Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, c23 είπε

υπάρχει περίπτωση η Volterra να με βάλει στο δικό της πρόγραμμα και να τρέχω με ρήτρες αποχώρησης μετά;

σε ποιο πρόγραμμα σου έγραψαν οτι θα μπεις ? δεν το έχει το site ? δες τους όρους απλό είναι

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

45 λεπτά πριν, washcloud είπε

...το πάγιό της είναι 3,5 (άντε 2,5 αν βάλεις ebill), και όταν λες "ρήτρα", εννοείς,,,,αναπροσαρμογής, ή πρόωρης αποχώρησης; Νομίζω ότι ισχύει το 2ο (σ' έμενα τουλάχιστον, αυτό μου ξεκαθάρισαν, και ούτως ή άλλως το "360 Ξεγνοιασιά" τους, το έχουν χωρίς δέσμευση). Άρα σιγά το πάγιο, και αφού δεν υπάρχει δέσμευση, την κάνεις ό,τι ώρα θες. Οπότε γιατί να βιαστείς τόσο; (δεν θυμάμαι, αλλά μάλλον εννοείς ότι δεν θα παίρνεις επιδότηση, γι' αυτό σκέφτεσαι για σταθερό, έτσι; )

ειχα σταθερο τυπου  (σπιτι μου V1 ονομαζοταν) μεχρι τωρα και συμφωνα με την επιστολη τους θα μετατραπει σε Γ1 με 0,0575€ + 3,5€ παγιο + ΟΤΣ (Υ=(1,25*ΤΕΑ)+0,1150 και μεγιστη διαρκεια τιμολογησης 24 μηνες (τι εννοει αραγε ; 24 μηνες δεσμευση πελατη η δικη τους δεσμευση τιμης ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, skiace είπε

ειχα σταθερο τυπου  (σπιτι μου V1 ονομαζοταν) μεχρι τωρα και συμφωνα με την επιστολη τους θα μετατραπει σε Γ1 με 0,0575€ + 3,5€ παγιο + ΟΤΣ (Υ=(1,25*ΤΕΑ)+0,1150 και μεγιστη διαρκεια τιμολογησης 24 μηνες (τι εννοει αραγε ; 24 μηνες δεσμευση πελατη η δικη τους δεσμευση τιμης ;)

δεν έχει ρήτρα αποχώρησης

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, c23 είπε

24 μήνες δέσμευση έχει το 360 τους. Μήπως σε έχουν πει για άλλο πρόγραμμά τους;

 

***

Όπως και να έχει, και εγώ παθών με τη Volterra και αναμένω ανακοινώσεις, ελπίζω μέχρι τέλος της βδομάδας, για να δω προς τα που θα κινηθώ.. Ξέρει κανείς, από όσους κάνανε αίτηση στη ΔΕΗ (για Γ1 κοιτάω για την ώρα), πόσο καιρό πήρε για να γίνει η μεταφορά;

Πχ, η Volterra με αλλάζει στις 5/6, αν έχω υπογράψει αλλαγή παρόχου (προς ΔΕΗ κοιτάω) στις 27/5, αλλά καθυστερήσουν, υπάρχει περίπτωση η Volterra να με βάλει στο δικό της πρόγραμμα και να τρέχω με ρήτρες αποχώρησης μετά; Για να διασφαλίσουμε να μη συμβεί αυτό τι μπορούμε να κάνουμε; Mail στη Volterra πως έχουμε κάνει ήδη αλλαγή παρόχου, και δε θέλουμε να προχωρήσουμε στο δικό τους;

Στην ουσία η "δέσμευση" είναι από μεριάς τους : 24 μήνες,,,"σταθερή τιμή" (και όχι,,,τιμή σταθερού :-D), χωρίς ποινή αποχώρησης (το γράφει άλλωστε στο PDF του λινκ σου). Και δεν νομίζω να έχουν εμπορικά διαθέσιμο άλλο πρόγραμμα.

Για μεταφορά, ανάλογα : αν πας κατάστημα, πιθανώς θα γίνει πολύ γρηγορότερα, από το να μπλέξεις με το econtract (που μπορείς να πάει και βδομάδες, ή και,,,μήνες). Ό,ποτε όμως και να σε αλλάξει η Βολτέρα, αφού και στο Γ1 σε κυμαινόμενο πας, δεν σε πολυνοιάζει...

edit: με πρόλαβε (κλασσικά :ρ) ο αποπάνω, οπότε παρ' το ως επιβεβαίωση. Όπως επίσης ήδη είπα, το λέει και στο PDF που λίνκαρες (μάλλον δεν το κατάλαβες καλά, τί γράφει. Ξαναδές το.).

