Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, skiace είπε

αφου δεν ειναι 1η κατοικια δεν υπολογιζω σε καμμια επιδοτηση

α, δεν το ήξερα

τότε θα έχεις ~0,08*200 περίπου κέρδος ανα μήνα

Τουλάχιστον κάνε το online για τα 30€ δώρο και το σπας σε λίγους μήνες (αν μπει πλαφόν) με 60€ (ή και 40€ αν περάσει 3μηνο χωρίς εξελίξεις)

εγώ θα περίμενα πάντως να βγει το ΦΕΚ , αν δίνει 0,10 σε μη κύριες δε θα πήγαινα σε σταθερό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, korakios είπε

επίσης αν τηρούσαν τον κώδικα θα στέλνανε ειδοποίηση 60 μέρες πριν για την εφαρμογή ρήτρας στο Γ1

...δεν είπα ότι τηρούν τον Κώδικα σε όλες τις περιπτώσεις - τόνισα το "σε αυτό" (για το οποίο δεν θυμόμουν  αν ήταν στον Κώδικα ή "οδηγία ΡΑΕ", και προκειμένου να γράφω disclaimer, το...χρέωσα στον Κώδικα. Πάντως, το τηρούν. Από ό,που κι αν πηγάζει. Μέχρι στιγμής έστω...).

44 λεπτά πριν, korakios είπε

τέλος είδα το εξής ανησυχητικό , στους γενικούς όρους υπογράφετε οτι

το οποίο δεν ξέρω αν είναι νόμιμο αντί να είναι επιλογή

...για κάνε λίγο εξπλέιν, πού συνίσταται η "ανησυχία"; Κατ' αρχάς μιλάς για "γενικούς όρους" Γ1 ή κάπου αλλού;

Όταν, δε, λες, "νόμιμο" ή "επιλογή", πώς ακριβώς το εννοείς; (Πόσο μάλλον όταν "πρόσφατα" έχει βγει η ΡΑΕ και μιλάει ξεκάθαρα για οδηγία για "ατομική ενημέρωση με επιστολή" απαραίτητα; )

Ντισκλέιμερ : έχω πιει καφέ :-D

16 λεπτά πριν, skiace είπε

Αρα για να καταληγω καπου, ετσι οπως τα υπολογιζω προς καποιο σταθερο θα πρεπει να προσανατολιστω αν και θα μου αρεσε η ελευθερια του Γ1. Σωστα ;

...το θέμα είναι ότι ΑΝ ισχύσουν οι περίφημες εξαγγελίες τους περί πλαφόν (εκτός κι αν αποδειχτούν και μουφόν :ρ), τα σταθερά θα γίνουν "άπαπα". Οπότε, μια λογική λέει ότι θα,,,,ξανακατεβάσουν τιμές σε αυτά. Μήπως να μη βιαστείς να δεσμευτείς από τώρα με 0,23....;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, korakios είπε

βασικά δεν είναι στον κώδικα , είναι οδηγία της ΡΑΕ (έχει βγει ΦΕΚ)

επίσης αν τηρούσαν τον κώδικα θα στέλνανε ειδοποίηση 60 μέρες πριν για την εφαρμογή ρήτρας στο Γ1

τέλος είδα το εξής ανησυχητικό , στους γενικούς όρους υπογράφετε οτι

το οποίο δεν ξέρω αν είναι νόμιμο αντί να είναι επιλογή

Αναφέρεσαι σε νέα συμβόλαια να υποθέσω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, messinia3 είπε

Αναφέρεσαι σε νέα συμβόλαια να υποθέσω?

ναι ,τυχαία το είδα πριν κανα δυο εβδομάδες , δυστυχώς δεν έχω κρατήσει παλαιότερους γενικούς όρους

3 ώρες πριν, washcloud είπε

..για κάνε λίγο εξπλέιν, πού συνίσταται η "ανησυχία"; Κατ' αρχάς μιλάς για "γενικούς όρους" Γ1 ή κάπου αλλού;

Όταν, δε, λες, "νόμιμο" ή "επιλογή", πώς ακριβώς το εννοείς; (Πόσο μάλλον όταν "πρόσφατα" έχει βγει η ΡΑΕ και μιλάει ξεκάθαρα για οδηγία για "ατομική ενημέρωση με επιστολή" απαραίτητα; )

τώρα το είδα,

εννοώ ότι θα έπρεπε να είναι προαιρετικό αν δέχεσαι τέτοιου είδους "ενημέρωση"

