Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, MessengerOfGood είπε

Nα τα στείλω να τα δείς μια και είσαι ειδικός;

ειδικός δεν είμαι σίγουρα ... Επίσης δε νομίζω οτι είναι καλό να φαίνονται προσωπικά στοιχεία

Πάντως το online συμφέρει περισσότερο απο το enter

Αν θες μια άποψη και επιμένεις στείλε σε προσωπικό μήνυμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

21 λεπτά πριν, MessengerOfGood είπε

Αρχηγέ σουσ στέλνω τη σύμβαση που έστειλαν στον γαμπρό μου για το Home Enter...

Δεν ξερω αν μπορώ να το ανεβάσω εδώ (και ίσως να μην είναι και σωστό...)

Έχω enter και δεν χρεώθηκα παραπάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, GREGORYMO είπε

Έχω enter και δεν χρεώθηκα παραπάνω.

Δεν καταλαβαίνω. Δηλ. αν εφαρμόσει ΟΤΣ δεν θα σε χρεώσει παραπάνω?

15 λεπτά πριν, korakios είπε

ειδικός δεν είμαι σίγουρα ... Επίσης δε νομίζω οτι είναι καλό να φαίνονται προσωπικά στοιχεία

Πάντως το online συμφέρει περισσότερο απο το enter

Αν θες μια άποψη και επιμένεις στείλε σε προσωπικό μήνυμα

Στην σύμβαση λέει

image.png.59d2e097cd6d3979d927d9ef4b1e0110.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, MessengerOfGood είπε

Δεν καταλαβαίνω. Δηλ. αν εφαρμόσει ΟΤΣ δεν θα σε χρεώσει παραπάνω?

όχι ,σου λέει οτι εχει το enter και δεν προβλέπει ρήτρα.

Κοίτα , για να μην αγχώνεσαι , αν δε γράφει το συμβόλαιο για ρήτρα και τον τρόπο υπολογισμού είσαι καλυμμένος .

6 λεπτά πριν, MessengerOfGood είπε

Στην σύμβαση λέει

αυτο το έχουν όλοι οι πάροχοι , μαζί με ρυθμιζόμενες χρεώσεις , δήμου και ΕΡΤ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, korakios είπε

όχι ,σου λέει οτι εχει το enter και δεν προβλέπει ρήτρα.

Κοίτα , για να μην αγχώνεσαι , αν δε γράφει το συμβόλαιο για ρήτρα και τον τρόπο υπολογισμού είσαι καλυμμένος .

Ούτε στη σύμβαση ούτε στους ειδικούς ορους του Home Enter αναφέρει κάτι για ΟΤΣ.

Λέει ότι 

image.png.84bf34fec8d735acbaec46e9fa16befe.png

Στο site που παραπέμπει λέει 

  • Διαφάνεια με το νέο σταθερό τιμολόγιο, χωρίς ρήτρα αναπροσαρμογής (ΟΤΣ) και ρήτρα CO2.

Υποθέτω άλλο το ΕΤΜΕΑΠ καί άλλο η ρήτρα CO2...

image.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, MessengerOfGood είπε

Ούτε στη σύμβαση ούτε στους ειδικούς ορους του Home Enter αναφέρει κάτι για ΟΤΣ.

αυτό έχει σημασία :)

30 λεπτά πριν, MessengerOfGood είπε

Υποθέτω άλλο το ΕΤΜΕΑΠ καί άλλο η ρήτρα CO2...

Ναι ,άλλο είναι .

