Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, johnkok1 είπε

Μια ερώτηση για χαζούς. Για να κάνεις αλλαγή παρόχου προς ΔΕΗ, δεν είναι πιο εύκολο να γίνει ηλεκτρονικά (από την ιστοσελίδα της ΔΕΗ), και όχι δια κάποιου καταστήματος; Ή καθυστερούν τόσο πολύ οι ηλεκτρονικές αιτήσεις;

Πιο εύκολο ναι. Πιο γρήγορο όχι. Διάβασε τις τελευταίες 20 σελίδες για να δεις τι γίνεται.

(Περίμενα κι εγώ να το πώ αυτό! 😛 )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, Geoponer είπε

Πιο εύκολο ναι. Πιο γρήγορο όχι. Διάβασε τις τελευταίες 20 σελίδες για να δεις τι γίνεται.

(Περίμενα κι εγώ να το πώ αυτό! 😛 )

ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, johnkok1 είπε

Μια ερώτηση για χαζούς. Για να κάνεις αλλαγή παρόχου προς ΔΕΗ, δεν είναι πιο εύκολο να γίνει ηλεκτρονικά (από την ιστοσελίδα της ΔΕΗ), και όχι δια κάποιου καταστήματος; Ή καθυστερούν τόσο πολύ οι ηλεκτρονικές αιτήσεις;

τα enter και online δεν είναι διαθέσιμα για αιτηση μεσω του site για αλλαγη παρόχου :(

Επεξ/σία από baladisk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, baladisk είπε

τα enter δεν είναι διαθέσιμα για αιτηση μεσω του site

Ευχαριστώ. Δυστυχώς δεν ξέρω τι είναι διαθέσιμο μέσω του site. Αν πας στα κλασικά, Γ1, Γ1Ν, έχει ελάχιστο χρόνο παραμονής; Αν όχι, τότε πας σε αυτά, κάνεις e-bill και επιλέγεις το ENTER ή το My HOME ONLINE, σωστά; Ή πάλι κάτι μου διέφυγε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, korakios είπε

μπορείς να ρισκάρεις

Ηρών θα σε γδάρει στο πάγιο , Volton αν βάλεις όριο στο excel σου λέει οτι δεν υποστηρίζει

Αν όντως ρισκάρω (να βρεθώ με τις νέες τιμές Enter όταν ενεργοποιηθεί), μήπως είναι καλύτερα να πάω απευθείας Ήρωνα (αν δεν θέλω να πάρω το ρίσκο του Enter); Δεν έχεις βάλει και τις νέες τιμές του Enter για να δούμε διαφορές (θα σου φανεί κάπως, αλλά δεν ξέρω πώς να χειριστώ το Excel - άσε που το ανοίγω με κάποιον free viewer μόνο για ανάγνωση...). Η ερώτηση δηλαδή είναι, υπάρχει περίπτωση να είναι έστω στα ίδια (οι νέες Enter με το "σταθερό" του Ήρωνα), οπότε ΔΕΗ Εnter ασυζητητί αν καταφέρω και πάω αύριο; Απλά την γνώμη σου, για το "τί θα έκανες εσύ στην θέση μου"...

Κι αν είναι να πάω για το Enter, είπαμε πρέπει να αποποιηθώ το ΚΟΤ-Β (ελπίζω να καταχωρείται αυτόματα η "απενεργοποίησή του" από την σελίδα της ΗΔΙΚΑ και να μην μου πούνε αύριο "έχετε ενεργό ΚΟΤ"). Σε αυτή την περίπτωση (που θα το απενεργοποιήσω), μήπως η Volton είναι πιο συμφέρουσα από τις τιμές Εnter από 3/12;

(Η "λογική" βέβαια λέει καλύτερα να πάρω το ρίσκο που λέγαμε και ΜΑΛΛΟΝ θα είναι εντάξει αύριο το Enter με τις σημερινές τιμές, αλλά........)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, johnkok1 είπε

Ή πάλι κάτι μου διέφυγε;

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/?do=findComment&comment=58942293

9 λεπτά πριν, washcloud είπε

Αν όντως ρισκάρω

  

15 ώρες πριν, korakios είπε

έχεις ΚΟΤ ? είτε καταργείς το ΚΟΤ πρώτα και υπογράφεις enter μετά
είτε ρισκάρεις και υπογράφεις Γ1  παίρνεις κωδικό εταίρου, κάνεις ebill και ενεργοποιείς το online έως 2/12

