Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, GKPGR είπε

 η βλακεια ειναι δικια μου...οποτε καλα επαθα (ας προσεχα)

...τί στοκχολμικά σύνδρομα είναι αυτά ρε παιδιά...Και να πω ότι οι πάροχοι (γενικά) μας τα παρουσιάζουν όλα όμορφα και ωραία, καταννοητά και σε ένα μέρος, να το καταλάβω το "εκεί ήταν, ούτε ένα κλικ δεν έκανα να τα δω". Αν όμως πρέπει να κάνει κανείς τον Ιντιάνα Τζόουνς για να εξερευνά τα σάιτ τους, και να αποκρυπρογραφεί τί εννοούν οι ποιητές, ασ' τα να παν...Πχ η φάση από 3/12 αν έπαιρνε ΚΟΤ το Ονλάιν, που ΔΕΝ το διευκρίνιζαν ΠΟΥ-ΘΕ-ΝΑ (και πριν δεν το διευκρίνιζαν, και οι απαντήσεις από την "εξυπηρέτηση" ήταν στο range του "έτσι, γιουβέτσι, κοκορέτσι, κοτέτσι"....Ε μα ήμαρτο (sic).

Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για ΚΟΤ, άρα στην ουσία για "ευαίσθητες περιπτώσεις". Να έχει ο άλλος το οικονομικό του ζόρι, κι εσύ του,,,,κρατάς έκπληξη το τί θα γίνει εάν κάνει είτε την μία κίνηση είτε την άλλη. Και δεν λέω σώνει και καλά να τ' αλλάξουν (αυτό που έχουν θεσπίσει να ισχύει), ΑΛΛΑ τουλάχιστον ΠΡΩΤΑ να σ' ενημερώσουν ότι αν πας να κάνεις κάτι, θα έχει συνέπειες που πιθανώς δεν τις περιμένεις. Ή ΕΣΤΩ ρε παιδί μου, να σου δίνουν την δυνατότητα, αν κάτσει στραβή και το καταλάβεις, να ΜΠΟΡΕΙΣ να αιτηθείς μια επαναφορά στην πρότερη κατάσταση. Πχ έβαλες ΚΟΤ σε πρόγραμμα που δεν το δέχεται και σε πέταξε; Πολύ ωραία, να σου έρχεται Ε Σ Τ Ω ένα αυτοματοποιημένο μήνυμα σε μέιλ ΚΑΙ κινητό, ότι "κάνατε την τάδε κίνηση, επιβεβαιώστε, ειδάλλως σε X διάστημα το σύστημα ΘΑ σας αλλάξει πρόγραμμα". Ή "έχετε τόσο διάστημα να αιτηθείτε αλλαγή της,,,αλλαγής, εφ' όσον το επιθυμείτε". Κι όχι το όλο κωλο-σύστημα, να λειτουργεί σαν παιχνίδι με παγίδες, που αν πατήσεις στο λάθος τετραγωνάκι, απλά να σε καρατομεί, και να λέμε κι από πάνω "μου αρέσουν οι καρατομήσεις : διορθώνομαι"...Τον ήμαρτον ημών τον επιούσιον δωσ' ημίν σήμερον δηλαδή.......

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, washcloud είπε

...τί στοκχολμικά σύνδρομα είναι αυτά ρε παιδιά...Και να πω ότι οι πάροχοι (γενικά) μας τα παρουσιάζουν όλα όμορφα και ωραία, καταννοητά και σε ένα μέρος, να το καταλάβω το "εκεί ήταν, ούτε ένα κλικ δεν έκανα να τα δω". Αν όμως πρέπει να κάνει κανείς τον Ιντιάνα Τζόουνς για να εξερευνά τα σάιτ τους, και να αποκρυπρογραφεί τί εννοούν οι ποιητές, ασ' τα να παν...Πχ η φάση από 3/12 αν έπαιρνε ΚΟΤ το Ονλάιν, που ΔΕΝ το διευκρίνιζαν ΠΟΥ-ΘΕ-ΝΑ (και πριν δεν το διευκρίνιζαν, και οι απαντήσεις από την "εξυπηρέτηση" ήταν στο range του "έτσι, γιουβέτσι, κοκορέτσι, κοτέτσι"....Ε μα ήμαρτο (sic).

Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για ΚΟΤ, άρα στην ουσία για "ευαίσθητες περιπτώσεις". Να έχει ο άλλος το οικονομικό του ζόρι, κι εσύ του,,,,κρατάς έκπληξη το τί θα γίνει εάν κάνει είτε την μία κίνηση είτε την άλλη. Και δεν λέω σώνει και καλά να τ' αλλάξουν (αυτό που έχουν θεσπίσει να ισχύει), ΑΛΛΑ τουλάχιστον ΠΡΩΤΑ να σ' ενημερώσουν ότι αν πας να κάνεις κάτι, θα έχει συνέπειες που πιθανώς δεν τις περιμένεις. Ή ΕΣΤΩ ρε παιδί μου, να σου δίνουν την δυνατότητα, αν κάτσει στραβή και το καταλάβεις, να ΜΠΟΡΕΙΣ να αιτηθείς μια επαναφορά στην πρότερη κατάσταση. Πχ έβαλες ΚΟΤ σε πρόγραμμα που δεν το δέχεται και σε πέταξε; Πολύ ωραία, να σου έρχεται Ε Σ Τ Ω ένα αυτοματοποιημένο μήνυμα σε μέιλ ΚΑΙ κινητό, ότι "κάνατε την τάδε κίνηση, επιβεβαιώστε, ειδάλλως σε X διάστημα το σύστημα ΘΑ σας αλλάξει πρόγραμμα". Ή "έχετε τόσο διάστημα να αιτηθείτε αλλαγή της,,,αλλαγής, εφ' όσον το επιθυμείτε". Κι όχι το όλο κωλο-σύστημα, να λειτουργεί σαν παιχνίδι με παγίδες, που αν πατήσεις στο λάθος τετραγωνάκι, απλά να σε καρατομεί, και να λέμε κι από πάνω "μου αρέσουν οι καρατομήσεις : διορθώνομαι"...Τον ήμαρτον ημών τον επιούσιον δωσ' ημίν σήμερον δηλαδή.......

φιλε πλενωσυννεφα... δεν εχει σχεση ουτε η στοκχολμη ουτε το οσλο (και λοιπες χωρες του "δυτικουευρωπαικου ξανθους γενους") 

 

ειχα 5 σελιδες συμβολαιο... διαβασα τις πρωτες δυο και "αφεθηκα" σε αυτα που μου ειπε ενας υπαλληλος που στην μετακομιση πανω μας βοηθησε μαλιστα τα μαλα...οπως να μας ενημερωσει οτι καλο θα ηταν να μπουμε σε σταθερο (πραγμα που παροτι το ειχα στο μυαλο μου εκεινη την στιγμη το ειχα αφησει "πισω"... μιλαμε για επεισοδιακη μετακομιση... μην πω σε λεπτομεριες) και μαλιστα η ολη διαδικασια (μαζι με ΔΕΔΗΕ) εγινε μεσα σε 24ωρο και στα δυο σπιτια

ΑΝ ειχα διαβασει και τις υπολοιπες με τους επιπλεον ορους δεν θα εκανα την βλακεια! 

Αν ειχα κανει την βλακεια με βαση κατι που ειχα ΧΕΙΡΟΠΙΑΣΤΟ (πχ ειχα παρει ενημερωση μεσω τηλεφωνικου κεντρου οπου και κανταγραφωντε οι κλησεις ή/και ηλεκτρονικο ταχυδρομειο) θα το κυνηγουσα

Θα στο ξαναγραψω οι εργαζομενοι στα γραφεια δεν εχουν την σωστη εκπαιδευση ΚΑΙ ενημερωση...  και αυτο ειναι κατι που πρεπει να το αντιμετωπιστει απο την εταιρια (εδω μιλαμε για την ΔΕΗ ... )

 

Ολα καλα αυτα που γραφεις και εγω μαζι σου... αλλα για να ειμαστε ειλικρινεις ολοι μας (και εγω) εκμεταλευομαστε την ολη αυτη κατασταση/μπαχαλο που επικρατει στην ΔΕΗ ετσι ωστε να "βολευτουμε"... και δεν θελω να αρχισω συγκρισεις και παραδειγματα... 

 το πιο τρανταχτο παραδειγμα που το ελεγα σε ολους αν η ΔΕΗ δεν ηταν μπαχαλο 15 του μηνΟΥ θα εληγε ο λογαριασμος 16 θα "εκοβε" ποινη αν δεν πληρωνοταν...και θα στο "εκοβε" ... αλλη μια ποινη για επανασυνδεση  

11 ώρες πριν, korakios είπε

ναι αλλά η επιδότηση δεν έχει βγει ακόμα για Μάιο 

κυριε @korakiosθα σε μαλωσω...επρεπε ηδη να την γνωριζεις και να την βαλεις...

