Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 4/3/2021 στις 5:28 ΜΜ, korakios είπε

ΟΤΣ δεν έχει κανένα πάντως , για διευκρίνηση

Τώρα έχω Γ1Ν 3Φ στο κύριο σπίτι (Αθήνα) και στο νησί.

Σκεφτομαι να παραμείνω στη ΔΕΗ (σε πρόγραμμα χωρίς δέσμευση) κυρίως γιατί δεν έχει ρήτρα ΟΤΣ αλλά οι άλλοι πάροχοι λένε ότι από τον επόμενο μήνα θα βάλει και η ΔΕΗ τη ρήτρα ΟΤΣ (είναι λέει υποχρεωμένη να το κάνει). Ξέρει κανείς τίποτα σχετικό;

Λέω να μην αλλάξω όσο τουλάχιστον η ΔΕΗ δεν βάζει ΟΤΣ, πάντως αν βάλει θα πάω σε αυτόν που έχει ψηλά το άνω οριο ΟΤΣ (π.χ. NRG με ΟΤΣ 45-55 €/MWh). 

Οι καταναλώσεις μου (KWh στο 4-μηνο) στο σπίτι στην Αθήνα είναι περίπου 840 ημερήσιες και 310 νυχτερινές, ενώ στο εξοχικό (λόγω αφυγραντήρων που λειτουργούν κυρίως τη νύχτα) 400 ημερήσιες και 1800 νυχτερινές.

Είμαι ιδιοκτήτης και στα δύο αλλά δεν μου αρέσουν οι εκπλήξεις και το 24μηνο μάντρωμα. 

Όποια συμβουλή θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα. 

Με την ευκαιρία το καλύτερο site σύγκρισης που βρήκα είναι το energy market. Έχει κάποιες μικρές ατέλειες αλλά νομίζω υπερέχει από τα άλλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

4 ώρες πριν, MessengerOfGood είπε

Σκεφτομαι να παραμείνω στη ΔΕΗ (σε πρόγραμμα χωρίς δέσμευση) κυρίως γιατί δεν έχει ρήτρα ΟΤΣ αλλά οι άλλοι πάροχοι λένε ότι από τον επόμενο μήνα θα βάλει και η ΔΕΗ τη ρήτρα ΟΤΣ (είναι λέει υποχρεωμένη να το κάνει). Ξέρει κανείς τίποτα σχετικό;

Θα εφαρμόσει ρήτρα CO2 (εξαιρείται το enter)

4 ώρες πριν, MessengerOfGood είπε

Λέω να μην αλλάξω όσο τουλάχιστον η ΔΕΗ δεν βάζει ΟΤΣ, πάντως αν βάλει θα πάω σε αυτόν που έχει ψηλά το άνω οριο ΟΤΣ (π.χ. NRG με ΟΤΣ 45-55 €/MWh). 

περισσότερα εδώ

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Όποιος παίρνει έκπτωση λογω ΚΟΤ, δεν μπορείς να μπει στο πρόγραμμα αυτό, έτσι και αλλιώς.

Καλησπερα και ευχαριστω για την απαντηση! Ετυχε σημερα να παρω την ΔΕΗ για μια ερωτηση σχετικα με το GreenPass και με την ευκαιρια ρωτησα και αυτο που μου ειπες, και μου ειπε η εξυπηρετηση πως οσοι εχουν ΚΟΤ δεν δικαιουνται το MyhomeEnter και Enter+ ΑΛΛΑ δικαιουνται το MyHomeOnline.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 25/5/2021 στις 4:44 ΜΜ, korakios είπε

Θα εφαρμόσει ρήτρα CO2 (εξαιρείται το enter)

περισσότερα εδώ

https://www.insomnia.gr/forums/topic/669691-ποιον-εναλλακτικό-πάροχο-αντί-δεη/

Για εκεί με βλέπω (Από Γ1Ν) και μεταφορά στη ΔΕΗ του λογαριασμού του Φυσικού Αερίου (από την Φυσικό Αέριο Ελλαδος)...

Επεξ/σία από MessengerOfGood
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/5/2021 στις 5:30 ΠΜ, ZathuraEdition είπε

Καλημέρα σας!! Αν γίνεται, θα ήθελα με βοηθήσετε να καταλάβω αν με συμφέρει να επιλέξω το πρόγραμμα της ΔΕΗ "MyHomeOnline". Φαντάζομαι, για να μην βλέπω στον ηλεκτρονικό μου λογαριασμό ως επιλογές το MyHomeEnter ή Enter+,  δεν τα δικαιούμαι.  Δεν τα πάω καθόλου, μα καθόλου καλά με την ανάγνωση και κατανόηση των λογαριασμών της ΔΕΗ (και γενικά) ούτε έχω και ιδιαίτερη βοήθεια από την οικογένεια μου (που να μην είχα και πατερά ηλεκτρολόγο).

