Προς το περιεχόμενο

ΔΕΗ MyHome Online/Enter + Γ1/Γ1Ν


stathisgs800

Προτεινόμενες αναρτήσεις

BTW, απλα ενημερωτικα ολοκληρωθηκε η διαδικασια μεταφορας απο την Protergia, την οποια ξεκινησα ηλεκτρονικα στις 4/1. Μολις πριν λιγο πηρα τηλ στη ΔΕΗ, μου εδωσαν κωδικο εταιρου (λαθος την πρωτη φορα, χρειαστηκε να παρω και 2η φορα για να βρω το σωστο), εφτιαξα το ebill, εκανα το πρωτο connection εβαλα την καρτα για την παγια εντολη (την ειχα βαλει και οταν ειχα κανει την αιτηση αλλα πηγε υπερ πιστεως προφανως η διαδικασια), μετα βλεπω παρακατω οτι με ειχε στο enter (κι ας το εκανα μεσω του econtract στο Home Online ΧΩΡΙΣ να δωσω εγγυηση), το πατησα να ενεργοποιηθει και ... μου ξαναζητησε την καρτα που ειχα βαλει μολις πριν λιγο για να προχωρησει το αιτημα! Καθε φορα που τη βαζεις εντωμεταξυ χρεωνει και 0.01. Οχι οτι με χαλαει το 1 λεπτο αλλα το οτι πρεπει καθε τοσο να βαζω τα στοιχεια της καρτας και να μπαινω στο app να κανω αποδοχη. Τεσπα.

Τωρα ειμαι σε κατασταση: "το αίτημα σας για το ΔΕΗ myHome Online είναι υπό εξέταση"

Ξερει κανεις ποσο χρονο παιρνει συνηθως αυτο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 28,7k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, userAnon είπε

Η ΔΕΗ ξεκίνησε να βάζει ρήτρα αναπροσαρμογής από τις 5-8 Αυγούστου. Εσένα λοιπόν σε χρέωσαν 28€ για περίπου 35 ημέρες όταν ακόμα ήταν σε πολύ χαμηλότερα επίπεδα το κόστος της mwh. 

Όταν θα έρθει ο επόμενος εκκαθαριστικός θα έχεις πολύ παράπανω χρέωση στην ρήτρα αναπροσαρμογής και θα έχεις και τις αντίστοιχες εκπτώσεις που έχει δώσει σαν επιδότηση το κράτος.

Περισσότερα μπορεί να σου αναλύσει ο @korakios που για να καταλάβεις νομίζω ότι πλέον οι πάροχοι πριν τιμολογήσουν τον συμβουλεύονται :)

τελευταια ερωτηση μη (σας) ζαλιζω. Αυτες οι εκπτωσεις θα ηταν ΙΔΙΕΣ ακομα και αν ειχα χαμηλοτερη τιμη KWh? Αν ας πουμε ειχα ηδη Enter? H ειναι συνδεδεμενη με την τιμη/καταναλωση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Ashaman είπε

Ολες οι εταιρειες χρεωνουν τη ρητρα αναπροσαρμογης στον εκκαθαριστικο. Μονο εκει θα δεις ποσο σου πηγε συνολικα η KWh.

Η Nova Energy (πιθανώς και άλλοι πάροχοι ) χρεώνει ρήτρα αναπροσαρμογής και σε έναντι. Δεν είμαι σπίτι για να ανεβάσω λογαριασμό προς απόδειξη - είναι παραδοσιακή και δεν έχει ακόμη ηλεκτρονικούς λογαριασμούς. :-D 

4 λεπτά πριν, Ashaman είπε

Τωρα ειμαι σε κατασταση: "το αίτημα σας για το ΔΕΗ myHome Online είναι υπό εξέταση"

Ξερει κανεις ποσο χρονο παιρνει συνηθως αυτο? 

