Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, toni31 είπε

Είμαι ελπεδισον  24 Ώρες Νυχτερινό N

 

Έχεις ΚΟΤ ναι ή όχι;

 

  

3 λεπτά πριν, toni31 είπε

 

Για την καταγγελία πρέπει να κάνω κάτι ή απλά πάω σε άλλο πάροχο?

 

Όχι, απλά αλλάζεις πάροχο.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

10 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Πόσες φορές έχω ακούσει αυτή τη κουβέντα για την Ελίν και μετά έπεσαν 4 απανωτά χαστούκια αναπροσαρμογών (μείωση συνέπειας, αύξηση τιμών, 2η αύξηση τιμών, ρήτρα αναπροσαρμογής). Στο επαγγελματικό έγινα Βέγγος μόλις πήρα ενημέρωση για αύξηση από 0.085 σε 0.099.

Όλοι οι πάροχοι πλην Solar/Elta έχουν ξεσκιστεί στις αναπροσαρμογές στα παλιά συμβόλαια... η ΔΕΗ γιατί νομίζεις ότι θα μας αφήσει 2 χρόνια σε τιμές ζημίας; Μακάρι να το κάνουν, αλλά καλό είναι να προετοιμαζόμαστε για όλα τα ενδεχόμενα.

Και τι προτείνεις ?

Να φύγουμε από το Enter μόνοι και να πληρώσουμε την ρήτρα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, DeareN είπε

Ευχαριστώ για την απάντηση αλλά δε κατάλαβα, να μπω μήπως το πάρω στο άλλο σπίτι που θα πάω το συμβόλαιο?

3/12 αλλάζουν οι τιμές, οπότε απο σήμερα ενεργοποίησε το

1 λεπτό πριν, DeareN είπε

Συμφέρει ή να μείνω Γ1Ν?

Συμφέρει

Spoiler
3 λεπτά πριν, DeareN είπε

Επίσης επειδή δε σας παρακολουθώ γιατί φάγαμε τέτοια σφαλιάρα οι καταναλωτές? 

απο το 1999 φάγανε τα λεφτά για τις ΑΠΕ (ΑΠΕ-ΕΤΜΕΑΡ-ΕΛΑΠΕ) με την κακοδιαχείρηση της ΔΕΗ

Ξέμεινε στο λιγνίτη αντί 15 χρόνια πριν να είχε τελειώσει αποδοτικές μονάδες φυσικού αερίου

δεν αγοράσαμε δικαιώματα ρύπων όταν τα έδινε η Ε.Ε απλόχερα

ιδιωτικοποιήσαν τη ΔΕΗ βάζοντας μεταπωλητές , μικροπαραγωγούς και πουλώντας σε τιμή κόστους

εμείς κοιμόμασταν

Η βόρειες χώρες θέλουν απεξάρτηση απο το φυσικό αέριο και δεν έκλεισε η Ε.Ε. ποσότητες με μακροχρόνια συμβόλαια , μας τα κάνανε τσουρέκια με ηλεκτροκίνηση και θέλουν να επιβάλουν υδρογόνο

Η Ρωσία δε δίνει επιπλέον ποσότητες χωρίς μακροχρόνια (δικαίωμά της) , οι ποσότητες που δίνει απο αυτές που έκλεισε η Ε.Ε δε φτάνουν

Υγροποιημένο φυσικό αέριο (LNG) δεν επαρκεί , μιας και έκλεισε η Ασία μεγάλες ποσότητες, και το LNG που παίρνουμε είναι 300% πάνω

Δεν μας αφήνουν να κάνουμε γεώτρηση κλασσικά για αέριο

Δεν υπάρχει πολιτική βούληση (δε μας αφήνουν) να γίνει ο αγωγός EastMed

Δεν μας αφήνανε να κάψουμε λιγνίτη μέχρι τώρα (κατόπιν εορτής μάλλον θα ξεκινήσουν

Εμείς κοιμόμαστε

Τώρα βάζουν χέρι με το ΤΕΜ (ταμείο ενεργειακής μετάβασης) ,την πίστωση.επιδότηση , το οποίο παίρνει κέρδη απο πλεόνασμα δκαιωμάτων ρύπων . Το ΕΛΑΠΕ πέρυσι είχε κλείσει με ζημιές και οι πάροχοι το πλήρωσαν αναδρομικά (κάποιοι το μετέφεραν στους καταναλωτές)

Δηλαδή σε κανα χρόνο θα δεις (στις ρυθμιζόμενες χρεώσεις) τη χρέωση ΕΤΜΕΑΡ να εκτοξεύεται , ή θα έρθει χρέωση ΕΛΑΠΕ σε όλους ή μπορεί και να τη βαπτίσουν ΤΕΜ
Εμείς κοιμόμασταν θα ξαναλέμε

αυτά

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον κωδικό εταίρου μπορείς να τον μάθεις με κάποιον τρόπο εκτός τηλεφώνου στην εξυπηρέτηση; Πολλή αναμονή και στο τέλος "καλέστε αργότερα" λέει.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, toni31 είπε

KOT οχι

ΔΕΗ Enter, κλείσε άμεσα ραντεβού σε κατάστημα.

Εκτύπωσε και αυτά τα 2 έγγραφα, μη τυχόν και σου πούνε μαλακίες ότι έληξε το παλιό enter με τις φτηνές τιμές.

