Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, korakios είπε

για ΚΟΤ στο άλλο θέμα (μη το σπαμάρουμε εδώ)

είχες πει οτι δεν είχε ρεύμα καν το σπίτι που νοίκιασες

image.png.cf40648a67841c8f1176b962fa44806b.png

Ναι στην επανηλεκτροδοτηση μου βγαζει και τα 3 προγραμματα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
44 λεπτά πριν, ekrepali είπε

1.jpg.e75a40634617630c5069d39ce1d94bfe.jpg

Δες αυτό που λέει στο 3. Μπορεί να επιβεβαιώσει το κινητό του στα ΚΕΠ, και μετά με τους κωδικούς του Taxis να βγάλεις την υπεύθυνη δήλωση στο GOV που έχει ψηφιακή υπογραφή.

Θεωρητικά ναι, γίνεται να κάνει την υπεύθυνη δήλωση στα ΚΕΠ... είναι δυνατόν να αρνηθεί η ΔΕΗ επίσημο έγγραφο από δημόσια υπηρεσία; Αλλά επειδή τελευταία έχουμε δει αιτήσεις να κολλάνε για εντελώς ηλίθιους λόγους και στο ρεύμα και στο αέριο... δε ξέρω τι να σου πω.

Μιας που θα πάτε ΚΕΠ κάντε και τα 2... καλό να υπάρχει το κινητό του δηλωμένο στο GOV αν ξαναχρειαστεί μελλοντικά. Απο κει και πέρα πάρε τηλέφωνο και ρώτα αν δέχονται υπεύθυνη δήλωση από το ΚΕΠ.

Ευχαριστω, αυτο θα κανω. Γενικα πιστευω εχει αρκετο σκαψιμο η ιστορια μιας και ειπα στον πατερα μου οτι θα αναλαβω να το κανω εγω αλλα σιγουρα απο το πρωτο τηλεφωνο θα ζητανε να μιλησουν μαζι του,οποτε ισως κανει ο υπαλληλος την ταυτοποιηση με αυτον και μετα συνεννοείται μαζι μου για τα υπολοιπα οπως καναμε με τον παροχο τηλεφωνου. Αν δεν βγαινει ακρη θα ακυρωσω την αιτηση και θα τον παω σε καταστημα για myhome enter+ . θα επαιρνα τη παροχη στο ονομα μου για να τελειωνουμε αλλα λογω ιδιοκτησιακου καθεστωτος δεν μπορω.

Επεξ/σία από sivos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, ExTaCy1337 είπε

Ναι στην επανηλεκτροδοτηση μου βγαζει και τα 3 προγραμματα!

οκ, είχες πάρει τη παροχή στο όνομά σου δηλαδή και μετά έκανες "επαναηλεκτροδότηση" ,σωστά ?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Το Online θα διαλέξεις αν έχεις ΚΟΤ.

Λογικα δεν θα εχω ΚΟΤ, νομιζα οτι θα εχω αλλα μολις νοικιασα το σπιτι οποτε μαλλον θα μπω του χρονου, μιας και το ονομα μου ειναι ηδη δηλωμενο στο πατρικο που πηραμε ΚΟΤ πριν 2 μηνες σαν φιλοξενουμενος.  :(

5 λεπτά πριν, korakios είπε

οκ, είχες πάρει τη παροχή στο όνομά σου δηλαδή και μετά έκανες "επαναηλεκτροδότηση" ,σωστά ?

Δεν εχω κανει τιποτα, το μισθωτηριο το υπεγραψα εχθες και θα το δωσει στην λογιστρια του να μπει στο taxis, ακομη δεν εχει ερθει σε εμενα κατι. Σημερα πηρα τον τελευταιο λογαριασμο της προηγουμενης κυριας για να ξεκινησω διαδικασιες, απλα χτυπησα τον αριθμο παροχης που βρηκα στο εντυπο και μου ειπε το site οτι δεν πρεπει να κανω αλλαγη ονοματος αλλα επανηλεκτροδοτηση και με πεταξε στην σελιδα του Screenshot.

Επεξ/σία από ExTaCy1337
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To πρωί έστειλα πίσω συμπληρωμένα όσα ζήτησαν και μόλις είδα πως δεν μου έχει έρθει το auto-reply email επιβεβαίωσης παραλαβής.

Ξαναέστειλα, τίποτα πάλι. Σας το έκανε και εσάς αυτό ή αρχίζω τηλ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, CMOS_Z είπε

To πρωί έστειλα πίσω συμπληρωμένα όσα ζήτησαν και μόλις είδα πως δεν μου έχει έρθει το auto-reply email επιβεβαίωσης παραλαβής.