Εγώ είμαι σε αυτή τη φάση από τέλος Νοεμβρίου - πολύ εξέταση έχει πέσει στην περίπτωσή μου. Στο μεταξύ μου βγήκε ο πρώτος λογαριασμός με Γ1Ν και όχι Home Online, οπότε μείνετε ανήσυχοι όσοι περιμένετε λογαριασμό από τη ΔΕΗ.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, liberis tsabras είπε

τελευταια ερωτηση μη (σας) ζαλιζω. Αυτες οι εκπτωσεις θα ηταν ΙΔΙΕΣ ακομα και αν ειχα χαμηλοτερη τιμη KWh? Αν ας πουμε ειχα ηδη Enter? H ειναι συνδεδεμενη με την τιμη/καταναλωση?

Τα σταθερά προγράμματα είχαν σταθερή επιδότηση 0,02€/kwh για τις πρώτες 300 kwh μέχρι και τον Δεκέμβριο. Καλύτερες επιδοτήσεις έχουν τα ρητροπρογρογράμματα γιατί αντίστοιχα έχουν και πολύ μεγαλύτερες χρεώσεις. 

Σε γενικές γραμμές όλα τα προγράμματα με ρήτρα έχουν κοντινές χρεώσεις ανάλογα με τον πάροχο. 

παρακάτω οι κρατικές επιδοτήσεις ανά μήνα (korakios speaking)

0,03€/kw Σεπ
0,06€/kw Οκτ 0,08 KOT
0,13€/kw Νοε 0,16 KOT
0,165€/kw Δεκ 0,185 KOT
Σταθερά προγράμματα 0,02€/kw
μέχρι 300kw/μήνα


Ιαν : 0,16€/kw<150kw/μήνα και 0,12€/kw 150kw έως 300kw , 0,18€/kw για ΚΟΤ

άγνωστο τον επόμενο μήνα πόση , μέχρι πόσο χρόνο, για πόσα kw και με τι κριτήρια θα δίνεται

 

Επεξ/σία από userAnon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, liberis tsabras είπε

τελευταια ερωτηση μη (σας) ζαλιζω. Αυτες οι εκπτωσεις θα ηταν ΙΔΙΕΣ ακομα και αν ειχα χαμηλοτερη τιμη KWh? Αν ας πουμε ειχα ηδη Enter? H ειναι συνδεδεμενη με την τιμη/καταναλωση?

Δεν είμαι βέβαιος αν σε συμφέρει η αλλαγή, γιατί φαίνεται νά έχεις μικρή κατανάλωση, κάτω από 300 kwh το μήνα. Στο Γ1 η εξίσωση κόστους ενέργειας μέχρι 300 kwh για ένα μήνα είναι:

Kwh Χ  0,11 (περίπου τόσο οι ημέρας, λιγότερο οι νύχτας) - 30% αυτού του ποσού - 42 Ευρώ .

Στο online είναι kwh Χ 0,17 (οι ημέρας και λιγότερο οι νύχτας)

και μέχρι 300 kwh βγαίνει σχεδόν το ίδιο.

Αν θέλεις το ακριβές βάλε τιμές ημέρας και νύχτας, πχ 194 και 106, κόστος ημέρας και κόστος νύχτας ακριβώς  και κάνε πράξεις στα δυο σενάρια. Αλλά θα σου βγει αυτό που γράφω, μια η άλλη. 

Μόλις τώρα, olddognewtricks είπε

Δεν είμαι βέβαιος αν σε συμφέρει η αλλαγή, γιατί φαίνεται νά έχεις μικρή κατανάλωση, κάτω από 300 kwh το μήνα. Στο Γ1 η εξίσωση κόστους ενέργειας μέχρι 300 kwh για ένα μήνα είναι:

Kwh Χ  0,11 (περίπου τόσο οι ημέρας, λιγότερο οι νύχτας) - 30% αυτού του ποσού - 42 Ευρώ .

Στο online είναι kwh Χ 0,17 (οι ημέρας και λιγότερο οι νύχτας)

και μέχρι 300 kwh βγαίνει σχεδόν το ίδιο.

