Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας! Θέλω να κάνω μια ερώτηση.

Έχω 24μηνη σύμβαση με το πρόγραμμα myhome enter, η οποία ολοκληρώνεται τον Μάρτιο του 2023. Για ένα μικρό χρονικό διάστημα ήμουν δικαιούχος του ΚΟΤ, όμως τώρα δεν το δικαιούμαι. Τώρα που έχω βγει από το ΚΟΤ συνεχίζω κανονικά στο myhome enter ή με πετάει εκτός από το home enter; Σας ευχαριστώ.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Για το ποσό της εγγύησης βρήκα και αυτό:

https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/xrisimes-plirofories-gia-to-logariasmo-sas/egguisi/poio-einai-to-poso-tis-egguisis-pou-prepei-na-kata

Ποιο είναι το ποσό της εγγύησης που πρέπει να καταβάλετε

 

Η ΔΕΗ κατά τη σύναψη νέας Σύμβασης Προμήθειας εισπράττει ένα ποσό ως εγγύηση-προκαταβολή από τον πελάτη για την εξασφάλιση, αποκλειστικά, μελλοντικών οφειλών που απορρέουν από τη Σύμβαση Προμήθειας Ηλεκτρικής Ενέργειας.

Το ποσό της εγγύησης επιδιώκεται να είναι περίπου ίσο με την αξία του ρεύματος που πιθανολογείται ότι θα καταναλώνει ο πελάτης μεταξύ δύο διαδοχικών λογαριασμών. Το χρηματικό ποσό αυτό υπολογίζεται με ενιαίο τρόπο για όλους τους πελάτες της ΔΕΗ, ανά κατηγορία παροχής ρεύματος και τιμολογίου.

Μετά την ενεργοποίηση πάγιας τραπεζικής εντολής ή πάγιας εντολής σε κάρτα, το συνολικό ποσό της αρχικής εγγύησης θα σας επιστρέφεται με πίστωση στον αμέσως επόμενο λογαριασμό.

Για τους πελάτες Μέσης Τάσης το ποσό της εγγύησης εξαρτάται από το ενεργειακό προφίλ του πελάτη.  
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, dispi είπε

Καλημέρα, αν κάποιος είναι στη ΔΕΗ Γ1 και πάει στο my home online που έχει μηδενική εγγύηση όπως λέει στους όρους τι γίνεται με την εγγύηση που είχε καταβάλει παλαιότερα στο ΔΕΗ Γ1, επιστρέφεται; συμψηφίζεται; ή μένει ως έχει;

 

2 ώρες πριν, dispi είπε

μένει ως έχει

 

5 ώρες πριν, snb είπε

Μπορεί κάποιος να πει τα +/- ανάμεσα στα Γ1, enter, online;

ένα ποστ πιο πάνω που πόσταρες το αρχικό διάβασε

2 ώρες πριν, Angelos8888 είπε

Καλησπέρα σας! Θέλω να κάνω μια ερώτηση.

Έχω 24μηνη σύμβαση με το πρόγραμμα myhome enter, η οποία ολοκληρώνεται τον Μάρτιο του 2023. Για ένα μικρό χρονικό διάστημα ήμουν δικαιούχος του ΚΟΤ, όμως τώρα δεν το δικαιούμαι. Τώρα που έχω βγει από το ΚΟΤ συνεχίζω κανονικά στο myhome enter ή με πετάει εκτός από το home enter; Σας ευχαριστώ.

το enter δεν παίρνει ΚΟΤ , μόνο το online

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, korakios είπε

 

 

ένα ποστ πιο πάνω που πόσταρες το αρχικό διάβασε

το enter δεν παίρνει ΚΟΤ , μόνο το online

@korakios καλησπέρα! Το ξέρω ότι δεν συνδυάζονται. Πλέον δεν δικαιούμαι το ΚΟΤ. Έχω αποχωρήσει και δεν έχω ενεργή αίτηση. Το θέμα μου είναι άλλο. Όταν μπήκα στη ΔΕΗ είχα το my home enter και μετά από κάποιους μήνες ήμουν δικαιούχος του ΚΟΤ. Τώρα όμως που δεν έχω ΚΟΤ, επιστρέφω αυτόματα στο my home enter; Αυτό είναι το θέμα μου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Angelos8888 είπε

Τώρα όμως που δεν έχω ΚΟΤ, επιστρέφω αυτόματα στο my home enter; Αυτό είναι το θέμα μου 

σε είχαν πετάξει στο Γ1 όσο ήσουν ΚΟΤ και λες αν επιστρέφεις ? αν ναι , επιστρέφεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, korakios είπε

σε είχαν πετάξει στο Γ1 όσο ήσουν ΚΟΤ και λες αν επιστρέφεις ? αν ναι , επιστρέφεις

Πριν μπω στο ΚΟΤ, στους λογαριασμούς, στο πεδίο της τιμολόγησης έλεγε My Home Enter.

Μετά όταν μπήκα στο ΚΟΤ, και στον τελευταίο λογαριασμό που είχε εκδοθεί, έγραφε στην τιμολόγηση: Γ1 Οικιακό Τιμολόγιο ΚΟΤ Β.