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

σε ποιο πρόγραμμα σου έγραψαν οτι θα μπεις ? δεν το έχει το site ? δες τους όρους απλό είναι

 

Στο 360 Ξεγνοιασιά έγραψαν, το θέμα μου ήταν αν θα έχει γίνει η αλλαγή στη ΔΕΗ (ή όπου αλλού) χωρίς να χρεωθώ ρήτρα αποχώρησης (αν δεν έχει αλλάξει ο πάροχος δηλαδή εντός 10 εργάσιμων ξέρω γω).

ΑΛΛΑ

Συνεχίζω να είμαι στραβός (θενκς washcloud!), το λέει ο ειδικός όρος 3 πως δεν υπάρχει ποινή αποχώρησης. Άρα και καλά δέσμευση τιμής από μέρους τους να είναι οι 24 μήνες; Ντεμέκ, αφού αν θέλουν τις αλλάζουν..

Οπότε το αφήνω ως έχει, αφού νόμιζα πως είχε ποινή αποχώρησης και για αυτό κοιτούσα τη ΔΕΗ, ελπίζω σε κάτι που να αξίζει όταν βγει το ΦΕΚ με τα μέτρα, ώστε να είναι βιώσιμα τα κυμαινόμενα και να υπάρχει μια εικόνα τι θα δικαιούμαστε..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν έχει ρήτρα αποχώρησης

εχεις δικιο. Ενω στον τιμοκαταλογο αναφερει οτι εχει 24 μηνες δεσμευση, στον τελευταιο ορο αναφερει οτι δεν υπαρχει ποινη προωρης αποχωρησης ;

Βρε μηπως να μεινω εκει και να μην αλλαξω παροχο ;

επισης αφου εχει ιδια χρεωση νυκτερινου και ημερησιου, τζαμπα δεν θα πανε τα 42€ για την ενεργοποιηση του νυκτερινου ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, c23 είπε

Συνεχίζω να είμαι στραβός (θενκς washcloud!), το λέει ο ειδικός όρος 3 πως δεν υπάρχει ποινή αποχώρησης.

...μπα, πιο πολύ παίζει να μην δέχεται να το κάνει processing ο εγκέφαλός μας, με ότι καζίκια έχουμε φάει τελευταία...:-D

29 λεπτά πριν, skiace είπε

επισης αφου εχει ιδια χρεωση νυκτερινου και ημερησιου, τζαμπα δεν θα πανε τα 42€ για την ενεργοποιηση του νυκτερινου ;

...τζάμπα δεν θα πάνε, θα έχεις κι "εκπτώσεις" στις "Ρυθμιζόμενες" (εξαρτάται βέβαια από την κατανάλωση, αν θα είναι αρκετή, για να είναι αρκετή κι έκπτωση). Άσε που σε κάποια φάση αν πεις να μεταβείς αλλού (πχ ΔΕΗ, που θα είναι τουλάχιστον -75€ τον χρόνο, με τις σημερινές τιμές), θα υπάρχει ήδη το νυχτερινό. Το οποίο θα κάνει κι ένα διάστημα να μπει εν τω μεταξύ, οπότε όσο πιο νωρίς το αιτηθείς, τόσο καλύτερα. Άσε που ποιος ξέρει αν τυχόν αυξήσουν την τιμή της ενεργοποίησης και μετά θα λες "τί ήθελα και δεν το 'βαλα". Αρκεί βέβαια να μείνει ο γιός αρκετό καιρό εκεί (τουλάχιστον 2 χρόνια). Βασικά αυτό είναι ένα καλό επιχείρημα στη συζήτηση με την ιδιοκτήτρια : έτσι όπως πάει το πράμμα, το νυχτερινό θα είναι λουκούμι πια (όλοι θα το κυνηγάνε). Και στην προοπτική ν' ανεβάσουν την τιμή ενεργοποίησης (ιδιωτικοποιείται κι ο ΔΕΔΔΗΕ και ποιος ξέρει τί θα κάνουν), ίσως όποιος βάλει από τώρα, να έχει κάνει κίνηση "χρυσάφι"...Και φυσικά σίγουρα θα είναι ένα μεγάλο συν για την ιδιοκτήτρια, να διαφημίζει για τους επόμενους το νυχτερινό της...Πες της τα όλα αυτά, να την ψήσεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

47 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Έχω το enter και ο λογαριασμός που μου ήρθε γράφει:

Πίστωση ΤΕΜ αναδρ.

Ξέρει κανείς τι αφορά αυτό ?

 

Ποια λέξη δεν καταλαβαίνεις να στην εξηγήσουμε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, tounion είπε

Ποια λέξη δεν καταλαβαίνεις να στην εξηγήσουμε

Ποια περίοδο, αφορά και πως βγαίνει αυτό.

Μήπως μου έδωσαν 'λιγότερα'.

Εσένα, τα έδωσαν σωστά ?

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Ποια περίοδο, αφορά και πως βγαίνει αυτό.