Αν θέλεις το ακριβές βάλε τιμές ημέρας και νύχτας, πχ 194 και 106, κόστος ημέρας και κόστος νύχτας ακριβώς  και κάνε πράξεις στα δυο σενάρια. Αλλά θα σου βγει αυτό που γράφω, μια η άλλη. 

Λάθος στο Γ1. kwh X0,11 (ημέρας, λιγότερο οι νύχτας) - 30% αυτού του ποσού + η ρήτρα Kwh X 0,23 - 42 ευρώ.

Έτσι βγαίνει το ίδιο, σόρρυ, αλλιώς δεν έβγαινε νόημα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, olddognewtricks είπε

Δεν είμαι βέβαιος αν σε συμφέρει η αλλαγή, γιατί φαίνεται νά έχεις μικρή κατανάλωση, κάτω από 300 kwh το μήνα. Στο Γ1 η εξίσωση κόστους ενέργειας μέχρι 300 kwh για ένα μήνα είναι:

Kwh Χ  0,11 (περίπου τόσο οι ημέρας, λιγότερο οι νύχτας) - 30% αυτού του ποσού - 42 Ευρώ .

Στο online είναι kwh Χ 0,17 (οι ημέρας και λιγότερο οι νύχτας)

και μέχρι 300 kwh βγαίνει σχεδόν το ίδιο.

Αν θέλεις το ακριβές βάλε τιμές ημέρας και νύχτας, πχ 194 και 106, κόστος ημέρας και κόστος νύχτας ακριβώς  και κάνε πράξεις στα δυο σενάρια. Αλλά θα σου βγει αυτό που γράφω, μια η άλλη. 

Λάθος στο Γ1. kwh X0,11 (ημέρας, λιγότερο οι νύχτας) - 30% αυτού του ποσού + η ρήτρα Kwh X 0,23 - 42 ευρώ.

Έτσι βγαίνει το ίδιο, σόρρυ, αλλιώς δεν έβγαινε νόημα....

Καταρχας σε ευχαριστω για την απάντηση!
Λοιπον αυτες ειναι οι 4μηνιες μου ενος χρονου. Το χειμωνα ξεπερνω τις 300 το μηνα (αν εννοεις αθροισμα μερας νυχτας). Τους 4 καλοκαιρινους μηνες οχι. Δε ξερω...ειμαι σε διλλημα....

  Ημερα Νυχτα
14-9-20 εως 17-1- 21 1017 285
18-1-21 εως  16-5-21 1247 296
17-5-21 εως 13-9-21 760 227
Συνολο ετους 3024 808
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Geoponer είπε

Μήπως μπορείς να τους ανεβάσεις κάπου γιατί με ενδιαφέρουν κι εμένα?

Ναι, δες στο παρακάτω comment!

https://www.insomnia.gr/forums/topic/745862-δεη-myhome-onlineenter/page/365/?tab=comments#comment-58948822

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

4 ώρες πριν, emilios87 είπε

Αν καταχωρώ κάθε μήνα τις μετρήσεις και έχω εκκαθαριστικό πάλι δεν ισχύει το 4μηνό με όριο 1400kw?

ναι

4 ώρες πριν, emilios87 είπε

Επίσης αν π.χ. φτάσεις 2000kw στο ΚΟΤ Β σε πετάει εκτός από το myhome online?

όχι

4 ώρες πριν, Geoponer είπε

καταγγελία στη ΡΑΕ ή κάτι άλλο?

άμεσα , ζητάς έκτακτο πιστωτικό

 

5 ώρες πριν, snet είπε

ενώ μου λέγανε ότι έχω μπει στο πρόγραμμα online και ότι θα περαστεί στο σύστημα τώρα μου λένε ότι εγώ έπρεπε να επιλέξω το online από μόνος μου

 

έχω φάει ήττα

 

μπορώ να κάνω κάτι έστω και τώρα;

άμεσα καταγγελία στο myrae

1 ώρα πριν, liberis tsabras είπε

Δε ξερω...ειμαι σε διλλημα....