ΕΤΜΕΑΡ είναι οι φόροι που τρώγανε και τρώνε τόσα χρόνια που θα πήγαιναν στα φωτοβολταϊκά και δε θα είχαμε ρήτρες CO2 .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο εξοχικό που έχω μεγάλη νυχτερινή κατανάλωση (λόγω αφυγραντηρων που δουλεύουν το βράδυ) και ασήμαντη ημερήσια, η διαφορά Enter με Online είναι ασήμαντη (1,80€ το χρόνο)

Στην Αθήνα (μέση καταλάνωση 4-μήνου 840 ημ / 310 νυκτ) η διαφορά είναι 12,5 € το χρόνο. Αλλά για 1 ευρώ το μήνα δεν ρισκάρω να μου φορέσουν ΟΤΣ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης

Να κανω και εγω μια ερωτηση. Θα κανω αλλαγη ονοματος χρησης(ο πατερας πεθανε εδω και καιρο αλλα η μανα μου ηταν στο θα το κανω τον αλλο μηνα κτλ) και μπαινοντας στο site ειδα για τα νεα προγραμματα και διαβαζοντας εδω ειδα οτι στο Γ1 ερχονται αλλαγες απο τον αυγουστο. Η αληθεια ειναι μπερδευτηκα. Η καταναλωση τετραμηνου ειναι γυρω στις 900-1000kwh.

Για μινιμουμ αλλαγες στις συνηθειες της και χωρις παγια εντολη, τι ειναι καλυτερο. Να παραμεινω Γ1 ή να παω σε καποιο απο τα νεα προγραμματα; Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Dharma108 είπε

Να κανω και εγω μια ερωτηση. Θα κανω αλλαγη ονοματος χρησης(ο πατερας πεθανε εδω και καιρο αλλα η μανα μου ηταν στο θα το κανω τον αλλο μηνα κτλ) και μπαινοντας στο site ειδα για τα νεα προγραμματα και διαβαζοντας εδω ειδα οτι στο Γ1 ερχονται αλλαγες απο τον αυγουστο. Η αληθεια ειναι μπερδευτηκα. Η καταναλωση τετραμηνου ειναι γυρω στις 900-1000kwh.

Για μινιμουμ αλλαγες στις συνηθειες της και χωρις παγια εντολη, τι ειναι καλυτερο. Να παραμεινω Γ1 ή να παω σε καποιο απο τα νεα προγραμματα; Ευχαριστω πολυ

Κάτω αρχήν, πιθανότατα θέλει χαρτί ηλεκτρολόγου (λόγω αλλαγής ονόματος) περίπου 100€ και διάφορα νέας με παλιά εγγύηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα δείχνει να ξεκαθαρίζει. Η ΔΕΗ βαφτίζει για τους πελάτες της, την κακόφημη ΟΤΣ σε "ρήτρα  αναπροσαρμογής Χρεώσεων Προμήθειας" και την χρεώνει στα παραδοσιακά συμβόλαια αορίστου χρόνου.

Με λίγα λόγια όποιος θέλει ΔΕΗ χωρίς ΟΤΣ, πρέπει να δεσμευτεί σε συμβόλαιο στα προγράμματα: ΔΕΗ myHome Enter/ Online/ Enter+.

Προσωπικά σκέφτομαι σοβαρά να υποχωρήσω στο θέμα πάγιας εντολής και να κάνω την μετάβαση μέσα στον Ιούλιο. Δυο clicks υπόθεση είναι εξάλλου μέσα από το eBill. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, stelakis1914 είπε

Η ΔΕΗ βαφτίζει για τους πελάτες της, την κακόφημη ΟΤΣ σε "ρήτρα  αναπροσαρμογής Χρεώσεων Προμήθειας" και την χρεώνει στα παραδοσιακά συμβόλαια αορίστου χρόνου.

Το ΟΤΣ ήταν "Οριακή Τιμή Συστήματος" που έχει καταργηθεί και αντικατασταθεί απο την ΤΕΑ "Τιμή Εκκαθάρισης Αγοράς" . Σε ορολογίες και υπολογισμούς υπάρχει και ως "ΑΓΟΡΑ ΕΠΟΜΕΝΗΣ ΗΜΕΡΑΣ " και "Μεσοσταθμική Τιμή Αγοράς"

Το σίγουρο είναι οτι το 30% έκπτωσης του Γ1,ΓΝ1 δε θα είναι αρκετό να αντισταθμίσει την αύξηση ,εκτός αν στην αναπροσαρμογή εφαρμόζεται και εκεί η έκπτωση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...