Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, korakios είπε

για τις προηγούμενες καταναλώσεις που αφοράν την περίοδο στο Γ1

Οχι, η επιδοτηση αφορα ολους τους καταναλωτες ανεξαρτητου προγραμματος,αυτην την την εντυπωση εχω,αναγραφεται κατι διαφορετικο καπου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 29,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, jimmy1966 είπε

Οχι, η επιδοτηση αφορα ολους τους καταναλωτες ανεξαρτητου προγραμματος,αυτην την την εντυπωση εχω,αναγραφεται κατι διαφορετικο καπου;

ναι, σε όλα τα κυμαινόμενα με ρήτρα ισχύει η επιδότηση (όχι φυσικά στα σταθερά), έγραψα Γ1 γιατί εκεί ήτανε το παλικάρι που μετά έβαλε το online

και για όσους θέλουν κυμαινόμενο και επιδότηση ας κάνουν αφαίρεση

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=58900183

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, korakios είπε

ναι, σε όλα τα κυμαινόμενα με ρήτρα ισχύει η επιδότηση (όχι φυσικά στα σταθερά), έγραψα Γ1 γιατί εκεί ήτανε το παλικάρι που μετά έβαλε το online

ναι οντως εχεις δικιο,τωρα διαβασα μαι ανακοινωση της ΔΕΗ  που λεει οτι θα εφαρμοσει την εκπτωση σε ολα τα κυμαινομενα συμβολαια.Το θεμα ειναι τι λεει η ΚΥΑ που εχει εκδοθει  και οχι τι λεει η ΔΕΗ!!!Το ΦΕΚ της ΚΥΑ ψαχνω να βρω για να τσεκαρω..

Επεξ/σία από jimmy1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

έκανα αίτηση την Πέμπτη για το online και μόλις μου τηλεφώνησαν. Ουσιαστικά με ρώτησαν ΑΦΜ και πατρώνυμο και μου λέει όταν έκανε την ταυτοποίηση οτι αύριο θα μου σταλεί στο μειλ προς υπογραφή συμβόλαιο και η υπεύθυνη δήλωση απο gov.gr.

Το θέμα είναι μου λέει ο άνθρωπος οτι λογικά ο ΔΕΔΔΗΕ θα περάσει ίσως και μέσα στη βδομάδα για τελική μέτρηση, αλλά υπάρχει περίπτωση αν η προγραμματισμένη καταμέτρηση είναι κοντά να έρθει μια και καλή τότε. Σε μένα έχει προγραμματισμένη καταμέτρηση στις 17/11, υπάρχει περίπτωση να περιμένω ως τότε; Να υπολογίζω γενικά κανα 10 ήμερο απο εδώ και πέρα μέχρι την ολοκλήρωση της αλλαγής παρόχου;

@takoulouξέρεις εσύ ίσως αν ισχύει αυτό που είπε;

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, ekrepali είπε

Ψάξεεε, ψάξεεε, δε θα το βρεις... 😆

Μολις βγει θα το βρω βρε.Ο ΠΘ και ο Υπουργος Ενεργειας,τουλαχιστον απο τις επισημες ανακοινωσεις ,δεν διαχωρησαν  κυμαινομενα  και μη κυμαινομενα συμβολαια απο την επιδοτηση.Η εκδοση της ΚΥΑ τελικα εχει κολησει γιατι  χρειαζεται εγκριση απο Βρυξελες  μιας και στις εξαγγελιες περιλαμβανονται και οι επιχειρησεις και υπαρχει θεματακι περί "αθεμιτου ανταγωνισμου" κ.λ.π ,οποτε  θελουν εγκριση απο τα αφεντικα!!Το αστειο ειναι οτι καποιοι παροχοι ηδη στους μηνιαιους λογραριασμους περνανε την επιδοτηση και η ΔΕΗ κανει και ανακοινωσεις περι  επιδοτησης σε κυμαινομενα μονο συμβολαια χωρις τελικα να υπαρχει σε ΦΕΚ η ΚΥΑ με την αποφαση της κυβερνησης!!Θελω να πιστευω οτι συντομα ολες οι αποριες μας θα ξεκαθαρισουν .

Επεξ/σία από jimmy1966
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, jimmy1966 said:

Μολις βγει θα το βρω βρε.Ο ΠΘ και ο Υπουργος Ενεργειας,τουλαχιστον απο τις επισημες ανακοινωσεις ,δεν διαχωρησαν  κυμαινομενα  και μη κυμαινομενα συμβολαια απο την επιδοτηση.Η εκδοση της ΚΥΑ τελικα εχει κολησει γιατι  χρειαζεται εγκριση απο Βρυξελες  μιας και στις εξαγγελιες περιλαμβανονται και οι επιχειρησεις και υπαρχει θεματακι "αθεμιτου ανταγωνισμου" κ.λ.π ,οποτε  θελουν εγγριση απο τα αφεντικα!!Το αστειο ειναι οτι καποιοι παροχοι ηδη στους μηνιαιους λογραριασμους περνανε την επιδοτηση και η ΔΕΗ κανει και ανακοινωσεις περι  επιδοτησης σε κυμαινομενα μονο συμβολαια χωρις τελικα να υπαρχει σε ΦΕΚ η ΚΥΑ με την αποφαση της κυβερνησης!!Θελω να πιστευω οτι συντομα ολες οι αποριες μας θα ξεκαθαρισουν .