Θα δώσω ό,τι πληροφορία μπορεί να χρειαστεί. Προς το παρόν οι πληροφορίες που μπορώ να φανταστώ ότι μπορεί να φανούν χρήσιμες είναι ότι αρχικά δεν σκοπεύω να αλλάξω πάροχο και θα μείνω στην ΔΕΗ, νοικιάζω μόνος Αθηνά, το σπίτι είναι 33-38 τ.μ. (δεν είμαι σίγουρος), έχω Νυχτερινό ρεύμα (Γ1Ν Οικιακό Τιμολόγιο) και πρόσφατα έχω μπει και σε ένα πρόγραμμα «Κοινωνικό Οικιακό Τιμολόγιο τύπου ΚΟΤ Β» (Δεν έχω ιδέα τι είναι αυτό, η υπάλληλος της ΔΕΗ μου είπε ότι με συμφέρει).

Γενικά δεν καίω (φαντάζομαι) τρελό ρεύμα στο σπίτι. Τα βασικά, θερμοσίφωνα την ώρα που είναι το Νυχτερινό πρόγραμμα, λίγο φούρνο για ζέσταμα ή μαγείρεμα (τίποτα τρελό), πλυντήριο ρούχων όταν επίσης έχει το νυχτερινό πρόγραμμα, ο σταθερός υπολογιστής είναι σχεδόν μόνιμα ανοιχτός και το φως που έχω ανοιχτό στο βασικό δωμάτιο όταν κάθομαι τα απογεύματα/ βραδύ.

Χμ... δεν μπορώ να σκεφτώ τι άλλο μπορεί να χρειαστεί ως πληροφορία... 

Ακόμα και να είναι "αστείο" το κέρδος... από την στιγμή που είναι κέρδος (έστω και 1 ευρώ) γιατί να μην το έχω? Αυτό το αναφέρω γιατί πολλές φορές ο κόσμος λέει κάτι τύπου "πφφ ΔΕΗ γελοίοι, 1.50 ευρώ κέρδος". Κάποιοι χρειάζονται ακόμα και αυτήν την μικρή έκπτωση.

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για τις συμβουλές και τον χρόνο σας.

Δεν υπαρχει λογος να κανεις το online, εχεις ηδη χαμηλη τιμολογηση εξαλλου το συγκεκριμενο ειναι μια βλακεια! Επισης να ξερεις οσοι εχουν ΚΟΤ δεν πιανεται το νυχτερινο! Γτ εσυ πληρωνεις περιπου 4 λεπτα την κιλοβατωρα (αν εχεις το κοτ β) κ το νυχτερινο εχει καπου στα 7-8 λεπτα την κιλοβατωρα, οποτε οσοι εχουν κοτ «καταργειται» το νυχτερινο απλα πληρωνεις το παγιο επειδη εχεις νυχτερινο μετρητη! Δεν ειναι κατι αυτο! Ουτε ενα ευρω! Οποτε 24 ωρες το 24ωρο ο,τι ωρα και βα καταναλωσεις κατι ολα γινονται με την ημερήσια τιμολογηση του ΚΟΤ κ καθολου με το νυχτερινο γτ στην συγκεκριμενη περιπτωση το νυχτερινο ειναι πιο υψηλο για σενα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, ch.risti.na είπε

Δεν υπαρχει λογος να κανεις το online, εχεις ηδη χαμηλη τιμολογηση εξαλλου το συγκεκριμενο ειναι μια βλακεια! Επισης να ξερεις οσοι εχουν ΚΟΤ δεν πιανεται το νυχτερινο! Γτ εσυ πληρωνεις περιπου 4 λεπτα την κιλοβατωρα (αν εχεις το κοτ β) κ το νυχτερινο εχει καπου στα 7-8 λεπτα την κιλοβατωρα, οποτε οσοι εχουν κοτ «καταργειται» το νυχτερινο απλα πληρωνεις το παγιο επειδη εχεις νυχτερινο μετρητη! Δεν ειναι κατι αυτο! Ουτε ενα ευρω! Οποτε 24 ωρες το 24ωρο ο,τι ωρα και βα καταναλωσεις κατι ολα γινονται με την ημερήσια τιμολογηση του ΚΟΤ κ καθολου με το νυχτερινο γτ στην συγκεκριμενη περιπτωση το νυχτερινο ειναι πιο υψηλο για σενα!