η περίοδος άγνωστη , βγαίνει απο χρωστούμενες επιδοτήσεις που δεν πήρες

για επαλήθευση κοιτάς το 4ο φύλλο του excel που έχω ιστορικό επιδοτήσεων και κοιτάς απο 1/9 μέχρι σήμερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Eίμαι στο εντερ+ από 14/3 και θέλω να μεταφερθώ στο Γ1 / Γ1Ν (Δεν έχω ακόμη τον κατάλληλο μετρητή για νυχτερινό).
Στην περίπτωσή μου, επέστεψαν το 20ικο της εγγύησης (κοτβ),  έχω το -50% στο πάγιο, δεν έχω κι εγώ το -50 ευρώ στον πρώτο λογαριασμό ούτε -και μετά από τηλ. διαβεβαιώσεις- στον δεύτερο. Μήπως είναι λόγος/αιτία/αφορμή καταγγελίας της σύμβασης αζημίως ? 
Σε κοτβ ισχύει η έκπτωση 30% του Γ1 (πάει δλδ 0,11 - 0,045 = 0,065
/Kwh ή 0,077 - 0,045 = 0,032€/Κwh ή (0,11- 0,045)x70% = 0,0455€/Κwh) ?
Η μετάβασή μου στο Γ1 συμφέρει και τη ΔΕΗ, μόνο την δέσμευση αποχώρησης χάνει, που σύν τῷ χρόνῳ είναι αμελητέα (για την ΔΕΗ). 

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, foul είπε

 Μήπως είναι λόγος/αιτία/αφορμή καταγγελίας της σύμβασης αζημίως ?  

Όχι βέβαια, για καθυστέρηση...Είναι λόγος για καταγγελία στη ΡΑΕ όμως. Το ερώτημα είναι, μήπως στο ζητάνε πίσω...; 

(...εν τω μεταξύ η δοτική - και δη με,,,υπογεγραμμένη! - με πέθανε...:-D🤘)

...εν τω μεταξύ....Γιατί ν' αφήσεις το σταθερό με 0,17 (τόσο βγαίνει με συνέπεια) ; Αλήθεια πιστεύεις στα Π.Λ.Α.Φ.Ο.Ν. ...? :-)

(...ακόμα και όοοοταν έρθουνε - για εφαρμογή από Ιούλιο, ΛΕΝΕ - παίζει να είναι στα ίδια με το 17άρι σταθερό ρε συ...Τεσπα ό,τι νομίζεις κάνε, αλλά κοίτα μην μετανιώσεις....)

Επεξ/σία από washcloud
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/5/2022 στις 2:02 ΠΜ, washcloud είπε

και δη με,,,υπογεγραμμένη

γκουγλαρισμένο, μη πέσω πάλι σε κανένα νεολογισμό 😁...
_ Εντάξει καταγγελία στη ΡΑΕ δεν παίζει (αφού θέλω να παραμείνω στο ''λιμάνι'' της ΔΕΗ).
Τι να μου ζητήσουν πίσω ? αυτό που δεν μου έδωσαν (αν και παραδέχονται ότι το δικαιούμαι).
Στην περίπτωσή μου -με κοτβ- μου βγαίνει 0,18 - 0,45 = 0,135 €/Κwh + πάγιο 5,5€/μήνα (μετά τους 3μήνες).
Σε ΚΟΤ δεν ισχύει η έκπτωση συνέπειας. Στο Γ1 θα έρχεται -πρώτα ο θεός- (και δόξα τ
ῷ Κοράκιῳ), 0,77 - 0,045 = 0,032 €/Κwh
με μηδενικό -σχεδόν- πάγιο + την όποια  ρήτρα , φουλ επιδοτούμενη, άντε να φτάσει στα 0,06 €/Κwh (στα μισά δλδ).
Μάλλον θα περιμένω μέχρι 14/6 που λήγει το 3μηνο (και πέφτει κι η ρήτρα αποχώρησης από τα 60€ στα 40€) και να δούμε τι θα έχει προκύψει μέχρι τότε. Αλλά σκέφτομαι, αν βρω χρόνο να περάσω κι από ένα κατάστημα της ΔΕΗ να δω αν μπορώ να ''το παζαρέψω'' (θα  έχει όφελος κι η ΔΕΗ με την μετάβασή μου, ούτως ή άλλως)

Επεξ/σία από foul
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, foul είπε

Στο Γ1 θα έρχεται -πρώτα ο θεός- (και δόξα τῷ Κοράκιῳ), 0,77 - 0,045 = 0,032 €/Κwh

συν ρήτρα αναπροσαρμογής μείον επιδότηση (σε αναμονή για Μάιο , αν και το κόβω να φτάνουμε Ιούνιο και να μην έχουν ακόμα βγάλει την επιδότηση)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...