 

9 λεπτά πριν, washcloud είπε

το ανοίγω με κάποιον free viewer μόνο για ανάγνωση

πρώτα το κατεβάζεις

9 λεπτά πριν, washcloud είπε

Δεν έχεις βάλει και τις νέες τιμές του Enter για να δούμε διαφορές

έχω  (στο "Πρόγραμμά σας" είναι το παλιό online (μικρές διαφορές απο edit το παλιό enter))

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ερωτησούλα, με ληγμένο ηλεκτρολογικό σχέδιο κολλάει ολη η διαδικασία; Ξερει κανείς απο προσφατη εμπειρία;

 

Επεξ/σία από franky10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, franky10 είπε

Ερωτησούλα, με ληγμένο ηλεκτρολογικό σχέδιο κολλάει ολη η διαδικασία; Ξερει κανείς απο προσφατη εμπειρία;

σε επαναηλεκτροδότηση μόνο

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, washcloud είπε

Αν όντως ρισκάρω (να βρεθώ με τις νέες τιμές Enter όταν ενεργοποιηθεί), μήπως είναι καλύτερα να πάω απευθείας Ήρωνα (αν δεν θέλω να πάρω το ρίσκο του Enter); Δεν έχεις βάλει και τις νέες τιμές του Enter για να δούμε διαφορές (θα σου φανεί κάπως, αλλά δεν ξέρω πώς να χειριστώ το Excel - άσε που το ανοίγω με κάποιον free viewer μόνο για ανάγνωση...). Η ερώτηση δηλαδή είναι, υπάρχει περίπτωση να είναι έστω στα ίδια (οι νέες Enter με το "σταθερό" του Ήρωνα), οπότε ΔΕΗ Εnter ασυζητητί αν καταφέρω και πάω αύριο; Απλά την γνώμη σου, για το "τί θα έκανες εσύ στην θέση μου"...

Κι αν είναι να πάω για το Enter, είπαμε πρέπει να αποποιηθώ το ΚΟΤ-Β (ελπίζω να καταχωρείται αυτόματα η "απενεργοποίησή του" από την σελίδα της ΗΔΙΚΑ και να μην μου πούνε αύριο "έχετε ενεργό ΚΟΤ"). Σε αυτή την περίπτωση (που θα το απενεργοποιήσω), μήπως η Volton είναι πιο συμφέρουσα από τις τιμές Εnter από 3/12;

(Η "λογική" βέβαια λέει καλύτερα να πάρω το ρίσκο που λέγαμε και ΜΑΛΛΟΝ θα είναι εντάξει αύριο το Enter με τις σημερινές τιμές, αλλά........)

Αν έχεις κωδικούς ebill από παλιά στη ΔΕΗ, η φτηνότερη λύση (αλλά με τεράστιο ρίσκο λόγω προθεσμιών) είναι να βάλεις Γ1 σε κατάστημα και να ενεργοποιήσεις το Online στο ebill.

Δεύτερη φτηνότερη λύση... Ακύρωση ΚΟΤ στο ΗΔΙΚΑ και υπογραφή enter σε κατάστημα

Μετά πας για ΗΡΩΝ Only Plus με ΚΟΤ-Β (βγαίνει ακριβότερο απ'το πάνω χωρίς ΚΟΤ) κι έχεις και 2 χρόνια δέσμευση.

Τη κωλοvolton πως την έβαλες στη κουβέντα; Ήμαρτον αυτές οι διαφημίσεις στη τηλεόραση... πλύση εγκεφάλου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
55 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Ναι. Kάνε και μια εκτύπωση τον παλιό τιμοκατάλογο κάτω κάτω... https://www.dei.gr/el/oikiakoi-pelates/myhomeenter να τον έχουν μαζί τους, μη κάνουν καμιά μαλακία οι υπάλληλοι και τους βάλουν να υπογράψουν κάτι άλλο.

Αυτόματα θα γίνει η ενεργοποίηση δε χρειάζεται να πατήσεις κάτι στο ebill, αλλά καλό είναι να πάρεις και τον κωδικό εταίρου (δε  νομίζω να τον δίνουν αμέσως) για να βεβαιωθείς 100% ότι έχει ενεργοποιηθεί το πρόγραμμα.