καταρχάς στον επόμενο εκκαθαριστικό θα δεις πολύ μεγαλύτερες ρήτρες

σημερα οι τελικές είναι 0,30€/kw

απο εκεί και μετά κοιτάς αν σε καλύπτει η επιδότηση (για 1η κατοικία πλέον)

άργησες και είσαι μεταξύ ακριβού σταθερού ή κυμαινόμενου με επιδότηση

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σε όλους.. Μόλις ηρθε ο πρώτος λογαριασμός enter !Όλα κομπλέ με χρεώσεις κλπ αλλά είδα ότι δεν επέστρεψαν την εγγύηση των 100ε παρολο που εχω ενεργη τη παγια εντολή...Να αρχίσω να τους στέλνω μηνύματα ή υπάρχει περίπτωση να θέλει να εκδοθεί εκκαθαριστικός; Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Επεξ/σία από panosmad
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, liberis tsabras είπε

Καταρχας σε ευχαριστω για την απάντηση!
Λοιπον αυτες ειναι οι 4μηνιες μου ενος χρονου. Το χειμωνα ξεπερνω τις 300 το μηνα (αν εννοεις αθροισμα μερας νυχτας). Τους 4 καλοκαιρινους μηνες οχι. Δε ξερω...ειμαι σε διλλημα....

  Ημερα Νυχτα
14-9-20 εως 17-1- 21 1017 285
18-1-21 εως  16-5-21 1247 296
17-5-21 εως 13-9-21 760 227
Συνολο ετους 3024 808

Πρωτ' απ' όλα δεν θα είσαι εφ' όρου ζωής στο Home Online, για έναν χρόνο είναι η σύμβαση (και ΑΝ τυχόν κατέβει στα προ καλοκαιριού η τιμή χονδρικής, και μάλιστα δείχνει τάση - για μήνες - να είναι κάτω, θα μπορέσεις να ξαναπάς στο Γ1. Η ποινή αποχώρησης θα είναι ούτως ή άλλως πολύ μικρή = 60€ το 1ο 3μηνο, 40 το δεύτερο και 20 το τρίτο. Στον 9ο μήνα μηδενίζεται κι όλας. Αλλά έτσι όπως πάνε τα πράγματα, χλωμό να ξαναπέσουν οι τιμές σύντομα. Θα πρέπει να ενημερώνεσαι συχνά - έστω μέσα από εδώ - κι αν ακόμα πέσουν θα πρέπει να έχεις στον νου σου τί λέγεται για το μέλλον, καθώς εξαρτάται από διάφορα, από πχ το αν κάνουν οι πάροχοι μακροχρόνια συμβόλαια με τους προμηθευτές ώστε να εξασφαλίσουν για το '23 χαμηλές τιμές. Και όχι μόνο...). Το Online πάντως είναι κατά βάση για να γλυτώσεις κανείς τα ΣΙΓΟΥΡΑ καζίκια του χειμώνα και μετά,,,,βλέπουμε.

Κατά τ' άλλα κινητοποιήθηκες πολύ αργά ("ιδανικά" θα ήταν τον Αύγουστο, "σούπερ" θα ήταν έστω τον Οκτώβρη και "μια χαρά/όλα καλά" μέχρι τέλος Νοέμβρη, που η τιμή ημερήσιας kWh για το Online ήταν 0.97. Από εκεί και πέρα, πέρα από το ότι διπλασιάστηκε η τιμή κιλοβατώρας, ξέφυγαν οι μέσες τιμές μηνός της χονδρικής, με βάση τις οποίες πληρώνει κανείς, και μάλιστα "κατόπιν εορτής". Στον επόμενο λογαριασμό πχ θα σου έρθουν τα κερατιάτικά του προηγούμενου καιρού, που ήταν πιο πάνω η χονδρική από τον προηγούμενο λογαριασμό).

