Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, FiLiP1 είπε

Καλημέρα, έχω κάνει αίτηση πριν την αύξηση, έγινε ενεργοποίηση ebill, πάτησα ενεργοποίηση του my home online και ενώ ήταν τόσες μέρες υπό επεξεργασία το αίτημα, σήμερα (έγινε μάλλον μετάβαση από τον προηγούμενο πάροχο στην ΔΕΗ) μου δίνει δυνατότητα να κάνω πάλι αίτηση για my home online, τι κάνω τώρα έχει συμβεί σε κάποιον άλλο εδώ ; 

Συνέβη σε μένα. Εξαφανίστηκε η αίτηση και μου έδωσε πάλι διαθεσιμη την επιλογή στο ebill. Από την υποστήριξη μου είπαν να το ενεργοποιησω ξανά και άλλοι δύο υπάλληλοι μετά αλλά και ένας από το τμήμα λογαριασμών με ενημέρωσαν ότι έχασα τις παλιές τιμές. Έκτοτε έχω επικοινώνησει τρεις φορές έκανα τρία αιτήματα για να κατοχυρώσω παλιές τιμές και άλλο ένα έγγραφα και ενυπόγραφα στο τοπικό κατάστημα.σιγην ιχθύος ούτε μέιλ ότι μελετάνε το θέμα μου..καλή τυχη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα στο forum.Ξεκιναω λέγοντας ότι είμαι εντελώς άσχετη πάνω σε προγράμματα παρόχων και η γνώση μου σταματάει στο κουτί της ΔΕΗ και πως να μετράω kW.Οπως και πολλοί άλλοι, μου ήρθε λογαριασμός στο Θεό, προσφορά της ρήτρας αναπροσαρμογής. Εκκαθαριστικός 1033 μετά και την επιδότηση. Σημειωτέον, είμαστε οικογένεια δύο ατόμων και για να ζεσταθούμε καίμε έναν θερμοσυσσωρευτη νυχτερινού και σε πιο κρύο και ένα A/C inverter. Αέριο δεν έχω καθώς και λέβητα πετρελαίου, όποτε εξαρτώμαι αποκλειστικά από την ηλεκτρική ενέργεια.Πανω κάτω έχω γύρω στις 3000kW τον χειμωνα. Τελος, ειμαι στο ΚοτΒ και αναρωτιεμαι αν αξίζει να διαλέξω κάποιο από τα Home προγράμματα της ΔΕΗ. Παρντον για το 'σεντονι' 😛

Επεξ/σία από ΛεναΛενα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, ΛεναΛενα είπε

Καλησπέρα στο forum.Ξεκιναω λέγοντας ότι είμαι εντελώς άσχετη πάνω σε προγράμματα παρόχων και η γνώση μου σταματάει στο κουτί της ΔΕΗ και πως να μετράω kW.Οπως και πολλοί άλλοι, μου ήρθε λογαριασμός στο Θεό, προσφορά της ρήτρας αναπροσαρμογής. Εκκαθαριστικός 1033 μετά και την επιδότηση. Σημειωτέον, είμαστε οικογένεια δύο ατόμων και για να ζεσταθούμε καίμε έναν θερμοσυσσωρευτη νυχτερινού και σε πιο κρύο και ένα A/C inverter. Αέριο δεν έχω καθώς και λέβητα πετρελαίου, όποτε εξαρτώμαι αποκλειστικά από την ηλεκτρική ενέργεια.Πανω κάτω έχω γύρω στις 3000kW τον χειμωνα. Τελος, ειμαι στο ΚοτΒ και αναρωτιεμαι αν αξίζει να διαλέξω κάποιο από τα Home προγράμματα της ΔΕΗ. Παρντον για το 'σεντονι' 😛

