Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 1/6/2021 στις 10:24 ΠΜ, naimore είπε

εγω να το κανω παιδια; συμφερει;

το 30άρι της έκπτωσης στο online κερδίζεις ουσιαστικά.

Βέβαια δεν έχουμε εικόνα πόσο είναι η ρήτρα CO2 και πόσο επιβαρύνει ένα λογαριασμό

Περίμενε πάντως μήπως δώσουν στο enter κανα καλύτερο ποσό ,τώρα που είναι αρχές του μήνα θα φανεί ...

Στις 1/6/2021 στις 10:24 ΠΜ, naimore είπε

εντωμεταξυ ξεχναμε το νυχτερινο με αυτο; βαζουμε πλυντηριο οτι ωρα θελουμε;

το νυχτερινό παραμένει ,μιας και εκτός της χαμηλότερης κιλοβατώρας γλυτώνεις πολλά απο ρυθμιζόμενες χρεώσεις

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28.6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, naimore είπε

και τι αλλαζει; πρεπει να κανουμε παγια εντολη; διαβασα σωστα;

ή/και ο λογαριασμος θα γινει μηναιος;

μηνιαίος με ebill σίγουρα , το online δε θέλει πάγια εντολή για κάποια επιπλέον έκπτωση όπως το enter και βλέπω οτι τώρα δεν έχει ρήτρα CO2

edit : μάλλον λάθος έκανα

Επεξ/σία από korakios
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ είμαι ήδη σε Γ1Ν με ΚΟΤ Α' , ebill και μηνίαιο λογαριασμό. Εκτιμώ ότι αν μπω στο myHome online θα κερδίζω ένα ποσό κοντά στα 6€ τον μήνα. 

Διαβάζω όμως ότι προαπαιτεί εξόφληση μέσω πάγιας εντολής ή πάγια μέσω κάρτας και αυτό είναι κάτι που με φρενάρει.

Spoiler

7. Εξόφληση Λογαριασμών
Οι λογαριασμοί κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας εξοφλούνται εντός της προβλεπόμενης σε αυτούς
προθεσμίας. Η εξόφληση των λογαριασμών κατ’ εξαίρεση των προβλεπόμενων στο Άρθρο 6 των Γενικών
Όρων Προμήθειας Οικιακού Πελάτη ή Μη Οικιακού με ισχύ παροχής έως 25 kVA, γίνεται στις συνεργαζόμενες
Τράπεζες αποκλειστικά μέσω πάγιας τραπεζικής εντολής ή πάγιας εντολής εξόφλησης σε
πιστωτική/χρεωστική κάρτα.

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, stelakis1914 είπε

Εγώ είμαι ήδη σε Γ1Ν με ΚΟΤ Α' , ebill και μηνίαιο λογαριασμό. Εκτιμώ ότι αν μπω στο myHome online θα κερδίζω ένα ποσό κοντά στα 6€ τον μήνα. 

Διαβάζω όμως ότι προαπαιτεί εξόφληση μέσω πάγιας εντολής ή πάγια μέσω κάρτας και αυτό είναι κάτι που με φρενάρει.

  Απόκρυψη περιεχομένων

7. Εξόφληση Λογαριασμών
Οι λογαριασμοί κατανάλωσης ηλεκτρικής ενέργειας εξοφλούνται εντός της προβλεπόμενης σε αυτούς
προθεσμίας. Η εξόφληση των λογαριασμών κατ’ εξαίρεση των προβλεπόμενων στο Άρθρο 6 των Γενικών
Όρων Προμήθειας Οικιακού Πελάτη ή Μη Οικιακού με ισχύ παροχής έως 25 kVA, γίνεται στις συνεργαζόμενες
Τράπεζες αποκλειστικά μέσω πάγιας τραπεζικής εντολής ή πάγιας εντολής εξόφλησης σε
πιστωτική/χρεωστική κάρτα.

 

έχεις δίκαιο :)

@naimore

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα με πηραν σημερα 2η φορα και με διαβεβαιωσαν οτι δεν αλλαζει τιποτα σχετικα με τον τροπο πληρωμης,

ουτε μηναιος λογαριασμος υποχρεωτικα, ουτε παγια εντολη,

η τυπισσα ηθελε πολυ να το προχωρησει, μαλλον παιρνουν ποσοστα ( ; ),

αλλα σκαλωσε το θεμα γιατι ηταν στο ονομα του αδερφο μου και την παρεμπεψα σε αυτον :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδια, ξερουμε τιποτα για τις αυξησεις και την ΟΤΣ που ερχεται να βαλει η ΔΕΗ απο τον αυγουστο?

Θα πιασει μονο το Γ1/Γ1Ν ή και με εμας με τα enter? αν ειναι ετσι να κοιταξω να φυγω με καταγγελια στο συμβολαιο, προσφατα εβαλα φιλο στην nrg και ειναι αρκετα καλα.

image.png.578dddc7a3e2c6547753ccfef4670118.png

Επεξ/σία από jimakos234
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, jimakos234 είπε

Παιδια, ξερουμε τιποτα για τις αυξησεις και την ΟΤΣ που ερχεται να βαλει η ΔΕΗ απο τον αυγουστο?

