Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 28,9k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, Swimmer21 είπε

Ισχύει και για τα σταθερά;

χλωμό μιας και αυξάνονται οι επιδοτήσεις στις μεγάλες κλίμακες , >500 και >1000 , άρα δε νομίζω αφού τα σταθερά δεν παίρνουν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, giannis22k είπε

Να ρωτησω Αν φυγω απο σταθερο της δεη 0.22 που ειχα κανει τον αυγουστο για ενα χρονο συμβολαιο θα εχω σε αυτο ρητρα αποχωρησης;

Σίγουρα τον Αύγουστο; Μήπως ήταν τέλος Ιουλίου; Γιατί από 1/8 οι τιμές των σταθερών της υπερ-διπλασιάστηκαν από αυτό που γράφεις. Το λέω επειδή έχει να κάνει ΚΑΙ με την ρήτρα αποχώρησης - μέχρι τέλος Ιουλίου ήταν για το διάστημα μέχρι σήμερα 40€, ενώ μετά από 1/8 είχε γίνει κατοστάρικο.

Βέβαια από πολλές αναφορές διαφόρων εδώ μέσα, από την ΔΕΗ τους έχουν πει "ούτε για τα σταθερά ισχύει η ρήτρα αποχώρησης πια" (όπως και στα κυμαινόμενα). ΙΣΩΣ όντως το έχουν κάνει έτσι, καθώς τους συμφέρει να πας σε κυμαινόμενο (στο σταθερό δίνεις, όπως λες, 0,22 ενώ στο κυμαινόμενο αυτοί εισπράττουν 0,38 τον Δεκέμβρη, και είχαν φτάσει πχ Σεπτεμβρη να εισπράττουν 0,80 - κι από εκεί και πέρα μπαίνει το κράτος που επιδοτεί ώστε εσύ να πληρώνεις τελική 0,16 - άρα τους συμφέρει να αφήσεις το σταθερό, και ίσως και γι' αυτό να ισχύει ότι δεν επιβάλλουν πλέον ποινή πρόωρης αποχώρησης. Έχουν μάλιστα τρελάνει και τον κόσμο με σταθερά ως 0,22 στα τηλέφωνα να τους προτείνουν να γυρίσουν σε κυμαινόμενο). Αλλά πρέπει να το σιγουρέψεις ότι δεν θα φας ποινή: στείλε τους μέιλ στο [email protected] και ρώτας τους : "μου έχουν πει στο τηλέφωνο υπάλληλοι ΔΕΗ ότι μπορώ ν' αφήσω το σταθερό που το έκανα τάδε ημερομηνία, τάδε αριθμό συμβολαίου, ΧΩΡΙΣ ποινή. Ισχύει;".

Και μετά, εσύ αποφασίζεις. Αν εν τω μεταξύ έχεις κατανάλωση πάνω από 2.000ΚΒΩ το 4μηνο του χειμώνα, να ξέρεις ότι η επιδότηση στο κυμαινόμενο, θα κουτσουρευτεί (-0,05/ΚΒΩ). Οπότε αν έχεις πάνω από 2.5-3 χιλιάδες, μπορεί να σου βγει τα ίδια και να μην αξίζει ν' αφήσεις το σταθερό. Πάνω μάλιστα από 1.000ΚΒΩ σίγουρα δε συμφέρει να το αφήσεις, καθώς πας -0,10 στην επιδότηση, και θα σου βγαίνει το κυμαινόμενο στα 0,26 (όσες παραπάνω από 1.000 κάψεις). Συνεπώς, αν έχεις γύρω στις 2.500ΚΒΩ/4μηνο, κάτσε στο σταθερό καλύτερα (γιατί δεν ξέρεις και τί ακριβώς θα γίνει με τιμές χονδρικής ΚΑΙ με επιδοτήσεις, στον δύσκολο χειμώνα που έρχεται). Δική μου γνώμη γενικά είναι: αν ΜΠΟΡΕΙΣ να πληρώνεις με 0,22, ούτως ή άλλως κάτσε σταθερό, γιατί το μέλλον ΔΕΝ το γνωρίζεις....