η ΡΑΕ αναφέρει και την περίπτωση που επέλεξε ο καταναλωτής άλλο τρόπο ενημέρωσης

Αναφορά σε κείμενο

"Εναλλακτικοί τρόποι ειδοποίησης επιτρέπονται «εφόσον έχει συναινέσει σε τούτο ο Πελάτης»"

, το θέμα είναι οτι στερείται επιλογής

μιλάω για τους γενικούς όρους προμήθειας που έχει πλέον η ΔΕΗ σα σύνδεσμο σε όλα τα προγράμματα

ρίξτε μια ματιά όσοι υπογράψατε "πρόσφατα" (ακόμα και online/enter με 0,10), θα το βρείτε κάνοντας αναζήτηση με τη λέξη κλειδί "τροποποίηση"

είμαι περίεργος να δω απο πότε υπάρχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...κάτσε λίγο να τα βάλουμε σε μια σειρά, γιατί είσαι ουάνς αγκέν σε "δαφνόφυλλα μόουντ" και τρομάζω όταν δεν σε πιάνω...:P

(ωραία, μιλάς για γενικούς όρους ΔΕΗ,,,ΓΕΝΙΚΑ. Και σε Γ1 και παντού - το 'πιασ' αυτό. Που προφανώς εννοείς ότι έχουν αλλάξει σχετικά πρόσφατα - λογικά θ' άλλαξαν' από 11/4...)

...σ' αυτό που δεν πιάνω τώρα : η ΡΑΕ δεν είπαμε ότι πρόσφατα "υποχρέωσε" του πάντες (παρόχους) να ενημερώνουν (για όποιες αλλαγές) ΑΠΟΚΛΕΙΣΤΙΚΑ ΜΕ ΑΤΟΜΙΚΗ ΕΠΙΣΤΟΛΗ τους πελάτες; Άρα πού το πρόβλημα (που εγώ δεν βλέπω, αλλά για να το βλέπεις εσύ, σίγουρα υπάρχει)...;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυο ερωτησεις παιδια απο τους πιο σχετικους. 

Μετακομισα πριν 10 μερες, και στο νεο σπιτι μπηκα με Γ1, με σκοπο μετα να το κανω MyHome Online.

1η ερωτηση : να κανω αλλαγη της κυριας κατοικιας στο καινουριο σπιτι ωστε να παρω την επιδοτηση λογω κυμαινομενου αμεσα, ή θα εχω κανενα προβλημα με το να παρω τα "εως 600ε" επιστροφη απο τους παλιους λογαριασμους εφοσον δε θα φαινεται σαν κυρια κατοικια πλεον το οικημα που βγηκαν εκεινοι?

2η ερωτηση : με βαση τις αναγγελιες για τη ρητρα αναπροσαρμογης, να προχωρησω οντως να κανω το Γ1 σε myHome Online, ή δεν εχει νοημα πλεον?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Thrylos7 είπε

1η ερωτηση : να κανω αλλαγη της κυριας κατοικιας στο καινουριο σπιτι ωστε να παρω την επιδοτηση λογω κυμαινομενου αμεσα, ή θα εχω κανενα προβλημα με το να παρω τα "εως 600ε" επιστροφη απο τους παλιους λογαριασμους εφοσον δε θα φαινεται σαν κυρια κατοικια πλεον το οικημα που βγηκαν εκεινοι?

άγνωστο πως θα λειτουργήσει η πλατφόρμα , είμαι 99% σίγουρος οτι δε θα προβλέψουν τέτοιες περιπτώσεις , τουλάχιστον στην αρχή

12 λεπτά πριν, Thrylos7 είπε

2η ερωτηση : με βαση τις αναγγελιες για τη ρητρα αναπροσαρμογης, να προχωρησω οντως να κανω το Γ1 σε myHome Online, ή δεν εχει νοημα πλεον?

ξεχνάς τα 60% (ρήτρας μείον ήδη επιδοτήσεις που πήρες) και ως 600€ και φυσικά το πλαφόν και περιμένεις μέχρι να βγει ΦΕΚ για Μάιο

20 ώρες πριν, korakios είπε

τα πιο πιθανά νούμερα της κλήρωσης επιδότησης Μαίου είναι

0,205 για <150kw , 0,16 για τα υπόλοιπα μέχρι 300 , 0,10 για >300kw

0,215 για όλη την κατανάλωση σε ΚΟΤ,  

0,10 για μη κύριες κατοικίες

δε νομίζω να μπορεί να σου απαντήσει κανένας με σιγουριά

το ιδανικό είναι δηλώνεις άμεσα τη νέα κατοικία και το σύστημα το βλέπει άμεσα ,καθώς και σε τυχών επιστροφές πάλι το σύστημα θα δει οτι ήταν κύρια edit η προηγούμενη (μιας και ήδη είχες επιδοτήσεις κύριας κατοικίας)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ 1 : λογικά θα προβλέπεται στην πλατφόρμα που θ' ανοίξει, η περίπτωση να έχει κάποιος έκτοτε μετακομίσει. Αλλά ό,τι και να σου πούμε, άμα δεν την δούμε πρώτα...