Το Online δεν είναι για να το μετράς "αν θα χάσεις 10 ή θα κερδίσεις 20", είναι μια γενική εξασφάλιση. Αν πχ ανέβει κι άλλο η χονδρική ή αν κοπούν κάποια στιγμή οι επιδοτήσεις ή κουτσουρευτούν (έγινε ήδη για τον Γενάρη) οι οποίες καλύπτουν μέχρι τις πρώτες 300kWh κάθε μήνα εν τω μεταξύ : τις υπόλοιπες τις πληρώνεις με 0,30+ την κιλοβατώρα. Το ότι καις λιγότερο ρεύμα το καλοκαίρι είναι ναι μεν ένα ζήτημα που πρέπει να το συνυπολογίσεις (την χασούρα λόγω Online συγκρινόμενη με την χασούρα του Γ1 για τις πάνω από 300kWh/μήνα), αλλά είπαμε, δεν είναι μόνο την άμεση "χασούρα/κέρδος" που πρέπει να έχεις κατά νου...

Αν μπορείς βέβαια να χαμηλώσεις κατά πολύ τις καταναλώσεις σου σε ρεύμα (-30% πες), τότε ναι έχει νόημα να μείνεις στο Γ1. Όμως ήδη έχεις μια σχετικά χαμηλή κατανάλωση (ή έστω όχι ιδιαίτερα υψηλή), οπότε δύσκολο το βλέπω.

Εγώ θα πρότεινα να πας σε σταθερό, ταυτόχρονα προσέχοντας λίγο τις καταναλώσεις ούτως ή άλλως, και αν πέσουν μετά τον χειμώνα πχ οι τιμές (και γονατίσουν το καλοκαίρι - που ΔΕΝ το κόβω), στην χειρότερη σκας ένα 40άρι μετά το 6μηνο και γυρνάς σε κυμαινόμενο. Και χωρίς να το έχω κι επιβεβαιωμένο, αν είσαι στο Ονλάιν, άρα έχεις βάλει αυτόματη εξόφληση, αν την απενεργοποιήσεις, το σύστημα θα σε γυρίσει μόνο του στο Γ1 και δεν ξέρω αν θα σου ζητήσουν να πληρώσεις ρήτρα πρόωρης αποχώρησης από το Ονλάιν (το 40άρι) ή ούτε καν...ΑΝ ισχύει αυτό το "bug" του συστήματος, τότε όλα τέλεια με το Ονλάιν...Αλλά εγώ νομίζω πως κάποιος πρέπει να δει κατά το φθινόπωρο ποια θα είναι η τάση των τιμών χονδρικής (που προσωπικά, χωρίς να είμαι ειδικός, απλά φοβάμαι πως ακόμη κι αν έχουν πέσει για μήνες, θα ξανανέβουν τότε, και σε αυτή την περίπτωση μπορεί και να λες ότι δεν θα σου φτάνει η ετήσια διάρκεια που είχες υπογράψει αρχές του '22.........)

1 λεπτό πριν, turbat0s είπε

γιατί να την επιστρέψουν?

Αν βάλεις αυτόματη εξόφληση, στην επιστρέφουν ως πιστωτικό υπόλοιπο (αν όχι στον 1ο, μάλλον στον 2ο λογαριασμό).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, washcloud είπε

Αν βάλεις αυτόματη εξόφληση, στην επιστρέφουν ως πιστωτικό υπόλοιπο (αν όχι στον 1ο, μάλλον στον 2ο λογαριασμό).

Μόνο στο enter συμβαίνει αυτό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liberis tsabras είπε

τελευταια ερωτηση μη (σας) ζαλιζω. Αυτες οι εκπτωσεις θα ηταν ΙΔΙΕΣ ακομα και αν ειχα χαμηλοτερη τιμη KWh? Αν ας πουμε ειχα ηδη Enter? H ειναι συνδεδεμενη με την τιμη/καταναλωση?