Κάνεις λάθος !

Μάλλον, έχεις μπερδέυτει !

ΤΩΡΑ, που έχει αυτό το πρόγραμμα πληρώνει πάγιο για το νυχτερινό και άμα μπει στο online ΔΕΝ θα πληρώνει !!!

ΥΓ. Για το ΚΟΤ που γράφεις ότι δεν ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ η τιμή του ΝΥΧΤΕΡΙΝΟΥ και ας έχει ΚΟΤ εντύπωση μου κάνει !!!!

Αλλά, δεν έχω ΚΟΤ, οπότε δεν ξέρω.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Συμπληρώμα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Στις 28/5/2021 στις 12:25 ΠΜ, ch.risti.na είπε

Δεν υπαρχει λογος να κανεις το online, εχεις ηδη χαμηλη τιμολογηση εξαλλου το συγκεκριμενο ειναι μια βλακεια! Επισης να ξερεις οσοι εχουν ΚΟΤ δεν πιανεται το νυχτερινο! Γτ εσυ πληρωνεις περιπου 4 λεπτα την κιλοβατωρα (αν εχεις το κοτ β) κ το νυχτερινο εχει καπου στα 7-8 λεπτα την κιλοβατωρα, οποτε οσοι εχουν κοτ «καταργειται» το νυχτερινο απλα πληρωνεις το παγιο επειδη εχεις νυχτερινο μετρητη! Δεν ειναι κατι αυτο! Ουτε ενα ευρω! Οποτε 24 ωρες το 24ωρο ο,τι ωρα και βα καταναλωσεις κατι ολα γινονται με την ημερήσια τιμολογηση του ΚΟΤ κ καθολου με το νυχτερινο γτ στην συγκεκριμενη περιπτωση το νυχτερινο ειναι πιο υψηλο για σενα!

 

Στις 28/5/2021 στις 12:46 ΠΜ, GREGORYMO είπε

Κάνεις λάθος !

Μάλλον, έχεις μπερδέυτει !

ΤΩΡΑ, που έχει αυτό το πρόγραμμα πληρώνει πάγιο για το νυχτερινό και άμα μπει στο online ΔΕΝ θα πληρώνει !!!

ΥΓ. Για το ΚΟΤ που γράφεις ότι δεν ΜΕΙΩΝΕΤΑΙ η τιμή του ΝΥΧΤΕΡΙΝΟΥ και ας έχει ΚΟΤ εντύπωση μου κάνει !!!!

Αλλά, δεν έχω ΚΟΤ, οπότε δεν ξέρω.

Αρχικα, συγνωμη για την καθυστερηση και ευχαριστω που ασχολειστε με το θεμα μου και μου δινετε συμβουλες.

Απο την αλλη εχω μπερδευτει... δεν ξερω ακριβως πως λειτουργει και τι ειναι το παγιο να πω την αληθεια... και ξαναλεω.. εχω προσπαθησει να διαβασω για να μαθω αλλα δεν το κατανοω ποτε... 

Οπως διαβασα τις απαντησεις σας... μια ερωτηση που μπορω να παρω να κανω στην ΔΕΗ για να ειμαστε σιγουροι ειναι αν το ΚΟΤ Β μπορει να συνυπαρξει μαζι με το Νυχτερινο.

Επισης, απο οτι εχω καταλαβει απο αριθμους και μονο... το μονο που "μειωνεται" σε χρηματα μεταξυ των προγραμματων που εχω και του MyHomeOnline ειναι το Παγιο. Αρα με μια ασχετη σκεψη μου.... αν παρω το myHomeOnline, θα επωφεληθω απο το χαμηλο του Παγιο (οσο λιγο και να ειναι) και τις υπολοιπες μετρησεις θα τις παρει απο το ΚΟΤ ή το Νυχτερινο? Αναλογα πιο εχει πιο χαμηλο? Και εγω θα συνεχισω να τηρω τις ωρες του Νυχτερινου Ωραριου? (23:00 - 07:00 το θερινο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, ZathuraEdition είπε

 

 

Αρχικα, συγνωμη για την καθυστερηση και ευχαριστω που ασχολειστε με το θεμα μου και μου δινετε συμβουλες.

Απο την αλλη εχω μπερδευτει... δεν ξερω ακριβως πως λειτουργει και τι ειναι το παγιο να πω την αληθεια... και ξαναλεω.. εχω προσπαθησει να διαβασω για να μαθω αλλα δεν το κατανοω ποτε... 