Θα πιασει μονο το Γ1/Γ1Ν ή και με εμας με τα enter? αν ειναι ετσι να κοιταξω να φυγω με καταγγελια στο συμβολαιο, προσφατα εβαλα φιλο στην nrg και ειναι αρκετα καλα.

image.png.578dddc7a3e2c6547753ccfef4670118.png

Εγώ θεωρώ ότι τα ENTER δεν τα πιάνει.

Αφού γράφει: χωρίς ΟΤΣ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, jimakos234 είπε

Παιδια, ξερουμε τιποτα για τις αυξησεις και την ΟΤΣ που ερχεται να βαλει η ΔΕΗ απο τον αυγουστο?

Θα πιασει μονο το Γ1/Γ1Ν ή και με εμας με τα enter? αν ειναι ετσι να κοιταξω να φυγω με καταγγελια στο συμβολαιο, προσφατα εβαλα φιλο στην nrg και ειναι αρκετα καλα.

image.png.578dddc7a3e2c6547753ccfef4670118.png

Αυτό αλλάζει τα δεδομένα.

Ειμαι στο Γ1Ν και απο εκεί που σκεφτομουν για online ή enter έρχεται αυτό και δε ξέρω ποιους θα πιάσει και αν με συμφέρει τώρα να αλλαξω το Γ1Ν σε ποιο να παω να μη με πιάσει το ΟΤΣ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο το enter αναφέρει ξεκάθαρα οτι δεν εφαρμόζεται αναπροσαρμογή και CO2

Το νέο online απλά λέει οτι δεν έχει ρήτρα CO2.

Ρωτήστε όχι απο τηλ , αλλά μέσω email να έχετε γραπτή απάντηση αν στο online δεν εφαρμόζεται

Βέβαια στον τιμοκατάλογο δεν το αναφέρει όπως το Γ1 , αλλά δεν είναι για ρίσκα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, με βάση ότι έχετε πει εδώ καταλαβαίνω ότι εμένα για το σπίτι στο χωριό που έχει ελάχιστη κατανάλωση μέσα στο χρόνο συμφέρει λόγο 4μηνου παγίου να μην μπλέξω με τίποτα και να το βάλω στο Γ1?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, nitro912gr είπε

Καλημέρα, με βάση ότι έχετε πει εδώ καταλαβαίνω ότι εμένα για το σπίτι στο χωριό που έχει ελάχιστη κατανάλωση μέσα στο χρόνο συμφέρει λόγο 4μηνου παγίου να μην μπλέξω με τίποτα και να το βάλω στο Γ1?

όταν λες μικρή , πόσο περίπου / έτος ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, korakios είπε

όταν λες μικρή , πόσο περίπου / έτος ?

Δεν έχω κάποιο νούμερο γιατί το σπίτι είναι υπό ανακαίνιση και έχει χρόνια να μείνει κάποιος, αλλά το πολύ να μείνει κάποιος 1 με 2 εβδομάδες το καλοκαίρι και μετά κανένα ΣΚ μέσα στον χρόνο. Αλλά λόγο υψομέτρου δεν έχει ανάγκη από A/C και τον χειμώνα τις 1-2 φορές που θα πάμε έχουμε σόμπα και για την πολύ μεγάλη ανάγκη μια θερμάστρα που δεν σκοπεύουμε να χρησιμοποιούμε (2kW, η χαρά της ΔΕΗ).

Σκέψου ότι τώρα που πάω κάθε ΣΚ και κάνω εργασίες με ηλεκτρικά εργαλεία με το ζόρι έρχεται λίγο πάνω από το πάγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

200kw το χρόνο που λέει ο λόγος να καις , αν θες να τσιμπήσεις ένα 30άρι αλλά με ebill& πάγια εντολή και 2 χρόνια δέσμευση βάλε το online ...

Αλλιώς και 0,12 να πάει η κιλοβατώρα αν δεν καις ρεύμα δεν έχει νόημα, αλλά το λίγο είναι σχετικό

άλλο 200 , άλλο 1000 , άλλο 2000 ανα έτος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/6/2021 στις 11:48 ΜΜ, korakios είπε

Μόνο το enter αναφέρει ξεκάθαρα οτι δεν εφαρμόζεται αναπροσαρμογή και CO2

Το νέο online απλά λέει οτι δεν έχει ρήτρα CO2.

Ρωτήστε όχι απο τηλ , αλλά μέσω email να έχετε γραπτή απάντηση αν στο online δεν εφαρμόζεται

Βέβαια στον τιμοκατάλογο δεν το αναφέρει όπως το Γ1 , αλλά δεν είναι για ρίσκα

Καλημέρα, έχοντας γράψει τη μάνα μου στο enter+, βλέπω στο site της ΔΕΗ να λέει ότι δεν έχει ρήτρα αναπροσαρμογής τιμών. Δε βλέπω όμως να λέει κατι για το αν έχει ρήτρα CO2 ή όχι. Είναι αυτό κάτι που θα πρέπει να ρωτήσω εν όψη των αυξήσεων, ή είμαι καλυμμένος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...