Το μόνο που θα είχε νόημα, αν έχεις κατανάλωση μεγαλούτσικη (πάνω από 1.500ΚΒΩ/4μηνο), θα ήταν να άφηνες το σατθερό αλλά και την ΔΕΗ γενικά και να δοκίμαζες την,,,τύχη σου σε κάποιον "φθηνό εναλλακτικό" (πχ Ελίν ή Ήρωνα), διότι το κέρδος ΓΙΑ ΔΕΚΕΜΒΡΗ εκεί θα ήταν αρκετό ώστε να ρισκάρεις ν' αφήσεις το σταθερό. Αλλά, ΓΙΑ ΕΝΑ ΜΗΝΑ. Τον άλλο μήνα τί τιμές θα υπάρχουν,,,,ουδείς γνωρίζει (και κυρίως, τί επιδοτήσεις....). Τεσπα περίμενε έστω μέχρι 20/12 που θ' ανακοινωθούν τιμές κι επιδοτήσεις για τα κυμαινόμενα όλων ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΕΝΑΡΗ, και αποφασίζεις μετά αν θα ρισκάρεις ν' αφήσεις την "σιγουριά του σταθερού"...

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστω για την ενημερωση Ναι ιουλιο ηταν Τωρα για νοεμβρη ειχα 350 κικοβατωρες Γενικα δεν νομιζω να ξεφευγω πανω απο 2500 το τετραμηνο Επισης ξερω οτι αν παω σε δικο τους κυμαινομαινο δεν εχω ποινη ,απλα ελεγα για αλλον παροχο πχ nrg τωρα που δεν εχει την συνδρομη την ετησια 75€ και με 0,09 τιμη με επιδοτηση 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, giannis22k είπε

Σε ευχαριστω για την ενημερωση Ναι ιουλιο ηταν Τωρα για νοεμβρη ειχα 350 κικοβατωρες Γενικα δεν νομιζω να ξεφευγω πανω απο 2500 το τετραμηνο Επισης ξερω οτι αν παω σε δικο τους κυμαινομαινο δεν εχω ποινη ,απλα ελεγα για αλλον παροχο πχ nrg τωρα που δεν εχει την συνδρομη την ετησια 75€ και με 0,09 τιμη με επιδοτηση 

τότε καλύτερα πήγαινε πρώτα σε Γ1 και μετά κάνε αλλαγή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου ήρθε κι εμένα σήμερα (νωρίς δεν είναι; ) επιστολή που με ενημερώνει ότι θα μεταβώ στο open μετά τη λήξη (23.03.2023) της τρέχουσας σύμβάσής μου (MyHomeEnter+).

Αυτό που δεν μπορώ να ξεκαθαρίσω είναι το εξής:

Αναφέρεται στην επιστολή ότι: Στην περίπτωση μετάβασης στο ΔΕΗ my home open από το προιόν myhome enter+, οι υπηρεσίες fixit ή/και green pass θα συνεχίσουν να σας παρέχονται με εφαρμογή των σχετικών χρεώσεων και όρων, όπως ισχύουν και δημοσιεύονται στη σελίδα dei.gr. Αν δεν επιθυμείτε να συνεχίσετε να απολαμβάνετε τις πρόσθετες υπηρεσίες μας, μπορείτε να κοινοποιήσετε εγγράφως αίτημα παύσης τους εντός 60 ημερών από τη λήψη της παρούσας ενημέρωσης.

Ουσιαστικά λένε ότι πρέπει μέχρι 7.2.2023 να αιτηθώ τη διακοπή των πρόσθετων υπηρεσιών. Όμως το ισχύον συμβόλαιό μου λήγει 23.03.2023 και μέχρι τότε έχω δωρεάν τις υπηρεσίες αυτές. Με εξαναγκάζουν να τις διακόψω 2 μήνες νωρίτερα από τη λήξη του συμβολαίου μου; Γιατί να μην μπορώ να διατηρήσω τις υπηρεσίες μέχρι τέλους της σύμβασής μου και έπειτα με τη μετάβαση στο open να δηλώσω εάν θέλω διακοπή τους;

Επίσης, όταν λένε ότι πρέπει να κοινοποιήσω εγγράφως το αίτημα παύσης των πρόσθετων υπηρεσιών, να περιλαμβάνεται και το email στο "εγγράφως";