Οπως διαβασα τις απαντησεις σας... μια ερωτηση που μπορω να παρω να κανω στην ΔΕΗ για να ειμαστε σιγουροι ειναι αν το ΚΟΤ Β μπορει να συνυπαρξει μαζι με το Νυχτερινο.

Επισης, απο οτι εχω καταλαβει απο αριθμους και μονο... το μονο που "μειωνεται" σε χρηματα μεταξυ των προγραμματων που εχω και του MyHomeOnline ειναι το Παγιο. Αρα με μια ασχετη σκεψη μου.... αν παρω το myHomeOnline, θα επωφεληθω απο το χαμηλο του Παγιο (οσο λιγο και να ειναι) και τις υπολοιπες μετρησεις θα τις παρει απο το ΚΟΤ ή το Νυχτερινο? Αναλογα πιο εχει πιο χαμηλο? Και εγω θα συνεχισω να τηρω τις ωρες του Νυχτερινου Ωραριου? (23:00 - 07:00 το θερινο)

Σου έχει έρθει λογαριασμος με το ΚΟΤ β ?

Έχει 2 εκπτώσεις η ΟΧΙ ?

ΥΓ. Ένα μειων στο πρόγραμμα είναι η 24 μήνη δεσμεύση. Δηλαδή, αν παίζει σενάριο να ξενοικιασεις και να πας πχ στους γονείς σου τότε δεν έχει νόημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Σου έχει έρθει λογαριασμος με το ΚΟΤ β ?

Έχει 2 εκπτώσεις η ΟΧΙ ?

ΥΓ. Ένα μειων στο πρόγραμμα είναι η 24 μήνη δεσμεύση. Δηλαδή, αν παίζει σενάριο να ξενοικιασεις και να πας πχ στους γονείς σου τότε δεν έχει νόημα.

Καλημερα!!

Προσφατα ηρθε εκκαθαριστικος ο οποιος ελεγε "Γ1Ν Οικιακο Τιμολογιο ΚΟΤ Β".

Στην κατηγορια "Αναλυτικα οι χρεωσεις" αναφερει "Παγια Χρεωσης Νυχτας kWh 333X0,07898€/kWh = 26, 30" και πιο κατω "Εκπτ.ΚΟΤ 531,00Χ0,04500 = -23,90".

Δεν σκοπευω να αλλαξω σπιτι or something οποτε... δεν με επηρεαζει η 24μηνη δεσμευση. Τωρα ενταξει ποτε δεν ξερεις... αλλα σιγουρα δεν υπαρχει κατι τετοιο στο μυαλο μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, ZathuraEdition είπε

Καλημερα!!

Προσφατα ηρθε εκκαθαριστικος ο οποιος ελεγε "Γ1Ν Οικιακο Τιμολογιο ΚΟΤ Β".

Στην κατηγορια "Αναλυτικα οι χρεωσεις" αναφερει "Παγια Χρεωσης Νυχτας kWh 333X0,07898€/kWh = 26, 30" και πιο κατω "Εκπτ.ΚΟΤ 531,00Χ0,04500 = -23,90".

Δεν σκοπευω να αλλαξω σπιτι or something οποτε... δεν με επηρεαζει η 24μηνη δεσμευση. Τωρα ενταξει ποτε δεν ξερεις... αλλα σιγουρα δεν υπαρχει κατι τετοιο στο μυαλο μου.

Εγώ νομίζω ότι πρέπει να το κάνεις Και μάλιστα άμεσα.

Σίγουρα, θα είσαι κερδισμένος.

Παίρνεις και 30€ δώρο Και επίσης δεν επιβαρύνεσαι με ρήτρα CO2.

Δεν στέκει να μην έχεις έκπτωση στο νυχτερινό !!!!

ΓΛΙΤΩΝΕΙΣ και το πάγιο του νυχτερινού.

Σε κάθε περίπτωση αν δεν σε συμφέρει, φεύγεις (δίνεις πίσω το δώρο 30€).

ΥΓ. Ένα θέμα είναι ότι πας ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ σε ebill λογαριασμο και ότι αυτός θα εκδίδεται ΚΑΘΕ μήνα.

Επεξ/σία από GREGORYMO
Διόρθωση
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Δεν στέκει να μην έχεις έκπτωση στο νυχτερινό !!!!