μην με αναγκασεις να ξαναζητησω τα λεφτα που ξοδεψα για το εξελακι πισω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, GKPGR είπε

ειχα 5 σελιδες συμβολαιο...

...αυτό και μόνο θα έπρεπε να φτάνει για να μην επεκταθείς. Μας έχουν (όλοι και όλα) να χρειαζόμαστε δικηγόρο και λογιστή (μην πω και σαμάνο) για να πάμε για κατούρημα. Το ότι θέλεις να το βλέπεις "υπεύθυνα", σε τιμά ναι μεν ("εκεί ήταν....αν το διάβαζα δεν θα την πάταγα") καθώς υποδηλώνει ότι δεν είσαι λουφαδόρος, αλλά με τέτοια μενταλιτέ, είναι σαν να λες ότι όσο αυτοί ανεβάζουν τον πήχη, θα φταις εσύ που δεν πηδάς όλο και ψηλότερα.  Σε καταλαβαίνω ναι μεν -ΔΕΝ πάει έτσι όμως. Υπάρχουν και ηλικιωμένοι που θέλουν απλά να βάλουν ένα ρεύμα. Υπάρχουν  και χίλιοι δυο άλλοι που για να έχουν ρεύμα (όπως μάλιστα έχουν μάθει όλα τα προηγούμενά τους χρόνια), δεν θα 'πρεπε να ήταν υποχρεωμένοι ούτε στα φόρουμ ν' αναμοχλεύουν, ούτε τον κάθε Κοράκιο να φορτώνονται για να καταλάβουν τί σκατά παίζει με τις συμβάσεις ρεύματος, με τις τσέπες τους, με τις ζωές τους. Καθώς δεν μιλάμε για Φόρεξ και Κρύπτος, δεν μιλάμε για κάτι εξεζητημένο τεσπα που χώνεσαι ΕΑΝ ΘΕΣ - μιλάμε για την θεμελιώδη ανάγκη του να έχεις ρεύμα. Μιλάμε για το ότι εσύ θα έπρεπε να βγάλεις ΠΕΝΤΕ φάκιν σελίδες με ψιλογράμματα που αν τα απλώσεις γίνονται 15, με όρους και διατυπώσεις που μπερδεύουν ακόμη και επαγγελματίες (...για να μην μιλήσω για μαθημεμετικούς τύπους υπολογισμού ρητρών και δεν συμμαζεύεται). Όπως λοιπόν πχ η Γουίκη έχει "σίμπλε Ένγκλις" βερσιόν της, έτσι θα έπρεπε και τα σχετικά συμβόλαια/όροι χρήσεις/τιμοκατάλογοι να έχουν (και) απλοποιημένη μορφή (...αλλά άλλο που δεν θέλουν οι πάροχοι να μας κάνουν τα μυαλά κρέμα...Κάτι σαν τα σουπερμάρκετ που παίζουν μουσική, όχι για να μας διασκεδάζουν, αλλά για να μην σκεφτόμαστε καν τί ψωνίζουμε).

Για να παραφράσω γνωστό μακαρίτη, "μην ρωτάς τί μπορείς να κάνεις εσύ για να καταλάβεις το συμβόλαιο ρεύματός σου : ρώτα τί μπορεί να κάνει ο πάροχός σου για εσένα". Γιατί αλλιώς θα μας τρώνε λάχανο και θα γινόμαστε και μαζόχες από πάνω. Ειλικρινά δηλαδή, είχες εσύ μια μετακόμιση που από μόνη της είναι ένα άνευ προηγουμένου σκίσιμο, λες ότι ήταν ΚΑΙ "επεισοδιακή", και θεωρείς ότι "θα έπρεπε να προσέξεις τί γράφανε στην σελίδα τάδε στην δείνα υποσημείωση"....;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε συ πλενωσυνεφα γιατι μου το κανεις αυτο; (να πρεπει να απαντησω χαχα) 

οι 5 σελιδες συμβολαιου της ΔΕΗ ηταν με "μεγαλα γραμματα" κατανοητες χωρις περιεργους νομικους ορους κτλπ κτλπ χωρις μικρα γραμματα  (κατι βεβαια που θα διορθωθει...ειμαι σιγουρος...χαχα)