Επεξ/σία από popopo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, giannis22k είπε

Σε ευχαριστω για την ενημερωση Ναι ιουλιο ηταν Τωρα για νοεμβρη ειχα 350 κικοβατωρες Γενικα δεν νομιζω να ξεφευγω πανω απο 2500 το τετραμηνο Επισης ξερω οτι αν παω σε δικο τους κυμαινομαινο δεν εχω ποινη ,απλα ελεγα για αλλον παροχο πχ nrg τωρα που δεν εχει την συνδρομη την ετησια 75€ και με 0,09 τιμη με επιδοτηση 

Σωστό κι αυτό, την ποινή αποχώρησης μάλλον την εφαρμόζουν αν τους αφήσεις γενικώς γι' άλλον, κι όχι αν απλά αλλάξεις πρόγραμμα....

Τεσπα:

α) αφήνεις την "σιγουριά" του ακριβούτσικου σταθερού, με β) προοπτική "αρκετού" κέρδους σε εναλλακτικό, που σίγουρη είναι μόνο για τον τρέχοντα μήνα. "Ρίσκο" είναι, μπορεί να σου βγει, μπορεί όχι, μπορεί ο εναλλακτικός στις 20 ν' ανακοινώσει τιμές που δεν θα σε συμφέρουν καν (δύσκολο βέβαια να είναι πιο πάνω από το Γ1 της ΔΕΗ), σίγουρα άλλωστε με την χονδρική να τρέχει πια πάνω από 400 (ξανά) οι τιμές που θα δώσουν όλοι θα είναι βαρβάτες, κι είναι κι ένα θέμα τί επιδοτήσεις θα δώσει το κράτος πάνω στις (ξανά) βαρβάτες τιμές,,,,,,,,,,,,,Γενικά περίμενε έστω μέχρι 20, 20-κάτι, να βγουν τιμές Γενάρη ΚΑΙ επιδοτήσεις και μετά αποφασίζεις. Αν δώσει πάλι "ανταγωνιστικές" τιμές η NRG, δοκίμασε να πας, και από κει και πέρα, μακάρι να σου βγει το στστοίχημα σε βάθος χρόνου...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, washcloud είπε

Σωστό κι αυτό, την ποινή αποχώρησης μάλλον την εφαρμόζουν αν τους αφήσεις γενικώς γι' άλλον, κι όχι αν απλά αλλάξεις πρόγραμμα....

Τεσπα:

α) αφήνεις την "σιγουριά" του ακριβούτσικου σταθερού, με β) προοπτική "αρκετού" κέρδους σε εναλλακτικό, που σίγουρη είναι μόνο για τον τρέχοντα μήνα. "Ρίσκο" είναι, μπορεί να σου βγει, μπορεί όχι, μπορεί ο εναλλακτικός στις 20 ν' ανακοινώσει τιμές που δεν θα σε συμφέρουν καν (δύσκολο βέβαια να είναι πιο πάνω από το Γ1 της ΔΕΗ), σίγουρα άλλωστε με την χονδρική να τρέχει πια πάνω από 400 (ξανά) οι τιμές που θα δώσουν όλοι θα είναι βαρβάτες, κι είναι κι ένα θέμα τί επιδοτήσεις θα δώσει το κράτος πάνω στις (ξανά) βαρβάτες τιμές,,,,,,,,,,,,,Γενικά περίμενε έστω μέχρι 20, 20-κάτι, να βγουν τιμές Γενάρη ΚΑΙ επιδοτήσεις και μετά αποφασίζεις. Αν δώσει πάλι "ανταγωνιστικές" τιμές η NRG, δοκίμασε να πας, και από κει και πέρα, μακάρι να σου βγει το στστοίχημα σε βάθος χρόνου...

Δεν νομιζω αν μου βγει ποι ακριβο Τωρα για αυτες τις κιλοβατορες θα πληρωσω 140€ ενω πχ με nrg με 0,09 ειναι 60€~ Τωρα σε βαθος χρονου και λογω εκλογων  δεν νομιζω να το αφησουν ετσι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στην παρέα, στις τελευταίες σελίδες δεν βρήκα να έχει πάθει κάποιος κάτι παρόμοιο οπότε ρωτάω μην τυχόν ξέρει κανείς.