Πρώτα εξαντλούνται οι ημερήσιες στη αφαίρεση του 0,045 (ΚΟΤ Β)

Μετα, αν έχεις υπόλοιπο ορίου , ακολουθούνε οι υπόλοιπες νυχτερινές μέχρι το όριο αλά χρεώνονται σαν ημερήσιες μείον 0,045 

Τέλος χρεώνονται κανονικά οι νυχτερινές 

Περισσοτερα στο αντίστοιχο θέμα ΚΟΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

Πρώτα εξαντλούνται οι ημερήσιες στη αφαίρεση του 0,045 (ΚΟΤ Β)

Μετα, αν έχεις υπόλοιπο ορίου , ακολουθούνε οι υπόλοιπες νυχτερινές μέχρι το όριο αλά χρεώνονται σαν ημερήσιες μείον 0,045 

Τέλος χρεώνονται κανονικά οι νυχτερινές 

Περισσοτερα στο αντίστοιχο θέμα ΚΟΤ

Ευχαριστώ !!!!

Άρα, λοιπόν κάποιος που έχει μικρή κατανάλωση (μένει μόνος του), θα βλέπει κανονικά μείωση και στις νυχτερινές κιλοβατώρες (αφού δεν θα εξαντλεί τις ημερήσιες) !

Κατάλαβα καλά ?

5 ώρες πριν, ZathuraEdition είπε

Καλημερα!!

Προσφατα ηρθε εκκαθαριστικος ο οποιος ελεγε "Γ1Ν Οικιακο Τιμολογιο ΚΟΤ Β".

Στην κατηγορια "Αναλυτικα οι χρεωσεις" αναφερει "Παγια Χρεωσης Νυχτας kWh 333X0,07898€/kWh = 26, 30" και πιο κατω "Εκπτ.ΚΟΤ 531,00Χ0,04500 = -23,90".

Δεν σκοπευω να αλλαξω σπιτι or something οποτε... δεν με επηρεαζει η 24μηνη δεσμευση. Τωρα ενταξει ποτε δεν ξερεις... αλλα σιγουρα δεν υπαρχει κατι τετοιο στο μυαλο μου.

Άρα, ειχες και 198 κιλοβατώρες ημέρας έτσι δεν είναι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, GREGORYMO είπε

Άρα, λοιπόν κάποιος που έχει μικρή κατανάλωση (μένει μόνος του), θα βλέπει κανονικά μείωση και στις νυχτερινές κιλοβατώρες (αφού δεν θα εξαντλεί τις ημερήσιες) !

Κατάλαβα καλά ?

καλύτερα να ρωτήσεις εδώ

https://www.insomnia.gr/forums/topic/598241-κοινωνικο-τιμολογιο-δεη/page/78/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 ώρες πριν, GREGORYMO είπε

Εγώ νομίζω ότι πρέπει να το κάνεις Και μάλιστα άμεσα.

Σίγουρα, θα είσαι κερδισμένος.

Παίρνεις και 30€ δώρο Και επίσης δεν επιβαρύνεσαι με ρήτρα CO2.

Δεν στέκει να μην έχεις έκπτωση στο νυχτερινό !!!!

ΓΛΙΤΩΝΕΙΣ και το πάγιο του νυχτερινού.

Σε κάθε περίπτωση αν δεν σε συμφέρει, φεύγεις (δίνεις πίσω το δώρο 30€).

ΥΓ. Ένα θέμα είναι ότι πας ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΑ σε ebill λογαριασμο και ότι αυτός θα εκδίδεται ΚΑΘΕ μήνα.

Γενικα το εχω σαν e-bill αλλα ναι θα συμφωνησω οτι με εκνευριζει το καθε μηνα λογαριασμος...  Δεν μπορω να καταλαβω γιατι δεν σε αφηνουν να επιλεξεις και ντε και καλα καθε μηνα θα τον παιρνεις... Οπως και να εχει μαλλον τελικα θα κανω την αιτηση για να μπω...

Τα νυχτερινα ωραρια εντομεταξυ στο θερινο προγραμμα δεν με βολευουν ιδιαιτερα... 23:00 - 07:00 ενω το χειμωνα σου κοβει ωρες απο το βραδυ και σου δινει και λιγες ωρες το μεσημερι... το καλοκαιρι δεν ξερω τι φαση... τυπου, δουλεια δεν ειχα θα βαζω πλυντηριο και να περιμενω να τελειωσει το βραδυ??? (Το κανω... αλλα απορια εχω την λογικη τους...)

Ευχαριστω και παλι για τον χρονο ολων σας βεβαια... 

Επεξ/σία από ZathuraEdition
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...