Καλησπερα... Υπαρχει μεγαλη  καταναλωση... Δυστυχως η ηλεκτρικη ενεργεια στοιχιζει τωρα ακριβα...Πρωτα θα πρεπει να μπεις σε προγραμμα... Εσυ θα δεις τι σε συμφερει.. Χτες θα επρεπε να το ειχες κανει... Εχεις νυχτερινο;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Πως την πάτησα έτσι ρε παιδιά??Εκανα ο βλαξ αίτηση στη ΔΕΗ για το homeonline σταθερή τιμή στα 0,18 και στον πρώτο δίμηνο λογαριασμό διαπιστώνω ότι πληρώνω περίπου 50 ευρώ το τετράμηνο παραπάνω από την ΕΛΗΝ που ήμουν με ρήτρα αναπροσαρμογής!Δεν υπάρχει κρατική επιχορήγηση στα σταθερά τιμολόγια και δεν το ήξερα.  Υπολογισμένα με ακρίβεια η διαφορά είναι 50 ευρώ περισσότερα στον λογαριασμό με την ΔΕΗ. Κατανάλωση 1200 κιλοβατώρες περίπου το τετράμηνο. Να με πάρει ο διάολος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, takoulou είπε

Καλησπερα... Υπαρχει μεγαλη  καταναλωση... Δυστυχως η ηλεκτρικη ενεργεια στοιχιζει τωρα ακριβα...Πρωτα θα πρεπει να μπεις σε προγραμμα... Εσυ θα δεις τι σε συμφερει.. Χτες θα επρεπε να το ειχες κανει... Εχεις νυχτερινο;;

Ναι όπως έγραψα,ο θερμοσυσσωρευτης φορτώνει με βραδινο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΛεναΛενα είπε

Καλησπέρα στο forum.Ξεκιναω λέγοντας ότι είμαι εντελώς άσχετη πάνω σε προγράμματα παρόχων και η γνώση μου σταματάει στο κουτί της ΔΕΗ και πως να μετράω kW.Οπως και πολλοί άλλοι, μου ήρθε λογαριασμός στο Θεό, προσφορά της ρήτρας αναπροσαρμογής. Εκκαθαριστικός 1033 μετά και την επιδότηση. Σημειωτέον, είμαστε οικογένεια δύο ατόμων και για να ζεσταθούμε καίμε έναν θερμοσυσσωρευτη νυχτερινού και σε πιο κρύο και ένα A/C inverter. Αέριο δεν έχω καθώς και λέβητα πετρελαίου, όποτε εξαρτώμαι αποκλειστικά από την ηλεκτρική ενέργεια.Πανω κάτω έχω γύρω στις 3000kW τον χειμωνα. Τελος, ειμαι στο ΚοτΒ και αναρωτιεμαι αν αξίζει να διαλέξω κάποιο από τα Home προγράμματα της ΔΕΗ. Παρντον για το 'σεντονι' 😛

Δεν υπάρχει κάτι να κάνεις πλέον. Αν όπως λένε βάλουν πλαφόν κοντά στα 0.16/kwh θα σε πιάσει στο γ1 της ΔΕΗ. Προς το παρών κοίτα ποτέ θα ανοίξουν οι αιτήσεις να πάρεις έστω κάποια από τα λεφτά της ρητρας πίσω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΛεναΛενα είπε

Καλησπέρα στο forum.Ξεκιναω λέγοντας ότι είμαι εντελώς άσχετη πάνω σε προγράμματα παρόχων και η γνώση μου σταματάει στο κουτί της ΔΕΗ και πως να μετράω kW.Οπως και πολλοί άλλοι, μου ήρθε λογαριασμός στο Θεό, προσφορά της ρήτρας αναπροσαρμογής. Εκκαθαριστικός 1033 μετά και την επιδότηση. Σημειωτέον, είμαστε οικογένεια δύο ατόμων και για να ζεσταθούμε καίμε έναν θερμοσυσσωρευτη νυχτερινού και σε πιο κρύο και ένα A/C inverter. Αέριο δεν έχω καθώς και λέβητα πετρελαίου, όποτε εξαρτώμαι αποκλειστικά από την ηλεκτρική ενέργεια.Πανω κάτω έχω γύρω στις 3000kW τον χειμωνα. Τελος, ειμαι στο ΚοτΒ και αναρωτιεμαι αν αξίζει να διαλέξω κάποιο από τα Home προγράμματα της ΔΕΗ. Παρντον για το 'σεντονι' 😛

Κατάργηση θερμοσυσσωρευτή, όχι χθες.... Πέρσι.