Ο τελευταίος εκκαθαριστικός ήρθε σωστά στην ωρα του 23/02/22(4 μήνες μετά τον τελευταίο), μετέπειτα κάνω αίτηση μπαίνω στο myhomeonline με ΚΟΤ'Β και πέραν την πάγιας εντολής κάνω και τους λογαριασμούς μηνιαίους που έλεγε το πρόγραμμα. Ως εδω ολα καλά, παρολ' αυτά ο επόμενος εκκαθαριστικός που έπρεπε να έρθει τον Ιούνιο ήρθε κ αυτός έναντι(και το ίδιο έγινε και σε άλλους γείτονες που ρώτησα) και θεώρησα πως οκ καλοκαιράκι είναι βαρέθηκαν τα παιδιά να περάσουν (τα εναντι γενικά ήταν σε οκ νούμερα και χρεώσεις) θα περιμένω τον Οκτώβριο, έλα όμως που και τον Οκτώβριο ήρθε πάλι έναντι και οχι εκκαθαριστικός και γενικά σερί απο Μαρτιο ως Νοεμβρη εχω λάβει μόνο έναντι . Επειδή οι καταναλώσεις μου γενικά είναι πολύ χαμηλές επειδή μένω σε γκαρσονιέρα μόνος μου(ταβάνι 700 το 4μηνο ) και επειδή το σπίτι το νοικιάζω δεν ξέρω καν ποιό είναι το δικό μου ρολόι στην πολυκατοικία δεν είχα ασχοληθεί με το να καταχωρώ τις ενδείξεις απ το ρολόι. Αλλά τώρα καταρχάς δεν ξέρω τι αποκλίσεις μπορεί να έχουν τόσα συσσωρευμένα έναντι με την πραγματική κατανάλωση και μου έρθει και πολύ αυξημένος ο λογαριασμός αλλά κυρίως μην εχω υπερβεί τα ορια του ΚΟΤ'Β που δεν ξέρω πως ακριβώς τα μετράνε τώρα που δεν έχουν έρθει οι εκκαθαριστικοί στην ωρα τους. Τι με συμβουλεύεται να κάνω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, SuPeRsAyIaN είπε

Τι με συμβουλεύεται να κάνω;

να βρεις το ρολόι σου ?

14 λεπτά πριν, SuPeRsAyIaN είπε

Καλησπέρα στην παρέα, στις τελευταίες σελίδες δεν βρήκα να έχει πάθει κάποιος κάτι παρόμοιο

λογικό αφού είναι oftopic

46 λεπτά πριν, giannis22k είπε

Να τους ρωτησω πρωτα σε email η μπα;

τι ακριβώς να ρωτήσεις? αν πας αζημίως απο το σταθερό στο Γ1 ναι , ρώτα το για σιγουριά

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
30 λεπτά πριν, korakios είπε

λογικό αφού είναι oftopic

Είμαι σ ενα απ τα προγράμματα του νήματος και η απορία είναι για το τι συμβαίνει(και αν το έχουν πάθει και άλλοι) και έχω σερί 9 μήνες έναντι με τα ενδεχόμενα επακόλουθα αποτελέσματα . Δεν ξέρω ποιό είναι το κατάλληλο νήμα αν έχει κάποιος την ευγενή καλοσύνη να μου στείλει pm που να στείλω και να διαγράψω αυτό το μήνυμα. Τώρα για την ,σωστή ,αλλά ελαφρώς ειρωνική απάντηση σου, έχεις δίκιο αλλά δεν θα μου λύσει το κυριότερο πρόβλημα του κοινωνικού τιμ. που με ενδιαφέρει περισσότερο.

Επεξ/σία από SuPeRsAyIaN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, SuPeRsAyIaN είπε

Τώρα για την ,σωστή ,αλλά ελαφρώς ειρωνική απάντηση σου, έχεις δίκιο αλλά δεν θα μου λύσει το κυριότερο πρόβλημα του κοινωνικού τιμ. που με ενδιαφέρει περισσότερο.

σου απάντησα

33 λεπτά πριν, korakios είπε

να βρεις το ρολόι σου ?

