υδραυλικό, άνοιξε τη παροχή σου στο πεζοδρόμιο και κόψε το. Μπορεί να μη χρειαστεί καν υδραυλικός αν η παροχή έχει καινούργια βάνα, αλλιώς θα χρειαστεί το μακρύ κλειδί που έχουν οι υδραυλικοί. Τώρα με τη ζέστη, άστον χωρίς νερό και θα σηκωθεί να φύγει. Σκληρό μεν, αποτελεσματικό δε. Το έχω κάνει 2 φορές και στη βδομάδα φύγανε.

αδερφε ξερω και αλλον έναν που το έκανε αυτό μέχρι που νοικαρης του έκανε το σπίτι λαμπόγυαλλο. Δεν έμεινε μέσα τίποτα. Πορσελάνες, μπανιερες, ντουλάπια, τοίχους τα πήρε μπάλα η βαριοπούλα. 

Πλέων έχει λουφάξει και αν έχει δύσκολο ενοικιαστή τραβάει το κανονικό νομιμο δρόμο για να τον βγάλει. Όπως λέει ο ίδιος πλέων, όλοι οι μάγκες βρίσκουν το μάστορά τους. 

Επεξ/σία από thn
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Σε μερικούς Δήμους (όχι σε όλους) όντως γίνεται να εκδίδεται ο λογαριασμός στο όνομα του μισθωτή, αλλά η ουσία είναι πως τυχόν χρέη στην εταιρεία ύδρευσης ακολουθούν το ακίνητο (δηλαδή τον ιδιοκτήτη).

 Ναι όντως,απλά αν είναι στο όνομα του μισθωτή,και παει δικαστηρία,τα χρέη δεν πάνε αποκλειστικά στον ιδιοκτήτη αλλά υπάρχει συνυπευθυνότητα ιδιοκτήτη και μισθωτή.

26 λεπτά πριν, Lezantas26 είπε

Εγω ξερω πως αμα το φεσωσει μετα κυνηγανε τον ιδιοκτητη του ακινητου ασχετα σε πιανου το ονομα ειναι.. εχει αλλαξει κατι?

Μισά μισά.Και οι δύο είναι υπόχρεοι.

Εννοείται απαράδεκτη νομοθεσία να πληρώνει κάποιος τα χρέη άλλου.

Επεξ/σία από jmmys
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, thn είπε

αδερφε ξερω και αλλον έναν που το έκανε αυτό μέχρι που νοικαρης του έκανε το σπίτι λαμπόγυαλλο. Δεν έμεινε μέσα τίποτα. Πορσελάνες, μπανιερες, ντουλάπια, τοίχους τα πήρε μπάλα η βαριοπούλα. 

Πλέων έχει λουφάξει και αν έχει δύσκολο ενοικιαστή τραβάει το κανονικό νομιμο δρόμο για να τον βγάλει. Όπως λέει ο ίδιος πλέων, όλοι οι μάγκες βρίσκουν το μάστορά τους. 

Ναι αλλά όπως είπες και εσύ ήταν η μία περίπτωση. Προσωπικά πιστεύω ότι αξίζει το ρίσκο. Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, jmmys είπε

 Ναι όντως,απλά αν είναι στο όνομα του μισθωτή,τα χρέη δεν πάνε αποκλειστικά στον ιδιοκτήτη αλλά υπάρχει συνυπευθυνότητα ιδιοκτήτη και μισθωτή.

Μισά μισά.Και οι δύο είναι υπόχρεοι.

Αυτά που γράφεις περί "συνυπευθυνότητας" υπάρχουν κάπου γραμμένα, ή είναι προσωπική σου εκτίμηση?

Στην πράξη πάντως αν κόψουν το νερό λόγω χρεών τότε για να το επανασυνδέσουν θα πρέπει πρώτα είτε να πληρωθεί όλο το χρέος, είτε να γίνει κάποιος διακανονισμός που θα υπογραφεί από τον ιδιοκτήτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vironas04 είπε

Ναι αλλά όπως είπες και εσύ ήταν η μία περίπτωση. Προσωπικά πιστεύω ότι αξίζει το ρίσκο. Καλή συνέχεια.

Δεν αξιζει καθολου,θα βρεις τον μπελά σου.

Ακολουθείς την νόμιμη διαδικασία,όσο χρονοβόρα και με κόστος και αν είναι,που είναι πολύ,δυστυχώς και απλά την επόμενη φορά προσεχεις  πάρα πολύ ποιον βάζεις μέσα ώστε να μειώσεις όσο μπορείς τις πιθανότητες να φας πιστόλι.

1 λεπτό πριν, Joshua21 είπε

Αυτά που γράφεις περί "συνυπευθυνότητας" υπάρχουν κάπου γραμμένα, ή είναι προσωπική σου εκτίμηση?

Στην πράξη πάντως αν κόψουν το νερό λόγω χρεών τότε για να το επανασυνδέσουν θα πρέπει πρώτα είτε να πληρωθεί όλο το χρέος, είτε να γίνει κάποιος διακανονισμός που θα υπογραφεί από τον ιδιοκτήτη.

Ψάξε στο Google,θα βρεις πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...