 

1.jpg

11_Page_1.jpg

7 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Και τι προτείνεις ?

Να φύγουμε από το Enter μόνοι και να πληρώσουμε την ρήτρα ?

Eίπα μια λύση στη προηγούμενη σελίδα, αλλαγή του Enter σε Enter+ σε κατάστημα για όσους έχουν συμπληρώσει το 6μηνο.

Ενέχει ρίσκο, ο καθένας αναλαμβάνει τις ευθύνες του... αυτά τα πράγματα δε πρέπει να γίνονται τελευταία στιγμή κι επαναλαμβάνω δεν έχω ιδέα τι γίνεται με τα πιθανά bonus που έχετε πάρει.

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις γύρισα απο υποκατάστημα της ΔΕΗ...

"Το πάτησα το κουμπί & εγώ "  και απο τον ΗΡΩΝ πήγα στο My Home Enter N...

Εν αναμονή ενεργοποιησης του προγράμματος πλέον...

Ευχαριστώ την παρέα για τις πολύτιμες συμβουλές & ιδιαίτερα τον @korakios την ψυχή του συγκεκριμένου topic !!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

κλείσε ραντεβού σε κατάστημα καi βάλε το enter

 

3 λεπτά πριν, ekrepali είπε

ΔΕΗ Enter, κλείσε άμεσα ραντεβού σε κατάστημα.

Εκτύπωσε και αυτά τα 2 έγγραφα, μη τυχόν και σου πούνε μαλακίες ότι έληξε το παλιό enter με τις φτηνές τιμές.

 

1.jpg

11_Page_1.jpg

Ηλεκτρονικά δεν γίνεται ή για κατοχύρωση το λέτε?

Και πως κλείνω ραντεβού?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, g_kor06 είπε

Μόλις γύρισα απο υποκατάστημα της ΔΕΗ...

"Το πάτησα το κουμπί & εγώ "  και απο τον ΗΡΩΝ πήγα στο My Home Enter N...

Εν αναμονή ενεργοποιησης του προγράμματος πλέον...

Ευχαριστώ την παρέα για τις πολύτιμες συμβουλές & ιδιαίτερα τον @korakios την ψυχή του συγκεκριμένου topic !!

και εγω σημερα εριξα τις υπογραφες στο Enter. Αναγραφεται πανω στο συμβολαιο σου περα απο το Home Enter η τιμη της kwh?

ΥΓ στα νεα Enter/ Εnter+ λεει υποστηριζεται ΚΟΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jimakos234 είπε

και εγω σημερα εριξα τις υπογραφες στο Enter. Αναγραφεται πανω στο συμβολαιο σου περα απο το Home Enter η τιμη της kwh?

ΥΓ στα νεα Enter/ Εnter+ λεει υποστηριζεται ΚΟΤ

Οχι δεν την αναγράφει & μου έκανε λίγο εντύπωση....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, g_kor06 είπε

Ευχαριστώ την παρέα για τις πολύτιμες συμβουλές & ιδιαίτερα τον @korakios την ψυχή του συγκεκριμένου topic !!

θα με ευχαριστήσεις όταν ανεβάσεις το "fix" αεριο του Ηρών (κόκαλα έχει?!!!!!!)

1 λεπτό πριν, toni31 είπε

Ηλεκτρονικά δεν γίνεται ή για κατοχύρωση το λέτε?

τέλος απο χθες ηλεκτρονικά (απο άλλο πάροχο) , μόνο σε υποκατάστημα (απο άλλο πάροχο)

2 λεπτά πριν, toni31 είπε

Και πως κλείνω ραντεβού?

τηλέφωνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, toni31 είπε

 

Ηλεκτρονικά δεν γίνεται ή για κατοχύρωση το λέτε?

Και πως κλείνω ραντεβού?

Στη φώτο λέει ότι οι παλιές τιμές ισχύουν για όσους το ενεργοποιήσουν ως 2/12, όχι για όσους το αιτηθούν ως 2/12. Εντελώς παράνομο αυτό σύμφωνα με τον κώδικα προμήθειας, θα πέσουν καταγγελίες... αλλά γιατί να μπεις σε αυτή τη ταλαιπωρία;

Για ραντεβού δε ξέρω, ας απαντήσει κάποιος; Ισχύει το 800 900 1000 ή παίρνετε στο κατάστημα απευθείας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για πείτε οι πιο έμπειροι:

13/11 αίτηση μέσω econtracts για home online (από Ήρων)

24/11 μου έστειλαν τη σύμβαση και τα άλλα έγγραφα και οδηγίες για το gov. τα συμπλήρωσα και τα έστειλα πίσω την ίδια μέρα

26/11 πήρα τηλ στο 8009001000 με 1 και μετά 2 και ενημερώθηκα πως περιμένουν ακόμη τα χαρτιά. τα έστειλα ξανά και μίλησα με εκπρόσωπο που μου είπε πως δε φαίνεται στην καρτέλα ακόμη να τα έχω στείλει πίσω, αλλά να μην ανησυχώ. 1 ώρα μετά παίρνω email πως εκρεμμεί η αποστολή των συμπληρωμένων εγγράγων από μέρους μου και να τα στείλω μέχρι 29/11. τα στέλνω 3η φορά, ενώ στο τηλέφωνο τώρα το μήνυμα λέει πως τα έχουν παραλάβει και πως θα με ενημερώσουν

 

το προλαβαίνουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...