Το σπίτι αυτό ήταν μέχρι τέλη το 19 στη ΔΕΗ με Γ1 Οικιακό Τιμολόγιο πριν αλλάξει πάροχο. Έχεις ιδέα αν στους παλιότερους συνδρομητές δίνουν ίδιο κωδικό εταίρου ή αν αλλάζει άμα έχεις φύγει και ξαναγυρίσεις; Γιατί αν δεν αλλάζει μπορώ να δοκιμάσω να γραφτώ από τώρα στο ebill. Δεν ξέρω αν είναι ριψοκύνδινο να το δοκιμάσω μη μπλεχτούν άλλες διαδικασίες μετά.

Επεξ/σία από apache48
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, mandragon είπε

Καλησπέρα. Έχω Γ1 Οικιακό Τιμολόγιο και ebill. Δεν έχει γίνει αλλαγή παρόχου ποτέ. Μου εμφανίζει να επιλέξω αν θέλω ένα από τα νέα προγράμματα (My home Online, Enter, Enter+). Δεν έχω νυχτερινό ούτε ΚΟΤ. Αξίζει να επιλέξω το online με χρέωση 0,096 έναντι του 0,1158 και να δεσμευτώ για 24 μήνες; Αναμένεται να αυξηθεί το Γ1; Βλέπω που γράφετε να αλλάξουμε άμεσα σε Myhome online ή enter, αλλά δεν έχω καταλάβει το γιατί, αφού χάθηκα ψάχνοντας στο thread. (Εκτός από αυτούς που έχουν άλλη εταιρεία). Η κατανάλωσή μου είναι περίπου 1400 KWh το τετράμηνο. Ευχαριστώ.

Απλά δεν έχεις καταλάβει ότι οι λογαριασμοί που ΘΑ έρθουν σε προγράμματα "με ρήτρα αναπροσαρμογής" (όπως το Γ1 της ΔΕΗ και άλλων παρόχων), θα είναι με τρελές χρεώσεις, όχι "επί της κιλοβατώρας" (η οποία θα συνεχίζει να σου φαίνεται "φθηνή"), αλλά με εξτρά καζίκι (επειδή μέχρι το καλοκαίρι οι πάροχοι "αγοράζανε ρεύμα με - πες - 50, ενώ έκτοτε κάθε μήνα, βδομάδα, μέρα ανεβαίνει η τιμή κι έχει φτάσει στα 300 τώρα και ποιος ξέρει πόσο ακόμα θ' ανέβει - πράγμα που ΠΡΟΒΕΛΕΠΕΤΑΙ να γίνει, καθώς η ζήτηση για ρεύμα τον χειμώνα θα είναι μεγαλύτερη, άρα και οι τιμές χονδρικής κτλκτλ"...). Με άλλα λόγια : τα προγράμματα με ρήτρα, είναι σαν να παίζεις ο ίδιος στο χρηματιστήριο. Κι όταν είναι κάτω οι τιμές, έχεις χαμηλούς λογαριασμούς. Και τώρα που έχουν σπάσει ιστορικά ρεκόρ, είναι η ώρα να έχεις,,,,υψηλούς... Αν ΔΕΝ σου έχει έρθει ακόμα "φουσκωμένος" λογαριασμός, καλομελέτα και θα 'ρθει ο επόμενος...

Το προγράμματα "Οnline" (που μπορείς να το ενεργοποιήσεις μόνο αν ήδη έχεις E-bill με τα δικά σου στοιχεία στην σύνδεση ρεύματος που έχεις) έχει μέχρι ΚΑΙ 2/12 τις χαμηλότερες τιμές, και είναι πρόγραμμα ΧΩΡΙΣ την ρήτρα που λέγαμε η οποία είπαμε αυξομοιώνεται. Αν έχεις το E-bill που λέμε, μπες κι ενεργοποίησέ το άμεσα, για να γλυτώσεις εκατοντάδες Ευρώ.

Εναλλακτικά υπάρχει το "Enter", το οποίο για να το αιτηθείς πρέπει να πας σε κατάστημα ΔΕΗ (ο ίδιος αν είναι η σύνδεση στο όνομά σου, ή με εξουσιοδότηση αν είναι σε άλλου,,,,ή να πάει ο άλλος). Επίσης "λήγει" μετά τις 2/12, ή μάλλον - όπως και το online - από 3/12 διπλασιάζονται οι τιμές τους. Όποιος προλάβει δηλαδή.