Ανάποδα θα έπρεπε να είναι η χρήση, μόνιμα το A/C και στα μεγάλα κρύα Θ/Σ.

Τώρα διακανονισμός ... Και βλέπετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ΛεναΛενα είπε

Καλησπέρα στο forum.Ξεκιναω λέγοντας ότι είμαι εντελώς άσχετη πάνω σε προγράμματα παρόχων και η γνώση μου σταματάει στο κουτί της ΔΕΗ και πως να μετράω kW.Οπως και πολλοί άλλοι, μου ήρθε λογαριασμός στο Θεό, προσφορά της ρήτρας αναπροσαρμογής. Εκκαθαριστικός 1033 μετά και την επιδότηση. Σημειωτέον, είμαστε οικογένεια δύο ατόμων και για να ζεσταθούμε καίμε έναν θερμοσυσσωρευτη νυχτερινού και σε πιο κρύο και ένα A/C inverter. Αέριο δεν έχω καθώς και λέβητα πετρελαίου, όποτε εξαρτώμαι αποκλειστικά από την ηλεκτρική ενέργεια.Πανω κάτω έχω γύρω στις 3000kW τον χειμωνα. Τελος, ειμαι στο ΚοτΒ και αναρωτιεμαι αν αξίζει να διαλέξω κάποιο από τα Home προγράμματα της ΔΕΗ. Παρντον για το 'σεντονι' 😛

Εκτός των άλλων, με τόσο μεγάλη κατανάλωση χάνεις και την έκπτωση του ΚΟΤ. Θα ήταν προτιμότερο εφόσον υπάρχει ac Inverter να χρησιμοποιούσατε αυτό για τη θέρμανση και όχι τον θερμοσυσσωρευτη και καίει τα άντερα του.

Περιμένετε το ΦΕΚ για να δείτε τι ακριβώς θα γίνει με τις επιδοτήσεις και τη ρήτρα και μετά πράξτε αναλόγως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε φοιτητικο διαμερισμα χωρις νυκτερινο και με 200kwh περιπου τον μηνα ποιο απο τα 2 προτεινετε ;

online η enter ;

μου φαινεται πως το online μου βγαινει οικονομικοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, skiace είπε

σε φοιτητικο διαμερισμα χωρις νυκτερινο και με 200kwh περιπου τον μηνα ποιο απο τα 2 προτεινετε ;

online η enter ;

μου φαινεται πως το online μου βγαινει οικονομικοτερο.

Κανένα, φτηνότερο θα σου βγει το Γ1 εφόσον θα δηλωθεί ως φοιτητικό και πάρει την επιδότηση. Άσε να βγει το ΦΕΚ με τα νέα μέτρα για να μπορείς να αποφασίσεις ασφαλέστερα. Ως τότε κάνε όσο μπορείς οικονομία, μιας καθώς γνωστών, φτηνότερο ρεύμα είναι αυτό που δεν καις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, vali είπε

Κανένα, φτηνότερο θα σου βγει το Γ1 εφόσον θα δηλωθεί ως φοιτητικό και πάρει την επιδότηση. Άσε να βγει το ΦΕΚ με τα νέα μέτρα για να μπορείς να αποφασίσεις ασφαλέστερα. Ως τότε κάνε όσο μπορείς οικονομία, μιας καθώς γνωστών, φτηνότερο ρεύμα είναι αυτό που δεν καις.

συγκρινεις σταθερα προγραμματα με προγραμμα ρητρας. Αν ηταν τοσο ξεκαθαρη η απαντηση δεν θα πονοκεφαλιαζαμε τοσο πολυ. Γενικοτερα λογω του οτι ειναι σχετικα χαμηλη η καταναλωση προτιμω κατι με σταθερη χρεωση παρα να αναλωνομαι σε τυχον επιδοτησεις και εαν και ποτε αφαιρεθηκαν σωστα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Σε σπίτι που νοικιάζω 3 χρόνια, μαύρα χωρίς συμβόλαιο και ρεύμα στο όνομα του ιδιοκτήτη, ήρθε 1000 ευρώ ρεύμα με 500 ρήτρα. 50τμ.