η φυσικό αέριο τουλάχιστον στο ρεύμα πέρασε ήδη την έκπτωση. Εντύπωση μου κάνει πώς το έκαναν χωρίς να έχει δημοσιευτεί ΚΥΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, marmagia είπε

η φυσικό αέριο τουλάχιστον στο ρεύμα πέρασε ήδη την έκπτωση. Εντύπωση μου κάνει πώς το έκαναν χωρίς να έχει δημοσιευτεί ΚΥΑ

Ελα ντε;Η NRG την κρατικη επιδοτηση την ονομασε στο λογαριασμο ως  "πιστωση ταμείου ενεργειακής μετάβασης"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, jimmy1966 said:

Ελα ντε;Η NRG την κρατικη επιδοτηση την ονομασε στο λογαριασμο ως  "πιστωση ταμείου ενεργειακής μετάβασης"

ακριβώς το ίδιο.. σταγόνα στον ωκεανό ωστόσο μπροστά στην αύξηση

Screenshot 2021-11-08 at 18.07.54.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, marmagia είπε

έκανα αίτηση την Πέμπτη για το online και μόλις μου τηλεφώνησαν. Ουσιαστικά με ρώτησαν ΑΦΜ και πατρώνυμο και μου λέει όταν έκανε την ταυτοποίηση οτι αύριο θα μου σταλεί στο μειλ προς υπογραφή συμβόλαιο και η υπεύθυνη δήλωση απο gov.gr.

Το θέμα είναι μου λέει ο άνθρωπος οτι λογικά ο ΔΕΔΔΗΕ θα περάσει ίσως και μέσα στη βδομάδα για τελική μέτρηση, αλλά υπάρχει περίπτωση αν η προγραμματισμένη καταμέτρηση είναι κοντά να έρθει μια και καλή τότε. Σε μένα έχει προγραμματισμένη καταμέτρηση στις 17/11, υπάρχει περίπτωση να περιμένω ως τότε; Να υπολογίζω γενικά κανα 10 ήμερο απο εδώ και πέρα μέχρι την ολοκλήρωση της αλλαγής παρόχου;

@takoulouξέρεις εσύ ίσως αν ισχύει αυτό που είπε;

Μπα εμένα είχε προγραμματισμένη μέτρηση για αύριο και ο ΔΕΔΔΗΕ ήρθε σήμερα για να πάρει την μέτρηση για την αλλαγή 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, AristidisZ said:

Μπα εμένα είχε προγραμματισμένη μέτρηση για αύριο και ο ΔΕΔΔΗΕ ήρθε σήμερα για να πάρει την μέτρηση για την αλλαγή 

α εντάξει άρα δεν θα τραβήξει ως τις 17/11 και βάλε. Πότε υπογράφηκε και εστάλη το συμβόλαιο πίσω στη ΔΕΗ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, marmagia είπε

α εντάξει άρα δεν θα τραβήξει ως τις 17/11 και βάλε. Πότε υπογράφηκε και εστάλη το συμβόλαιο πίσω στη ΔΕΗ;

Καλά εμείς μπλέξαμε λίγο γιατί μας είχαν στείλει συμβόλαιο με την παλιά ταυτότητα και χαθήκαμε καμία δεκαριά μέρες στην μετάφραση με τα χαρτιά, γιατί επιπροσθέτως δεν είχα επισυνάψει το ενοικιαστήριο και φαινόταν σε εκκρεμότητα η αίτηση, χωρίς να μου λένε τι λείπει
Με τα πολλά όταν έστειλα το ενοικιαστήριο, (την προηγούμενη Τρίτη), Τετάρτη μου έστειλαν mail ότι η αίτηση προωθήθηκε στον ΔΕΔΔΗΕ και σήμερα όπως σου είπα γύρισε η παροχή  

Επεξ/σία από AristidisZ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έκανα αίτηση σήμερα για φίλο μου. Νοίκιασε σήμερα σπίτι με μισθωτήριο κανονικά. Ο ιδιοκτήτης του έδωσε λογαριασμό της προηγούμενης που ήταν σε άλλο πάροχο με κάποιο οφείλουμενο ποσό της τάξης των 300€. Το ρεύμα δεν το είχε διακόψει η προηγούμενη. Του έκανα αίτηση απο το dei.gr σαν αλλαγή παρόχου αφού έτσι μου είπαν από το τηλεφωνικό της ΔΕΗ. Έβαλα ταυτότητα και αφμ κανονικά του φίλου μου και ζήτησα το online. Του πέρασα κάρτα για την πάγια εντολή αλλά δεν πέρασα ένδειξη μετρητή και προηγούμενο λογαριασμό που λέει ότι απαιτείται αν συνεχίζει στο ίδιο όνομα η παροχή. Για προηγούμενη ένδειξη πάλι έλεγε ότι δεν είναι απαραίτητο. 
Είναι σωστό όπως το έκανα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πήρατε έκπτωση; Μπράβο εγώ έφυγα χωρίς να μου έρθει, για να δούμε αν θα μας ειδοποιήσουν για το ποσό που δικαιούμαστε από την εταιρία φυσικό αέριο για το ρεύμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...