Η 24μηνη δέσμευση είναι ναι μεν "ρίσκο" (πόσο μάλλον που θεωρητικά βάσει της σύμβασης που θα υπογράψεις, η ΔΕΗ έχει την δυνατότητα ΜΕΤΑ ΤΟ 6ΜΗΝΟ να ανεβάσει τις τιμές σε αυτό,,,,,,,,αλλά τουλάχιστον, αν το κάνει, έχεις κι εσύ την δυνατότητα - μέσω σχετικού αιτήματος προς αυτήν - να μεταβείς είτε σε άλλο πάροχο της,,,"αρεσκείας" σου, είτε και να ξαναγυρίσεις στο "παλιό, καλό Γ1 με τις ρήτρες"....Μπρος γκρεμός και πίσω ρέμα είναι η φάση, και σίγουρα όλοι θα τον πιούμε αργά ή γρήγορα, αλλά για την ώρα, η επιλογή Online ή Enter θα σου γλυτώσει - κατά πάσα πιθανότητα - ΠΟΛΛΑ Ευρώ μέχρι το καλοκαίρι,,,,,και μετά "έχει ο θεός"....

Με άλλα/λιγότερα λόγια : ή μένεις Γ1 και συνεχίζεις να "τζογάρεις" πάνω στο άρμα των χρηματιστηρίων ρεύματος (με μεγαλύτερη πιθανότητα να συνεχίζεις να πληρώνεις κερατιάτικα που όλο και θα μεγαλώνουν), ή πας σε πρόγραμμα χωρίς ρήτρα, το οποίο το πληρώνεις προκαταβολικά πιο ακριβά, αλλά δεν θα έχει τις πιθανές εκπλήξεις της ρήτρας....Μάντης κανείς δεν είναι για να σου εξασφαλίσει πώς ακριβώς θα πάνε τα χρηματιστήρια ενέργειας, αλλά οι "νορμάλ προβλέψεις" λένε ότι ότι οι ρήτρες θα πάνε απ' το κακό στο χειρότερο....

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, apache48 είπε

 

Το σπίτι αυτό ήταν μέχρι τέλη το 19 στη ΔΕΗ με Γ1 Οικιακό Τιμολόγιο πριν αλλάξει πάροχο. Έχεις ιδέα αν στους παλιότερους συνδρομητές δίνουν ίδιο κωδικό εταίρου ή αν αλλάζει άμα έχεις φύγει και ξαναγυρίσεις; Γιατί αν δεν αλλάζει μπορώ να δοκιμάσω να γραφτώ από τώρα στο ebill. Δεν ξέρω αν είναι ριψοκύνδινο να το δοκιμάσω μη μπλεχτούν άλλες διαδικασίες μετά.

 

Tσέκαρα τους λογαριασμούς μου... ίδιο κωδικό εταίρου έχω με παλιά. Δε νομίζω όμως να σε αφήσει να κάνεις τώρα εγγραφή γιατί δεν έχεις καμία ενεργή παροχή.

Αλλά και πάλι για σένα δεν αλλάζει κάτι... πρέπει να πας κατάστημα για Enter.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

 

Tσέκαρα τους λογαριασμούς μου... ίδιο κωδικό εταίρου έχω με παλιά. Δε νομίζω όμως να σε αφήσει να κάνεις τώρα εγγραφή γιατί δεν έχεις καμία ενεργή παροχή.

Αλλά και πάλι για σένα δεν αλλάζει κάτι... πρέπει να πας κατάστημα για Enter.

 

 

 

Ωραία, θα ενημερώσω και εγώ σχετικά με την πορεία της διαδικασίας αύριο βράδυ για να ξέρουν και οι υπόλοιποι που παρακολουθούν το θέμα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν πας σε κατάστημα και υπογράψεις το Enter
Πότε σου έρχεται αυτός ο κωδικός εταίρου;
Στον δίνουν κατά την υπογραφή; Σου ερχεται με email ή στο κινητό; 
Μετά απο πόση ωρα μπορείς να μπεις στο νεο ebill για να επαληθεύσεις οτι ολα πήγαν καλα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...