2 : ...από τότε,,,άλλαξε το σύμπαν. Μένεις Γ1 και βλέπεις πού θα παέι το πράμμα μετά την εφαρμογή όσων ΘΑ εξαγγείλουν...

(...τί έγινε; Αγόρι; Κορίτσι; Και όλα καλά; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, washcloud είπε

Άρα πού το πρόβλημα (που εγώ δεν βλέπω, αλλά για να το βλέπεις εσύ, σίγουρα υπάρχει)...;

οτι η ΔΕΗ , όπως και σε απαντήσεις της μέχρι τώρα μέσω myrae , θα ισχυρίζεται οτι ανακοίνωσε στο site τυχών μεταβολές και μάλιστα , πλέον , σύμφωνα με τους γενικούς όρους

κοίτα , απο τη στιγμή που τηρεί τα συμβόλαια μέχρι στιγμής , δε νομίζω να προκύψει θέμα , απλά αναφέρω το "παραθυράκι"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

οτι η ΔΕΗ , όπως και σε απαντήσεις της μέχρι τώρα μέσω myrae , θα ισχυρίζεται οτι ανακοίνωσε στο site τυχών μεταβολές και μάλιστα , πλέον , σύμφωνα με τους γενικούς όρους

κοίτα , απο τη στιγμή που τηρεί τα συμβόλαια μέχρι στιγμής , δε νομίζω να προκύψει θέμα , απλά αναφέρω το "παραθυράκι"

...συνεχίζω να μη σε πιάνω (κι έχω "γράψει" μέχρι στιγμής, 2 καφέδες κι ένα τσάι :P) (...όπως δεν πιάνω ΟΥΤΕ καν το "παραθυράκι",,,,αλλά ας πούμε ότι αυτό δεν έχει σημασία) : ανεξάρτητα με πόρτες ή,,,παράθυρα, η ΡΑΕ, δεν έβγαλε πρόσφατα την απλή ανακοίνωση, ότι για οποιαδήποτε αλλαγή, ο πάροχος πρέπει να να ενημερώνει οπωσδήποτε με επιστολή τον πελάτη; Αν ναι, αυτό δεν τα σβήνει όλα; (και παραθυράκια, και φινιστρίνια κτλ; )

Εκτός κι αν δεν έχω πιάσει σωστά την οδηγία της ΡΑΕ, κι έχει ΚΑΙ αυτή,,,,ψιλά γράμματα.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, washcloud είπε

...συνεχίζω να μη σε πιάνω (κι έχω "γράψει" μέχρι στιγμής, 2 καφέδες κι ένα τσάι :P) (...όπως δεν πιάνω ΟΥΤΕ καν το "παραθυράκι",,,,αλλά ας πούμε ότι αυτό δεν έχει σημασία) : ανεξάρτητα με πόρτες ή,,,παράθυρα, η ΡΑΕ, δεν έβγαλε πρόσφατα την απλή ανακοίνωση, ότι για οποιαδήποτε αλλαγή, ο πάροχος πρέπει να να ενημερώνει οπωσδήποτε με επιστολή τον πελάτη; Αν ναι, αυτό δεν τα σβήνει όλα; (και παραθυράκια, και φινιστρίνια κτλ; )

Εκτός κι αν δεν έχω πιάσει σωστά την οδηγία της ΡΑΕ, κι έχει ΚΑΙ αυτή,,,,ψιλά γράμματα.....