απλό είναι , τι παραπάνω ανάλυση να κάνω ?

Βρίσκεις το ρολόι - μετρητή που σου αντιστοιχεί και δίνεις μέτρηση ο ίδιος ,είτε στη ΔΕΗ , αλλά κυρίως δίνεις στο ΔΕΔΔΗΕ ηλεκτρονικά . (για απορίες σχετικά με την ηλεκτρονική καταχώρηση ένδειξης στο άλλο νήμα ή  για άνοιγμα ticket)

αλλά βρες το μετρητή , χωρίς αυτό , τουλάχιστον όσο επιτρέπει η νομοθεσία  δηλαδή για ένα έτος , θα παίρνεις έναντι

Spoiler

@takoulou , @washcloud στο άλλο νήμα

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, giannis22k είπε

Δεν νομιζω αν μου βγει ποι ακριβο

όπως νομίζεις

1 ώρα πριν, giannis22k είπε

Τωρα για αυτες τις κιλοβατορες θα πληρωσω 140€

Δεν καταλαβαίνω τί υπολογίζεις. Αν εννοείς τις 350ΚΒΩ του Νοέμβρη, με το σταθερό των 0,23 είναι ~80€. Κι αν ήσουν στην NRG, της οποίας η τιμή βγαίνει ~0,10 για τον Δεκέμβρη, θα ήταν 35€ (και με τις "2.500ΚΒ/4μηνο" να το υπολογίσεις, πάλι άλλα νούμερα βγαίνουν, όχι "140"). Αυτό όμως δεν σου εγγυάται ότι και τον Γενάρη και τον κάθε επόμενο μήνα θα σου βγαίνει τόσο φθηνά η NRG. Στην πράξη θα το δεις, αν και από Αύγουστο, μέχρι τώρα, όποιος ήταν σε κυμαινόμενο, σίγουρα "κέρδισε". Εσύ όμως πήγες σε σταθερό για το "μη χειρότερα". Ε δεν ήρθαν τα χειρότερα, αλλά δεν σημαίνει ότι και δεν θα 'ρθουν καθόλου....Γι' αυτό εγώ λέω "αν μπορείς να το πληρώνεις, μην το αφήσεις το σταθερό". Αν πάλι θες να δοκιμάσεις την τύχη σου, δοκίμασέ την - πιθανώς θα βγεις κερδισμένος. Απλά μετά δεν θα έχει πισωγύρισμα, αν τυχόν το χρειαστείς....

 

1 ώρα πριν, giannis22k είπε

Τωρα σε βαθος χρονου και λογω εκλογων  δεν νομιζω να το αφησουν ετσι

..."όλοι" το ίδιο "νομίζουμε". Κατά τ' άλλα ένας θεός ξέρει τί θα δίνουν από ΄δω και πέρα για επιδοτήσεις. Πέρσι τέτοιο καιρό καλιγόντουσαν ότι "δεν μπορούσαν να δίνουν τόσα", κι ενώ τον Δεκέμβρη η επιδότηση είχε φτάσει στο "δυσθεώρητο" 0,165, τον Γενάρη βάλανε κόφτες κατανάλωσης (300ΚΒΩ) και μετά δεν έπαιρνες τίποτα, συν την περίφημη "κύρια κατοικία", που άφησε πολλούς χωρίς επιδότηση μέχρι το καλοκαίρι. Ή που μας δουλεύανε λοιπόν πέρσι και είχαν να δώσουν αλλά δεν δίνανε (και ΠΕΡΣΙ λέγαμε "περί εκλογών"), ή που από Γενάρη θ' αρχίσουν πάλι τα "ζεϊμπέκικα" και τους κόφτες κι ένας θεός ξέρει τί θα μας προκύψει, ειδικά αφού κάθε μήνα δυνητικά μπρούν ν' αλλάξουν τα πάντα...

@κοράκιος ...τί να κάνω ρε μαν, να του λέω πόσο του βγαίνουν εδώ για την ΔΕΗ, και να πάω στο άλλο να του λέω πόσο θα του βγουν στην NRG...; Όταν δεν είναι αμιγώς για ένα ζήτημα ένα,,,ζήτημα, δεν γίνεται....

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...