στο λεω αυτο γιατι υποτιθεται οτι εκτος οτι μπορω να διαβασω νομικα εγγραφα... οτι μπορω να τα κατανοησω κιολας...ασε που σπανια γινεται αυτο (χωρις να ξοδευω ωρες ωρων να προσπαθω να καταλαβω τι εννοει ο .... "κυκλος των ποιητων")... υποτιθεται οτι τον συγκεκριμενο χωρο τον ξερω (εννοω και απο αλλη σκοπια οχι μονο καταναλωτη)

ΕΓΩ την πατησα γιατι ακουσα στα ΜΜΕ οτι ΑΝ δικαιουμουν ΚΟΤ να το ενεργοποιησω ... και την εκανα την ... μπιπ

 

τωρα οσο αφορα τους υπολοιπους... παπουδες γιαγιαδες κτλπ εχεις απολυτο δικιο ...εγω ομως αναφερομαι παντα σε μενα... το ευκολο θα ηταν να πω (και το λεω για πλακα) φταιει ο πλενω συνεφα και ο κορακιος ... δεν φταιω εγω... 

 

οσο αφορα τις ρητρες και τους υπολογισμους... το εχω ξαναγραψει...ακομα δεν εχω καταλαβει πως στο διαολο βγαινει οτι βγαινει... και μαλιστα ειχα συζητηση για αυτο και με υψηλα ισταμενο της ΔΕΗ και του ΔΕΔΜΗΕ (για τις ρητρες και για τα λιγνιτικα)... αστο να παει αστο ... 

 

ξανατονιζω... καταλαβαινω οτι δεν περναμε ολοι καλα... τουλαχιστον το ηθικο και την ψυχολογια μας λιγο να εχουμε προς το θετικο...πριν μπουνε και σε αυτα "ρητρες αυξομειωτικες"... 

γιατι δεν μας εχει μεινει και τιποτα αλλο 

 

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, ξέχασα να δηλώσω την ένδειξη που δηλώνω κάθε μήνα μέσω e bill για το my home online  και τώρα μου γράφει ότι θα μπορέσω τον άλλο μήνα.Υπαρχει κάποιο πρόβλημα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, marmagia είπε

Διαβάζω ότι σε κάποιους βγήκε διπλός λογαριασμός όταν έδωσαν πχ Δευτέρα μέτρηση στον δεδδηε και Τετάρτη τις νέες μετρήσεις στη ΔΕΗ. Εγώ έδωσα τώρα μετρήσεις στον δεδδηε έχει κανένα νόημα να δώσω και στο ebill η απλά το αφήνω εντελώς για αυτόν τον μήνα;

Δεν νομίζω να ισχύει αυτό που περιγράφεις, ίσως ο δεύτερος ήταν βασισμένος στην ένδειξη του ΔΕΔΔΗΕ και ήταν διορθωτικός, ή δεν αφορούσαν και οι δύο τον ίδιο μήνα.

Πάντως αυτό που λέω το αναφέρει και η ΔΕΗ στο ebill:

"Σε περίπτωση που ο Διαχειριστής Δικτύου (ΔΕΔΔΗΕ) δώσει ένδειξη εκκαθαριστική, θα ληφθεί υπόψη αυτή και όχι αυτή που θα καταχωρήσετε εσείς."

Εγώ προσωπικά μόνο μια φορά έχω δώσει και στη ΔΕΗ και στον ΔΕΔΔΗΕ, και αυτή που έδωσα στην ΔΕΗ αγνοήθηκε.

21 λεπτά πριν, balogreg είπε

Καλημέρα, ξέχασα να δηλώσω την ένδειξη που δηλώνω κάθε μήνα μέσω e bill για το my home online  και τώρα μου γράφει ότι θα μπορέσω τον άλλο μήνα.Υπαρχει κάποιο πρόβλημα ?

Εξαρτάται, θεωρείς πρόβλημα το ότι ειδικά για αυτό το μήνα θα σου βγει έναντι λογαριασμός με κατ εκτίμηση κατανάλωση, δλδ βασισμένη στο αντίστοιχο περσινό διάστημα?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, έχω κάνει αίτηση πριν την αύξηση, έγινε ενεργοποίηση ebill, πάτησα ενεργοποίηση του my home online και ενώ ήταν τόσες μέρες υπό επεξεργασία το αίτημα, σήμερα (έγινε μάλλον μετάβαση από τον προηγούμενο πάροχο στην ΔΕΗ) μου δίνει δυνατότητα να κάνω πάλι αίτηση για my home online, τι κάνω τώρα έχει συμβεί σε κάποιον άλλο εδώ ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Joshua21 είπε

Δεν νομίζω να ισχύει αυτό που περιγράφεις, ίσως ο δεύτερος ήταν βασισμένος στην ένδειξη του ΔΕΔΔΗΕ και ήταν διορθωτικός, ή δεν αφορούσαν και οι δύο τον ίδιο μήνα.