Η κρατική επιδότηση (πίστωση ταμείου ενεργειακής μετάβασης αναφέρεται στον λογαριασμό και αποδίδεται για κάθε μήνα με διαφορετικό συντελεστή έκπτωσης επί της κιλοβατώρας, από Σεπτέμβρη έως και τώρα), έχει να κάνει με τον τύπο "προγράμματος" που είσαι : το Γ1 που είσαι είναι κυμαινόμενης διατίμησης με βάση την περίφημη "ρήτρα αναπροσαρμογής χρεώσεων προμήθειας", που σημαίνει ότι αν η τιμή χονδρικής που αγοράζει ο πάροχος για να σου πουλήσει μετά, έχει περάσει ένα θεσπισμένο όριο τιμής αγοράς (γύρω στα 50€ η ΜΕΓΑβατώρα που ήταν μέχρι τέλος άνοιξης '21), τότε θα σου χρεώσει "κατόπιν εορτής" (συνήθως στον εκκαθαριστικό 4μήνου) μια προσαύξηση της τάξεως του 0,24€ επί της προϋπάρχουσας τιμής κιλοβατώρας (0,11 στο Γ1), κι από εκεί θα σου αφαιρέσει διάφορες τυχούσες εκπτώσεις (πχ το Γ1 έχει μία "έκπτωση ενέργειας -30% επί του 0,11 ), όπως και την κρατική επιδότηση (0,10 ο μέσος όρος της για τους μήνες από Σεπτέμβρη έως και Δεκέμβρη), αλλά και ένα επιπλέον -0,02 που έδωσε η ΔΕΗ για τις κιλοβατώρες από 300 ως 600 για κάθε μήνα (κάτι δηλαδή σαν "συνέχεια" της κρατικής επιδότησης που σταμάταγε στις πρώτες 300 kWh του κάθε μήνα, και μετά για άλλες 300 αναλάμβανε η ΔΕΗ με μια επιπλέον εκπτωσούλα...).

Τα ΣΤΑΘΕΡΑ προγράμματα όπως το Ονλάιν και το Έντερ της ΔΕΗ, επιδοτήθηκαν και αυτά για από Σπετέμβρη ως Δεκέμβρη (για Γενάρη δεν έχουμε ενημέρωση μετά τις εξαγγελίες της περασμένης βδομάδας άρα παίζει να κόπηκε) με 0,02 επί της κιλοβατώρας (για τις πρώτες 300 του μήνα). Τον προηγούμενο μήνα δηλαδή, το Ονλάιν από 0,17 που το είχε ανεβάσει η ΔΕΗ, έπεφτε στα 0,15 με την επιδότηση για τα σταθερά...

Αρα η επιδότηση ήταν/είναι συνδεδεμένη με το ΕΙΔΟΣ προγράμματος και υπό μία έννοια με το ύψος της κατανάλωσης (για την ακρίβεια, για τον Γενάρη οι πρώτες 150kWh θα επιδοτηθούν με 0,16 και οι επόμενες 150 με 0,12 - άρα μ.ο. 0,14, πράγμα που σημαίνει ότι πρακτικά ήδη ξεκίνησε το κουτούρεμα της επιδότησης και ποιος ξέρει τί θα παίξει τον Φλεβάρη και μετά...)

23 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Μόνο στο enter συμβαίνει αυτό?

Ναι.

4 λεπτά πριν, nikos33340 είπε

Στους έναντι λογαριασμούς υπάρχει η έκπτωση από το κράτος ή ισχύει μόνο για τους εκκαθαριστικούς λογαριασμούς;

...εξαρτάται. Στην ΔΕΗ συνήθως υπάρχει. Σε άλλους παρόχους, μπορεί να μην την δεις,,,,,,ΟΥΤΕ στον εκκαθαριστικό. Ή μπορεί έστω να την δεις "κουτσουρεμένη" (εκκαθαριστικοί 4μηνου Σεπτέμβρη - Δεκέμβρη που αντί να τιμολογηθούν με μ.ο. -0.10€ επί της κιλοβατώρας, να έχουν τιμολογηθεί με μόνο 0,03 που ήταν η επιδότηση ΓΙΑ ΣΕΠΤΕΜΒΡΗ....).

Επεξ/σία από washcloud
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...