Ξαναέστειλα, τίποτα πάλι. Σας το έκανε και εσάς αυτό ή αρχίζω τηλ?

Δεν έρχεται auto reply ούτε στην αίτηση, ούτε στην αποστολή δικαιολογητικών

27 λεπτά πριν, ExTaCy1337 είπε

Λογικα δεν θα εχω ΚΟΤ, νομιζα οτι θα εχω αλλα μολις νοικιασα το σπιτι οποτε μαλλον θα μπω του χρονου, μιας και το ονομα μου ειναι ηδη δηλωμενο στο πατρικο που πηραμε ΚΟΤ πριν 2 μηνες σαν φιλοξενουμενος.  :(

Δεν εχω κανει τιποτα, το μισθωτηριο το υπεγραψα εχθες και θα το δωσει στην λογιστρια του να μπει στο taxis, ακομη δεν εχει ερθει σε εμενα κατι. Σημερα πηρα τον τελευταιο λογαριασμο της προηγουμενης κυριας για να ξεκινησω διαδικασιες, απλα χτυπησα τον αριθμο παροχης που βρηκα στο εντυπο και μου ειπε το site οτι δεν πρεπει να κανω αλλαγη ονοματος αλλα επανηλεκτροδοτηση και με πεταξε στην σελιδα του Screenshot.

Ισχύει ότι και πριν... ή κάνεις την αίτηση μέσω internet και εξασφαλίζεις το Οnline... άγνωστο αν θα ισχύουν οι τιμές του χρόνου ή αν θα τροποποιηθούν.  Θα αργήσει και η ηλεκτροδότηση καμιά 10ριά παραπάνω συγκρητικά με την αίτηση στο κατάστημα.

Ή πας κατάστημα, βάζεις Γ1 (γρήγορη ηλεκτροδότηση) και μετά ενεργοποιείς το Online απ'το ebill. Ρισκάρεις να χαθεί το Online απ'τη σελίδα... αλλά αφού δεν το έβγαλαν αρχές του μήνα, λογικά θα το αφήσουν.

Ή πας κατάστημα και βάζεις Εnter Plus (12μηνο) ή Εnter (24μηνο, μικρή ρήτρα αποχώρησης) και βλέπεις του χρόνου πως έχει η κατάσταση. Αυτά δε συνδιάζονται με ΚΟΤ. Αν του χρόνου δεν υπάρχει κανένα πρόγραμμα της προκοπής σε άλλο πάροχο θα λές γιατί δεν έβαλα το Online (αν ισχύουν οι τιμές του ως τότε)

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα κ απο εμενα .

Μια ερωτηση μονο... εγω που εχω Γ1Ν χωρις κοτ να βαλω το online η να παω σε Enter/Enter+? 

Αυριο περιμενω επιβεβαιωση στοιχειων που αλλαξα κ θα προχωρησω σε ebill κ καποιο προγραμμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω καί γω μερικές απορίες και δεκτή κάθε απάντηση σάς. Στο χωριό όι παππούδες έχουν οικιακό ΔΕΗ μία ζωή. Κατάφερα να κάνω ηλεκτρονική διόρθωση στοιχείων για να κάνω ebill καί κατ επέκταση να προσπαθήσω για δεη online και αν παίρνει Κοτ ακόμη καλύτερα. Ήδη τό γ1 οικιακό πού είναι πληρώνεται με πάγια εντολή. Με μία πρόχειρη αναζήτηση η ΥΔΕ έχει παρέλθει λέει. Όι απορίες λοιπόν είναι:

1)θα ζητηθεί ΥΔΕ εκ νέου?

2) για πάγια εντολή θά ζητηθούν εκ νεου διαδικασίες η θά τό πάρουν ως αυτόματη αναβάθμιση?

3) έχει έρθει εκκαθαριστικος με μια διαφορά τής τάξης τών εκατό ευρώ σαν επιστροφή. Μ αυτά τί γίνεται σέ περίπτωση αλλαγής προγράμματος? 

 

Υ.Γ @korakios κούρασα αλλά έπρεπε νά τά βγάλω από μέσα μου 😂😂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Marios1981 είπε

 

Μια ερωτηση μονο... εγω που εχω Γ1Ν χωρις κοτ να βαλω το online η να παω σε Enter/Enter+?

Μόνο το Online συνδιάζεται με ΚΟΤ,

10 λεπτά πριν, geopap-7- είπε

 

1)θα ζητηθεί ΥΔΕ εκ νέου?

2) για πάγια εντολή θά ζητηθούν εκ νεου διαδικασίες η θά τό πάρουν ως αυτόματη αναβάθμιση?