Πάντως αυτό που λέω το αναφέρει και η ΔΕΗ στο ebill:

"Σε περίπτωση που ο Διαχειριστής Δικτύου (ΔΕΔΔΗΕ) δώσει ένδειξη εκκαθαριστική, θα ληφθεί υπόψη αυτή και όχι αυτή που θα καταχωρήσετε εσείς."

Εγώ προσωπικά μόνο μια φορά έχω δώσει και στη ΔΕΗ και στον ΔΕΔΔΗΕ, και αυτή που έδωσα στην ΔΕΗ αγνοήθηκε.

Εξαρτάται, θεωρείς πρόβλημα το ότι ειδικά για αυτό το μήνα θα σου βγει έναντι λογαριασμός με κατ εκτίμηση κατανάλωση, δλδ βασισμένη στο αντίστοιχο περσινό διάστημα?

Όχι,Μήπως δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα και δεν βγει λογαριασμός αυτό τον μήνα και βγει διμηνιαίο τον επόμενο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, balogreg είπε

Όχι,Μήπως δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα και δεν βγει λογαριασμός αυτό τον μήνα και βγει διμηνιαίο τον επόμενο 

Εφόσον είναι ενεργοποιηημένος ο μηνιαίος λογαριασμός, τότε θα βγει ούτως ή άλλως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συγγενικό μου πρόσωπο πήγε από Γ1 σε Home Enter+ και εκεί που του στέλνανε έναντι για 700kwh του ήρθε για 3000kw (που δεν πιάνει ούτε στη μέτρηση τόσο), με το ανάλογο φούσκωμα!

Τι κάνουμε;

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, agnostos13 είπε

Συγγενικό μου πρόσωπο πήγε από Γ1 σε Home Enter+ και εκεί που του στέλνανε έναντι για 700kwh του ήρθε για 3000kw (που δεν πιάνει ούτε στη μέτρηση τόσο), με το ανάλογο φούσκωμα!

Τι κάνουμε;

Να περιμενει να γίνει η καταμέτρηση από τον Δεδδηε..Θα του γίνει εκκαθάριση.. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/4/2022 στις 10:44 ΜΜ, korakios είπε

το οποίο δεν έχει καμία σχέση με αυτό που ρώτησες 😂 (δεν παίζονται!)

έχεις πάτημα ευτυχώς, θα έπλεκες με ηχογραφήσεις υπαλλήλων μετά

τι να δεις ? Γ1 είσαι

κάτσε

1. την ενεργοποίησες την πάγια ο ίδιος ?

2. κράτησες κάποιο screenshot /video recording ?

εγώ πως να σου πω ? αν εννοείς απο τις φωτό δεν έχει κάτι

Προς ενημέρωση εάν θυμάστε την περίπτωση μου. Να σας θυμίσω με λίγα λόγια

 

Στις 8/4 έκανα αίτηση για my home online με τις τότε τιμές (0.17 και 0.13). Υπέγραψα για γ1 και στο e bill έγραφε μέχρι εχτές ότι το myhome online είναι υπό εξέταση. Στις 5/05 έκανε την τυπική 4μηνη  καταμέτρηση ο δεδδηε. εχτές είδα ότι είχε ολοκληρωθεί το αίτημα για το myhome online . Σήμερα βγήκε λογαριασμός με πρόγραμμα myhomeonline και με τις σωστές τιμές! Μου έφυγε ένα βάρος που είχα και σκεφτόμουν!! 

Screenshot_20220513-160442712_1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, agnostos13 είπε

Συγγενικό μου πρόσωπο πήγε από Γ1 σε Home Enter+ και εκεί που του στέλνανε έναντι για 700kwh του ήρθε για 3000kw (που δεν πιάνει ούτε στη μέτρηση τόσο), με το ανάλογο φούσκωμα!

Τι κάνουμε;

κάνε αίτημα για ακύρωση και έκδοση έκτακτου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και μετά απο σχεδόν 7 μήνες εμφάνισε στη σελίδα του e bill στο ιστορικό των επιλογών την ενεργοποίηση από 11/5 προχθές δηλαδή , του μηνιαίου λογαριασμου για το πρόγραμμα my home online , μένει να το δούμε και στη πράξη ……

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...