Ήταν Γ1 και Γενάρη πήγε ΠΚΥ επειδή δε τα πλήρωνε (εγώ του τα έδινα τα λεφτά αλλά αργούσε, και άλλοτε αργούσε μήνες να μου στείλει τους λογαριασμούς). 

Προτελευταίος λογαριασμός έλεγε ΠΚΥ αντί Γ1 και δεν είχε ρήτρα, του μίλησα να πάει σε σταθερό γιατί δεν το έχει δηλωμένο ως κύρια κατοικία άρα δε θα έχουμε επιδότηση και μου λεει, εγώ δεν τον νοιάζει  κτλ. 

Τώρα ξαφνικά αποφάσισε η ΔΕΗ να βάλει ρήτρα από 03/02/2022 στο τιμολόγιο αυτό, χωρίς ενημέρωση. Έτσι ήρθε 1000 σύνολο. Άρα ποιος το πληρώνει? Η ΔΕΗ που ξαφνικά το χωρίς ρήτρα το έκανε με ρήτρα? Αυτός που δεν κουνιόταν? Εγώ που έκανα τα πάντα για να το αποφύγω αλλά ήμουν καταδικασμένος μιας και ήταν στο όνομά του ο λογαριασμός και χωρίς μισθωτηριο δεν μπορούσα να κάνω αλλαγές συμβολαίου ΔΕΗ. 

Λέω απλά να πάρω τα πράγματα μου και να φύγω.  Ούτως ή άλλως έχει 600 ευρώ εγγύηση που λογικά δε θα τα δώσει πίσω άρα ας πληρώσει αυτός τα 500 ευρώ ρήτρα, εγώ τον είχα προειδοποιήσει, το ρεύμα μου το πλήρωσα με την εγγύηση. Το οποίο είναι και ακριβό αφού τόσο καιρό με είδε στον 0.12 αντί 0.06 άλλης εταιρείας (προ ρήτρας αυτά). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, georgewww είπε

Εγώ που έκανα τα πάντα για να το αποφύγω

μπα, μαύρα ήθελες , τώρα έμπλεξες

Σε επόμενα ποστ κάνω αναφορά για διαγραφή μιας και δεν έχει σχέση με το παρών θέμα , αν θες άνοιξε άλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 18/4/2022 στις 1:06 ΜΜ, ekrepali είπε

Eκτός απ'το online έπρεπε να είχες ενεργοποίησει ηλεκτρονικό λογαριασμό, μηνιαίο λογαριασμό και πάγια κάρτα και να είχες τραβήξει screenshots απ'το ιστορικό. Τώρα θα έχεις το γνωστό μπλέξιμο που έγινε και τον Δεκέμβρη όταν ανέβηκαν οι τιμές από 0.095 σε 0.17... δε ξέρω πώς και αν ξέμπλεξε κανείς.

Έγινε το θαύμα κ μου ήρθε μνμ μετα απο 20 email επικοινωνιας που ειχαμε, οτι μπηκα στο online με τις παλιες τιμες!! Πραγματικα δεν το περιμενα....ισως μετα απο 1000 παρακαλια κ αφου τους εδωσα ακριβη μερα κ ωρα της κλησης,φιλοτιμηθηκαν κ την ακουσαν...

 

Screenshot_20220513-135253_Gmail.jpg

22 ώρες πριν, FiLiP1 είπε

Καλημέρα, έχω κάνει αίτηση πριν την αύξηση, έγινε ενεργοποίηση ebill, πάτησα ενεργοποίηση του my home online και ενώ ήταν τόσες μέρες υπό επεξεργασία το αίτημα, σήμερα (έγινε μάλλον μετάβαση από τον προηγούμενο πάροχο στην ΔΕΗ) μου δίνει δυνατότητα να κάνω πάλι αίτηση για my home online, τι κάνω τώρα έχει συμβεί σε κάποιον άλλο εδώ ; 

Φιλε ακριβως το ιδιο προβλημα ειχα κ ημουν 20 μερες στα email επικοινωνιας με την εξυπηρετηση πελατων!! Εμπλεξες...

Επεξ/σία από desiro
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...