3) έχει έρθει εκκαθαριστικος με μια διαφορά τής τάξης τών εκατό ευρώ σαν επιστροφή. Μ αυτά τί γίνεται σέ περίπτωση αλλαγής προγράμματος? 

 

Υ.Γ @korakios κούρασα αλλά έπρεπε νά τά βγάλω από μέσα μου 😂😂

 

1) Οχι

2) Πρέπει υποχρεωτικά να ενεργοποιηθεί η πάγια εντολή μέσα απ'το ebill. Λογικά το νέο πρόγραμμα θα έχει νέο κωδικό πληρωμής και η παλιά πάγια εντολή απ'τη τράπεζα θα ακυρωθεί αυτόματα. Αν ο νέος λογαριασμός έχει ίδιο κωδικό πληρωμής με το παλιό Γ1, θα πάρεις τηλέφωνο τη ΔΕΗ να σου πούνε τι να κάνεις. Το πιο απλό για να μη γίνει μπέρδεμα είναι να απενεργοποιήσεις την υπάρχουσα πάγια εντολή πριν κάνεις την αίτηση για το Online.

3) Μένουν μέσα σαν πιστωτικό υπόλοιπο και θα καλύψουν τις οφειλές των επόμενων λογαριασμών. Ή στέλνεις αίτημα να μπούνε σε IBAN.

16 λεπτά πριν, geopap-7- είπε

Υ.Γ @korakios κούρασα αλλά έπρεπε νά τά βγάλω από μέσα μου 😂😂

 

Τον τρελάνατε τον άνθρωπο, άρχισε να ξεχνάει. Σε λίγο θα αρχίσει να λέει ότι το καλύτερο πρόγραμμα είναι το Zero. 😅

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Το πιο απλό για να μη γίνει μπέρδεμα είναι να απενεργοποιήσεις την υπάρχουσα πάγια εντολή πριν κάνεις την αίτηση για το Online.

 

Καταρχήν σ ' ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις. Το μόνο που δεν έχω ξεκαθαρίσει είναι το πως θα ακυρώσω την υπάρχουσα πάγια εντολή.

 

Επίσης μόλις έγινε δεκτή η αίτηση ΚΟΤ--Β. Αυτό το παίρνει αυτόματα?

Επεξ/σία από geopap-7-
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, geopap-7- είπε

Καταρχήν σ ' ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις. Το μόνο που δεν έχω ξεκαθαρίσει είναι το πως θα ακυρώσω την υπάρχουσα πάγια εντολή.

Μέσω τράπεζας την είχαν ενεργοποιήσει; Είτε μέσω web-banking απενεργοποιείται ή πρέπει να πάνε τράπεζα.

Σου ξαναλέω όμως... αν αλλάξει ο κωδικός πληρωμής ίσως δε χρειάζεται καν να μπεις στο κόπο να ακυρώσεις τη παλιά.

Πάρε τηλέφωνο και ρώτα.

Επίσης αν κάποιος ήταν παλιά σε Γ1 και άλλαξε πρόγραμμα... δείτε λίγο αν άλλαξε ο κωδικός πληρωμής RF ή όχι;

29 λεπτά πριν, geopap-7- είπε

 

 

Επίσης μόλις έγινε δεκτή η αίτηση ΚΟΤ--Β. Αυτό το παίρνει αυτόματα?

Ναι δε χρειάζεται ξανά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Μέσω τράπεζας την είχαν ενεργοποιήσει; Είτε μέσω web-banking απενεργοποιείται ή πρέπει να πάνε τράπεζα.

Σου ξαναλέω όμως... αν αλλάξει ο κωδικός πληρωμής ίσως δε χρειάζεται καν να μπεις στο κόπο να ακυρώσεις τη παλιά.

Πάρε τηλέφωνο και ρώτα.

Επίσης αν κάποιος ήταν παλιά σε Γ1 και άλλαξε πρόγραμμα... δείτε λίγο αν άλλαξε ο κωδικός πληρωμής RF ή όχι;

Ναι δε χρειάζεται ξανά

Όχι δεν άλλαξε ο RF

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Μόνο το Online συνδιάζεται με ΚΟΤ

Ναι το εχω καταλαβει οτι μονο αυτο συνδιαζεται με ΚΟΤ που ομως εγω δεν εχω οπως ειπα ειμαι σε απλο Γ1Ν

Οποτε τι προτεινεται να επιλεξω Online η Enter?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Marios1981 είπε

Ναι το εχω καταλαβει οτι μονο αυτο συνδιαζεται με ΚΟΤ που ομως εγω δεν εχω οπως ειπα ειμαι σε απλο Γ1Ν

Οποτε τι προτεινεται να επιλεξω Online η Enter?

Online

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...