Τώρα όμως δεν είμαι πλέον στο ΚΟΤ. Σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται. Μένω στο Οικιακό Τιμολόγιο - Γ1 της ΔΕΗ χωρίς τα οφέλη του ΚΟΤ ή γίνεται επιστροφή στο συμβόλαιο μου;
 

Επεξ/σία από Angelos8888
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, Angelos8888 είπε

Πριν μπω στο ΚΟΤ, στους λογαριασμούς, στο πεδίο της τιμολόγησης έλεγε My Home Enter.

Μετά όταν μπήκα στο ΚΟΤ, και στον τελευταίο λογαριασμό που είχε εκδοθεί, έγραφε στην τιμολόγηση: Γ1 Οικιακό Τιμολόγιο ΚΟΤ Β.

Τώρα όμως δεν είμαι πλέον στο ΚΟΤ. Σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται. Μένω στο Οικιακό Τιμολόγιο - Γ1 της ΔΕΗ χωρίς τα οφέλη του ΚΟΤ ή γίνεται επιστροφή στο συμβόλαιο μου;
 

 

22 λεπτά πριν, Angelos8888 είπε

γίνεται επιστροφή στο συμβόλαιο

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

 

 

Επίσης στους όρους για το my home enter λέει αυτά που έχω αναρτήσει στη φωτογραφία, όμως αλήθεια δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται στο κομμάτι της απένταξης. 

μυ.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Angelos8888 είπε

Επίσης στους όρους για το my home enter λέει αυτά που έχω αναρτήσει στη φωτογραφία, όμως αλήθεια δεν μπορώ να καταλάβω τι γίνεται στο κομμάτι της απένταξης. 

ούτε αυτός που το έγραψε δεν κατάλαβε μιας και προφανώς δεν ξέρει γραμματική

αν ανησυχείς μήπως παραμείνεις στι Γ1 στείλε email

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, dispi είπε

Καλημέρα, αν κάποιος είναι στη ΔΕΗ Γ1 και πάει στο my home online που έχει μηδενική εγγύηση όπως λέει στους όρους τι γίνεται με την εγγύηση που είχε καταβάλει παλαιότερα στο ΔΕΗ Γ1, επιστρέφεται; συμψηφίζεται; ή μένει ως έχει;

Επιστρέφεται..

 

Επεξ/σία από ppmarkos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lanike71 είπε

Έχω διαβάσει αποσπασματικά κάποιες σελίδες, αλλά δε βγάζω άκρη.

Για κατανάλωση 1500-1700 κβω το τετράμηνο, συμφέρει ή όχι;

Πλέον είναι μονόδρομος. Το μόνο πρόγραμμα που έχει μείνει χωρίς ΟΤΣ 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, dispi είπε

Καλημέρα, αν κάποιος είναι στη ΔΕΗ Γ1 και πάει στο my home online που έχει μηδενική εγγύηση όπως λέει στους όρους τι γίνεται με την εγγύηση που είχε καταβάλει παλαιότερα στο ΔΕΗ Γ1, επιστρέφεται; συμψηφίζεται; ή μένει ως έχει;

Δεν επιστρέφεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Angelos8888 είπε

Πριν μπω στο ΚΟΤ, στους λογαριασμούς, στο πεδίο της τιμολόγησης έλεγε My Home Enter.

Μετά όταν μπήκα στο ΚΟΤ, και στον τελευταίο λογαριασμό που είχε εκδοθεί, έγραφε στην τιμολόγηση: Γ1 Οικιακό Τιμολόγιο ΚΟΤ Β.

Τώρα όμως δεν είμαι πλέον στο ΚΟΤ. Σε αυτή την περίπτωση τι γίνεται. Μένω στο Οικιακό Τιμολόγιο - Γ1 της ΔΕΗ χωρίς τα οφέλη του ΚΟΤ ή γίνεται επιστροφή στο συμβόλαιο μου;
 

Το ΚΟΤ συνδιάζεται μόνο με Γ1 ή MyHomeOnline, γι'αυτό σε πέταξε απ'το Enter όταν το ενεργοποιήσες.

Τώρα είναι Γ1 και πληρώνεις τα μαλλιοκέφαλα σου. Πήγαινε ebill και ενεργοποίησε το MyHomeOnline και για να πάρεις τα 30ευρώ bonus, και επειδή είναι ελάχιστα φτηνότερο απ'το enter και επειδή μπορεί του χρόνου να δικαιούσαι ΚΟΤ και θα μπορείς να το συνδιάζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Το ΚΟΤ συνδιάζεται μόνο με Γ1 ή MyHomeOnline, γι'αυτό σε πέταξε απ'το Enter όταν το ενεργοποιήσες.

Τώρα είναι Γ1 και πληρώνεις τα μαλλιοκέφαλα σου. Πήγαινε ebill και ενεργοποίησε το MyHomeOnline και για να πάρεις τα 30ευρώ bonus, και επειδή είναι ελάχιστα φτηνότερο απ'το enter και επειδή μπορεί του χρόνου να δικαιούσαι ΚΟΤ και θα μπορείς να το συνδιάζεις.

Είναι σίγουρο αυτό;  Δηλαδή εφόσον τώρα δεν είμαι πλέον δικαιούχος του ΚΟΤ, θα μπω στο Γ1 και δεν θα επιστρέψω αυτόματα στο συμβόλαιο που είχα κάνει για το my home enter;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...