δεν ξέρω , υποθέτω , θα δείξει στο μέλλον σε τυχών αμφισβήτηση και το κλείνω 😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, korakios είπε

α, δεν το ήξερα

τότε θα έχεις ~0,08*200 περίπου κέρδος ανα μήνα

Τουλάχιστον κάνε το online για τα 30€ δώρο και το σπας σε λίγους μήνες (αν μπει πλαφόν) με 60€ (ή και 40€ αν περάσει 3μηνο χωρίς εξελίξεις)

εγώ θα περίμενα πάντως να βγει το ΦΕΚ , αν δίνει 0,10 σε μη κύριες δε θα πήγαινα σε σταθερό

 

5 ώρες πριν, washcloud είπε

...το θέμα είναι ότι ΑΝ ισχύσουν οι περίφημες εξαγγελίες τους περί πλαφόν (εκτός κι αν αποδειχτούν και μουφόν :ρ), τα σταθερά θα γίνουν "άπαπα". Οπότε, μια λογική λέει ότι θα,,,,ξανακατεβάσουν τιμές σε αυτά. Μήπως να μη βιαστείς να δεσμευτείς από τώρα με 0,23....;

το τρεναρω οσο μπορω, αλλα απο 1/6 η volterra θα με παει στο κυμαινομενο της με παγιο και ρητρα. Ελεγα να εχω δρομολογησει την οποια αλλαγη μεχρι τοτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, skiace είπε

το τρεναρω οσο μπορω, αλλα απο 1/6 η volterra θα με παει στο κυμαινομενο της με παγιο και ρητρα. Ελεγα να εχω δρομολογησει την οποια αλλαγη μεχρι τοτε.

τι να πω , φτάσαμε μέσα Μαΐου και δε βγάλανε τίποτα ακόμα. Υπόψιν δεν εννοώ τις μουφοανακοινώσεις αλλά για το αν αλλάξει η επιδότηση αυτόν το μήνα . περίμενε τουλάχιστον μέχρι τέλος εβδομάδας

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, skiace είπε

το τρεναρω οσο μπορω, αλλα απο 1/6 η volterra θα με παει στο κυμαινομενο της με παγιο και ρητρα. Ελεγα να εχω δρομολογησει την οποια αλλαγη μεχρι τοτε.

...το πάγιό της είναι 3,5 (άντε 2,5 αν βάλεις ebill), και όταν λες "ρήτρα", εννοείς,,,,αναπροσαρμογής, ή πρόωρης αποχώρησης; Νομίζω ότι ισχύει το 2ο (σ' έμενα τουλάχιστον, αυτό μου ξεκαθάρισαν, και ούτως ή άλλως το "360 Ξεγνοιασιά" τους, το έχουν χωρίς δέσμευση). Άρα σιγά το πάγιο, και αφού δεν υπάρχει δέσμευση, την κάνεις ό,τι ώρα θες. Οπότε γιατί να βιαστείς τόσο; (δεν θυμάμαι, αλλά μάλλον εννοείς ότι δεν θα παίρνεις επιδότηση, γι' αυτό σκέφτεσαι για σταθερό, έτσι; )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, washcloud είπε

...το πάγιό της είναι 3,5 (άντε 2,5 αν βάλεις ebill), και όταν λες "ρήτρα", εννοείς,,,,αναπροσαρμογής, ή πρόωρης αποχώρησης; Νομίζω ότι ισχύει το 2ο (σ' έμενα τουλάχιστον, αυτό μου ξεκαθάρισαν, και ούτως ή άλλως το "360 Ξεγνοιασιά" τους, το έχουν χωρίς δέσμευση). Άρα σιγά το πάγιο, και αφού δεν υπάρχει δέσμευση, την κάνεις ό,τι ώρα θες. Οπότε γιατί να βιαστείς τόσο; (δεν θυμάμαι, αλλά μάλλον εννοείς ότι δεν θα παίρνεις επιδότηση, γι' αυτό σκέφτεσαι για σταθερό, έτσι; )

24 μήνες δέσμευση έχει το 360 τους. Μήπως σε έχουν πει για άλλο πρόγραμμά τους;

 

***

Όπως και να έχει, και εγώ παθών με τη Volterra και αναμένω ανακοινώσεις, ελπίζω μέχρι τέλος της βδομάδας, για να δω προς τα που θα κινηθώ.. Ξέρει κανείς, από όσους κάνανε αίτηση στη ΔΕΗ (για Γ1 κοιτάω για την ώρα), πόσο καιρό πήρε για να γίνει η μεταφορά;

Πχ, η Volterra με αλλάζει στις 5/6, αν έχω υπογράψει αλλαγή παρόχου (προς ΔΕΗ κοιτάω) στις 27/5, αλλά καθυστερήσουν, υπάρχει περίπτωση η Volterra να με βάλει στο δικό της πρόγραμμα και να τρέχω με ρήτρες αποχώρησης μετά; Για να διασφαλίσουμε να μη συμβεί αυτό τι μπορούμε να κάνουμε; Mail στη Volterra πως έχουμε κάνει ήδη αλλαγή παρόχου, και δε θέλουμε να προχωρήσουμε στο δικό τους;

Επεξ/σία από c23
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...